Jump to content

Moto Zajednica

Enduro za grad

Recommended Posts

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Beograd

Moraš prvo da definišeš svoje zahteve (potrebe) jer:

Tražiš enduro za gradsku vožnju, pa onda napišeš da ti se enduro ne sviđa, pa da bi voleo i duža putovanaja (odlazak na more). Teško da će neko da odabere motor za tebe kad ni sam ne znaš šta ti je prioritet.

Imam Transalpa i uspešno ga koristim kao "univerzalni" motor. Ali zaista nisam spreman da ti preporučim bilo šta jer su tvoji zahtevi vrlo "promenljiva" kategorija.

 

potpuno si u pravu i nemam sta da dodam, osim daj neki konkretan predlog :moto3:

imam skuter od 125 cc, sledeci motor treba da bude stepenica vise.

90 posto voznje je grad i ostalih 10% je valjda to more, bože zdravlja.

onda sakupljam informacije sa svih strana, kao sto sam zeleo, i javljaju se ljudi sa pricom da mi ne treba enduro tipa dominator (koji je bio moja prva zelja) jer ima jedan klip i nije praktican za voznju po gradu, pa onda se neko seti da je za mene bmw f650 jer je upravljiv i lagan za gradsku guzvu i da ti ne nabrajam.

sve je to na mestu, ali pitanje je sta zadovoljava moje potrebe?

kle 500 mi se ne svidja, a mislim da bi realno to bio najbolji izbor.

onda vidim cruiser kawa en 500, divan motor, ali sta cu ja sa njim?

ja planiram da uvezem motor na zimu, tako da nije hića.

transalp je super, ali pitam se da li ce on da sluzi svrsi, ako se meni ide negde dve ulice ispod, pa da palim to cudo, pa da se cimam, bojim se da bih plakao za skuterom posle dva dana :neznam:

nikada nisam vozio motor i to je problem (skuter nije motor :moto3:)

visok sam 178, tezak 77 kg i to je stavka sama po sebi.

nisam neiskusan, petnaest godina sam u saobracaju, sto sa automobilom, kamionom i skuterom, tako da se zna :hej:

voleo bih da moj sledeci motor bude šmekerski motor, koji nece sao da mi pruzi zadovoljstvo kad ga lupim po gasu, vec je i stil bitan...

ala sam smorio -_-

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino

Ja bih predložio Hondine modele :

 

SLR 650

 

552_0_2_3_slr%20650_Good%20moments.jpg

 

ili Vigor 650

 

honda-vigor-650-90bb9087d207dd0daa6139de353c3adc.jpg

 

Oba su sa agregatom od Dominatora 650, praktični za grad, cenovno pristupačni ... itd

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA
Ne vidim sta bi dobio endurom po gradu ?

ako govorimo o beogradu ili nekom drugom gradu u srbiji - onda enduro ima i te kako smisla. ivicnjaci, sine, rupcage, sahtovi i slicni 'ornamenti' nasih ulica cine enduro odlicnim izborom za grad. da ne govorimo o situacijama kad je moguce preci preko raznih "radova na putu'. na primer pre neki dan ja bila guzva kod mosta preko ade, da li je pukla neka cev ili slicno - ja sam prosao komotno preko gradilista, dok je lik na skuteru morao da se vrati...

 

 

 

 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

Pre svega, da znamo o čemu pričamo - ako bi poređali jedan pored drugog Dominator, Suzuki Freewind i Apriliju Pegaso 650 i skinuli nalepnice, veruj mi da ne bi pogodio koji je koji. Sad postoji priča praktičnosti.

 

Vozim Pegaza i sigurno ti ga ne bih preporučio posle skutera, a kad smo kod toga ni Dominator, jer se vrlo slično ponaša kao i moj motor. Freewind je odličan za grad, jer izgleda kao enduro, ali je zapravo odgovor Suzukija na Pegaza, BMW F650 i Dominator. Stvar je ukusa koju fabriku neko voli više ili manje.

 

Tako da redosled koji bih ti ja preporučio jeste:

 

1. Transalp;

2. Freewind;

3. BMW F650.

 

Mislim da dobar agregat za pare koje si pomenuo nećeš naći u obliku BMW F650, jer su dosta na ceni, bar koliko mi se čini. A Transalpa, ako nađeš dobrog za te pare, uzimaj i ne razmišljaj. Sam sam tražio ranije, ali bez uspeha, skupo bilo. Na kraju kupio Pegaza i to baš za 1800 evrića i sav presrećan, zaljubih se u njega. Al' da te ne lažem, za gužvu nije, pa ti ga ne preporučujem iz baš tog razloga.

 

Pozdrav i srećna kupovina!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Ајде да се и ја укључим у дискусију као власник Трансалпа. Нећу бити субјективан и нереалан, само ћу навести своје утиске након куповине мотора (а претходно сам био у дилеми као ти сада).

 

Тражио мотор за почетника у средњим кубикажама, али да ми не досади брзо... Пријавим се овде на форум и представим се и изнесем им да сам заинтересован за Јамаху Тенеру '91. до '94.годиште (због новца). Читао искуства, листао теме, деобијао савете, и квалитетне и претенциозне (видели ме људи као прилику да продају своје моторе - нпр.Пегазо - и узму нешто поузданије).

 

Након дужег мозгања, без пректичне пробе више модела, излети ми јефтино Трансалп и ја га узмем. Возао се слатко и без проблема, али убрзо увидим да бих могао возити и нешто узбудљивије, живахније,... Из разговора, на овом форуму, са Марком Ђуровићем, Алекром, Ацом-ПН и осталом екипом у темама "Хонда Трансалп хл 600в", "Путни ендуро 2 цилиндра", и других сличних тема (има их пуно овде), закључих да мој мотор (Трансалп) није најбољи избор за почетнике, не повлачи најбоље у ниским обртајима, није најбољи избор за те паре, итд, итд... Закључио сам само да сам куповао мотор без претходног практичног искуства.

 

Зато ти саветујем да пробаш моделе који ти одговарају карактеристикама и ценовно. А ја ти могу препоручити Трансалпа јер су моја искуства да је поуздан, лако се вози, довољно је робусан за твоју конституцију, има довољну заштиту од ветра за твоју конституцију, неће те вући на неку агресивну вожњу,лепо се путује са њим на неким нормалним брзинама, које не одступају много од ограничења која су актуелна код нас и у окружењу. Али избегавај ауто пут...

 

Ипак, поред свега горе наведеног, задовољан сам Трансалпом, и не продајем га још увек, јер сам задовољан односом уложено - добијено.

 

Закључак је да је избор мотора индивидуална ствар, ми те можемо посаветовати (то и радимо, као што видиш), али се никада нећемо служити у предлозима, зато кључну улогу у избору треба да имаш ти и твоји утисци из вожње и читања наших текстова.

 

Толико. Надам се да сам ти бар мало помогао. Ако те још нешто занима питај, али би било добро да по нешто и пробаш, провозаш се са неким, итд...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Beograd

mitri,

super su ti predlozi, bas trazim takav izgled motora,malo retro fazona, sjajno...pogledacu te motore....hvala

Evo, pogledao sam slike..oba motora su idealna za mene što se tiče izgleda.

Nije mi samo jasno, ovaj slr ima 39ks, a dominator 44ks ?, a ti kazes da su isti agregati?

FX 650, je mladji, pa je i malo skuplji 0plac.gif

 

imaginos

 

da, iz beograda sam i često me savata guzva na brdu, kod sajma itd...potpuno si u pravu, jer ja sam upravo trazio enduro da bih preziveo rupe, kaldrme, ivičnjake i tome slicno. sa skuterom se oseca svaka rupica

 

lawyer

 

"Mislim da dobar agregat za pare koje si pomenuo nećeš naći u obliku BMW F650, jer su dosta na ceni, bar koliko mi se čini. A Transalpa, ako nađeš dobrog za te pare, uzimaj i ne razmišljaj. "

 

e, mislim da si sve sam rekao :staa:. Bmw je preskup i ja za te pare, realno mogu da kupim najblaze receno, sumnjivu masinu.

pegaso, je gotovo ista prica po izgledu i nameni, ali sam nacuo da nije toliko pouzdan i da se cešće kvari, tacnije, ima nekih dečijih bolesti.

Takodje, cuo sam da su delovi papreni, jer nema generalnog zastupnika?!

Transalp je super motor, ali kao sto sam vec gore napisao, deluje mi nezgrapno i neprakticno za varijante, idem tamo vamo, parkiram, pa opet negde odzujim...vise mi deluje kao masina za malo duze putovanje.

 

sve ovo sto pricam su moja vidjenja, bez ikakve strucne potpore :lol:, tako da se ne ljutite ako odvalim neku glupost

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Beograd

 

Bokes

Хвала на саветима

Проба мотора би била најбоља, али где да нађем све те моторе, па још и власнике који не би имали ништа против да им почетник за овакве машине, малтретира лјубимца :zvizduk:

 

Из тог разлога ја и наводим које су моје потребе, па да на основу тога неко нешто закључи.

 

Оно што си рекао "Тражио мотор за почетника у средњим кубикажама, али да ми не досади брзо", тако и ја размишљам.

Такође, не треба ми нека зујалица, јер не волим да јурцам на мотору, најбитнија ми је ствар да ме на семафору избаци на чело колоне и ако ми евентуално затреба неко претицање, остале лудорије ме не занимају.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1064 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

mitri,

 

Nije mi samo jasno, ovaj slr ima 39ks, a dominator 44ks ?, a ti kazes da su isti agregati?

 

 

Isti su...samo sto su ovi malko...pa kako da kazem...osuneceni jerbo je dominator mnogo jak :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Горе предложени Хондини мотори са слика јесу врло лепи и атрактивни, али ће ти поприлично недостајати заштита од ветра, колико ми се чини, поготово када кренеш на неку вожњу дужу од сат времена. По мојим искуствима Трансал није толико незграпан за по граду, мада НАПОМИЊЕМ да га нисам возао по Београду. Многи од нас овде би те, верујем, провозали на својим моторима да стекнеш неке основне утиске о машини и можда ти дозволили да мало пробаш на неком полигону за полагање, кретање, заустављање, одржавање баланса у спорој вожњи, осмицу,...а то је довољно да стекнеш основне утиске о мотору.

 

Ајде да мало пратимо шта ће и остали да кажу, а до тада разгледај теме и подфоруму о ендуро мотоциклима, можда ти искрсне нека идеја....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Beograd

Горе предложени Хондини мотори са слика јесу врло лепи и атрактивни, али ће ти поприлично недостајати заштита од ветра, колико ми се чини, поготово када кренеш на неку вожњу дужу од сат времена. По мојим искуствима Трансал није толико незграпан за по граду, мада НАПОМИЊЕМ да га нисам возао по Београду. Многи од нас овде би те, верујем, провозали на својим моторима да стекнеш неке основне утиске о машини и можда ти дозволили да мало пробаш на неком полигону за полагање, кретање, заустављање, одржавање баланса у спорој вожњи, осмицу,...а то је довољно да стекнеш основне утиске о мотору.

 

Ајде да мало пратимо шта ће и остали да кажу, а до тада разгледај теме и подфоруму о ендуро мотоциклима, можда ти искрсне нека идеја....

 

Da, zaštita od vetra je jako bitna. Isao sam do vrnjačke banje na skuteru i nije mi bilo dobro :moto3: od vetra.

Ne znam da li na gore pomenutim motorima, pomaže vizir??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 648 postova
  • Lokacija: Banja Luka-Srpske Toplice
  • Motocikl: AFRICA TWIN RD 03

Ako imas nekoga u Brazilu nek ti posalje brodom hondu XRE 300, extra motor za tvoje potrebe :)

 

1860D5BF-EE65-8844-9B16-70E4EF64B416_thumb.jpg

 

(Powered by frubar.net)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši baksuz :), 599 postova
  • Lokacija: Beograd / Leskovac
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

@Remooz

 

Druže, evo jednog mog viđenja, pošto sam do skoro bio u situaciji sličnoj tvojoj.

 

Obučavao se i polagao vožnju na Keeway Speed 150. Interesantna i jeftina mašinica, kopijica Yamahe YBR.

Kada sam položio, i kada je trebalo da kupim svoj motor, premišljao sam se između:

 

Yamaha YBR 125

Honda CBR 125 R

Yamaha XT (ili ekvivalent drugih proizvođača)

 

Kupim YBRa, divan naked za Beograd, mala potrošnja, ali, svaki put kada bih izašao na Ibarsku ili auto-put, morao sam se sklanjati od buseva i kamiona, što nije ni bezbedno, a ni prijatno.

 

Skontam da mi treba nešto veće, ali predvidljivo, upravljivo, i ne naročito skupo. Supermoto ne dolazi u obzir, pošto mi je prioritet da mi glava ostane na ramenima, a nisam naročito iskusan vozač.

 

Gledao sam touring, sport touring i enduro mašine.

 

Na kraju sam se odlučio za Yamahu XJ 600 S Diversion (sa poluoklopom) - 95. god.

 

A evo i zašto:

(dobre strane)

- Možeš naći relativno jeftin (svakako u tvom cenovnom rangu, sa registracijom i nultim servisom), a ne naročito loše održavan motocikl.

- Uglavnom imaju manje kilometraže nego enduraši (svoj sam uzeo sa 38000 na satu).

- Vizir i poluoklop ti daju relativno dobru zaštitu na brzinama do 100 - 120 (za slučaj da nekud putuješ).

- Nemaš osećaj da maltretiraš motor na brzini od 120 (maksimalna dozvoljena na našim putevima) jer sa opterećenjem od dve osobe, to izvlači u 6. brzini na 5500 obrtaja.

- Delovi nisu skupi i ne nalaze se teško.

- Potrošnja po Beogradu iznosi oko 6 l/100 km.

- Dovoljno je velik da budeš primećen od strane vozača automobila (ako želi da te primeti), a ponovo, lako upravljiv da se možeš probijati između kolona da bi prvi stigao na semafor.

- Dovoljno startan za 0 - 60 km/h, i sa suvozačem.

- Ne guši se na 2500-3000 obrtaja u 3. i 4. kako ga ja često u špicu vozim.

- Položaj sedenja je korektan, i ne umara.

- Ne naročito interesantan lopovima.

 

(loše strane)

- Ružan je. (no, navikneš se, zavoliš, i prestane da ti bude krivo što se devojke ne okreću za tobom) :)

- Vazdušno hlađenje. (no, dobro je urađeno rešenje sa položajem motora i izduvnim granama, pa nisam imao problem sa pregrevanjem u špicu ni na +35 u hladu, u Beogradu. S druge strane, nemaš hladnjak koji bi mogao da ti rikne ili se ošteti.)

- Zadnja guma je preuska, pa ume da pravi problem sa zanošenjem prilikom prestrojavanja preko šina ili zebre (mada se to dešava i sa ostalim motorima).

- Jedan disk napred.

- Čelični ram, te je motocikl sa tečnostima i gorivom težak oko 220 kg.

- Zvuk. Fabrički izduvi ne pružaju ni rezak, ni moćan zvuk. Pre ti se čini kao da se neko olakšava nakon dobrog pasulja. (Ponovo, navikneš se da se devojke ne okreću za tobom). :)

 

Predug je post, pa je vreme da završavam.

Sanjao sam, a i dalje sanjam Africu, Transalp, TDM, novijeg FZR... No, ipak, iracionalno je sa malog motora preći na tako nešto. Mučio bih sebe, a i motor. Ne treba preskakati stepenice. Biče i para i vremena.

Nakon skutera, preporučujem ti nekog tourera, jer ti neće predstavljati problem za odlazak do prodavnice, a biće i zahvalan za duže vožnje. A koliko znam, BG više nema neasfaltiranih i kaldrmisanih ulica, pa ti enduro nije neophodan.

Nadam se da sam pomogao. Izvini ako sam smorio. Pozz

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 648 postova
  • Lokacija: Banja Luka-Srpske Toplice
  • Motocikl: AFRICA TWIN RD 03

Ovaj motor je jako lep, ali moj budzet od 1800€, to ne pokriva :zdravo:

 

 

Ma salim se, XRE 300 nazalost ne mozes kupiti i da hoces. pravi se u Braziliji u tvornici HONDA da Amazonia ltda Manaus za potrebe Juzne Amerike. To je ujedno Najveca tvornica motocikala na svijetu i ima nevjerovatnih 10.000 radnika. Postoji od 1976 i do sad je proizvela malo manje od Milijardu motocikala! Poznata je po tome sto gotovo da nema dobavljaca jer se svi dijelovi osim guma proizvode u samom kompleksu ove ogromne tvornice. Tu se proizvodi TransAlp i CB 600 Hornet ali i CB 300, takodje extra motorcic NXR 150 , honda Shadow 750 te par desetina Skutera. u samoj gami proizvoda Honda Amazonia nalazi se par modela koji bi bas tebi valjali ali nazalost ne izvoze se ovamo kod nas :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 648 postova
  • Lokacija: Banja Luka-Srpske Toplice
  • Motocikl: AFRICA TWIN RD 03

Ovaj motor je jako lep, ali moj budzet od 1800€, to ne pokriva :zdravo:

 

 

Da, nazalost u pravu si. On kosta 13.800 Brazilskih Riala ili u prevodu 5.900 Eura sto nije puno za nov motor od 300 kubika kao ovaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

prilikom izbora motora nemoj da prenebegneš bitnu stavku, a to je tvoj osecaj na tom motoru... ja sam "otkrovenje" dobio kada sam seo na Čehovu Teneru 660 (sve je bilo gde traba i kako treba) a zbog želje za dva cilindra sam uzeo Super Teneru 750 i nisam se pokajao... što se tiče provlačenja po gužvi skuterii jesu uži ali enduro motori omogućavaju da pređeš preko ivičnjaka i zaobiđeš gužvu vrlo elegantno a i vrlo su upravljivi tako da prolazak kroz saobraćaj ide veoma lako...

 

Lepo dođeš u Labaratoriju ili na Ušće pa kad dodje motor koji ti je zanimljiv zamoliš vlasnika da sedneš na njega... čisto da vidiš kakav je osećaj. Moj glas je otišao na dva cilindra jel ne moraš da vrtiš motor u obrtaje da bi išao i možeš da ga voziš kao auto... Ono što ti se sada čini velikim već sutra može da ti bude malo. Transalp ti je siguran izbor i mnogi ga koriste kao svakodnevno vozilo i tu ti je odnos uloženo dobijeno vrlo visok... čitaj komentare vlasnika (skoro svi motori koje si nabrojao imaju svoje teme na forumu, pa možeš unutar njih da vidiš šta i kako...)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 377 postova
  • Lokacija: mojkovac - crna gora
  • Motocikl: BMW gs1150 ADV

ja predlazem , yamahu tte 600 .. ja je evo imam vec godinu dana , motor ja bas lak za voznju , kao da je napravljen za grada . a uz to mozes da odes i na neki dalji put ,nap. dosta je laksi za voznju od yamahe xt 600 koja je u istom tom rangu .. a i nije skupa . ja sam moju platio 1500 98 godiste , i odlicno me sluzi :moto3: :moto3: :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

...Transalp je super motor, ali kao sto sam vec gore napisao, deluje mi nezgrapno i neprakticno za varijante, idem tamo vamo, parkiram, pa opet negde odzujim...vise mi deluje kao masina za malo duze putovanje.

transalp je prava mera. Grešiš ako misliš da je to veliki i težak model. Čak i da ti se učini velikim, naviknućeš na njega za manje od 50 pređenih kilometera. Za njega se pre može reći da je mali za neka dalja putovanja. Imaj u vidu da ćes povremeno imati i suvozačicu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 648 postova
  • Lokacija: Banja Luka-Srpske Toplice
  • Motocikl: AFRICA TWIN RD 03

DR 650 RS E Suzuki je motor ko izmisljen. Ima ovde kod nas jedan u cazinu kao Nov al bukvalno, presao je 8.000 KM. Full oprema, bocni koferi.. Extra motorcic za to sto zelis samo nema anlaser vec se pali na kurblu al ima dekompresija pa nije tesko upaliti ga... Trazi zena nekih 1250 Eura....

Ponavljam motor je doslovno nov i ima sva 3 fabricka KRAUSER kofera...Bez ulaganja.

 

Necu dalje ebiga. ode ovo u Oglase i reklame lagano..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja