Jump to content

Moto Zajednica

GS Serija: Dodatna rasveta na bajku

Recommended Posts

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

Imam nameru da na bajk dodam rasvetna tela. Nakon kraceg razmisljanja, sve se svelo na nesto poput ovoga sa slike dole.

Ja sam za ideju da se instaliraju dva xenona.

Pojedini su se opredelili za dve maglenke.

Ima i onih koji su isli na mix: jedan xenon i jedna maglenka.

Da li neko od vas ima valjan argument (savet) da ne uradim onako kako sam naumio (dva xenon-a)?

Kakva su vasa iskustva?

Sta imate da kazete "za", a sta "protiv" dva xenon-a?

post-6359-0-89213300-1305197512_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Ne znam koji BMW vozis, ali ako i tvoja makina ima alternator od 700W mozes slobodno da stavis sta god ti padne na pamet. Lepo je kad ne moras da se stiskas i optimizujes potrosace. Ja bih na tvom mestu stavio 2 xenona.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Ne znam koji BMW vozis, ali ako i tvoja makina ima alternator od 700W mozes slobodno da stavis sta god ti padne na pamet. Lepo je kad ne moras da se stiskas i optimizujes potrosace. Ja bih na tvom mestu stavio 2 xenona.

 

 

bas to :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS, Yamaha Neos

Ja sam čuo da je u EU zabranjeno imati na motoru 2 xenona i da iz tog razloga originalna BMW aux svetla dolaze u kombinaciji (halogenka i xenon). Ali ima ljudi koji o ovome više znaju pa neka neko od njih objasni u čemu je caka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Ako voziš motor sa stranim tablama, niko te neće kazniti zbog farova ako nisu baš ekstremno opasni po druge vozače. Mogu pre da te kazne zbog buke, prekoračenja ili divljanja, recimo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

@shejtan

trebalo bi da moze. skoro sam video neke madjare, sijaju ko bozicne jelke okicene xenonskim kuglama.

 

@mio

ima povoljnija fora, a identicnog izgleda. ako te zanima, uputicu te na iskusnije od mene. ja sam poprilican laik za ove stvari. touratech izuva koliko je skup. moze to znacajno povoljnije da se uradi.

 

@fibra

kako da saznam koje snage mi je alternator? naravno, ne odustajem od dva xenona! :moto3:

 

@acim

 

i ja sam pretpostavljao da je tako. doduse, u specifikaciji ovih rasvetnih tela pise da li su atestirani, tj dozvoljeni za konkretna trzista. jel si do sada imao situaciju, odnosno suocenje sa nekim saobracajnim policajcima po inostranstvu, a sa popaljenim xenonima?

 

pozz svima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

 

@fibra

kako da saznam koje snage mi je alternator? naravno, ne odustajem od dva xenona! :moto3:

 

Jednostavno, iskopaj na netu specifikacije za svoj motor. Sve ti lepo pise. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

i ja sam pretpostavljao da je tako. doduse, u specifikaciji ovih rasvetnih tela pise da li su atestirani, tj dozvoljeni za konkretna trzista. jel si do sada imao situaciju, odnosno suocenje sa nekim saobracajnim policajcima po inostranstvu, a sa popaljenim xenonima?

 

Motor sa xenonima imam tek 5-6 meseci, tako da nemam iskustva, ali znam generalni stav o tome. Recimo, Nemci i Austrijanci za svaku modifikaciju na vozilu traže TUV sertifikat i to unose u fajl o vozilu, ali ne mogu to isto da zahtevaju od stranih vozila jer je u tim državama zakon možda drugačiji i ako se ne krši drastično nemački zakon, oni neće reagovati. Znači, Švaba bukvalno ne sme da promeni dimenziju felni, a da ne uradi sertifikat, ali stranca niko neće pitati za to isto. Onda mi je logično i za xenone, osim ako ne ubijaju sva vozila iz suprotnog smera. Isto i za auspuh, tamo mora biti sertifikovan, a ako je stranac, ne sme da pada u oči, odnosno uši. Zaustaviće ga samo ako smatraju da je previše bučan i onda će izmeriti buku bez obzira imao ili nemao sertifikat. Znači, svima je cilj da privuku turiste, nije im cilj da im zabrane ulazak inače bi kontrola vozila postojala na samim granicama.

 

Još jedan primer, recimo u Berlin mogu da uđu samo vozila sa posebnom nalepnicom, tj. oni koji su uradili poseban atest vezan za zagađenje okoline, ali to isto ne važi za strane registracije, vozilo sa stranim tablama ulazi u grad bez toga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

 

kako da saznam koje snage mi je alternator? naravno, ne odustajem od dva xenona! :moto3:

 

 

 

daj godiste .. model pa ce mo ti reci :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Life Ain't A Fairytale, 239 postova
  • Lokacija: Iza Devet Brda iza Devet Mora!
  • Motocikl: Cudni

u EU je zabranjeno koristiti dva xenona u toku voznje na putevima ( na motorciklu). Kad sam stavljao na moj bike 2 xenona jedva sam nasao ko ce mi ugraditi jer kazu svabe kajne. Inace oba nikad ne palim na asfaltu(nema potrebe). Sto ne stavis 1 xenon u far a zakacis xenon i maglenku(veoma korisna za vreme magle :)). Naravno prekidace da mozes da palis i gasish odvojeno svako rasvetno telo. Inace da dva xenona smetaju, smetaju bilo onom iza koda vozis a bogami i onima iz suprotnog pravca.

To sto acim navodi se zove ekoloska taksa i stranci su izuzeti kao sto je rekao. Nema to veze sa atestom nego u zavisnosti od agregata dobijes crvenu, zutu ili zelenu zonu(imaju katalog pa na osnovu njega te zacepe). U gradu su ogranicenja kretanja po zonama tako da ako imas zagadjivaca( crvena nalepnica) ne smes u deo gde je zuto i zeleno. Al odoh u off lagani, sorry :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Kako onda Touratech i Wunderlich prodaju xenon setove od dva fara za kacenje na crash bar ili negde ispod glavnih farova? Iste firme prodaju i za R1100GS masku sa dve xenon sijalice (500e). Cak Touratech kaze u katalogu i na sajtu: moze xenon u glavni far a H3 dodatni farovi, moze H3 u glavni far a xenon dodatna svetla, ali ne moze xenon u glavnom faru i xenon u dodatnim farovima. Dakle, ne moze sva tri svetla u xenon, po Touratech-u. Za svu tu opremu Touratech naglasava da je dozvoljena po nemackin propisima.

 

Jedino ako se nesto u medjuvremenu promenilo sto se propisa tice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Life Ain't A Fairytale, 239 postova
  • Lokacija: Iza Devet Brda iza Devet Mora!
  • Motocikl: Cudni

Ne znam Lalajko al sam u 4 servisa pitao i u svakom sam dobio isti odgovor( telefonski razgovori) da ne sme 2x xenon na bajk. Tek kod 5-og kad sam otisao i objasnio coveku da nisam lud i da necu paliti oba na asfaltu uspeo da se dogovorim da ih stavi. Inace je rec o bash tim touratech xenonima. Prica se desavala pre dve godine u baden-vitemberg pokrajini. E sada ako su me lagali lazem i ja vas al ne vidim razlog za to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS, Yamaha Neos

Ja koliko sam video, Touratech nema farove u kompletu već odvojeno levi i desni far.

http://www.touratech.com/shops/008/index.php?cPath=3_42_331&osCsid=e6fd223f3de47f6b5ec333d2daa615d2

 

Mozda se i to razlikuje od zemlje do zemlje (ovo je Touratech.UK, a i na IT je isto)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

@zool

 

Koje tablice je imao taj motor na kome si ugrađivao xenone?

 

Jedna je stvar da ti neki servis u Nemačkoj ugradi nešto što nema TUV sertifikat, a drugo šta će učiniti policija ako tako nešto vidi na motoru sa stranim tablicama. To ti je isto kao ova naša prva pomoć, ima više komponenti od one iz EU, ali niko neće dirati automobile iz EU zato što nemaju prvu pomoć po SRPS.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Pa dobro, Nemcima isto dođe, oni ako na svoja vozila ne stavljaju neku opremu, neće je staviti ni na strana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Prestalo da se piše u ovoj temi...

 

Ja bih radije stavio "obična" dodatna svetla. Imate li ideju koja i gde mogu da se kupe kod nas (Srbija) zvanično jer bih kupio na firmu?

 

Hella, PIIA... ?

 

A isto pitanje i za Xenone pa da uporedimo cifre i dostupnost.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Videh u LAV Auto u Zarkovu par lepih maglenki, cine se odlicne za nasu namenu. Koriste H3 sijalice 55W.

 

Cena je 3500 dinara. Da li je ovo neko kupio i probao?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Videh u LAV Auto u Zarkovu par lepih maglenki, cine se odlicne za nasu namenu. Koriste H3 sijalice 55W.

 

Cena je 3500 dinara. Da li je ovo neko kupio i probao?

 

cekaj da se oglasi ssaallee , on je kupio neke koje su iste kao one fabricke na GS-u a platio nesto malo .. kupio negde tu kod nas

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 709 postova
  • Lokacija: Banovo Brdo - Beograd
  • Motocikl: BMW 1200RT

Videh u LAV Auto u Zarkovu par lepih maglenki, cine se odlicne za nasu namenu. Koriste H3 sijalice 55W.

 

Cena je 3500 dinara. Da li je ovo neko kupio i probao?

Ja sam Lalajko bas tu kupio, bas te maglenke. Kostale su oko 3200 din. U Pakovanju dobijes i kablove i prekidac. Svetle kao Sveti Ilija. Preporuka za svakog. Ali da se razumemo, neces ti nesto bolje videti sa tim svetlima, ali tebe vide iz daleka. Svetlis kao voz :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja