Jump to content

Moto Zajednica

A kako.. uzbrdo?

Recommended Posts

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kinroad 250-16

Moze li neko da objasni pocetniku (prvi put sam seo na motor pre 3 dana) tehniku voznje uzbrdo? Dakle, idem uz neku strmu ulicu, guzva je, vozi se mic po mic (nema prostora za obilazenje). Da li se koristi prednja ili zadnja kocnica, u kom trenutku tacno treba poceti sa pustanjem kocnice i svi ostali vazni detalji, ma kako sitni bili. Sta je pravilno, sta je najlakse, a kakvu tehniku vi licno primenjujete (ako se razlikuje)?

 

Dobrodosao je i neki link.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Wien

moja tehnika je ova (znam da nije 100% ispravna ali deluje)

 

kada stajes izbacujes iz brzine i zadnja kocnica

kolona pocinje da se krece

stiskas prednju kocnicu i ubacujes u brzinu (znaci da bi ubacio u brzinu moras da dignes levu nogu na kojoj ti je oslonac zato stiskas prednju kocnicu)

kada ubacis u brzinu vracas se na staro tj. oslonac ponovo na levu nogu a desna na zadnjoj kocnici

pustas polako kvacilo i kada motor pocne da "zateze" pustas polako kocnicu i motor krece polako i tek onda pustas kvacilo

 

ovo ti je najlakse vezbati na ravnom za pocetak

 

ako nisam u pravu neka me isprave ( ali ja vozim 8-9 godina motore i tako uvek krecem uzbrdo)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6307 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Isto kao polazak autom uzbrdo, drzis kocnicu (koja ti je zgodnija, meni je zadnja ako je motor u brzini, prednja ako nije) pustas polako kvacilo, dodajes gas, kad prihvati kvacilo pustis kocnicu i to je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest gasa

moja tehnika je ova (znam da nije 100% ispravna ali deluje)

 

kada stajes izbacujes iz brzine i zadnja kocnica

kolona pocinje da se krece

stiskas prednju kocnicu i ubacujes u brzinu (znaci da bi ubacio u brzinu moras da dignes levu nogu na kojoj ti je oslonac zato stiskas prednju kocnicu)

kada ubacis u brzinu vracas se na staro tj. oslonac ponovo na levu nogu a desna na zadnjoj kocnici

pustas polako kvacilo i kada motor pocne da "zateze" pustas polako kocnicu i motor krece polako i tek onda pustas kvacilo

 

identicno, samo sto sve vreme drzim prednju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 548 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Malaguti Madison s200

moja tehnika je ova (znam da nije 100% ispravna ali deluje)

 

kada stajes izbacujes iz brzine i zadnja kocnica

kolona pocinje da se krece

stiskas prednju kocnicu i ubacujes u brzinu (znaci da bi ubacio u brzinu moras da dignes levu nogu na kojoj ti je oslonac zato stiskas prednju kocnicu)

kada ubacis u brzinu vracas se na staro tj. oslonac ponovo na levu nogu a desna na zadnjoj kocnici

pustas polako kvacilo i kada motor pocne da "zateze" pustas polako kocnicu i motor krece polako i tek onda pustas kvacilo

 

identicno, samo sto sve vreme drzim prednju

Takodje, ali pored navedenog, koristim i tzv. VAGU ako vidim da cu ubrzo da krenem i ako uzbrdica nije pod velikim nagibom..;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Wien

ok MEEX mozda bi coveku (a i meni) mogao da objasnis princip VAGE (jel ti ovo ako je to ( kvacilo na pola i malo gasa tako da motor bude "zategnut" tj. koristis kao kocnicu a istovremeno i kao hmmmm kako da kazem polozaj spreman za kretanje))

 

jel to to ?????

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 337 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Street Triple

To ti nece biti problem kada budes uvezbao gde ti kvacilo hvata..do tada ti je najbolje da drzis zadnju pritisnutu i da je pustas dok otpustas kvacilo(nesto kao kretanje pod rucnom u automobilu)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 348 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: bez

Ljudi koliko vidim ispade VAGA kao naucna fantastika ;D Verujem da svako od vas ima polozeno za B tj.kola.Princip je isti sto na kolima tako i na motoru samo su komande na razlicitim mestima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Beograd-Lazarevac
  • Motocikl: BMW R 1200GS

Ljudi, što vi idete uzbrdo, okrenite nizbrdo lakše vam je. ;D

U potpunosti se slazem, nizbrdo se i ... kotrljaju ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 548 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Malaguti Madison s200

Postoji odredjeni polozaj kvacila kada ti na ravnom putu motor krece, a ti ne dodajes gas. naravno, ako malo brze otpustis kvacilo, on se gasi.

E ta ista granica se koristi i na uzbrdici, samo je razlika sto motor nece sam da krene jer su sile vece pod nagibom, ali ce tzv. ler gas biti dovoljan da ti odrzi motor u stanju mirovanja da ne drzis ni jednu kocnicu..;) naravno, pri kretanju mora da se malo zavrne desna rucica..kada spozas tu granicu (a to dolazi vremenom i osecajem) trebace ti manje gasa za kretanje, sto na ravnom, sto na uzbrdici...;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kinroad 250-16

Hvala svima, pretpostavljao sam da ide tako nekako :), ali mi je delovalo suvise komplikovano da bi bilo istina. :) Pogotovo kombinacija prednje i zadnje kocnice. A nemam B kategoriju (dvaput seo za volan), pa ipak ne znam sta je "vaga". Inace, ja sam primetio da na nizbrdici ne mora ni da se pali motor, ide kao bicikl. Sto je apsolutno divno, mada ne bas korisno.

 

Naravno, imam jos pitanja o tehnici voznje (nekako se sve svodi na to kvacilo i brzine :), ali cu pazljivo da ih doziram, da ne bude po onom "das mu prst...".

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 548 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Malaguti Madison s200

Inace, ja sam primetio da na nizbrdici ne mora ni da se pali motor, ide kao bicikl. Sto je apsolutno divno, mada ne bas korisno.

 

I nije bas preporucljivo jer ugasen motor na nizbrdici ima mnogo vecu inerciju i teze ga je zaustaviti bez pomoci agregata (motornog kocenja)..;)

Gledaj da to ne praktikujes jer nista ne dobijas.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kinroad 250-16

Nije da sam vozio ugasen motor nizbrdo, nego sam se prvih par puta, sigurnosti radi, iz garaze spustao jedno 10 m. Par puta, jer sam posle palio motor i da bih se ucio spustanju i kocenju na kraju nizbrdice.

 

No, sad me stvarno zivo zanima, zbog cega je "voznja" ugasenog motora toliko losa? Samo se tockovi okrecu, motor odmara.. I sta da radm kad treba da idem unazad (da izadjem iz garaze, da okrenem motor u uskoj ulici..)? Motor se uglavnom ugasi sam, cim krenem unazad.

 

Ne dovodim u pitanje ispravnost vasih saveta, samo bih voleo da znam zbog cega je tako i sta onda da radim u datim situacijama.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Wien

e ovako

 

slozio bi se sa VUDU

  Zajebi brate voznju nizbrdicom sa ugasenim motorom,da ti ta divota ne presedne!!!

zato sto ako nije upaljen motor nema motornog kocenja i moras da kocis zadnjom (prednju ti nebi preporucio na nizbrdici) a nizbrdo dobijas brzinu i prilikom kocenja se zagrevaju kocnice i mogu da otkazu pa onda se snadji za kocenje

 

a ako ti se motor gasi kada ides u nazad poslusaj savet naseg pokojnog druga Andreja i pusti motor da radi na sauhu (ako imas ) do odredjene radne temperature i onda vratis sauh i nece biti gasenja a ako se i dalje pojavljuje isti problem probaj da drzis motor na malom gasu samo toliko koliko da se neugasi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 558 postova
  • Lokacija: Chicago, IL / Bor, SRB
  • Motocikl: 04 Yamaha R1, 15 Kawasaki ZX-14R 30th Anniversary LE, 01 Ducati Monster S4, 21 Vespa Primavera 150 Sean Wotherspoon, 16 Aprilia Dorsoduro 750, 01 Suzuki Hayabusa, 14 Harley-Davidson Road King FLHR, 94 Suzuki RM250

I sta god da radis,NIKAKO nemoj da vozis ugasen motor na nizbrdici!Kocenje motorom je najbolje.A kad kocis na nizbrdici izbegavaj prednju,da se ne desi da preskocis motor (kao sto se meni desilo,ne bas na takav,ali na slican nacin ;D) ili da ti proklizi,i doziraj zadnju,da te ne pretekne zadnji tocak i eventualno kofer,ako ga imas. ;D...A ako nekad vec i moras da kocis naglo (naglije),onda prvo na prednju,pa na zadnju,ali nju malo manje (kao sto vec rekoh - doziraj je).Naravno,ovako ja radim.A ti ces vec videti kako tebi najvise odgovara.A i sve zavisi od motora.Recimo,kad na Kawi KLE zabodes prednju,on ceo legne.Iskustva su razlicita,tehnike voznje jos razlicitije.Osnove znas,na motor,pa isprobavaj (naravno,pri malim brzinama).Sve ce ti to vremenom prerasti u rutinu.Videces vec i sam...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja