Jump to content

Moto Zajednica

Zagrijavanje motoraq kod TDMa

Recommended Posts

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Ne znam da li je normalno da se temperatura na mom motoru skoro uopste ne dize!

Naime skala na "termometru"; je uvijek pri dnu ! Ja ga upalim , sacekam minut-dva i vozim !

Koji god tempom voznje da vozim skala ne mrda sa dna!

Vec sam se prepao da nije riknuo(termometar)! Sada sam ga pustio duze vrijeme da radi u mjestu i skala je pocela da se penje sve dok se nije upalio ventilator!

Posto vidim da se ovde dosta kuburi sa pregrijevanjem motora i skakanjem temperature u gradskoj voznji, pomislih cisto da pitam jel normalno i "ovo" sto sec desava kod mene!?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 81 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia SL1000 Falco, Voge 300 Rally

Rekao bih da je termostat crkao, ostao je otvoren. Zameni ga što pre, ovo je kao da stalno voziš sa nezagrejanom mašinom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv
Ne znam da li je normalno da se temperatura na mom motoru skoro uopste ne dize!

Naime skala na "termometru"; je uvijek pri dnu ! Ja ga upalim ' date=' sacekam minut-dva i vozim !

Koji god tempom voznje da vozim skala ne mrda sa dna!

Vec sam se prepao da nije riknuo(termometar)! Sada sam ga pustio duze vrijeme da radi u mjestu i skala je pocela da se penje sve dok se nije upalio ventilator!

Posto vidim da se ovde dosta kuburi sa pregrijevanjem motora i skakanjem temperature u gradskoj voznji, pomislih cisto da pitam jel normalno i "ovo" sto sec desava kod mene!?[/quote']

 

Ja mislim da je to potpuno normalno ponasanje. Citao sam na stranim forumima slicna pitanja, i odgovor je takav. Da se nesto pokvarilo, ne bi ti ukljucio ventilator.

 

Mada, ako mozes, proveri kod nekog mehanicara. Ovo sa stranih foruma se odnosilo na Afriku! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 548 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Malaguti Madison s200

Proveri ti to, moguce je da ti je termostat ostao otvoren pa cim upalis motor tecnost odmah pocne da cirkulishe kroz ceo sistem i zbog toga ne dozvoljava da se motor brzo zagreje.;) najbolje je da ga pustis da radi u mestu neko vreme, posle normalne voznje, (5-10 min da radi u mestu) i mislim da bi morao da podigne temp i da ukljuci ventilator..;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

Naime skala na "termometru"; je uvijek pri dnu !

 

ne znam konkretno za tvoj motor ali mislim da ne treba da bude uvek na dnu, treba da bude negde na polovini sata, onako otprilike.

 

ako hoæeš da proveriš termostat skini ga i stavi u neku šerpu ili nešto slièno pa na šporet, u vodu ubaci i kraj nekog drugog termometra koji ima iscrtane stepene, (od traktora, kamiona) i gledaj da li æe da otvori i na kojoj temperaturi. isto tako kad ga skineš sa hladnog motora treba da bude zatvoren, ako je otvoren eto gde je bio problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Naime skala na "termometru"; je uvijek pri dnu !

 

ne znam konkretno za tvoj motor ali mislim da ne treba da bude uvek na dnu' date=' treba da bude negde na polovini sata, onako otprilike.

 

ako hoæeš da proveriš termostat skini ga i stavi u neku šerpu ili nešto slièno pa na šporet, u vodu ubaci i kraj nekog drugog termometra koji ima iscrtane stepene, (od traktora, kamiona) i gledaj da li æe da otvori i na kojoj temperaturi. isto tako kad ga skineš sa hladnog motora treba da bude zatvoren, ako je otvoren eto gde je bio problem.[/quote']

Moracu da ga skinem cim nadjem vremena!

Pitao sam nekog lokalnog "moto-majstora" koji kaze : Ma to ti je super hladjenje!

Meni taj odgovor nesto smrdi pa reko da pitam nekog od vas....

u voznji se slabo dize kazaljka ali ako ga duze ostavim da radi u mjestu onda ona ide skoro do crvenog i onda se cuje ventilator zzzzzuuuuummmmm koji ga za cas ohladi i onda sve ponovo!

E sad ako recimo pecurka ne zatvara pa je voda iz sistema non stop u vezi sa vodom iz bloka motora jel to uopste opasno????????????jer ja ne osjetim da motor ima ikakvih problema sa povlacenjem prilikom prvog sjedanja niti da tesko vergla(tj pali)!

Skoro uvjek upali iz prve(doduse nov je akumulator i jaci za 2mAh )!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 276 postova
  • Lokacija: Niš, SRBIJA
  • Motocikl: DR 650

Najverovatnije termostat... A taj majstor sto ti je reko da je ok nema pojma... Ne valja tako da ga vozis, narocito na vecim obrtajima, jer to ti je isto kao da ga hladnog cepas. Kazaljka bi trebala da ti je negde na sredini kad motor dostigne radnu temperaturu (5-10 min od kako ga upalis)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

OK za termostat....

Jel neko moze da mi kaze , naravno neko strucan, sta se to konkretno desava pa temperatura ne raste u voznji a prilikom stajanja pokazuje normalan rast do crvenog podrucja i pali ventilator!

Skala nije izrazena u stepenima vec samo jedna polulucna linija i pri vrhu crveno polje tako da ne znam koja je radna temp. niti koliko je trenutno na "satu"!

Znaci termostat radi jer se pali prinudno hladjenje prilikom rada u mjestu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 953 postova
  • Lokacija: Bliski Istok

Definitivno proveri termostat sto pre i javi sta je bilo. Ako problem perzistira idemo dalje. Trenutno ponasanje motora nije u redu i stetno je po motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

U toku voznje imas jako strujanje vazduha kroz hladnjak, koji je pravilno dimenzionisan. I dalje misli da je tu sve u redu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric
OK za termostat....

Jel neko moze da mi kaze , naravno neko strucan, sta se to konkretno desava pa temperatura ne raste u voznji a prilikom stajanja pokazuje normalan rast do crvenog podrucja i pali ventilator!

Skala nije izrazena u stepenima vec samo jedna polulucna linija i pri vrhu crveno polje tako da ne znam koja je radna temp. niti koliko je trenutno na "satu"!

 

To sto ne raste temperatura tokom voznje, to je zbog strujanja vazduha usled kretanja motora (kao da radi ventilator), a kada stojis nema nikakvog hladjenja i temperatura raste dok se ne ukljuci ventilator.

 

Znaci termostat radi jer se pali prinudno hladjenje prilikom rada u mjestu!

 

Nema veze sto radi ventilator, nisu on i termostat u nekoj vezi. Kad je termostat los onda teze motor postize radnu temperaturu, i tokom voznje dolazi do opadanja temperature, kao kod tebe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Znaci nista lose ne moze da se desi jer do prgrevanja ne moze da dodje a to sto je uvjek "hladan" mu i ne smeta jer dobro krese na hladan start!

Jesam li u pravu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Da se razumemo jedno, a to su dve stvari! :)

 

Elektricni termostat: ukljucuje ventilator kad motor dostigne odredjenu (visoku) temperaturu. Tebi taj termostat radi jer ukljucuje ventilator kad se motor u mestu zagreje, i oko toga nema dalje price.

 

Mehanicki termostat: sluzi da spreci protok vode kroz hladnjak dok je motor hladan, tj omogucuje brze zagrevanje hladnog motora. Moze biti pokvaren na dva nacina: da nikad ne otvara ili nikad ne zatvara. Ako nikad ne otvara, motor ce se brzo pregrejati bez obzira na sve sisteme hladjenja. Ako nikad ne zatvara, sto je ovde moguce, motor ce stalno biti u podhladjenom stanju. Da li je posle voznje motor topao na dodir toliko da je neprijatno drzati ruku na njemu duze vreme? Ako jeste, budi miran, sve je u redu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

Slazem se sa Lalajkom oko opisa "mehanickog" termostata kao i njegove funkcije. Onaj "elektricni" se na srpskom zove termo prekidac, i kod TDM-a bi trebalo da su termostat, termo prekidac i termo davac (senzor temperature vode koji radi sa kazaljkom u tabli) jedan do drugog.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Jel neko siguran da TDM koji prima 1.7 litara rashladne teènosti uopšte ima mehanièki termostat? Nekako mi nije logièno da agregat ima problema da zadrži radnu temperaturu sa tako malo rashladne teènosti. Mislim da su male šanse sa se prehladi, a i èak da se to dešava, ne verujem da bi to moglo da izazove bilo kakva ošteæenja na agregatu. Da sam ja konstruisao tu makinu, nikada ne bih stavio mehanièki termostat koji bi spreèavao kruženje vode kroz hladnjak jer je kolièina teènosti mala da bi morala selektivno da se greje.

 

Svakako, to je moje lièno mišljenje, i ne tvrdim da je taèno.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Motor sa unutrasnjim sagorijevanjem je jako osjetljiv na sve sto nije njegova radna temperatura. Kada god radi podhladjen ili pregrijan, njegovi mehanicki dijelovi se intenzivno habaju. Naravno da je stepen habanja veci ako je motor pregrijan, ali takodje nije nikako dobro da je podhladjen. Hladan start, sjetite se toga...

Mada mislim da ovdje nije slucaj sa radnom temperaturom motora, prije mislim da je pokazivac temperature malo otisao, u svakom slucaju treba to provjeriti i srediti, ne vjerujem da je velika investicija...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 189 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Tracer9 GT '23
Jel neko siguran da TDM koji prima 1.7 litara rashladne teènosti uopšte ima mehanièki termostat? Nekako mi nije logièno da agregat ima problema da zadrži radnu temperaturu sa tako malo rashladne teènosti. Mislim da su male šanse sa se prehladi' date=' a i èak da se to dešava, ne verujem da bi to moglo da izazove bilo kakva ošteæenja na agregatu. Da sam ja konstruisao tu makinu, nikada ne bih stavio mehanièki termostat koji bi spreèavao kruženje vode kroz hladnjak jer je kolièina teènosti mala da bi morala selektivno da se greje.

 

Svakako, to je moje lièno mišljenje, i ne tvrdim da je taèno.

 

najzli[/quote']

Na potpuno novom TDM 900 sam imao slican problem !

Pri hladnijem vremenu uz neforsiranu voznju dolazilo je do pada temperature, napominjem da je motor bio potpuno nov, mozda 5000 ili 6000 km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

@Lalajko:

Da li je posle voznje motor topao na dodir toliko da je neprijatno drzati ruku na njemu duze vreme? Ako jeste, budi miran, sve je u redu.

 

Da vrlo je topao nakon voznje i ne bi bilo pametno drzati ruku duze vrijeme! Znaci da se ipak zagrijeva!

Hvala svima na odgovorima !

 

P.S. Sad sam vidio istu stvar na drugom TDMu tako da cu mirno spavati .....................................za sada.............................!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

"P.S. Sad sam vidio istu stvar na drugom TDMu tako da cu mirno spavati .....................................za sada.............................!"

 

Da, dok ti ne dodjemo letos tamo da nas vodis na ona jezera. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650
"P.S. Sad sam vidio istu stvar na drugom TDMu tako da cu mirno spavati .....................................za sada.............................!"

 

Da' date=' dok ti ne dodjemo letos tamo da nas vodis na ona jezera. :)[/quote']

 

Ljudi dolazite vise!

Ubi me dosada ovde!

Spremam potkrovlje ako nekom treba prenociste kad dodjete........

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja