Jump to content

Moto Zajednica

Pumpanje prednjih amortizera na KLE-u

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 453 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: imao Kawasaki KLE 500

Postoje dva ventila na vrhu stapova prednjih amortizera.Predpostavljam da su za vazduh.Imam uputstvo za KLE ali u njemu ne pise nista o pumpanju istih.Posto na kocenju prednjom kocnicom KLE voli dosta da se "pokloni",zeleo bih da znam da li se ovo moze smanjiti pumpanjem vazduha u prednje amortizere? I taj pritisak vazduha, kolike max vrednosti sme da bude?Da li to nesto utice na stabilnost u voznji osim pri kocenju?

 

Ima li ko iskustva sa ovim stvarima,makar i na drugim motociklima?

 

Srle 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 453 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: imao Kawasaki KLE 500

druze to nislucajno nemoj da radis raspitaj se u servisu tu treba da se ispusta pritisak da bi bio jednak u obe viljuske

 

Nije mi jasno,

koji pritisak postoji da bi se ispustio?Po tome sto ti kazes,u stapovima vec postoji neki pritisak vazduha.Amortizeri su inace uljni.Ako se vec ispusta vazduh iz njih, kako je taj vazduh dospeo unutra i zasto onda nema ventila i na zadnjem amortizeru?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: lazarevac
  • Motocikl: kle 500

u viljusci se javlja pritisak od rada amortizera ali moja preporuka je da ne diras nista sam to da uradis u servisu

a ako hoces da ti bude tvrdji mozes malo da dobijes sipanjem gusceg ulja a prava stvar je zamena opruga

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 453 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: imao Kawasaki KLE 500

u viljusci se javlja pritisak od rada amortizera ali moja preporuka je da ne diras nista sam to da uradis u servisu

a ako hoces da ti bude tvrdji mozes malo da dobijes sipanjem gusceg ulja a prava stvar je zamena opruga

 

Na mojoj bivsoj endurki sam sipao gusce ulje i vrlo brzo su mi otisli semerinzi,znaci to odpada.Menjanje opriga mi je za sada velika investicija,mada sam cuo od nekih vlasnika KLE da i skoro novi motocikli imaju veliko "poklanjanje" pri kocenju,tako da se to manje-vise smatra manom ovih modela,tj. fabrickim nedostatkom.

Mislio sam da koliko-toliko pokusam pumpanjem da ih malo otvrdnem,zato sam i pitao za ovaj savet.

 

Srle

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12094 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Fabricki pritisak je 0,0 atmosvera, mozes ga pojacati na maksimalno 1,5.

 

No, da ja ne bi lupao, imas ovdje skoro sve sto bi te moglo interesovati za KLE

 

http://www.adventurer.com.hr/index.html

 

Ja sam pitao Jocu iz Visnjicke (koga ovde svi hvale) i covek se nasmejao, izricito tvrdi da se tu nista NE PUMPA ni po koju cenu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5342 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Ne znam dal to tako treba ili ne treba, ali bio sam prisutan kad je IgorXT (sad vozi cbr900) na svom XT-u menjao ulje u viljuskama. Kad je vratio sve nazad, XT je samo kljoknuo. Zatim je Igor minimalno dopumpao vazduh u viljuske i XT se podigao kao ranije i sve je bilo ok.  Ponavljam, ne garantujem da je to ispravno.

 

Kontaktiraj IgorXTa za detalje.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Na staroj Hondi VF750 sam imao slicne zavrzlame. Naime, isto ima tih ventila na viljusci koje sluzi za se doticna IZLIFTIRA (tj. ispusti visak vazduha iz nje). Medjutim, kad sam promenio semeringe,i ispustio SAV vazduh, motor je, kako Pablo kaze, kljoknuo.

E onda ti ja majstor uzmem kompresor i dunem joj naglo 1 bar, ali nazalost dunem i semeringe.. >:( ;D

Jbg, posto se svaka skola placa, saznam da je fabricki pritisak 0.3 bara, i to podesavas tako sto RUCNU (ili noznu ;D) pumpu za gume prikljucis na ventil i LAGANO uduvavas do zeljenog pritiska! Ja ti zavetujem da pocnes od 0.2bar i povecavas za 0.1 do zeljene tvrdoce...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 453 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: imao Kawasaki KLE 500

i to podesavas tako sto RUCNU (ili noznu ;D) pumpu za gume prikljucis na ventil i LAGANO uduvavas do zeljenog pritiska! Ja ti zavetujem da pocnes od 0.2bar i povecavas za 0.1 do zeljene tvrdoce...

 

Moram da nadjem neku kvalitetnu pumpu,imam neko njesra sa buvljaka koja ima samo skalu u kg/cm2 a i ta nesto ne radi precizno.Na kompresoru ne mozes da pumpas po malo i precizno pa necu da rizikujem kao ti.Ako mi se desi da ispustim sav vazduh i motor "legne",ko ce posle da vrati onako kako je bilo...Obicno ti tad majstori kazu:"Koj'si k...c to i dirao!" Neki mi vec rekli da slobodno pumpam,a neki da ne diram nista jer se to ne pumpa.Malo me zbunilo to sto u knjizi od KLE-a pise da su prednji amortizeri ADJUSTABLE ali da je "default  pressure = 0,0" i nista vise oko drugih vrednosti i bilo kakvog pumpanja i limita. Zato sam i postavio pitanje OVDE na forumu ali izgleda da je isto kao i kad sam pitao majstore.Jedni tvrde ovako,drugi onako...

I dalje mi nije jasno? ??? ??? ???

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 453 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: imao Kawasaki KLE 500

Fabricki pritisak je 0,0 atmosvera, mozes ga pojacati na maksimalno 1,5.

 

No, da ja ne bi lupao, imas ovdje skoro sve sto bi te moglo interesovati za KLE

 

http://www.adventurer.com.hr/index.html

 

Uputstvo za odrzavanje KLE-a sam i skinuo sa tog sajta.Tacno je da pise da je fabricki pritisak 0,0,ali gde ti nadje onih 1,5 bara.Ja ne nadjoh nista vise osim sto pise da su prednji amortizeri PODESIVI. Kako i koliko nema nigde.

Jel' imas i ti problem sa "leganjem" prednjeg kraja pri kocenju prednjom kocnicom?Skoro svi koji imaju KLE koje sam ja pitao zale se da se "poklanja" malo vise nego sto treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 712 postova
  • Lokacija: Bliski istok
  • Motocikl: cbr900rr

PODEŠAVANJE OVJESA NA KLE-u

 

Svi mi imamo potrebu čeprkati po stvarima koje nebi trebalo dirati jer je nejjednostavnije i ujedno najjeftinije takvo što obaviti u ovlaštenom servisu ili dati nekome koji zna što radi.

 

Ali mi nebi bili mi pa onda radimo nešto na svoju ruku i to po onoj: pa rekel je frend da to ide tak i da je to njemu bilo OK i slične nebuloze i uglavnom se sve to svodi na radove tipa pokušaj-promašaj tek u maloj mjeri nešto i uspije iz svega toga i tih naših mali izleta u nepoznato. Zato i postoji ona uzrečica da je zabranjeno voće najslađe voće.

 

Ajmo polako. Svi ili bar večina nas ima skinut user manuals za svog metalnog ljubimca u kojem piše sve i svašta i sve to divno i krasno izgleda, a i sama pomisao nekima od nas da bi radili nešto po toj knjizi izaziva meškoljenje i izraz face kao da radimo studiju o kvantnoj fizici.

 

U prednjoj vilici se nalazi ulje, federi, gumice, semerinzi i ono nama najbitnije atmosferski pritisak.Sve to ima svoje zašto i zato i jedino na što možemo utjecati bez imalo znanja i muke je taj pritisak koji se može regulirati na svakoj vilici posebno putem onog ventila na vrhu koji izgleda kao ventil na kotačima.

 

Tvornički pritisak je 0 atm i on se može nadopunjavati da MAX. 1.5 atm ili bar.

 

Motocikl je jedna cjelina pa tako i prednji i zadnji amortizeri rade u kompi.

 

Zadnji amortizer ima na sebi mogučnost štelanja u 5 pozicija i svaka ima svoju preopterečenost i brzinu povrata i mora biti u sprezi sa prednjim dijelom motocikla.

 

Svaki zubac na zadnjem amortizeru ima svoju vrijednost koja iznosi 34 kg. Tvornički kle dolazi na 2 zubu i to znači da je predodređen za opterečenje od 68 kg.Večina nas je u nekakvom razredu do 100 kg pa bi po tome taj 3 zub bio za nas idealan( uz uvijet da smo uvijek sami na motoru).

 

Prednji amortizeri su na nuli i za 1 i 2 zub nam ništa ne znači, ako nismo baš teški ko Pazinski puran.

 

Povečanjem opterečenja na zadnjem amortizeru na 3 zub i prednje trebamo napuniti zrakom na 0,5-0,7 bara.

 

Ako imamo zadnji amortizer na 4 zubu onda i prednji treba povečati na 0,7-1,0 bara.

 

Ako je pak zadnji amortizer na 5 zubu i namjenjen je maksimalnom opterečenju onda i prednje treba na to pripremiti i napuniti ih sa zrakom od 1,0-1,5 bara.

 

Napominjem da je 1,5 MAX i uvijek si možete držati na recimo 1,3 i nebi trebalo biti nikakvih nepotrebnih pojava, osim naravno u nekim ekstremnim fazama eksploatacije za što naš mezimac i nije namjenjen

 

Na strani.283 user manualsa imate detaljno opisano rad i funkcije zubaca na zadnjem amortizeru.

 

Niži broj označava da je amortizer mekaniji i da sporije vrača vozilo u horizontalu, ali je i udobniji; dok viši broj označava tvrđi motocikl i sa bržim povratom, ali će i jače protresti bubrege.

 

Svatko prema svojim mogučnostima i željama i naravno u zavisnosti od opterečenja.

 

 

 

http://www.adventurer.com.hr/Tehnika/tehnika.htm#ovjes

 

Lepo pise

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 453 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: imao Kawasaki KLE 500

PODEŠAVANJE OVJESA NA KLE-u

 

Hvala na postu i na dobroj volji!

To sam nasao i ja sinoc na sajtu pa cu probati,nadam se da necu nesto da sje..m.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Baci pogled na sopstveni potpis  ;)

 

To je rjesenje kojeje bilo popularno početkom devedesetih (ne samo kod Kawasakija),

a kako tvoj (moj) motor potice iz tog perioda logicno ima i pumpajuce vilice.

 

Posto sam kupio novi motor i dobio upustvo sa njim evo sta pise:

 

,,Standardni pritisak vazduha u prednjoj viljušci je isti kao i atmosverski. Pritisak vazuha rase kako se viljuške zagrevaju, tako da će reakcije biti kruće kako se vozilo duže vozi.

Dodavanje pritiska njepreporučljivo zato jer je atmosverski pritisak najprikladniji za skoro sve stilove i uslove vožnje''

 

Još kaže da ako postanu vilice pretvrde da se ispusti malo vazduha.

 

Pitanje: Koliki je atmosverski pritisak na planini, a koliki u gradu?  ;D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 453 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: imao Kawasaki KLE 500

Baci pogled na sopstveni potpis  ;)

 

To je rjesenje kojeje bilo popularno početkom devedesetih (ne samo kod Kawasakija),

a kako tvoj (moj) motor potice iz tog perioda logicno ima i pumpajuce vilice.

 

Posto sam kupio novi motor i dobio upustvo sa njim evo sta pise:

 

,,Standardni pritisak vazduha u prednjoj viljušci je isti kao i atmosverski. Pritisak vazuha rase kako se viljuške zagrevaju, tako da će reakcije biti kruće kako se vozilo duže vozi.

Dodavanje pritiska njepreporučljivo zato jer je atmosverski pritisak najprikladniji za skoro sve stilove i uslove vožnje''

 

Još kaže da ako postanu vilice pretvrde da se ispusti malo vazduha.

 

Pitanje: Koliki je atmosverski pritisak na planini, a koliki u gradu?  ;D

 

 

 

Ma ne bih ja dirao nista, nego me nervira ovo leganje samo pri kocenju.Nisam primetio kada sam isao na planinu da se bilo sta promenilo, a ni posle vise sati voznje.Probacu malo da dopumpam samo oko 0,5 bara pa cu videti.Motor je 1996. pa nisam siguran da li ce semerinzi vise da izdrze.Na onom HR sajtu (gde si i ti registrovan) vidim da ljudi pumpaju bez problema,ali ne videh nekog sa starijim KLE-om od 2000. godine

 

Srle

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1335 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Postoje dva ventila na vrhu stapova prednjih amortizera.Predpostavljam da su za vazduh.Imam uputstvo za KLE ali u njemu ne pise nista o pumpanju istih.Posto na kocenju prednjom kocnicom KLE voli dosta da se "pokloni",zeleo bih da znam da li se ovo moze smanjiti pumpanjem vazduha u prednje amortizere? I taj pritisak vazduha, kolike max vrednosti sme da bude?Da li to nesto utice na stabilnost u voznji osim pri kocenju?

 

Ima li ko iskustva sa ovim stvarima,makar i na drugim motociklima?

 

Ovako, praksa je pokazala da se KLE najbolje ponaša sa napumpanim prednjim amortizerima na

točno 1.0 bara. Tvornički je prednji ovjes prelelujav i nesiguran, te mijesi po zavojima kod malo

agresivnije vožnje. Treba biti jako oprezan kod pumpanja jer vilice nisu međusobno spojene pa

se ne može pritisak izjednačiti kod zajeba pri pumpanju. Svaki iole ozbiljniji Kawa serviser ti to

može napumpati, ovdje to svi rade i stvar šljaka 100%.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 195 postova

Pumpaj bez problema. Moj je KLE '91. godina i zadnji puta sam pumpao na 1 bar. Stvar je samo u tome da ti pritisak mora biti apsolutno jednak u obje vilice. Dakle pozeljno je imati precizan digitalni mjerac pritiska. Napumpas obicnim kompresorom na malo vecu vrijednost i onda lagano ispustas na zadanu vrijednost. Time dobivas tvrdju prednju vilicu, ali bolji rezultati se dobivaju stavljanjem progresivne opruge i pravilnim odabirom ulja u njoj a o tome ce ti vise reci netko drugi ili malo proguglaj da vidis koji je princip njenog rada.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 453 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: imao Kawasaki KLE 500

Pumpaj bez problema. Moj je KLE '91. godina i zadnji puta sam pumpao na 1 bar. Stvar je samo u tome da ti pritisak mora biti apsolutno jednak u obje vilice. Dakle pozeljno je imati precizan digitalni mjerac pritiska. Napumpas obicnim kompresorom na malo vecu vrijednost i onda lagano ispustas na zadanu vrijednost. Time dobivas tvrdju prednju vilicu, ali bolji rezultati se dobivaju stavljanjem progresivne opruge i pravilnim odabirom ulja u njoj a o tome ce ti vise reci netko drugi ili malo proguglaj da vidis koji je princip njenog rada.

 

Hvala na savetu,vec sam uradio.

Prvo sam uzeo noznu pumpu sa manometrom i cim sam je prikljucio na ventile,vazduh je izasao i viljuska je "kljoknula".Uzalud sam pokusavao da napumpam (ova pumpica je sranje),pa sam morao tako "srozan" da odem do prvog vulkanizera.Tamo sam lagano napumpao prvo na 0,7 bara,ali kada sam isprobao tvrdocu,ucinilo mi se da je malo mekano,pa sam onda dopumpao na 1,2bara.Nisam smeo vise zbog semeringa,mada mi se cini da je i dalje mekano.Ne vidim nikakvu razliku sada i pre,sto znaci da sam dzaba pumpao.

Sve se svodi na to da ne moze bolje pumpanjem ,znaci samo promena opruga i to neki drugi tip a ne od KLE-a.Ovo tvrdim jer sam juce probao na novom KLE-u od jednog poznanika (2007.godiste 3200km) i kod njega je skoro ista tvrdoca kao kod mene.

Srle

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 419 postova
  • Lokacija: San Jose, CA
  • Motocikl: BMW S1000XR '16, BMW R1250GS HP ADV '19

Srle a da ti malo pogledas na www.hyperpro.com  ??

 

Tamo mozes naci opruge za sve vrste motora. Progresivne opruge koje daju odlicne rezultate.

Ako te interesuje javi mi na pm da se dogovorimo.

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 453 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: imao Kawasaki KLE 500

Srle a da ti malo pogledas na www.hyperpro.com  ??

 

Tamo mozes naci opruge za sve vrste motora. Progresivne opruge koje daju odlicne rezultate.

Ako te interesuje javi mi na pm da se dogovorimo.

 

Pozdrav

 

Uh,sada videh tvoj post,izvini.

Odustao sam za sada od bilo kakve kupovine,vozicu ovako jer sam skontao da je to tako kod KLE-a.Nista mi nije propalo niti je neispravno.Hteo sam samo da pokusam malo da popravim tvrdocu ali ne moze, a i nije mi bas neophodno.Nisam extermni vozac da ne silazim sa motora i da vozim po svakakvim terenima.Sve se svodi na vikend voznju asfaltom od 100-200Km,uglavnom solo,tako da cu nastaviti ovako.

Hvala na predlogu.

 

Srle

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 171 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: Piaggio Skipper st125

I ja o ovome razmišljam već dogo...

KLE je uvežen prošle godine sa naduvanim viljuškama, ali i sa propalim jednim semeringom, pa sam uradio kpl servis viljuški.

Majstor se bunio što su viljuške napumpane i rekao je da je to glupost, jer crkavaju brže semerinzi.

Problem je u tome što je motor kljoknuo i pozicija sedenja na motoru je nageta napred, što je dosta neprijatno.

Motor je takodje nešto niži, što mi ne smeta, jer sam ranije  dohvatao prstima tlo, a sada opušteno sedim sa blago povijenim kolenima.

Razmišljam, ako budem spustio zadnji amortizer, motor će biti prenizak...

Mislim ipak, da bi pozicija na enduru trebala biti sa podignutijim prednjim delom, a ne zabijenim u zemlju...

Sve u svemu, dal da padne pumpanje, pitanje je sad... ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja