Jump to content

Moto Zajednica

Pomoć prijatelja, pola-pola, a mogla bi i publika da pomogne :)

Recommended Posts

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Düsseldorf / Beograd
  • Motocikl: Tragam, tragam... :)

Kao što naziv teme kaže - potrebna pomoć. Topic - problem zvani prvi motor.

 

Ali, da krenem od početka.

Spremite se - moglo bi da potraje. :)

 

Još prilično davno, kada sam se registrovao na forum postavio sam slično pitanje, samo tada iz drugog ugla.

U međuvremenu nisam pisao ništa, ali sam puno toga pametnog pročitao na forumu i van njega, imao vremena da razmislim i izvagam neke stvari.

Tada sam morao da odustanem od kupovine motora, ali me entuzijazam nije napustio. Sad imam nešto vremena i novca, pa ću, nadam se, moći sebi da ispunim želju i nabavim nešto lepo na 2 točka.

Imam prilično dobru ideju šta bih hteo, ali bih voleo da čujem mišljenja ljudi koji imaju više iskustva od mene. (Što i nije teško s obzirom da ga ja nemam uopšte. Iskustvo, ne mišljenje ;) )

 

Koliko sam imao prilike da vidim (a pročitao sam bar 90% tema koje se tiču kupovine prvog motora) javno mnjenje na forumu se deli na dve glavne struje:

1. "Kupi nešto malo od 125ccm da naučiš, pa posle pređi na veće."

2. "Kupi ono što ti se dopada, sedi i vozi, nije bitna kubikaža."

 

E, sad ja sam negde između. Nisam nešto u fazonu da svaki čas kupujem motor. Dakle, voleo bih nešto beginner friendly, ali ne nešto što će me smoriti i što ću hteti/morati da menjam nakon 1 sezone ili sl. Takođe, mislim da sa svojih 26 godina 180+ visine i 85+ težine nisam baš kandidat za 125ccm.

Znači - nešto jače. Ali, s druge strane, ne bih neku aždahu s kojom ću da se rvem, već nešto na čemu ću fino i bezbedno moći da naučim da vozim. I to da naučim kako treba.

 

Što se tiče tipa motora, ranije sam bio ubeđen da sam u nekom cruiser/chopper fazonu, međutim dovoljno pročitanih tema i putopisa me je potpuno povuklo na stranu endura. Volim da putujem i imam sa kim. Cenim da je enduro prava stvar za to.

 

Dakle moj izbor se suzio na neki enduro do 650ccm.

 

Prvi pick mi je bio BMW F650. Dopada mi se taj motor. Kraj. Damn, nemam pojma o motorima ali ta mi sprava deluje zajebano dobro. Sem toga, koliko pročitah, ljudi imaju uglavnom samo reči hvale o dotičnom.

Jedini problemčić je što nisu baš jeftini, čak ni stariji primerci. Pod uslovom da su dobri, naravno.

 

Međutim u poslednje vreme pažnju mi je privukao Suzuki Freewind. Ima krajnje povoljnu cenu. Dizajn je skroz dobar (ako izuzmemo kolorit, ali ni to nije tako strašno).

Takođe ljudi tvrde da je lagan i pristupačan za održavanje, i da je prilično pouzdan.

Ono što mi se posebno dopalo - dry weight mu je negde oko 160kg što je prilično malo. Ako sam ja dobro ukapirao matematiku - lakši motor = lakše se vlada njime = beginner friendly.

 

Dakle ono oko čega biste mi mogli pomoći, ukoliko imate vremena i volje, i ukoliko se niste smorili od ovolikog posta i uopšte stigli do ovde je:

 

1. Da li je pametno da nekome ko ima 0 (slovima nula) kilometara iskustva na dva točka (isključujući bicikl) prvi motor bude 650ccm enduro?

Samo da napomenem da nisam u fazonu da jurcam i apsolutno ne mislim da ne mogu da se kontrolišem. Naprotiv - pre mislim da će mi problem biti da prekinem da vozim kao baba.

 

2. Da li i jedan od gore dva navedena motora? Koji? Zašto? Ako ne - opet zašto? :stabre:

 

3. Možda neki treći, četvrti, n-ti model? (Isti set podpitanja kao i u prethodnom slučaju) :moto3:

 

4. Na šta obratiti pažnju prilikom kupovine?

 

5. Kupiti ovde, ili uvesti iz inozemstva? :staa:

 

6. Slobodno dodajte nešto ako mislite da je bitno. :takoje:

 

Eto toliko. Izvinite što udavih. :)

Pomagajte, pa da se điramo zajedno na proleće ;)

 

Pozdrav! :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12302 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Dilema, nema šta...

 

Oba navedena su dobri motori čak i za početnika kao što si ti jedino što imaju zajedničku manu (po meni, daleko bilo da ih kudim ;)) - jedan cilindar, s' tim povećane vibracije na dužoj vožnji.

 

Moj izbor bi za tebe bio neki Transalp, dva cilindra, dovoljno snage, nije visok, udoban, pouzdan...ja ga vozim već pune 2 sezone i veoma sam zadovoljan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12302 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Savladao bi bez po' muke, motor prašta početničke greške.

 

Mane? Eh da je još malo snage bio bi idealan ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Kao sto si mogao da procitas na forumu iskustva su razlicita sa odlukom o maloj ili velikoj pocetnickoj kubikazi i imas pozitivne i negativne primjere za oba slucaj. Vecina je krenula sa manjom kubikazom pa se polako pojacavala.

Moje razmisljanje nije da li mozes da savladas veliku ili malu kubikazu, odnosno snagu, vec da sa malom kubikazom ucis razmisljanje vozaca motora.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

1. Da li je pametno da nekome ko ima 0 (slovima nula) kilometara iskustva na dva točka (isključujući bicikl) prvi motor bude 650ccm enduro?

Samo da napomenem da nisam u fazonu da jurcam i apsolutno ne mislim da ne mogu da se kontrolišem. Naprotiv - pre mislim da će mi problem biti da prekinem da vozim kao baba.

2. Da li i jedan od gore dva navedena motora? Koji? Zašto? Ako ne - opet zašto? :stabre:

3. Možda neki treći, četvrti, n-ti model? (Isti set podpitanja kao i u prethodnom slučaju) :moto3:

4. Na šta obratiti pažnju prilikom kupovine?

5. Kupiti ovde, ili uvesti iz inozemstva? :staa:

6. Slobodno dodajte nešto ako mislite da je bitno. :takoje:

 

1. da - imaš moju temu Muke po Popsy 2 i celu priču oko kupovine - meni su tada rekli "motor se vozi glavom a ako nemaš ništa u njoj i 50ccm mogu da te ubiju"

2. Odličan izbor tipa motora (enduro) najzahvalniji i za učenje i generalno za vožnju, I jedan i drugi su odlični motori (relativno isti agregat) stim što je Freewind jeftiniji i možeš naći mnogo mlađi nego BMW

3. Kao što je Arakis rekao i moj glas je za 2 cilindra (sa dva cilindra se nekako mirnije vozi na otvorenom mada ima i ona filozofija - manje cilindara manje toga što može da se pokvari :D )

4. Na stanje motora pre nego na godište ili kilometražu. Takođe je bitno da li ga je vlasnik održavao ...

5. mož i jedno i drugo ( sa strancem možeš proćijeftinije i generalno stranci bolje održavaju motore - a ovde možeš da kupiš od nekog poznatog i da znaš istoriju motora...)

6. NAJ BITNIJE je da se što više posvetiš edukaciji prilikom vožnje motora. OBAVEZNO da dođeš na kurs bezbedne vožnje i pogledaj film Twist the Wrist II (imaš prevod na sajtu- mada možeš da pozajmiš kopiju i u Labaratoriji) meni lično su te dve stvari izuzetno značile i imam utisak da sam dosta popravio svoju tehniku vožnje (bitno je da naučiš da ispravno voziš) ...

 

eto nadam se da nije odmoglo a ako nije odmoglo mož i da pomogne... ako se nešto setim dodaću a ti slobodno pitaj šta te sve interesuje ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 372 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW GS, Versys 1000, GSA, ZX-6R, Aprilija Caponord,Africa Twin, Super Tenera XTZ 750

Kada sam kupovao svoj prvi motor nisam znao za BJB sajt i kupio sam ono sto mi se svidelo a finansiski je bilo povoljno

Bila je to Yamaha Tenera 660.

Za mene kao povratnika medju motore posle 20god pokazala se kao pravo resenje. Jeste bila jedan cilindar ali sasvim dovoljan. Na duze voznje nisam ni pomisljao dok je nisam savladao a da se opirala jeste. Jedan cilindar je problematican jer moras da naucis da kontrolises gas da ga pravilno i polako doziras, posto voli da SKACE (npr na semaforu se popnes ljudima na gepek ako naglo popustis kvacilo)ali zato steknes/vratis osecaj, pogledaj twist of the wrist da vidis zasto je bitno.

Vibracije o kojima se prica pocinju na 90 - 100km/h ali kao povratniku u prvih nekoliko voznji to mi nije bilo bitno. Medjutim mene su te vibracije podsecale da sem malo preterao i da usporim

Tenera je visoka (slicna je KLE, TA i ostalim endurama) sto je velika prednost u gradu a i polozaj sedenja je slican biciklu pa je bilo lakse navici se, imala je dovoljno snage da me izvadi iz losih procena, za povratnika vise nego stabilna pogotovo na malim brzinama i u okretanjima u mestu.

Nakon nje mogao sam dalje i sad vozim ST, jedini razlog na kraju bio je jedan cilindar ali tek kad sam se oslobodio i osetio spreman za vise i brze ali i teze

Zato moj predlog je enduro (putni) a da li ces uzeti BMW, Teneru, AT, dva ili jedan cilindar nije bitno. Ono sto te ceka je ucenje a kad savladas motor koji si kupio imaces zelju da ga promenis za bolje, to ti garantujem :aha:

Kratko, kupi enduro koji ti se svidja i koji mozes da priustis. :zdravo:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 302 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, CRF 1000L

Ako poredis Freewind i F650 moj glas ti ide ka BMW-u. Mislim da im je tezina negde ista, tj da se oba vrte na oko 200kg puna. Prazna tezina je po meni samo fabricka varka s obzirom da motorr ne mozes da vozis bez ulja, vode i goriva. Freewind sam samo probao tako da ne mogu da kazem da sam expert ali BMW ima znatno udobnije sediste. Ako imas parica da se ispruzis za gs-a onda gledaj neki koji ima ABS, oprostice ti pocetnicku panicnu gresku sigurno, a i za posle nije lose imati. Oba imaju vobracije i to ti je ta mana jednog cilindra, mada se to i ne oseca toliko do 4000-4500o/min (u 5. brzini ti je to oko 100-120km/h)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 857 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: KTM 1190 ADV R ROTTWEILER

Ako imaš 0 km staža tvoje samopouzdanje na takvom motoru će isto biti 0. Nećeš se osećati sigurno, nećeš moći da krstariš bezbrižno.

 

Izvinjavam se, ne želim nikog da uvredim ali gledanjem filmova ne možete naučiti da vozite motor.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5525 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ja podrzavam odluku o kupovini nekog motora koji je jednostavan za ucenje, a isto tako nece biti mali nakon prve sezone-tj oko 600ccm.

Moj kum je u istoj takvoj situaciji kupio Yamahu Diversion 600, naucio da vozi i prilicno se naputovao, solo i sa zenom, pre nego sto ga je prodao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 261 postova
  • Lokacija: Obrenovac

U slicnoj dilemi sam i ja bio, posle nekoliko sezona na skuterima

od 50ccm odlucio sam da kupim veci motor. Moj prvi pik je bio V-Strom 650,

medjutim kupio sam prvo Yamahu Dragstar 650. Sa njim sam se lepo

uhodao ali posle prvog duzeg putovanja sam odlucio da je promenim

i dosao do prvog pika V-Stroma 650.

 

Sto se tice mog iskustva prelaskom sa 50 na 650ccm nije mi bilo tesko da

savladam osnovne vestine na Dragstaru. Kad sam presao na V-Stroma bilo

je mnogo lakse mada mislim da ni sa njim kao prvim velikim motorom ne bi

imao poteskoca jer se lako vozi.

 

Ako nisi u fazonu da jurcas, mada ce te povuci adrenalin u nekim trenutcima sto

je neminovno, onda 650ccm po mom misljenju nije previse za pocetak.

 

Sto se tice motora koji da ti preporucim naravno da bi to bio V-Strom 650 jer sam

ja u potpunosti zadovoljan sa onim sto pruza lako se vozi, oprostio mi je neke greske,

dva cilindra, mali potrosac, velik radijus sa jednim rezervoarom (400km natovaren),

130km/h suvozacica i natovaren maksimalno ide bez muke sto je meni dovoljno.

 

E sad sto se tice freewinda i BMW F650 nemam iskustvo

sa njima a da ti prenosim iskustva drugih ne ide probaj ako mozes oba pa odluci.

 

Srecno sa odabirom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Düsseldorf / Beograd
  • Motocikl: Tragam, tragam... :)

Ljudi, hvala svima na savetima. Slobodno nastavite. ;)

 

@tomerc Nisam siguran da sam najbolje shvatio. Misliš da je lakše usvojiti motociklističku paradigmu ako kreneš sa manjom kubikažom? Zašto?

 

@popsy Thanks, druže. Iscrpan odgovor po stavkama. Respect.

 

@Mazak E, da znaš da si me baš nasmejao sa tim pentranjem na gepek. :D Samo sam zamislio facu nesrećnog vozača ispred.

 

@doctore Pazi, ozbiljno sam razmišljao o tome. Mogao bih verovatno da se ispružim za takvu varijantu. Ali to bi mi ozbiljno ugrozilo budžet za vrlo bitnu stavku - opremu. Mislio da se svakako opremim od kacige do cipela, ali to nije mala investicija.

 

@Milosmtt Misliš da je moguće sa 0km imati samopouzdanje na bilo čemu? Meni ni na biciklu nije bilo svejedno, dok sam učio da vozim. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Za prvu sezonu najjeftiniji 125-250 ccm koji nađeš. Sve drugo je malo nezgodno za početak i pitanje da li ćeš proći zaista jeftinije ako preskočiš početnu fazu. Ima kineza od 125 za 500tinak evra.

 

Posle su dobri svi motori koje si naveo. Freewind mislim da se teško prodaje kasnije, ali se jeftino kupuje i meni lepo izgleda, tako da je možda najbolji ako nisi pri parama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 857 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: KTM 1190 ADV R ROTTWEILER

 

 

@Milosmtt Misliš da je moguće sa 0km imati samopouzdanje na bilo čemu? Meni ni na biciklu nije bilo svejedno, dok sam učio da vozim. :D

 

 

Matori ne pričam ti ovo jer hoću da se pravim pametan :)

 

U pravu si, nećeš imati samopouzdanje ni na manjem što je razlog više da ne uzmeš veći motor za početak. Kakve god da si građe, motori su teški pogotovo endurače koje su malo višlje od ostalih motora. Ako kupiš veći motor, on će voziti tebe a ne ti njega. Ima dosta toga da se nauči pre sedlanja velike mašine, gluposti na koje nikad ne bi pomislio ovako. Na primer, kako se ''penje'' na motor. Pretraži forum malo, svi su pali par puta u mestu dok se nisu naučili samo što su momci sa većim motorima više kukali, patili pa i PLATILI. Ako ti padne Transalp imaš gomilu troškova i još ako ti padne na nogu ili te povredi... Izračunaj. Meni je Tomos ATX (prvi motor) pao 3 puta u mestu (i ja sa njim). Nakon toga naučiš proceduru šta smeš da radiš šta ne smeš.

Znam da je neko sa foruma gurao motor pored sebe, malo pretegao i bup, 300 evra šteta. To su neke gluposti koje bolje da platiš na manjem motoru nego na većem :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 461 postova
  • Lokacija: Beograd-jug
  • Motocikl: Yasmina TDM '97

Moj prvi motor je.....ovaj koji sad vozim TDM :care: . Ja sam druze u istoj situaciji bio jer sam imao 0 kilometara na motoru(nisam seo na motor u zivotu!!),malo po malo uhodavam se,jeste veliki jeste mu visoko teziste,istina je da mu malo treba da se izvrne u mestu u sekundi ako se ne pazi, ali to je moj san bio duze vreme i ostvario sam ga. Na zalost nisam u situaciji da idem tim putem (kao i mnogi zbog finansija) da kupujem 50 pa 125 pa 250 pa 400,800 cc......Naravno da treba, kao sto Popsy rece, druziti sa ljudima, voziti zajedno i izucavati ovaj hobi jer je to neophodno i svakako posetiti kurs kad bude bio odrzan( nadam se da ce ga biti na prolece!!!) jer ima mnogo stvari koje mi kao neiskusni nemamo pojma.

Sto se tice tvog dvoumljena ja bi ga pretvorio u cetvoroumlje :D .LM kao sto je Arakis rekao Transalp je super motor, a ja bi tu u igru ubacio i kawasaki kle 500....meni je taj motor bas zanimljiv,mali potrosac, srednja kubikaza... :neznam: naravno u kategoriji sa freewind-om i BMW-om.

Ovo je bilo iz glave i neko moje misljenje,misljenje jednog neiskusnog kolege ;) . Opet ima ovde brdo ljudi sa brdo kilometara u dupetu koji ce te bolje savetovati.Razmotri sve i sa srecom pa da se vozamo na prolece :takoje::takoje::zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Banglades
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600 N

Ja nesto mislim da je taj osecaj sigurnosti jako individualna stvar. Tu saveti sa strane nece pomoci. To je isto kao sto imate vozace auta koji se savrseno sigurno osecaju u saobracaju sa bilo kojim autom. Sto bi rek'o nas narod "genije za voznju". Isto je i sa bajkerima. Ne bih da podcenjujem bilo koga ali ima ljudi koji mogu da voze bilo sta, od kultivatora i traktora do R-a bez neke frke i navikavanja.

 

Najbolje je, velim da kolega proba nesto od 125 pa bogami i od 600-650 pa nek vidi kako se on sam oseca na tome. Jel ima samopouzdanja, straha itd. Ja sam od 50 pa povratnicki preko 350 vrlo brzo presao na 600 i mislim da bih mogao i vise. Vozio sam 2 endura od 600 i sad Bandita 600 i sve to u tri sezone dve razlicite koncepcije i imam osecaj da bi mi vec lepo leglo 750 x 4 cilindra.

 

Nadam se kolega da ces imati sansu i dobrih ortaka da ti daju da probas od svega po malo a i BJ forum ce ti definitivno pomoci. Procitaj sve pa resi prema svom osecaju za filing :moto3:

Vidi prvo kubike pa onda resavaj koju marku i model. E da sam znao za BJ pre kupovine svih motora, sve bi bilo lakse ali mozda ne i interesantnije :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2840 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: strom 650

Definitivno se motor vozi iz glave

Moja preporuka ti je Yamaha diversion ili ako hoćeš enduro onda imaš već dobar izbor.

U izboru endura ćeš imati i priliku da osetiš više adrenalina sa jednim cilindrom što vožnji daje zanimljivost.

Inače imam i ja ponudu za tebe ako razmišljaš o enduru sa jednim cilindrom moj je na prodaju i mislim da zadovoljava tvoje kriterijume.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 857 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: KTM 1190 ADV R ROTTWEILER

Jeste to je tačno što se tiče genija za vožnju ali taj genije nije bio tako siguran u sebe kad je prvi put seo u kola i učio da vozi pa je tako i sa našim novim kolegom :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1064 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

Pa ne znam koliko cu ti ja pomoci ali evo da ti kazem koji su se meni motori cinili kao najbolja kupovina. Ovo su motori na koje sam seo a neke malo provozao.

Moj prvi izbor u kupovini bi definitivno bila Honda cb 500 ili CBF 500. Mozda bi tebi bili nesto nizi,morao bi da probas,ali to su po meni svevremenski motori. I lako se voze.

Nesto visi motor na koji sam seo(nisam ga vozio) je bio FREEWIND. Mozda i najjeftinija varijanta ali ako ne zelis da izgubis na njemu,bices osudjen na njega...tesko se prodaje.

Moja neostvarena zelja da vidim/sednem/vozim je STROM 650. uzmi ga u obzir i potrudi se da ga isprobas. Mislim da zasluzuje. Pogotovo ako razmisljas o nekim duzim turama.

I na kraju,motor koji ja vozim-F 650 CS. Tesko da postoji motor od 650 ccm koji je bolji za pocetnika. Mane mu jesu jedan cilindar(po drugima...meni ne smeta) i izgled(opet po drugima). I veliki plus ovog motora(po meni) je pogonski kais a ne lanac. Posto mu na prolece radim prvi servis sada ne mogu da ti kazem vise o troskovima odrzavanja/servisiranja.

 

Kada bi se sada odlucivao za kupovinu motora,moj izbor bi definitivno bila Honda CBF/CB. Najvise zbog cene odrzavanja(mislim da je jeftinije od BMW-a).

 

Sto se tice kubikaze...pa sta znam. Ima logike i istine u tome sto kazu obe struje koje si naveo. Ja sam licno sa skutera(vozio sam od 50-150 ccm) presao na 650 ccm...i ne da nisam zazalio jec sada vidim da bi se tesko zahebao da sam uzeo motor od 125 ccm-a(a razmisljao sam vrlo ozbiljno o tome). Imao sam frku kada sam prvi put seo na BMW-a. Ali samo tad. Cim sam ga malo provozao,ta frka je prerasla u zadovoljstvo.

Tacno je i to da te adrenalin "povuce" da mu ga das po gasu ali ako imas uvek na umu jednu izreku(a potrudi se da je imas) nece biti problema. A ona glasi: "KADA VOZIS MOTOR,MOZAK TI JE U DESNOJ RUCI!"

 

Pozdrav i srecno :zdravo:

 

P.S. i obavezno napisi za sta si se odlucio i sta si kupio...kao i to kako si zadovoljan izborom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 185 postova

Neko reče da se jednocilindrični teže kontrolišu (vole da skaču na semaforu). Da li je zaista tako i zbog čega.

 

Ako se ne varam, Freewind je poznat po tome što nema jake vibracije iako ima jedan cilindar.

 

Neko reče da su enduro teški motori što čini mi se da ne važi za sve. Freewind je među najlakšim motorima od 650ccm (računajući i 2 i 4 cilindra), a i mnogi drugi enduro modeli nisu mnogo teži. Slično je i sa visinom. Neki enduro su visoki što može da bude nezgodno, ali nisu svi visoki (npr Freewind). Mnogi mogu i da se spuste.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Vidi ovako, sad će još malo DedaMrazijada pa ti blagoš nama obavezno da dođeš na trg, pa možeš i da sedneš, pipneš, pitaš... jedno je kada gledaš na slikama a drugo kada sedneš... kapiram da nisi klinac tako da je izraženija ljubav prema svom dupetu će uticati na to da paziš dok se ne uvozaš (nema potrebe za dokazivanjem već za učenjem). Stara narodna kaže saslušaj svakog a poslušaj sebe...

 

Ako dolaziš na DedaMrazove ja ću zamoliti Scubu da ponese taj jedan DVD sa Twist the wristom ;)

 

Što više budeš slušao tuđa iskustva manje ćeš morati da platiš svojima, meni je još u glavi situacija dok je Labaratorija još bila na Ledinama i ja da krenem kući (frišak taze vozač) i ispadnu mi rukacice pored motora i ja kao da se sagnem da ih dovatim i Scuba drekne na mene "kud si pošao" ja reko da dovatim rukavice a on će "aj ti lepo, ugasi motor, ćopava pa peške oko motora do rukavica jel je to najgluplji način da se prospeš sa motora u mestu i uglavnom se dešava na mestima gde ima dosta ljudi pa se onda i dodatno izblamiraš (pumpa, kafić ...) " posle toga mi se desilo par puta da mi padnu na pumpi, setim se i lagano ćopava pa okolo po rukavice... a pitaj starije bajkere koliko im se to puta dešavalo. E to ti je odličan način da ne učiš "samostalno"

 

Što se tiče padova i brige za motor to se lako rešava, Crash barovima koji sve te padove na manjim brzinama, u mestu čine "bezplatnim" u smislu neće mu ništa biti ;)

 

Što se tiče opreme, najmanje štedi na kacigi (tj. tu ne štedi) a jakne, patike i ostalo će sve da te štiti tako da ne moraš odmah da se iztreseš neznam ni ja koliko... ja imam dve polovne jakne koje mi extra završavaju posao ;)

 

Što se tiče male ili velike kubikaže to zavisi prevashodno od tebe. Ja sam za sebe procenio da mi je bolje da EXTRA obratim pažnju i lagano se uvozam na motoru koji planiram da vozim makar 4-5 godine nego da svake sezone menjam al to ne mora da znači da je ispravno, to je moj slučaj :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Düsseldorf / Beograd
  • Motocikl: Tragam, tragam... :)

Nije me bilo par dana. Tačnije, čitao sam, ali nisam stizao ništa da napišem.

 

Prvo - hvala vam svima na strpljenju i savetima.

Ne moram da kažem da sada, posle čitanja vaših postova nisam uvereniji u ispravnost odluke da uzmem endura do 650ccm. :zbunjen:

Ali dobro, ne žurim nigde, razmisliću još malo. :)

 

@Popsy Obavezno se vidimo na dedamrazijadi. Imam i sa tim u vezi par pitanja, ali ovo nije tema za to, tako da možeš da pogledaš PM, kasnije. :)

Bilo bi super kad bi mi spržili i poneli jedan Twist of Wrist, da imam čime da se zanimam po ovoj 'ladnoći.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1619 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Bojim se da neki ljudi koji odavno voze zaboravljaju pocetnicke muke. Sve te silne greskice sa pocetka karijere... Drugi opet pricaju o prelasku sa malog motora na veliki, treci pricaju i povratku na motor nakon XX godina, cetvrti su se osecali prilicno sigurno u startu a mozda su i po konstituciji veci pa im je lakse.

 

Ti si rekao da ti samopouzdanje i nije neko jer ne moze biti sa 0 km. Ja te razumem jer sam pre godinu i po bio u istoj situaciji.

 

Evo i moje pricice.

 

imao sam 24 godine, 0km iskustva ali bas 0! Nikad na skuter nisam seo niti me je ko vozio. Sta vise, bio sam u onom babskom fazonu da su motoristi ludaci :D I onda mi dunulo da ga i ja kupim i u roku od 7 dana se toliko napalim na motore da sam pokupio svoju ustedjevinu i uzeo YBR-a od 125ccm. Takodje sam imao istu dilemu da li da uzmem slabiju masinu koju znam da cu prevazici ili da uzmem jacu koju necu brzo menjati.

 

Nista, najpametnije mi bilo da odem u prodavnicu i da ja to vidim uzivo kako izgleda. Sa vrata sam ugledao Ybrahima i izgledao mi je VELIKO :lud: i odmah sam se uplasio :D Par dana kasnije je kupljen i doteran u dvoriste. Prvih 5 minuta sam seo na njega i samo ga klackao levo desno da osetim tezinu. Za mene, ljubitelja bicikla od 10kg, ovo je bilo ogromno! Prvih 100 metara je bilo pomalo strasno. Mesec dana kasnije motor se strasno skupio :) Postao mi je taman, a sad, godinu dana kasnije mi je mali. Najbitnije mi je da se nakon 7 dana vise nisam plasio masine i da sam se osecao opusteno na njemu.

 

Nakon par dana, pocinju prve greske: brzo uletanje u krivinu, losa putanja u krivini, kocenje u krivini, ukrucene ruke, dakle neke greske koje mogu skupo da kostaju na bilo kakvom motoru a NISI nisi svestan kako izgleda dok ih ne napravis a 99% je da ces ih praviti! Jedno je teorija drugo je praksa. Iako sam jako odgovoran u saobracaju, greske sam pravio sasvim slucajo i samo zato sto nisam imao iskustva. Vise puta me je spaslo upravo to sto je motor mali i slab.

 

Najbolje uzeti motor na kom ces se osecati 100% sigurno i nad kojim imas osecaj da vladas, a ne on da vlada. Za mene je i 125 bilo strasno prvih dana. Osecao sam se kao da motor odlucuje a ne ja. Neko drugi bi se bolje snasao na 600cc nego ja na 125, to je individualno, ali nesumnjivo 125cc pruza DALEKO manje prostora za gresku.

 

Zivot je dovoljno dug da se vozi vise motora, ali moze da se skrati ako precenis svoje mogucnosti! Mozda je vredno strpeti se neko vreme na malom motoricu dok se ne nauce osnovne stvari, a mnogo vise ima da se uci nego sto se isprva cini. Posle 2 godine vidim koliko jos ima da se vezba, mada verovatno se vezba ceo zivot, iskusniji neka potvrde.

 

Mali motor

prednosti

- jeftinije odrzavanje. Potrebno je naviknuti se na odrzavanje motora i finansijski.

- manje prostora za greske usled brzine

- manja masa motora dozvoljava da na silu ispravis greske koje sa teskim ne bi mogao. Npr mozes da ga zadrzis ako ti isklizne noga na sljunku ili na fleki od nafte na pumpi, sto je cest slucaj

- jeftinije ako ga ispustis ili ostetis na drugi nacin usled neiskustva

- daje ti vremena da shvatis kakvi ti motori zapravo leze i da posle kupis pravi!! Ovo je jako bitno, iako mozda ne izgleda tako! Tek nakon nekog vremena pocinjes da kapiras prednosti i mane odredjenih tipova motora prema svojim potrebama

- manje gubis para na skoro sigurnoj preprodaji kad shvatis da bi kupio nesto drugo

 

mane

- nema voznji sa vecim motorima

- izgustiraces ga sigurno

- ponovo ulazis u novo kad kupis veci motor, bar se ja trenutno tako osecam

 

 

Veliki motor

prednosti

- neces ga skoro menjati (a mozda i hoces ako shvatis da ti ne lezi)

- mozes odmah na ozbiljnije ture

- ako ovladas vecim motorom odmah, ne moras 2 puta da prolazis kroz pocetnicke probleme :)

- verovatno vise odgovara tvojoj konstituciji od vecine 125-ica

 

mane

- cene, sigurnost

 

Ovo gore napisano je iz ugla nekog ko nije bas najhrabriji kad su u pitanju motori. Ponavljam da se mnogi ne bi uvredili, moguce je poceti sa vecim motorom i to ima i prednosti, ali slozicete se da je bar statisticki manja sansa da se napravi sranje sa manjim motorom. Posle je lako preci na veci. Mene je mali agregat mog motora vise puta spasao od sopstvenog neiskustva iako sam odgovran vozac.

 

 

 

Probaj da sednes na neke manje i vece motore. Napravi koji krug. U pocetku ni 60 na sat ne izgleda naivno. Sam utvrdi na osnov svoje "odgovornosti" i sposobnosti da ne stiskas gas i kad mozes, sta ces da kupis. Ali pamet u glavu! Citaj o sigurnosti, geldaj youtube. Nije lose pogledati i filmice kao sto su twist of the wrist i slicno. MORAS da mislis na bezbednost pa na sve ostalo, jer, videces, za nepoverovati je koliko ces opasnih situacija imati! Nisi svestan naseg saobracaja dok motorom ne udjes u njega!

 

1. "Kupi nešto malo od 125ccm da naučiš, pa posle pređi na veće."

2. "Kupi ono što ti se dopada, sedi i vozi, nije bitna kubikaža."

 

I jedno i drugo, upravo tako, tim redosledom

 

Ja sam za manji motor (polovnjak pa i kinez), pa sledece godine taman ces shvatiti sta zaista volis i to ces kupiti. Tako ces najsigurnije uzeti motor koji volis na kraju i voleces ga vise! Godinu dana neces biti baja, al zivot je dug :) Nemoj da ga skratis.

Kosta vise, ali ne koliko neiskustvo moze da kosta.

 

Neko rece da bi se zajebao da je presao sa 50 na 125. BI! to i nije neka razlika kad naucis osnovno, ali ako nisi vozio nista razlika izmedju nicega i 125 je ogromna.

 

Opet, motor ne ide koliko je jak - vec koliko mu stisnes gas.

 

 

 

I da, motoristi JESU ludaci! :) Stavljamo glavu u torbu u ovom nasem ludom saobracaju zbog iracionalne ljubavi prema masini i osecaju slobode koji nam voznja na otvorenom pruza.

 

Scuba drekne na mene "kud si pošao"

 

Eto, naucih i danas nesto :) Koliko sam se samo puta sagao... Sreca nisam pao! Kad ti neko iskusan kaze, moras to ozbiljno da shvatis ako neces da se i tebi desi :) Mada, tvrdoglav smo mi narod, volimo da ucimo na svojim greskama i to treba prvo pobediti pre sedanja na motor, ako je moguce.

 

Inace, jedna od retkih tema gde svako ima svoju pricu a svi su u pravu...

 

Odoh sada da trazim fazera po oglasima :)

 

Pamet uGlavu!

Promenio član DjordjeMijailovic
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

nebi ulazio u dilemu mali ili veliki motor, enduro ili turing jer to moraš ti sam rješiti sa sobom na nacin da sagledaš za šta bi ti najviše poslužio kupljeni motor. ako je samo za posao ili odlazak u grad onda je i skuter dovoljan, ako namjeravaš više putovati cestama onda neki turing ili sport, ako bi malo cesta malo priroda - enduro ......ono što je bitno je da dobro razmisliš jer kada kupiš kupio si a poslje je svaka promjena zajebancija. pazi da kupiš tehnicki ispravan motor i to model koji je aktualan u prodaji radi djelova, servisa, održavanja i ostalog. imaš godine a time i pamet ( makar to nije pravilo ) pa ceš to što kupiš ispocetka lagano i oprezno dok se ne nauciš i stekneš iskustvo ( nikada ga neceš steci 100% )a onda ja lakše. nađi si neki poligon pa isprobavaj situacije kada si sam jer i to pomaže da upoznaš motor tj šta ti on nudi. ima bezbroj savjeta ali su najace one stvari do kojih sam dođeš. sretno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Banglades
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600 N

Djordje dao iscrpan odgovor za sve pare! Svaka cast.

 

@Djordje ako te zanima Bandit pored Fazera javi se. Izvinjavamn se za off

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja