Jump to content

Moto Zajednica

Siri pogonski kais

Recommended Posts

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: Aprilia Atlantic nekada davno,tren.u potrazi

Neposredno pre kupovine skutera bivsi vlasnik je ugradio pogonski kais 814x22,5 umesto fabrickog 785x18,5... Presao je sa skutom par stotina km, ja takodje i onda resih da proverim rolnice, i tu platih danak neznajnju i neiskustvu, mada mozda je i majstor koji je stavio siri kais kriv?!

EPILOG

Rolnice sam zamenjenio ali prilikom pritezanja polutke remenice koja sluzi ujedno i kao zamajac na radilici nisam navukao kais dovoljno nisko u zadnju remenicu. Buduci da je kais siri, a caura na radilici ostala ista pritegao sam fiksnu polutku remenice(zamajac) ali ona nije nalegla na cauru radilice nego na kais i ostalo par mm lufta do caure. Posle oko 2000 km remenica je pocela da proklizava jer su se pojeli zupci i na remenici i na poklopcu rolnica...

 

Sreca da i radilica nije nastradala. Malo sam zakomplikovao sa epilogom ali se nadam da ste shvatili...

 

Muci me pitanje treba li podbaciti platnu sirine 4mm (kolika je razlika izmedju kaisa) izmedju fiksne polutke remenice(zamajca) i caure na radilici ili je dovoljno samo navuci kais da dublje legne u zadnju remenicu i time dobije na duzini pri stezanju...

Sta da radim?!

Bojim se da ako ne ubacim platnu da bi se havarija opet mogla ponoviti... ili da kupim originalni kais i postedim sebe problema jer mi performanse i krajnja brzina dobijena sirim kaisem nisu bitni, vec mi samo prave problem....

 

P.S. Napisah ceo roman...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 743 postova
  • Lokacija: Beograd

Biću iskren, nisam sasvim razumeo kvar, ali ako sam nešto naučio posle 5 godina vožnje i održavanja skutera to je da je fabričko stanje (sa original zamenskim delovima) najtrajnije. Ako ti je pouzdanost na prvom mestu i ne želiš da te skuter izda negde na putu, najbolje je da mu vratiš fabričko stanje sa original kaišem. :takoje:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: Aprilia Atlantic nekada davno,tren.u potrazi

Stvarno sam zakompolikovao sinoc :lud:

Pitanje bi glasilo ako se stavlja siri kais mora li i biksna na radilici po kojoj klizi remenica biti duza za tu razliku?! Mislim da mora ali ocigledno da "majstor" nije mislio tako, i u cemu je onda dobrobit sireg kaisa ako remenice opet razmaknem za tu sirinu?!

 

Nadam se da ce bar neko uspeti da isprati ovo cemu pricam :stabre: !!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Uopste se ne cudim sto ti je majstor stavio neoriginalni kais. Na takva sranja se covek jednostavno navikne. Idi kod njega i resite problem koji ti je nastao o njegovom trosku. Sto se tice sirine kaisa (ako uopste treba da ga vracas)(a ne treba) moras prvo nategnuti kais da legne sto nize na remenice korpe da bi imao duzinu na radilici i da bi mogao da zategnes sraf.Ja ne bih stavljao taj kais jer je mnogo siri i imaces start kao da kreces iz druge i postoji velika verovatnoca da ode mnogo preko maximuma remenice i da ti udara u kuciste varijatora. Mozes da stavis i te podloske, ali kazem ti, problem je i kod skupljanja remenica korpe koja ce stegnuti kais i zbog sirine ce da ode preko gornje max tacke i opet guliti o kuciste.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 627 postova
  • Lokacija: Beograd Republika Miljakovac
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600E

4mm je mnogo, vidi koja su oštećenja na ventilvaru i zameni ako je potrebno. I sam kaiš je predugačak, može se koristiti (u praksi potvrđeno) do 10-15mm. S obzirom na dimenzije koje si naveo vrv da je reč o nekom kineskom skuteru, originalni remen lepo radi sa raznim varijatorima, tipa Naraku ili C4Tune

Ups, biće da nije kineski, piše Aprilia. Zaboravi na predlog varijatora, potraži originalni remen i oštećeni deo.

U principu, treba premeriti koliki je zazor izmedju ventilvara i varijatora na ivicama i prema tome tražiti kaiš. Lepo ležanje kaiša na bolcni varijatora se podešava podloškama, ali ne u tolikoj meri

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Najveca prednost ovakve ugradnje je sto se majstor otarasio nepotrebnog lagera pa jos i uz naplatu. Fabricke mere i racuni se ne menjaju pojedinacno, tako se samo poremeti ravnoteza (usaglasenost). Najbolji predlog dao je nolezmaj, vrati fabricko, ili ceo proracun ide iz pocetka.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3634 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

I to fabricko predlazem da se vrati fabricko i po kvalitetu, ne samo po dimenzijama. Ja stavih neki Atena kais na leonarda isad ne ide kako je isao, a pise da su iste dimenzije

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: Aprilia Atlantic nekada davno,tren.u potrazi

Vec sam se zabrinuo i skoro digao ruke od ovog foruma!

 

Ipak me je poneko i razumeo, jeste da sam malo zakomplikovao sa objasnjavanjem ali ipak nisam pisao kineski...

Duzi kais je stavljen u dogovoru sa bivsim vlasnikom da bi se poboljsale performanse skutera i to na citavih 2.000 km nakon cega sam morao menjati rolnice, polutku remenice i poklopac varijatora jer su se pojeli zubci.

Ne daje mi se lova jos i za kais... namontirao sam ga bez podloski ali ne leze mi skroz dole do caure kao neko i rece pa mi je sami start malo mlitav.

Resio sam da stavim podlosku od 2 mm sto mu dodje neka sredina, pa da probam.

Nadam se da 2mm nisu previse i da to nece uticati na pravac kaisa ali me muci na koju stranu caure da stavim podlosku i ima li to neke veze uopste, do radilice i poklopca varijatora ili na suprotnu pod polutku remenice!?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja