Jump to content

Moto Zajednica

CAN BUS sistem

Recommended Posts

  • Integrisan, 8213 postova

Mislim da bi bilo pametnije otkačiti klemu sa akumulatora i puniti sa CTekom nego probavati sa drugim punjačem koji nije predviđen za CanBus.

 

Imam i ja jedno pitanje. Da li otkacinjanje akumulatora sa kleme moze da uzrokuje neko resetovanje board computer-a ili bilo kakav problem?

Posto imam obican punjac, bez neke elektronike, i koliko sam razumeo iz predhodnih postova, ne mogu koristiti powerlet uticnicu.

 

Sta se tacno resetuje takodje zavisi od softvera.

 

U mom slucaju resetuje se sat i upozorenje za servis. Na nekim starijim modelima znam da se ne resetuje upozorenje za servis (vec samo sat).

 

Dakle, nista bitno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW K100

U vezi ovog punjenja akumulatora.

Desava se da ako je napon kontrolera nedovoljno stabilisan, dolazi do smetnje, koja se manifestuje tako sto , neki izlaz postaje otvoren iako je odgovarajuci ulaz zatvoren.Ovo je iz iskustva u radu sa industriskim PLC kontrolerima, a ne sa BMW kontrolerom.Navodim ovo cisto kao jednu od mogucnosti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 112 postova
  • Motocikl: Panasonic 89.

Uf šta je sve ovde napisano :) CAN BUS je Bošov izum koji koriste mnogi da ne kažem svi iz auto industrije, VW npr još od Golfa IV, a masovno od golfa V dakle od 2004. Sistem je izuzetno pouzdan, ali naravno kao i sve što koristi žice za rad nije neuništiv (vlaga, rđa, iskrivljeni pinovi itd). Ja se 6 godina bavim VWima i CANovima, i nikad nisam video ni jedan kvar vezan za ovu tehnologiju.

Ideja CAN BUSa i ostalih buseva je da se izbegne gomila žica koje povezuju procesore, tj da se komunikacija vrši preko dve žice i kontrolera u procesorima. Na motoru nema neka hrpa procesora, pa ni previše žica, ali ga verovatno koriste zbog brzine prenosa podataka.

Elem da ne dužim, CAN služi za povezivanje isključivo procesora. Nikakvi prekidači i potrošači (koji nemaju procesore), nisu povezani na CAN. Ove misteriozne pojva koje je naveo kolega sa nikom BMW su zbog tzv. mrežnog procesora (koji je povezan sa ostalim procesorima preko CANa), koji ima mogućnost da nadzire rad sijalica i drugih potrošača, jednostvno svega što radi na struju i povezano je na njega. Mrežni nadzire, ali nije svemoguć i često ne može da razlikuje da li je žica u prekidu ili je prekidač crkao ili je nekakav spoj ka masi ili plusu.

Procesori se najčešće napajaju strujom sa kontakta i "mrtvi" su dok kontakt nije uključen. Tako da punjenje može da se vrši čime god hoćeš, ali naravno preko klema akumulatora ili vodova koji su direktno vezani na kleme akumulatora. Ako se punjenje vrši preko nekih drugih vodova, onda je moguće da se neki od procesora "probudi" pa da eventualno dođe do nekih grešaka.

Uf baš sam se raspisao, a hteo sam samo da kažem da ti sistemi sa CAN i mrežnim procesorom nisu kikav bauk i da su veoma pouzdani...

BTW za kolegu koji vozi Pola: nikakvo prilagođavanje na "centralni kompjuter" kod pola posle zamene serva nije potrebno ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8213 postova

Procesori se najčešće napajaju strujom sa kontakta i "mrtvi" su dok kontakt nije uključen. Tako da punjenje može da se vrši čime god hoćeš, ali naravno preko klema akumulatora ili vodova koji su direktno vezani na kleme akumulatora. Ako se punjenje vrši preko nekih drugih vodova, onda je moguće da se neki od procesora "probudi" pa da eventualno dođe do nekih grešaka.

 

POgledaj, ako te ne mrzi, moj prvi post gore: vezem (smart) punjac direktno na kleme, kljuc van brave, dok je punjac vezan i puni gori zadnje svetlo (pocne da svetli nekoliko sekundi nakon ukljucenja punjaca). Kad isklucim punjac, zadnje svetlo se lagano gasi i onda prestane da svetli.

 

Punjac daje 14.7V.

 

Kad skinem - (minus) klemu, naravno punjac puni, a zadnje svetlo naravno ne svetli.

 

Sta mislis da je uzrok?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Uf šta je sve ovde napisano :) CAN BUS je Bošov izum koji koriste mnogi da ne kažem svi iz auto industrije, VW npr još od Golfa IV, a masovno od golfa V dakle od 2004. Sistem je izuzetno pouzdan, ali naravno kao i sve što koristi žice za rad nije neuništiv (vlaga, rđa, iskrivljeni pinovi itd). Ja se 6 godina bavim VWima i CANovima, i nikad nisam video ni jedan kvar vezan za ovu tehnologiju.

Ideja CAN BUSa i ostalih buseva je da se izbegne gomila žica koje povezuju procesore, tj da se komunikacija vrši preko dve žice i kontrolera u procesorima. Na motoru nema neka hrpa procesora, pa ni previše žica, ali ga verovatno koriste zbog brzine prenosa podataka.

Elem da ne dužim, CAN služi za povezivanje isključivo procesora. Nikakvi prekidači i potrošači (koji nemaju procesore), nisu povezani na CAN. Ove misteriozne pojva koje je naveo kolega sa nikom BMW su zbog tzv. mrežnog procesora (koji je povezan sa ostalim procesorima preko CANa), koji ima mogućnost da nadzire rad sijalica i drugih potrošača, jednostvno svega što radi na struju i povezano je na njega. Mrežni nadzire, ali nije svemoguć i često ne može da razlikuje da li je žica u prekidu ili je prekidač crkao ili je nekakav spoj ka masi ili plusu.

Procesori se najčešće napajaju strujom sa kontakta i "mrtvi" su dok kontakt nije uključen. Tako da punjenje može da se vrši čime god hoćeš, ali naravno preko klema akumulatora ili vodova koji su direktno vezani na kleme akumulatora. Ako se punjenje vrši preko nekih drugih vodova, onda je moguće da se neki od procesora "probudi" pa da eventualno dođe do nekih grešaka.

Uf baš sam se raspisao, a hteo sam samo da kažem da ti sistemi sa CAN i mrežnim procesorom nisu kikav bauk i da su veoma pouzdani...

BTW za kolegu koji vozi Pola: nikakvo prilagođavanje na "centralni kompjuter" kod pola posle zamene serva nije potrebno ;)

 

 

Druže, u pravu si, samo mala ispravka.....Procesori se NE NAPAJAJU preko kontakta, več su direktno spojeni na akumulator. Sa klučem ti daješ samo napon na određeni ulaz koji onda diže sve kompjutere. Nešto slično kao kučni kompjuter koji je stalno pod naponom, a sa tasterom ga probudiš.CANBUS ne služi samo za povezivanje isključivo procesora, več svih sprava koje davaju ili primaju neke podatke (na motoru imaš recimo RDC-modul za pritisak u gumama, TWA- alarm,...). Normalno da su šalteri,sonde,senzori direktno vezani na kontrolere, zato je i popravka jednostavna.

 

Vezano za bmw-jev canbus mogu reči (iz vlastitog iskustva od pre jedno mesec dana kada je čovek iz Srbije doterao svoj motor na prikolici u Sloveniju zbog opravke, kojeg sam rešio za pola sata, a bilo je više grešaka) da je izuzetno pouzdan i precizan. Ne može da zna dali je crko prekidač ili je prekinuta žica do tog prekidača, ali jako dobro zna ako je neka stvar u kratkom spoju ili spoju prema plusu ili masi. Bio je problem sa desnom ručicom (grejane ručice) koja je bila u kratkom spoju i prekinutom žicom u kablu do senzora pozicije radilice. Pola sata za otklanjanje kvara i čovek sav sretan....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 112 postova
  • Motocikl: Panasonic 89.

Pa to sam i rekao, procesori su uspavani kada je isključen kontakt. Imaš dijagnostiku, probaj da komuniciraš sa procesorima bez uključenog kontakta, neće da može.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW K100

Kolega BMW...

Na bmw-u R 1200GS 2009 godiste,koji radi bez ikakvih problema,smo prikljucili gs911.Malo smo se igrali.On pokazuje gresku 10167-benzinska pumpa.Sta bi to moglo da bude,sve radi normalno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Kolega BMW...

Na bmw-u R 1200GS 2009 godiste,koji radi bez ikakvih problema,smo prikljucili gs911.Malo smo se igrali.On pokazuje gresku 10167-benzinska pumpa.Sta bi to moglo da bude,sve radi normalno.

 

Ako ste se igrali sa GS911, onda ste mogli i testirati benzinsku pumpu (imaš u opciji testiranje i kada stisneš taster ona počne da radi). Obavezno prekontroliši kontroler pumpe (moguče da je ispod voda pa je kontroler probio i sada pumpa radi "na full") . Inače pobrišite greške, startujte ponovo motor i ponovo prekontroliši. Ta greška ne sme biti prisutna ni u jednom slučaju i svakako ju je potrebno istražiti, mada je moguče da je ta greška ostala još od nekada davno. Probajte i zameniti kontroler sa nekim drugim od drugog motora pa vidi ako greška još egzistira....

Proveri još i kontakte na kontroleru da nisu oksidirani.....

To je onaj konektor sa tri žice.......

post-94-0-29741500-1324419373_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW K100

Ponovo sam se igrao sa gs 911,obrisao sam gresku,testirao pumpu i nista nisam pametniji.Greska 10167 je uvek prisutna , motor radi bez problema.Doduse nisam bas vican u radu sa gs 911 a i pozajmljen je ,pa je kratko bio kod mene.

Onda sam kontroler pumpe zamenio sa drugog motora i greske nema.Moj kontroler sam stavio na taj drugi motor i tamo nema greske.Pa sam onda vratio svaki na svoje mesto i opet greska.

Kazem motor radi bez ikakvih problema ali me to sad strasno nervira,narocito sto cu taj motor uzeti kao neku kompenzaciju.

E gde su dobri stari l-dzetronici i motronici 2,1 i 2,2.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Ponovo sam se igrao sa gs 911,obrisao sam gresku,testirao pumpu i nista nisam pametniji.Greska 10167 je uvek prisutna , motor radi bez problema.Doduse nisam bas vican u radu sa gs 911 a i pozajmljen je ,pa je kratko bio kod mene.

Onda sam kontroler pumpe zamenio sa drugog motora i greske nema.Moj kontroler sam stavio na taj drugi motor i tamo nema greske.Pa sam onda vratio svaki na svoje mesto i opet greska.

Kazem motor radi bez ikakvih problema ali me to sad strasno nervira,narocito sto cu taj motor uzeti kao neku kompenzaciju.

E gde su dobri stari l-dzetronici i motronici 2,1 i 2,2.

 

 

Da,da i platine pa bobine i lepe curice,itd.....i ja bih, ali ne ide više...:D

 

inače jedan link oko tih grešaka....klik ovde

 

 

malo sam pretraživao i velika mogučnost je da je taj tvoj kontroler na izdisaju (u kombinaciji sa malo lošijim akumulatorom može prijavljivati grešku). Ako je taj kontroler aluminijski (bez da je ofarban), onda je verovatno još iz serije koja je bila pod opozivom i koja može praviti probleme (ako je VIN broj na opozivu, menjaju kontroler besplatno na ovlaštenom servisu). Novi kontroleri su ofarbani u crno.....

 

Inače interesantno da su javljali kako jim radi motor bez problema (sa aluminijskim kontrolerom), samo jim izpisuje grešku, za koju se pretpostavlja da je uzrokovana prodorom vlage sa dolnje strane u kontroler (više kao da je kontroler iznura orošen nego mokar)

Zamenom kontrolera je ta greška nestala......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW K100

Da kontroler je aluminijumski neofarban.Cudno je sto na drugom motoru ne prijavljuje gresku, mozda zbog drugog akumulatora.Nista, sad cekam april kad idem da ga preuzmem ,pa cu da menjam kontroler.

Hvala na informacijama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Da kontroler je aluminijumski neofarban.Cudno je sto na drugom motoru ne prijavljuje gresku, mozda zbog drugog akumulatora.Nista, sad cekam april kad idem da ga preuzmem ,pa cu da menjam kontroler.

Hvala na informacijama.

 

 

Ma nemaš brige....služimo narodu....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1869 postova
  • Lokacija: Mostar-Nevesinje-Novi Sad - Minhen

Ako neko zna za starije gradivo (1100rt), neka da adresu ili neka pise, da se mi, novi vozaci(BMW) obrazujemo, bar neke osnovne stvari... 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Ako neko zna za starije gradivo (1100rt), neka da adresu ili neka pise, da se mi, novi vozaci(BMW) obrazujemo, bar neke osnovne stvari... 1zdravo.gif

 

evo neke smernice ... pregledaj ... uz kafu obavezno ..

 

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/53107-bmw-r1100gs-servis/

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

ima li neko mozda kompletnu shemu el.instalacije za R1200RT iz 2007 ? sa motora je padano i instalacija je delimicno ostecena,sad da bih to sredio treba mi shema a nemogu da je nadjem za leka !

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW K100

Do kojeg broja obrtaja, su iskljucene brizgaljke, kod BMW-a R 1200 GS, kad oduzmes gas, kocis motorom.? To je ono sto se valjda zove cut off.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW K100

Kod kocenja motorom kad je oduzet gas do kraja ,dolazi do iskljucenja brizgaljki, nema goriva. Brizgaljke se ponovo ukljucuju ,kad dodas gas ili kad broj obrtaja padne do odredjene granice.Kod R 1100 i 1150 ta granica je na oko 1600 obrtaja.I taj prelaz se lepo oseti. Sad vozikam R 1200 gs i to ne umem da primetim ,cini mi se da se ukljucuju na 2500. Interesuje me da li ,se to oseti, i koji je broj obrtaja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: Kanada
  • Motocikl: R1200RT, Versys 650, XSR 900

Nije mi jasno to da se iskljucuju brizgaljke ispod 1600 obrtaju, onda u "leru" radi bez goriva? Ili se to desava samo u voznji? Cut off je nesto drugo a desava se kad predjes u crveno podrucje obrtaja i onda elektronika "odreze" = Cut tako da ne bi doslo do ostecenja. Probaj preko 8000 obrtaja pa ces sigurno da primjetis :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12108 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ispod 1600 se UKLJUCUJU. Dakle, dok god kocis motorom (voznja nizbrdo recimo), a gas je potpuno zatvoren, Motronic ne pusta gorivo u cilindre. E da se ne bi gasio na leru, ispod 1600 obrtaja se ubrizgavanje ponovo uvodi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja