Jump to content

Moto Zajednica

Obratiti paznju

Recommended Posts

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)

Naime, posle jednog druzenja sa kolegama motociklistima, dosao sam do znanja da se nekolicini ljudi desavalo da nekoliko puta zaspe vozeci motocikli. Cak sam i sam prisustvovao jednoj demonstraciji ovakve voznje. Pokusao sam da nadjem druge slicne probleme na internetu, i medju statistikama o sudarima i nesrecama nigde nisam nasao doticnu pojavu. Sto ne znaci da je ona retka ili da je nema, nego da joj nije posveceno dovoljno paznje. Statisticki, mnogo je opasnije voziti pospan nego pijan, ali statistika postoji samo za automobile. Sta vi mislite, koliko se razlikujemo od kolega automobilista, i da li bi trebali da ignorisemo ovakav problem? Kakva su vasa

iskustva, ili iskustva drugih. Ja sam uspeo da zaspim u kolima, na motoru mi nikada nije bilo tolko dosadno da mi se prispava. Sto ne znaci da nece.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest diRRty

Moj dobar prijatelj je zspao na motoru, i sa 150 kmh pogodio stenu

Epilog slomljena ruka , operisana

oba kolena muski sjebana

motor TDM 900 totalno unisten prodan je za 1000 evra

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)

Zeznuto je to sto nikada ne mozes biti siguran u svoju budnost. Jednom prilikom sam vozio posle dva dana ne spavanja, pa nisam ni trepnuo, a ko zna kako ce mi biti sledeci put.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Honda CB900 F2

Meni se desilo isto da u kolima zadremam, ali sam bio svestan toga i naglo se trgnuo. Odmah sam parkirao porad puta i probudio direktora da vozi. Sa tim se nije zajebavati. A ja ipak mislim da postoji mala razlika izmedju motora i kola. U kolima se mnogo lakse zaspi, bolji su uslovi za to. Udobno sediste i naslon, toplo, na 4 tocka si mozes da se i opustis u voznji (ne kormanis celm telom, nego jednom rukom koja visi na volanu) Ja mislim da je to razlika a najvise ta toplota koja te uspava. Uglvanom se to desava nocu jer nemas ni toliko detalja kao i danju koji ce da ti skrecu paznju, samo vidis kako linije prolaze....(brzo ti dojadi i opusti mozak)

Na motoru nikad nisam osecao takav umor (hladno, siba te vetar...), mislim da nije toliko monotono kao u kolima.

Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 681 postova
  • Lokacija: Podgorica - MNE
  • Motocikl: BMW S1000XR

nesto kontam, po ovim nasim CG vrletima sve i da ti se spava nemas kad zaspat jer je sve krivina na krivinu. moguce da se to desava po autoputevima, znaci dje ima dosta pravine, al opet, sto rece Bivan, siba vjetar, hladno... cudno, al eto izgleda desava se

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 179 postova
  • Lokacija: Atina

Gle slucajnosti, jutros sam gledao 5th Gear na Explorer kanalu i pricali su o efektima alkohola i umora/neispavanosti na vozacevu koncentraciju. Interesovalo ih je sta je od ta dva opasnije pa su iznajmili stazu i dvojicu voditelja upotrebili kao zamorcice. Jedan je bio duzan da predje granicu alkoholisanosti (bese valjda 0.9 promila), a drugog su izmorili dovoljno da to pocne da utice na njegovu voznju.

 

Prvi eksperiment je bio simulacija gradske voznje i tu je pijani vozac pravio probleme vec u startu i imao poprilicno teskoca da prati saobracajne propise. Drugi eksperiment je bio visecasovna voznja po kruznoj stazi unutar svoje linije. Pokazalo se da je ovaj tip voznje bio najtezi za umorenog vozaca koji je imao problema da odrzava brzinu, drzi svoju traku i sve u svemu drzi oci otvorene. Zadivljujuce, pijani je vozac nekoliko puta bolje odradio ovu vezbu nego pospani vozac.

 

Iako se ovaj eksperiment tice samo voznje u kolima, interesantno je znati... Voznja autoputem u udobnim kolima je najopasnija u periodu od 2 do 5 ujutro za neispavanog vozaca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja