Jump to content

Moto Zajednica

Reed ventil prepravka na MZ-u

Recommended Posts

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Ts-chopperu,sto je usisni kanal nizi stepen otvorenosi kanala je veci a samim tim i usisavanje traje duze a ne krace.I u takvoj varijanti jos ce vise smesa vracati nazad na karb.

 

Pa zapravo nisi pazljivo procitao moj post. Napisao sam da usisni kanal bude nizi a siri, a ne da bude postavnjen nize u odnosu na cilindar. Ne pomera se kanal vec se menja negov oblilk, da se grubo izrazim, biva vise "spljosten". Tako se vreme kada je kanal otvoren ipak skracuje

:zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Dizel motori rade na maloj turazi i uspevaju da max sagore gorivo koje je u cilindru ( naravno nije isto nafta i benzin) dok kod benzinaca je veoma bitno rasprsavanje goriva i mesanje sa vazduhom da smesa bude sto homogenija i da sagori svo gorivo jer kad ne sagori pravi garez nepotpuni produkti sagorevanja

Nije ni cudo da su motori sa direktnim ubrizgavanjem manji potrosaci od karburatorskih

A Niski po tvojoj teoriji onda je frater ventil bio prava stvar ili jos bolje roto disk0takoje.gif

 

ƞth = 1- 1/ ((V1/V2 )^(γ-1))

 

V1/V2-kompresioni odnos; γ-odnos specifičnih toplota; ƞth teorijska termodinamicka efikasnost

 

Ovdo je jedan od obrazaca za efikasnost sus motora, naravno ima jos mnogo faktora, ali ovaj je vezan za deo o kome sa pisao.

 

 

Sa druge srane ako bas hocemo u detalje, najbolji resenje je da se frateri ugrade u samim prelivnim kanalima, kako ne vi vracali smesu u karter, a roto disk ili dugi reed vetnil na usisu. E sad sve je pitanje tehnickih mogucnosti u praksi :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: st banovci
  • Motocikl: mz

Ocigledno da bi bilo najidealnije dovesti smesu pravo u kompresioni prostor ili ugraditi cetvoro taktni motor sa ventilima i resiti sve probleme i da skratimo ovu nasu pricu jer ocigledno da ja joj nevidim kraj jer od ovoliko teoretisanje nece biti nista

Moram naci clanak u novinama koje su se zvale Automobil u kome je objavljeno da je Tojota eksperimentisala sa cetvorotaktom koji radi kao dvotakt ali nazalost to ocigledno nije zazivelo0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Ts-chopperu,sto je usisni kanal nizi stepen otvorenosi kanala je veci a samim tim i usisavanje traje duze a ne krace.I u takvoj varijanti jos ce vise smesa vracati nazad na karb.

 

Pa zapravo nisi pazljivo procitao moj post. Napisao sam da usisni kanal bude nizi a siri, a ne da bude postavnjen nize u odnosu na cilindar. Ne pomera se kanal vec se menja negov oblilk, da se grubo izrazim, biva vise "spljosten". Tako se vreme kada je kanal otvoren ipak skracuje

:zvizduk:

netreba ti skraceno vreme otvaranja kanala.vec produzeno vreme..zna se u praksi acno gde se i kolko se siri usisni i na kou stranu a na koju izduvni....ti nemozes vec busan kanal da splostis mozes samo od manje rupe vecu da napravis,,tu si malo pogresio,

ocigledno da pola vas nikad nije turpijalo brijalo sta god stubline..to se nefrizira tek tako,vec postoji proracun nacrt,crta se to itd itd, zna se kako moraju prelivi i usisi i izduvi zbog tajminga da se odrade,ima procedura tacna to se sve lepo izracuna,precrta na sablon bla bla...to verujem da dobra polovina nije ni videla,ja jos uvam frezere i gomilu alata za taj posao,al mi se nemili da ga radim,susumenko zamani taj ventil nego cusni 300cm,malo se tu klip doradi zbog tajminga i nemas sekiraciju...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

ovo kontretno je pisanu u cilju smanjenja potrosnje a ne friziranja, inace sam za reed ventil i prozor na klipu, najjednostavnije, i mozda neko bolje karburatorce.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

imaju ameri dizelasa 2t.. 0takoje.gif ima 4 izduvna ventila i turbinu za ubacivanje smese u cilindar..

Имају и Руси, да тако кажем би-турбо (једна турбина убацује ваздух, а друга избацује сагореле гасове) дизел двотакташа са десет цилиндара, по два по цилиндру - опозит, са две радилице, који даје 700 коња. Ознака му је 5ТДФ и намењен је за тенкове Т-64 и којешта што се појавило касније.

image004.gif

 

 

Не смем ни да помислим шта би било да се на тај мотор постави ламеларни вентил и резонантни ауспух. :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: st banovci
  • Motocikl: mz

Evo moj projekat ugradnje red ventila jos je sve sirovo ali jedno po jedno

Nadam se da cu uspeti da ugradim Mikunija 32mm ima izuzetno naget kanal moram da rekonstruisem gornji nosac motora 0stabre.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Svidja mi se!! 0takoje.gif0takoje.gif0takoje.gif

 

Pre neki dan sam menjao karike, i vidim da klip ne otvara potpuno usisne kanale, ostaju zatvoreni za oko 2-3mm.. 1zvizduk.gif pa reko da pitam, ako bi obrusio klip sa strana kanala dali bih dobio nesto? (osim upropascenog klipa) 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Раде то људи. Видео сам у неким књигама инџијелама о мађијању са двотакташима.

 

large_3fus5i.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: RF600+
ocigledno da pola vas nikad nije turpijalo brijalo sta god stubline..to se nefrizira tek tako,vec postoji proracun nacrt,crta se to itd itd, zna se kako moraju prelivi i usisi i izduvi zbog tajminga da se odrade,ima procedura tacna to se sve lepo izracuna,precrta na sablon bla bla...to verujem da dobra polovina nije ni videla,ja jos uvam frezere i gomilu alata za taj posao,al mi se nemili da ga radim,susumenko zamani taj ventil nego cusni 300cm,malo se tu klip doradi zbog tajminga i nemas sekiraciju...

 

Evo da se i ja malo priključim temi. Setio sam se kako sam se i ja bavio istim stvarima pre 20-tak i više godina. Bokilić je u pravu, za friziranje kanala postoje proračuni, ali koliko me sećanje služi i tada se sve svodilo na metod uzaludnih pokušaja. Nije bilo interneta, pa je glavni izvor informacija bilo rekla-kazala i poneka skripta za friziranje, uglavnom prevedena sa slovenačkog. Uspešan rezultat je, uglavnom, bio rezultat sreće i slučajnosti jer je to igranka bez kraja : "naturpijani" cilindar tražio je veći karburator, a onda je auspuh "gušio" mašinu, pa prenos, pa ulje, svećice,... a nabavka delova bila je veliki problem, izvor uglavnom Italija... Ali nabavka drugog motora osim Tomosa, MZ-a ili Jawe, gotovo nemoguća misija, pa izbora nije ni bilo. Ko je imao Tomos koji je dostizao "magičnu" granicu 100 ili MZ ili Jawu od 150 km/h bio je glavni u kraju, iako su to uglavnom bile lovačke priče u stilu "Merio mi Pera Tristaćem". Elem, što se tiče kanala u cilindru - ne treba preterivati u širinu, jer onda postoji mogućnost loma karika, a presek izduvnog kanala nikako ne smanjivati jer zbog pregrevanja može doći do topljenja čela klipa. Ovo govorim iz sopstvenog iskustva. Tačno je da je dvotaktni motor elastičniji na nižim obrtajima kada je presek izduvnog kanala manji, jer manje smeše "beži" iz cilindra, ali to je rešeno ventilom u izduvu. Na Kawasakiju KR1 - 250 zbog neispravnih ventila u izduvu koji su ostali zatvoreni istopio sam oba klipa posle desetak kilometara oštrije vožnje! Našao sam neke svoje skice iz tog doba, možda nekom pomogne...

post-1935-0-29880200-1369995987_thumb.jpg

post-1935-0-06378400-1369996007_thumb.jpg

post-1935-0-80051700-1369996022_thumb.jpg

post-1935-0-42312700-1369996039_thumb.jpg

post-1935-0-84657100-1369996056_thumb.jpg

post-1935-0-96068400-1369996087_thumb.jpg

post-1935-0-26790700-1369996102_thumb.jpg

post-1935-0-02249500-1369996138_thumb.jpg

post-1935-0-58026600-1369996151_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: st banovci
  • Motocikl: mz

Malo da pojasnim onima koji se svremena na vreme ukljuce u temu da se ovde neradi o nekom ekstremnom dodavenju snage vec o samom dodavanju ventila na usis

Sama ugradnja ce rezultirati povecanjem obrtnog momenta i nesto snage i kriva obrtnog momenta ce se promeniti pa bi trebao da povlaci sa manjih obrtaja i da motor bude elasticniji A krajni cilj je smanjene potrosnje goriva 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Bobane, čime i kako ti je zaptivena guma sa šelnom na usisu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: RF600+
Malo da pojasnim onima koji se svremena na vreme ukljuce u temu da se ovde neradi o nekom ekstremnom dodavenju snage vec o samom dodavanju ventila na usis

Sama ugradnja ce rezultirati povecanjem obrtnog momenta i nesto snage i kriva obrtnog momenta ce se promeniti pa bi trebao da povlaci sa manjih obrtaja i da motor bude elasticniji A krajni cilj je smanjene potrosnje goriva

Ako je tako, onda ne bi ja tu ništa dirao. MZ je najekonomičniji kada je serijski. I ovo tvrdim iz ličnog iskustva. Posle svih pokušaja da ga unapredim na kraju sam sve vratio na standard, uključujući i auspuh - negde sam na forumu već pisao o tome. Ipak su to motori u godinama, tako da bilo kakve prepravke uglavnom utiču i na kraći vek. Bolje ih pustiti da dostojanstveno ostare, jer mislim da su tokom produkcije dostigli vrhunac (21 KS) i da je uspeh ako nakon više od dve decenije imaju fabričke performanse, pogotovo ako se uzme u obzir kvalitet dostupnih rezervnih delova, koji sigurno više nisu na nivou originalnih istočnonemačkih. Ne sumnjam da bi Nemci ugradili usisne lamele da je to moglo da donese neku značajnu prednost bez narušavanja pouzdanosti i jednostavnosti konstrukcije. Ne treba zaboraviti da je MZ bio jedan od pionira u razvoju roto diska, usisnih lamela i ekspanzionih izduva u svoje vreme, i da su Japanci (Suzuki) kopirali upravo njihova rešenja!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider
Malo da pojasnim onima koji se svremena na vreme ukljuce u temu da se ovde neradi o nekom ekstremnom dodavenju snage vec o samom dodavanju ventila na usis

Sama ugradnja ce rezultirati povecanjem obrtnog momenta i nesto snage i kriva obrtnog momenta ce se promeniti pa bi trebao da povlaci sa manjih obrtaja i da motor bude elasticniji A krajni cilj je smanjene potrosnje goriva

Ako je tako, onda ne bi ja tu ništa dirao. MZ je najekonomičniji kada je serijski. I ovo tvrdim iz ličnog iskustva. Posle svih pokušaja da ga unapredim na kraju sam sve vratio na standard, uključujući i auspuh - negde sam na forumu već pisao o tome. Ipak su to motori u godinama, tako da bilo kakve prepravke uglavnom utiču i na kraći vek. Bolje ih pustiti da dostojanstveno ostare, jer mislim da su tokom produkcije dostigli vrhunac (21 KS) i da je uspeh ako nakon više od dve decenije imaju fabričke performanse, pogotovo ako se uzme u obzir kvalitet dostupnih rezervnih delova, koji sigurno više nisu na nivou originalnih istočnonemačkih. Ne sumnjam da bi Nemci ugradili usisne lamele da je to moglo da donese neku značajnu prednost bez narušavanja pouzdanosti i jednostavnosti konstrukcije. Ne treba zaboraviti da je MZ bio jedan od pionira u razvoju roto diska, usisnih lamela i ekspanzionih izduva u svoje vreme, i da su Japanci (Suzuki) kopirali upravo njihova rešenja!

Jawa je to patentirala 50-ih godina,nastavio kraidler pa Japanci krajem 60-ih početkom 70-ih :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Ogar
  • Motocikl: Yamaha XV 500 SE
ocigledno da pola vas nikad nije turpijalo brijalo sta god stubline..to se nefrizira tek tako,vec postoji proracun nacrt,crta se to itd itd, zna se kako moraju prelivi i usisi i izduvi zbog tajminga da se odrade,ima procedura tacna to se sve lepo izracuna,precrta na sablon bla bla...to verujem da dobra polovina nije ni videla,ja jos uvam frezere i gomilu alata za taj posao,al mi se nemili da ga radim,susumenko zamani taj ventil nego cusni 300cm,malo se tu klip doradi zbog tajminga i nemas sekiraciju...

 

Evo da se i ja malo priključim temi. Setio sam se kako sam se i ja bavio istim stvarima pre 20-tak i više godina. Bokilić je u pravu, za friziranje kanala postoje proračuni, ali koliko me sećanje služi i tada se sve svodilo na metod uzaludnih pokušaja. Nije bilo interneta, pa je glavni izvor informacija bilo rekla-kazala i poneka skripta za friziranje, uglavnom prevedena sa slovenačkog. Uspešan rezultat je, uglavnom, bio rezultat sreće i slučajnosti jer je to igranka bez kraja : "naturpijani" cilindar tražio je veći karburator, a onda je auspuh "gušio" mašinu, pa prenos, pa ulje, svećice,... a nabavka delova bila je veliki problem, izvor uglavnom Italija... Ali nabavka drugog motora osim Tomosa, MZ-a ili Jawe, gotovo nemoguća misija, pa izbora nije ni bilo. Ko je imao Tomos koji je dostizao "magičnu" granicu 100 ili MZ ili Jawu od 150 km/h bio je glavni u kraju, iako su to uglavnom bile lovačke priče u stilu "Merio mi Pera Tristaćem". Elem, što se tiče kanala u cilindru - ne treba preterivati u širinu, jer onda postoji mogućnost loma karika, a presek izduvnog kanala nikako ne smanjivati jer zbog pregrevanja može doći do topljenja čela klipa. Ovo govorim iz sopstvenog iskustva. Tačno je da je dvotaktni motor elastičniji na nižim obrtajima kada je presek izduvnog kanala manji, jer manje smeše "beži" iz cilindra, ali to je rešeno ventilom u izduvu. Na Kawasakiju KR1 - 250 zbog neispravnih ventila u izduvu koji su ostali zatvoreni istopio sam oba klipa posle desetak kilometara oštrije vožnje! Našao sam neke svoje skice iz tog doba, možda nekom pomogne...

Imam i ja ovih skica,za friziranje Jawe i MZ,al nikad nisam pokusao da primenim to u praksi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: st banovci
  • Motocikl: mz

Mislim da MZ tih godina kada su harali stazama sirom sveta nisu bili upavljeni u pravcu lamelnih ventila vec su bili preokupirani sa roto diskom i imali su oko 30 ks iz 125ccm a model ETZ 250 nije uopste radjen kao trkalica vec motor koji ce da traje dugo dugo dugo

A da bi ponudili trzistu za siroke narodne mase islo se na jednostavna resenja i jeftina resenje koja rade au to vreme nije ni bilo takvih materijala kao danas ( karbon ) za lamele tako da ovo dodje kao evolucija

Mada mi smo cudni ljudi nevredi pricati dok nevidimo na svojim greskama neverujemo da gresimo sve gajimo nadu da ce biti bolje ali j ...biga nista od toga0stabre.gif ali uvek postoji0takoje.gif

Vujo guma karburatora je Yamaha 125 rd

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: st banovci
  • Motocikl: mz

Druga faza gotova kad stignem da namontiram slikam dalje0takoje.gif

Bio sam kod drugara varioca koji je navario izmedju rebara da bi imao gde da urezem navoje na cilindru Ako bude radilo kako treba u pregovorima sam sa livcima da usis odliju od aluminijuma cekajte da prvo skocimo pa cemo dalje

Na cilindru nisu menjana vremena kanala samo obradjeni mrtvi uglovi u protocnim kanalima i ispolirani protok i izduv0takoje.gif

post-15484-0-87276900-1370799616_thumb.jpg

post-15484-0-06626200-1370799618_thumb.jpg

post-15484-0-42712100-1370799619_thumb.jpg

post-15484-0-36637000-1370799620_thumb.jpg

post-15484-0-44828600-1370799621_thumb.jpg

post-15484-0-37989100-1370799622_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: st banovci
  • Motocikl: mz

Jos nisam imao prilike da vidim da dvotakt na punoj turazi izbaci vatru na auspuh ne trokira nego vrisne i jedno dva santimetra vatra bole bubne opne1moto3.gif

To je u mestu a tek treba da bude probna voznja0stabre.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja