Jump to content

Moto Zajednica

Šta mislite o doniranju organa

  

109 članova je glasalo

  1. 1. Potpisao/la bih donorsku karticu



Recommended Posts

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Moždanu smrt klinički verifikuje tim lekara koji je prethodno detaljno pregledao pacijenta. Pre nego što su naučnici otkrili da mozak može da umre pre prestanka rada srca, jedini način da se ustanovi smrt bio je uočavanje nepostojanja pulsa i prestanka disanja. Danas znamo da je, kada mozak umre, osoba mrtva i da se ne može oporaviti.

Moždana smrt je smrt koja je rezultat potpunog, ireverzibilnog gubitka svih moždanih funkcija. Sve ćelije umiru i ne mogu se vratiti u život. S obzirom da mozak kontroliše disanje, osoba koja je moždano mrtva nema spontanu funkciju disanja. Međutim, ukoliko se upotrebi mašina, takozvani respirator, da održava funkciju disanja, srce će nastaviti da kuca još neko vreme nakon što je osoba doživela moždanu smrt, a ostali organi, kao što su bubrezi i jetra, nastaviće normalno da funkcionišu. Baš ova, relativno retka vrsta smrti, čini kadaveričnu transplantaciju mogućom.

Starosna granica za doniranje organa više ne postoji. Donor organa može biti osoba dečjeg uzrasta, kao i čovek od 90 godina. Ipak, opšta granica za doniranje tkiva je 70 godina.

Gotovo svaka osoba koja želi da bude donor može donirati bar tkiva, ako ne i organe.

Ne treba pretpostavljati da niste dovoljno zdravi da biste bili donor. Medicinsko osoblje će uraditi testove nakon smrti da bi se utvrdilo da li ste podobni da budete donor.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

da. potpisala bih donorsku karticu.

 

ali

 

volela bih da se donese uredba kojom se zabranjuje bolnicama, hirurzima i pomoćnom osoblju da naplate operaciju/uzmu honorar za izvršenu instalaciju doniranih organa.

 

smatram da je samo na taj način doniranje organa u potpunosti human gest. sve ostalo je unosan biznis u kome je repromaterijal besplatan.

  • Podržavam 15

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kontraš!, 1271 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KLX 650 sm/enduro

u srbiji nema potrebe da potpisujes donorsku karticu, ako im treba uzece ti oni sami! tomica milosavljevic ce to sigurno poreci da to nije tako, ali... srbijo srbijo... tvrdio je da je coveku u 35 godini prosto zakrzjao bubreg i tek tako nestao iz njega(a ima oziljak na ledjima), inace taj momak je operisao srce i preziveo operaciju koju uspe u 5% slucajeva. Doktor mu je posle svega toga rekao da je mislio da ce da umre i ponudio mu penziju!!! Sta mislite, sta bi se desilo na toj operaciji da je momak imao potpisanu donorsku karticu????

Tuzno je ali svi gledaju da profitiraju na tudjoj nesreci a znamo da zivot nema cenu... Tako da, sto se mene tice, bez donorskih kartica!

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 625 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: TDM 850, DKW RT175

kad sam video temu pomislio sam da je bezveze, ali zaista vasi (koji nisu za potpisivanje) argumenti imaju osnova, Srbija kao Srbija puna je lazi i prevare, tako da lako verovatno da i u tom pogledu ima slucajeva gde se grabe za pare... NA ŽALOST! pratiću temu jer zaista u tom pavcu nisam razmišljao...

 

p.s. ja sam potpisao karticu, i pored ovih opravdanih primedbi ne žalim jer je meni savest čista a sve to neko od gore gleda....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

u srbiji nema potrebe da potpisujes donorsku karticu, ako im treba uzece ti oni sami!

 

Ne znam kakva je sada situacija, mada sumnjam da se ista promenilo, ali sigurno znam da je ranije bilo kradje organa od preminulih po bolnicama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 157 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Husqvarna SMR510

Meni se ne dopada sto u ovoj zemlji mozes da dodjes do bilo kakvih podataka za 100e, i onda neko ko ima kesa moze da pogldeda po bazi donora ko mu najvise odgovara, tebe lupi auto ili ti se dogodi vec neka nesreca sa smrtnim ishodom, pocinioca nikad ne nadju ili ima dovoljno kesa da ga ni ne traze, ti si na stolu ocerupan i nikom nista.

Ja jesam za zavestanje organa ali ne ovde, ovde je ljudski zivot pre jeftin.

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 7152 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ja bih ti savetovao da se ponasas i osecas kao ljudsko bice i jedinstvena licnost a ne da budes stvar za rezervne delove. Kenja mi se vise od tog doniranja organa koje tesno povezuju sa motorasima, zasto da nas jebeno gledaju kao rezervu? Da ne bih ponavljao ono sto su ostali napisali, tipa da ti se desi da ''umres'' od bronhitisa. Ovo je jebena Srbija koja je u organizovanom kriminalu najrazvijenija u Evropi. Deca nestaju po bolnicama i ljudi umiru zbog rutinskih zahvata. Uostalom, gde ste culi/procitali da je neko od obicnih gradjanja dobio bubreg, srce, sta vec? Ja nisam! To sto imate cuvajte za svoje bliznje, jer su u Srbiji odavno ne daje nego se otima i vise nema granica u tome.

 

Da me ne shvatite pogresno, uvek sam bio i bicu da se pomogne, ali ne na ovakav nacin niti preko ovakvog zlog sistema. Obratite dobro paznju sta radite jer je humanost u trendu, a human treba biti u srcu i dusi i nema nikakve veze sa trendovima i sl. sranjima.

  • Podržavam 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3622 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ima vic kada su Hasu pitali da li bi više voleo da "kresne" Fatu jednom ili da "kresne" Muju dva puta? A on razmislio pa reko: "Fata je Fata, ali dva puta je dva puta".

Preneseno na ovu temu značilo bi da se sa negativnim ishodom po pitanju jednog "pacijenta", mogu pozitivno da reše nekoliko drugih "slučaja". A svaki pojedinačni spašeni "slučaj" je (po principu zahvalnosti) mogući "donator" određenog iznosa u džepu "spasitelja".

Dvadeset osam puta sam dao krv, ponudio sam jednom prilikom i kožu za presadjivanje (neki dečko je bio opečen), ali nisam bio "kompatibilanan". Smatram da nema ničeg lepšeg nego pomoći drugom (na bilo koji način).

Ali u situaciji kada za određenu cenu sve može da se kupi i kada postoje ljudi koji su spremni da za pare učine bilo šta, ne bih ni u kom slučaju bio spreman da (dobrovoljno) nekom nepoznatom stavim sebe na raspolaganje. Jednostavno rečeno nemam uopšte poverenja u moral ljudi koji rade u zdravstvu (pre svega u doktore). Ranije nisam razmišljao ovako, ali sam pre par godina morao hitno da operišem žuč, pa sam tom prilikom stekao određena lična iskustva.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Stavovi su razliciti i svi imaju neku cinjenicu koje se drze...Ipak,moje misljenje da ako nekom mogu da pomognem,tako sto cu mu produziti zivot,jer ja vise necu biti nikako od koristi,sto da ne pomognem!?:jee2:

Nije tesko biti human i nekom izmamiti osmeh :jee2:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Banatsko Novo Selo
  • Motocikl: Varadero(Krmaca) 1000

U vise navrata je dokazano da su ljudima vadjeni zdravi organi zarad sake dolara,da su se "sasvis slucajno" dogadjale saobracajne nezgode a ucesnik ili ucesnici proglasavani klinicki mrtvim te posluzili kao "rezervni delovi"... Smatram da zavestanje organa jeste izuzetno human gest ali ne i u drzavama slicnim nasoj jer se bojim da ce me neko iskasapiti bas zbog iste sake dolara ili evra!

Kazem NE!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6342 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

U vise navrata je dokazano da su ljudima vadjeni zdravi organi zarad sake dolara,da su se "sasvis slucajno" dogadjale saobracajne nezgode a ucesnik ili ucesnici proglasavani klinicki mrtvim te posluzili kao "rezervni delovi"... Smatram da zavestanje organa jeste izuzetno human gest ali ne i u drzavama slicnim nasoj jer se bojim da ce me neko iskasapiti bas zbog iste sake dolara ili evra!

Kazem NE!

 

Slazem se i jako mi je zao zbog toga. I najvise mi je zao sto zbog ovakvih nasih stavova mozda neki posten covek ostane bez preko potrebnog organa koji cemu spasiti zivot, ali ja jednostavno nemam poverenja u lekare koji su Hipokratovu zakletvu odavno zaboravili. Danas je kod nas covek bez para osudjen na to da lekari, pa cak i medicinske sestre nece da ga pogledaju. Na dao vam Bog da vam zatreba operacija, ako ne pocastite doktora kovertom ima da budete na listi cekanja dok ne umrete ili se ne snadjete za pare.

 

 

Tuzna istina, ali je definitivno istina potvrdjena milion puta u praksi, u koju sam se i licno uverio. Dok se to ne promeni, ja necu da budem donor.

 

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Ja hocu. Verujem da postoje losi ljudi koji bi me ubili za organ al jebiga... I da me ubiju taj organ opet nece da bace neko ce nekome da spase zivot pa makar i na tako gnusan nacin. Karma je kucka a i verovatno postoji neki cika koji to gore gleda pa cu mu biti zaduzen. Ukucanima sam odavno rekao da ako umrem neprirodnom smrcu obavezno da poklone sve organe, mrtvima to ne treba a mozda ce nekome moje srce ili plucno krilo da produzi bar malo zivot. Srce mi se cepa kad gledam decu od 12 godina sa bolestima bubrega kako venu i umiru...

 

 

Jebala vas teorija zavere, ako oce roknuce vas kako god pa ce na patologiji da vam maznu bubreg ne treba im parce papira za to. Ja cu da pitpisem karticu i meni mirna savest, hocu da pomognem. Ako me neko rokne zbog toga, boli me qrac njemu ide na dushu ne ide meni :takoje:

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda nx650

Potpuno sam za donaciju organa, ali u normalnoj drzavi, a ne tamo gde su spremni da ti crno ispod nokta uzmu. Ni krv ne dajem upravo iz tog razloga, inace bih rado svakih 6 meseci davao. Ali ne zelim da to bude zloupotrebljeno sto se uveliko radi! Dajete krv i organe za dzabe, a kad vam budu trebali isti ti organi(krv) ostavice vas da crknete ako nemate da platite. Samo ne znam kako ih nije sramota, gde je nestala humanost i gde ce im dusa.

Inaci ja sam uvek za da se pomogne drugima, pomagao sam, pomazem i pomagacu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Security Consultant, 342 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilja Pegaso

Dugo sam sa svojima diskutovao o ovome. Svi su nabrajali sve razloge za ne al...Dzaba

Vec godinu dana imam karticu, cak sam sam i isao da doniram kozu momku koji je izgoreo u trafici ali lekari su mi rekli da mu to nece pomoci.

Davalac sam i kostane srzi, plazme, trombocita i krvi naravno, pored organa.

 

 

Meni se ne dopada sto u ovoj zemlji mozes da dodjes do bilo kakvih podataka za 100e, i onda neko ko ima kesa moze da pogldeda po bazi donora ko mu najvise odgovara, tebe lupi auto ili ti se dogodi vec neka nesreca sa smrtnim ishodom, pocinioca nikad ne nadju ili ima dovoljno kesa da ga ni ne traze, ti si na stolu ocerupan i nikom nista.

Ja jesam za zavestanje organa ali ne ovde, ovde je ljudski zivot pre jeftin.

 

 

Kaze meni moja Majka sine pa dal si lud, vidi gde zivimo poslace nekog da te ubije samo da bi spasao nekog svog.

A ja na to lepo obucem pancir, zapasem se i kazem joj pa bolje da posalju nekog mnogo dobrog i brzog da bi me ucmekao. Tako smo zavrsili raspravu na tu temu :lol:

Majka je rekla da sreca sto mozak ne moze da se presadi jer bi dzabe nekog operisali ako bi mu dali moj mozak.

P.S. Tadasnjoj devojci je to bio jedan od krupnih razloga da se ‚‚razvede‚‚od mene :neznam:

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 283 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R6

Ovde ima dosta predrasuda i nekih "rekla-kazala" tvrdnji pa evo jedan primer koji govori suprotno.

Moj jako dobar prijatelj čekao je na transplataciju jetre nekoliko godina i pre tačno godinu dana konačno je došao na red i dobio je organ. Donor je bio momak od 34 godine koji je imao saobraćajku, nije imao karticu i njegovi roditelji odmah su dali pristanak. Mom prijatelju, koji ne bi živeo više od tog jednog dana da nije dobio jetru, u toliko lošem stanju je bio, spasili su život zapravo roditelji mladića. On se uspešno oporavio, što je izuzetna retkost, a tokom čitave hospitalizacije nije nikome platio niti jedan jedini dinar! Imao je takvi brigu na VMA, kako slučajno ne bi došlo do infekcije, da sam se ja zaprepastila koliko sistem može i pozitivno da funkcioniše.

Inače, čovek je penzioner, bez ikakvih političkih ili bilo kojih drugih veza veza, jednostavno, običan građanin.

 

Eto primera gde niko nije ubijen namerno, gde se lekari nisu obogatili na nesreći drugog itd.

Lično, jesam za donorske kartice.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja