Jump to content

Moto Zajednica

Saveti za offroad voznju

Recommended Posts

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Naleteh na odlicne savete za grupne offroad voznje enduro-motokros maga Shane Watts-a, a s' obzirom da sve vise ljudi vozi offroad, dosta ima i neiskusnih, pa ce im ovi saveti biti korisni.

 

1. Odaberite vodju u grupi koji zna deonice koje vozite, pratite ga i pridrzavajte se pravila za koja ste se dogovorili.

 

2. Izbrojte se koliko vas ima u grupi PRE nego sto krenete

 

3. Kad dodjete do raskrsnice, vodja grupe nastavlja, dok drugi u grupi ceka dok svi ne prodju i nastavlja za njima. Nema izuzetaka kod ovog pravila !

 

4. Uvek pokusavajte da vam grupa bude na okupu, ali ako iz nekog razloga neko od vozaca mora da napusti grupu i vrati se, budite sigurni da zna put nazad ili da se vraca sa nekim ko zna da se vrati.

 

5. Napunite gorivom motor pre voznje i na svakoj pumpi na koju stajete. Zapamtite, goriva mozete imati previse jedino ako vam se motor zapali.

 

6. Nosenje lagane Gore-tex jakne u prtljagu moze biti spas, narocito ako vozite u visim predelima, gde vreme moze da se promeni vrlo brzo.

 

7. Ponesite kameru/fotoaparat i hvatajte i dobre i lose trenutke vase voznje, u jednom trenutku u buducnosti ce vam biti drago da ste zabelezili takve momente.

 

8. Nosite sav potreban alat za popravljenje probusene gume, ili jos bolje, neka vas drug nosi to umesto vas :) Guma od 21" ce mnogo bolje posluziti za oba tocka, nego guma od 18"

 

9. Ako nailazite na potok ili vecu baru, preteknite druga bas pre bare. Zbog isprskanog i blatnjavog druga dobijate bonus poene, a i odlicnu temu za razgovor posle voznje :)

 

Ako neko ima jos neki pametan i koristan savet, nadovezite se.

 

p.s. ako sam pogresio podforum premestite temu gde treba, ja joj nisam nasao bolje mesto.

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

9. Ako nailazite na potok ili vecu baru, preteknite druga bas pre bare. Zbog isprskanog i blatnjavog druga dobijate bonus poene, a i odlicnu temu za razgovor posle voznje :)

 

Devetka - checked :takoje: (eto vidiš Jageru da je sve po knjizi rađeno :P )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ♥Amor Vincit Omnia♥, 1524 postova
  • Lokacija: Beograd/Kina
  • Motocikl: Fazer 600

Obavezna prva pomoc (zlu netrebalo). I ono shto ljudi chesto zaboravljaju, poneti VODU (ili kakvu god technost). A i chokoladice :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 371 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW GS, Versys 1000, GSA, ZX-6R, Aprilija Caponord,Africa Twin, Super Tenera XTZ 750

I spojnicu naravno :zvizduk:, a može i poneku lamelu (sorry popsy)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: 021
  • Motocikl: 450 EXC

Dosta tečnosti i par čokoladica.

Oni koji vam deluju napaljeno obavezno ih propustiti da idu ispred vas.

Kad se nađete u rebusu da li da se koči ili gas SAMO VATRA.

Ako ste prvi u grupi nije loše da vozite na 70% jer iz suprotnog smera može da vam naiđe ista takva grupa ili još gore grupa qvadova.

Kad se jašete u kamenaru nemojte voziti istu putanju kao ovaj ispred jer može da vas pogodi kamenom koji izbacuje ( u far,hladnjak,telo...)

...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 354 postova
  • Lokacija: Kraljevo

Primetio sam da dosta vozaca,a to su oni sa malo iskustva u offu,na velikim sporim i tehnickim sporim deonicam pod nagibom,izbacuju motor iz brzine i spustaju na leru :neznam:

uz pomoc kocnica.

Da l je zbog straha ili ne znam zbog cega,al takva voznja nema nikakvog efekta.Uzmimo banalan primer da treba da ubacite u brzinu a nogama se oslanjate o zemlju i drzite ravnotezu.Pa dok dodjete do menjaca a brzina vam je ravna nuli ili max 5km/h vi odmah gubite ravnotezu,a jos i to da u to vreme morate za manje od sekunde odraditi nekoliko radnji :zbunjen:

Da ne pominjemo koju temperaturu dostizu paknovi i diskovi.

Ako je tehnicki spust,sa dosta prepreka(kamenje,korenje,stabla,uvale na putu od erozije itd.)primetio sma da veliki broj kad dodje do prepreke,koci dok bukvalno stane i odmah spusta noge i u tom trenutku obavezno dolazi do blokade u mozgu(stah od povrede,strah od blama da se ne ispadne smesan,strah da se nesto ne polomi)i vozac se zbunjuje,kao vratio bi se nazad,al kasno je :lol:

E onda noga ide na menjac i IZBACIVANJE U "LER".Aj da pojednostavim,je l lakse gurat ili vozit motor?!

Ja praktikujem da kocenjem i drzanjem kvacila na vagi smanjim brzinu i pri nailasku,dodam mali gas i sto bi rekli"pretrcim" preko prepreke.

Omiljena situacija mi je kad na putu ili puteljku naidjem na stenu ili uvalu koja na metra duzine ima pad od pola metra ili vise.U pocetku sam i ja imao strah dok sam vozio RX125 al vremenom i vezbanjem sam se oslobodio i nesto naucio :jee4:

i video da spust nije samo kocenje vec i dodavanje gasa,kao i to da uspon nije samo davanje po gasu vec i u datom trenutku oduzimanje gasa da bi se takodje prepreka preskocila pod inercijom motora i da ne bi doslo do proklizavanja zadnjeg tocka(SHLAJFOVANJA).

I da bi sve ovo mogli da uradite,morate imati na raspolaganju menjac(neki od stepena prenosa)a ne u "leru"pa stani pani.

Ako mi je ili vama prva"brza",onda koristite kvacilo i na vagu.

NAPOMENA:

Ja nisam profi reli ili moto kros vozac,i da se ovo ne shvati pogresno kao da ja sad pametujem.Ovo su moja licna iskustva koja sam stekao zadnjih nekoliko godina,na raznim terenima a bilo je svakakvih od onih lakih do onih kad sam dolazio do stadijuma da placem od muke(al bukvalno).Ja ne znam strucne termine i zato sam pisao prostim recima,da bih koliko toliko na neki nacin doprineo kolegama koji nemaju nekog off iskustva da uzivaju u enduro voznjama.Moj motor ima preko 180 kg ali ja ga vozim gde neko nebi ni kros i to sa saputnikom,jer prosto ja volim offroud :ljubav:

i u moju voznju su pretocena i iskustva voznje drugih vozila po teskom terenu.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

ne iditite uvek stazom koju je odabrao neko ispred vas... cesto se desava da na offu svi biraju putanju prvoga (koja ne mora uvek da bude najbolja a i ako je najbolja lepota offa je da sami sebi trasirate putanju)...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

ako ispred mene neko dize prasinu, usporim i sacekam da se slegne, pa onda krecem za njim. ne mogu ceo dan da je udisem, nisam zbog toga dosao na 1000 mnv.

al redovno u tom momentu kada sam usporio neki iza mene ne kapira, vec me prestigne sa sve dodavanjem gasa da malo proslajfa i baci u stranu, hebem li mu nanu. :D i tako ceo dan. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja