Jump to content

Moto Zajednica

Countersteering, teorija, sile...

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 712 postova
  • Lokacija: Bliski istok
  • Motocikl: cbr900rr

Evo sta je Karlos nasao na tu temu:

http://www.bjbikers.com/forum/viewtopic.php?t=6120&start=0

Nadjite na toj strani post o Counter steering-u, mada su sve stvari veoma poucne.

 

edit: evo je tema koju je Pablo postavio:

http://www.bjbikers.com/forum/viewtopic.php?t=1572&start=0

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada
Ok sad sam tek pogledao onaj filmic na YOUTUBE i tek sad mi je jasno o cemu se radi odnosno o cemu se svo vrijeme radi!

Pa naravno da ga svi izvodimo ali pri nekim manjim brzinama !

 

Pri brzim ulascima u krivinu ovaj manevar je totalno bespotreban a naravno moguce ga je izbjeci i pri sporijoj voznji!

Odnosno CS sluzi samo da se na manjem prostoru OSTRIJE skrene(kao da se obilaze cunjevi tj.prave osmice)! Pa radili smo to na bajsu to sto puta! Ja cak i auto ako skrecem u usku ulicu pod pravim uglom (npr desno) uvjek motam volan malo levo da bi uhvatio bolji ugao! Mozda najbolji primer(odnosno najocigledniji) skretanje autobusa GSPa u usku ulicu.........on uvjek zagazi pola suprotne trake' date='zar ne?

Mislim zaista da pri vecim brzinam izvoditi ovaj manevar gubi smisao jer se tada i ne rade ostra okretanja! Cak stavise vrlo je opasno pokusavati nesto ovako! :D

Zato i nema takvog filmica na Yuotubeu :lol::D:lol::D:lol::D:lol::D[/quote']

 

Greška, ne hvataš bolje krivinu nego obaraš motor u krivinu.

 

Motor je skup za vježbu, ok, probajte sa biciklom jedan eksperiment.

 

Držite biciklo za sjedište i gurajte ga naprijed, potom ga nagnite na desnu stranu i nastavite da gurate. - Biciklo skreće desno.

Držite biciklo uspravno i okrenite volan na lijevu stranu i pustite biciklo.

Da, biciklo pada na desnu stranu.

 

Dakle, pravolinijsko kretanje, okret volana na lijevu stranu, motor pada na desnu stranu,

nastupila je promjena težišta koja gura i volan u desno i skrećemo u desno.

 

Na ovaj način imamo mnogo brži promjenu pravca.

 

Ako, npr. u sred desne krivine vidimo da je nećemo dobro uhvatiti (ušli smo prebrzo) blago cimnemo volan na lijevu stranu i motor još više zaliježe i sigurno prolazimo krivinu.

 

Zaključak CS služi za brzo obaranje motora, pri malim brzinama je opasan.

Zbog CS se i manje fizički umaramo jer ne moramo non stop cijelo tjelo da prebacujemo sa jedne strane na drugu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

citav problem sa kontra upravljanjem je u nazivu. nista tu nije KONTRA, to je jedini moguci nacin upravljanja dvotockasem (bez spoljnih uticaja), koji smo svi skapirali onog trenutka kad smo naucili da vozimo bajs bez pomocnih tockica.

najjaci su likovi koji kazu da im se tehnika voznje mnogo popravila otkad su poceli da koriste kontra-stiring :lol::lol::lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric
citav problem sa kontra upravljanjem je u nazivu. nista tu nije KONTRA, to je jedini moguci nacin upravljanja dvotockasem (bez spoljnih uticaja), koji smo svi skapirali onog trenutka kad smo naucili da vozimo bajs bez pomocnih tockica.

najjaci su likovi koji kazu da im se tehnika voznje mnogo popravila otkad su poceli da koriste kontra-stiring

 

Darko, mrzelo me da bilo sta ponovo pisem, ali brate nisi u pravu. Moguce je upravljati samo prebacivanjem/pomeranjem tezista, kao kada bi pustili ruke sa upravljaca. Pa nemoj mi reci da motor sam koristi CS da bi skretao. Problem takvog upravljanja je sto je tesko i neprecizno (bar se meni tako cini), tako da svi mi, u vecoj ili manjoj meri (nesvesno) koristimo CS. Ko oseca da tesko motor obara u krivini, on slabo koristi CS, a mnogo vise pokusava da tezinom vuce motor na dole (u obaranje). Onaj ko svesno koristi CS, on uvek koristi CS (nesvesno), samo u odredjenom trenutku (recimo neka iznenadna situacija) dodatno pojacava CS (svesno) da bi sto brze izveo odredjeni manevar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova
Darko' date=' mrzelo me da bilo sta ponovo pisem, ali brate nisi u pravu. [b']Moguce[/b] je upravljati samo prebacivanjem/pomeranjem tezista, kao kada bi pustili ruke sa upravljaca. Pa nemoj mi reci da motor sam koristi CS da bi skretao. Problem takvog upravljanja je sto je tesko i neprecizno (bar se meni tako cini), tako da svi mi, u vecoj ili manjoj meri (nesvesno) koristimo CS. Ko oseca da tesko motor obara u krivini, on slabo koristi CS, a mnogo vise pokusava da tezinom vuce motor na dole (u obaranje). Onaj ko svesno koristi CS, on uvek koristi CS (nesvesno), samo u odredjenom trenutku (recimo neka iznenadna situacija) dodatno pojacava CS (svesno) da bi sto brze izveo odredjeni manevar.

 

prvo, otkud znas da mi je pravo ime Darko :?: :shock:

drugo, i mene bre mrzi vise da kuckam po ovoj temi.

trece, ALI: :twisted: kazes

Moguce je upravljati samo prebacivanjem/pomeranjem tezista, kao kada bi pustili ruke sa upravljaca.

jeste, ali ako pogledas malo bolje, videces da tu pored pomeranja tezista, takodje dolazi do pomeranja upravljaca u suprotnu stranu kao iniciranja nagiba, i dalje skretanja i vodjenja po krivini.

jer kad (sklonjenih ruku) hoces da skrenes recimo levo. naginjes telo levo. motor se naginje desno (akcija-reakcija, MORA), sto uzrokuje skretanje upravljaca desno(jer je slobodan, sve zbog geometrije ose okretanja viljuske i tacke dodira prednjeg tocka)ETO GA MFCS. ovo dalje ima za posledicu naginjanje motora u levu stranu i dalje vodjenje masine po levom luku.

hteli ne hteli to se desava.

ne zelim da kenjam i pametujem po ovoj temi, (ali dozivljavao sam godinama slicne situacije na poslu), i mislim da bi bio red da se raskanta sugavi, ruzni, glupi, dosadni, ali sveprisutni MF CS.

jer znas ono, sresce te sutra neka baba na ulici i pitace te, sinko, sta je to kontra stiring i... jbg :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric
prvo, otkud znas da mi je pravo ime Darko

 

Napisao si to u temi u kojoj smo objasnjavali nastanak nasih nick-ova.

 

jeste, ali ako pogledas malo bolje, videces da tu pored pomeranja tezista, takodje dolazi do pomeranja upravljaca u suprotnu stranu kao iniciranja nagiba, i dalje skretanja i vodjenja po krivini.

jer kad (sklonjenih ruku) hoces da skrenes recimo levo. naginjes telo levo. motor se naginje desno (akcija-reakcija, MORA), sto uzrokuje skretanje upravljaca desno(jer je slobodan, sve zbog geometrije ose okretanja viljuske i tacke dodira prednjeg tocka)ETO GA MFCS. ovo dalje ima za posledicu naginjanje motora u levu stranu i dalje vodjenje masine po levom luku.

hteli ne hteli to se desava.

ne zelim da kenjam i pametujem po ovoj temi, (ali dozivljavao sam godinama slicne situacije na poslu), i mislim da bi bio red da se raskanta sugavi, ruzni, glupi, dosadni, ali sveprisutni MF CS.

jer znas ono, sresce te sutra neka baba na ulici i pitace te, sinko, sta je to kontra stiring i... jbg

 

 

Do skretanja upravljaca u suprotnu stranu dolazi samo prilikom iniciranja nagiba (obicno je to vrlo malo), a onda se upravljac sam pomeri u stranu u koju skrecemo. Sto je brzina manja a nagib veci upravljac vise zakrece u stranu u koju skrecemo. Onda mi koristeci CS samo ubrzavamo obaranje motora, i pritom samo povlacimo upravljac ka neutralnom polozaju upravljaca, znaci samo smanjujemo ugao za koji je upravljac zaokrenut. Na primer trenutno smo u levoj krivini, upravljac je zaokrenut u levo za 5 stepeni, mi pomocu CS-a samo smanjujemo taj ugao (recimo na 2 stepena).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

salim se za ime, zar nije ocigledno: darko-okrad :D

Do skretanja upravljaca u suprotnu stranu dolazi samo prilikom iniciranja nagiba (obicno je to vrlo malo)' date=' a onda se upravljac sam pomeri u stranu u koju skrecemo.[/quote']

apsolutno se slazem. to je taj famozni CS

Onda mi koristeci CS samo ubrzavamo obaranje motora

hm... ubrzavamo' date=' ali [b']ne postoji drugi nacin da oborimo[/b] motor.

ona prica da ce se motor nagnuti u stranu ako ga opteretimo sa jedne strane pije vodu ako nije zatvoren sistem. tj, motor ide i ti nabacis dzak cementa na jednu stranu - ode motor na tu stranu. ALI onda nije izolovan sistem, nego spoljni uticaj.

kada sofer vozi motor, on i motor cine celinu. svako naginjanje sofera na jednu stranu, uzrokuje naginjanje motora na drugu (bez zakretanja upravljaca!). jer, da bi se ti nagnuo na levo, moras imati oslonac, a to je motor (sediste, rucke,...). motor nije fiksan, pa, koliko se ti nagnes u levo, istom silom cusnes njega u desno. akcija- reakcija, koliko ces se ti nagnuti na jednu, a koliko motor na drugu stranu, zavisi od mase tebe i motora, kao i brzine kojom se naginjes,(kolicina kretanja mxV, naravno uticaj imaju i otpor trenja podloge, otpor kretanju, ziroskopski efekat tockova, nagib podloge,... ali uzmimo momenat kolicine kretanja kao dominantni).

kad si zalego u krivini, recimo levoj, tocak je zakrenut ka levo onoliko koliko je potrebno da se sila koja tezi da te izbaci u desno (jer je tocak zakrenut levo) isparira masom koja te vuce da padnes levo. u stvari, vise komponenti je u pitanju, i ima jos par sila ali ugrubo.

tako u krivini svako smanjenje/povecanje brzine sa konstantnim polozajem upravljaca povecava/smanjuje nagib usled centrifugalne sile, (jer je u srazmeri sa kvadratom brzine, a masa ostaje konstanta (osim ako se ne uzima u obzir utrosak goriva)).

sta ocu da kazem ovako s brda s dola?

ne mozes razmatrati CS kao izolovani element, ocu ga koristiti/necu ga koristiti. pola puta vozim "standard", pola "CS".

sve je CS.

upravljac uvek radi prvo kontra radi iniciranja nagiba.(jer ti treba nagib da bi uopste skrenuo sa dva tocka, i ostao na dva tocka)

upravljac radi i pri odrzavanju nagiba.

upravljac radi i pri vadjenju iz nagiba.

 

prebacivanje mase ima uticaja na upravljanje samo zato JER UZROKUE pomeranje upravljaca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650
salim se za ime' date=' zar nije ocigledno: darko-okrad :D
Do skretanja upravljaca u suprotnu stranu dolazi samo prilikom iniciranja nagiba (obicno je to vrlo malo), a onda se upravljac sam pomeri u stranu u koju skrecemo.

apsolutno se slazem. to je taj famozni CS

Onda mi koristeci CS samo ubrzavamo obaranje motora

hm... ubrzavamo' date=' ali [b']ne postoji drugi nacin da oborimo[/b] motor.

ona prica da ce se motor nagnuti u stranu ako ga opteretimo sa jedne strane pije vodu ako nije zatvoren sistem. tj, motor ide i ti nabacis dzak cementa na jednu stranu - ode motor na tu stranu. ALI onda nije izolovan sistem, nego spoljni uticaj.

kada sofer vozi motor, on i motor cine celinu. svako naginjanje sofera na jednu stranu, uzrokuje naginjanje motora na drugu (bez zakretanja upravljaca!). jer, da bi se ti nagnuo na levo, moras imati oslonac, a to je motor (sediste, rucke,...). motor nije fiksan, pa, koliko se ti nagnes u levo, istom silom cusnes njega u desno. akcija- reakcija, koliko ces se ti nagnuti na jednu, a koliko motor na drugu stranu, zavisi od mase tebe i motora, kao i brzine kojom se naginjes,(kolicina kretanja mxV, naravno uticaj imaju i otpor trenja podloge, otpor kretanju, ziroskopski efekat tockova, nagib podloge,... ali uzmimo momenat kolicine kretanja kao dominantni).

kad si zalego u krivini, recimo levoj, tocak je zakrenut ka levo onoliko koliko je potrebno da se sila koja tezi da te izbaci u desno (jer je tocak zakrenut levo) isparira masom koja te vuce da padnes levo. u stvari, vise komponenti je u pitanju, i ima jos par sila ali ugrubo.

tako u krivini svako smanjenje/povecanje brzine sa konstantnim polozajem upravljaca povecava/smanjuje nagib usled centrifugalne sile, (jer je u srazmeri sa kvadratom brzine, a masa ostaje konstanta (osim ako se ne uzima u obzir utrosak goriva)).

sta ocu da kazem ovako s brda s dola?

ne mozes razmatrati CS kao izolovani element, ocu ga koristiti/necu ga koristiti. pola puta vozim "standard", pola "CS".

sve je CS.

upravljac uvek radi prvo kontra radi iniciranja nagiba.(jer ti treba nagib da bi uopste skrenuo sa dva tocka, i ostao na dva tocka)

upravljac radi i pri odrzavanju nagiba.

upravljac radi i pri vadjenju iz nagiba.

 

prebacivanje mase ima uticaja na upravljanje samo zato JER UZROKUE pomeranje upravljaca.

 

Nije tacno da ce uvjek naginjanjem vozaca i motor da se nagne na suprotnu stranu!

Recimo(sto puta sam to radio ba biciklu) ja mogu da izvedem da se recimo ja negnem na desnu stranu a motor u lijevu i da motor ide pravo ili da skrece na stranu koju ja zelim(provjereno! jer sam pokusao) to je onaj dio koji ti pominjes!

ALI isto tako mogu da se nagnem u desnu stranu bez da se motor nagne u lijevo i tada skrecemo u desnu stranu! I ovo provjereno 100%

Tako je sigurno moguce da se skrece i u bilo koju stranu bez CS ja cu licno demonstrirati!

Ovim ne zelim da kazem da CS ne izvodimo kad skrecemo ali ne UViJEK to garantujem!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
Jedan dan organizujte se svi' date=' da se okupimo i evo ja cu svima zainteresovanima pokazati sve tehnike Countersteeringa, moze?[/quote']

 

...Evil_Zo se javio' date=' pa iskoristite...[/quote']

 

Ponuda i dalje stoji za svakoga ko ima nedoumice i nevjericu, a i za ostale. Demonstracija bi izgledala ovako: moj motor, ja na njemu, kandidat je suvozac, ja svjesno izvodim tehnike countersteeringa i objasnjavam usput sve simultano. To sam vec radio sa nekolijko ljudi (izmedju ostalih Mina pa je pitajte...) i imam vec razradjen plan i program lekcije :D

Mnogo me mrzi da lijepo to ispisem, imam gotov text u glavi ali mi se nikako ne da da ga otkucam :?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova
Nije tacno da ce uvjek naginjanjem vozaca i motor da se nagne na suprotnu stranu!

Recimo(sto puta sam to radio ba biciklu) ja mogu da izvedem da se recimo ja negnem na desnu stranu a motor u lijevu i da motor ide pravo ili da skrece na stranu koju ja zelim(provjereno! jer sam pokusao) to je onaj dio koji ti pominjes!

ALI isto tako mogu da se nagnem u desnu stranu bez da se motor nagne u lijevo i tada skrecemo u desnu stranu! I ovo provjereno 100%

Tako je sigurno moguce da se skrece i u bilo koju stranu bez CS ja cu licno demonstrirati!

Ovim ne zelim da kazem da CS ne izvodimo kad skrecemo ali ne UViJEK to garantujem!

sve ti verujem, ali nisi obratio paznju na kljucnu stvar u svemu ovome, a to je kakvo je gde bilo pomeranje upravljaca.

i bitna stvar jer vidim da se brka. razlikovati pomeranje tezista RADI UPRAVLJANJA od pomeranja RADI DUZEG/BOLJEG PRIJANJANJA, iako ne u direktnoj vezi, mada vozac u oba slucaja koristi istu masu - svoju.

 

voleo bih da mi demonstriras, a ako ne mozes da dodjes, daj uputstva onom ko hoce, pa da vidim (samo mu preporuci dobrog plasticara :twisted: )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest farbach

Ne znam puno o teoriji , ispricacu vam kako sam u praksi naucio CS.

Voznju na dva tocka sam naucio na biciklu, ta znanja sam preneo na motor i

funkcionisalo je do odlaska na Grobnik. Pre toga sam vozio par trka u Srbiji: Arandjelovac, Kikinda, Novi Sad... To su ako mogu da se zovu staze mesta gde se isalta do seste, zakoci skrene u coskaru i opet od druge do seste. Medjutim na Grobniku nikako nisam mogao da prodjem kroz rupu. To je deo naspram ciljne ravnine, nekoliko krivina uradjenih tako da je svaka sledeca u visoj brzini, tako da sam morao da obaram motor pri brzini od skoro 200 km/h. Koliko god pokusavao da ga oborim telom nije vredelo, dok slucajno nisam otkrio da pomeranje volana u desnu stranu, obara motor levo. Dalje treba samo dodati telom. Mora da sam zabavljao ekipu na pit wall-u svojim putanjama. Sve to nema smisla za brzine ispod 150. Klasicna tehnika je dovoljna za te brzine. Jos jedan problem je sto je najblize bezbedno mesto da se to isproba 500 km odavde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Beli
Ne znam puno o teoriji ' date=' ispricacu vam kako sam u praksi naucio CS.

Voznju na dva tocka sam naucio na biciklu, ta znanja sam preneo na motor i

funkcionisalo je do odlaska na Grobnik. Pre toga sam vozio par trka u Srbiji: Arandjelovac, Kikinda, Novi Sad... To su ako mogu da se zovu staze mesta gde se isalta do seste, zakoci skrene u coskaru i opet od druge do seste. Medjutim na Grobniku nikako nisam mogao da prodjem kroz rupu. To je deo naspram ciljne ravnine, nekoliko krivina uradjenih tako da je svaka sledeca u visoj brzini, tako da sam morao da obaram motor pri brzini od skoro 200 km/h. Koliko god pokusavao da ga oborim telom nije vredelo, dok slucajno nisam otkrio da pomeranje volana u desnu stranu, obara motor levo. Dalje treba samo dodati telom. Mora da sam zabavljao ekipu na pit wall-u svojim putanjama. Sve to nema smisla za brzine ispod 150. Klasicna tehnika je dovoljna za te brzine. Jos jedan problem je sto je najblize bezbedno mesto da se to isproba 500 km odavde.[/quote']

 

A,konacno se otvorio i otkrio svoju burnu proslost,ima ovde onih koji su hteli nesto da te nauce,nadam se da si im sad zacepio usta!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

ne mogu sad da iskopam sliku gde zagor (marko) zaleze sa jawom. onome ko onoliko zalegne sa jawom, skidam kapu.

a opet, voznja i razumevanje samog procesa voznje su dve totalno razlicite stvari.

hej, svi hodamo na dve noge, a sta se tek tu desava...

razumevanje samog procesa NIJE neophodno za vrsenje nekog procesa (narocito ako je umesana motorika, jer na delo stupaju ne samo razum i racionalno rezonovanje vec i gomila "osecaja" koji, fala bogu, rade nezavisno od svesnih radnji pojedinca). moja baba zna da tera bajs, a sumnjam da zna da mi objasni CS.

i dalje tvrdim da nema posebno klasicne tehnike i posebno CS-a.

kad govorimo o upravljanju, sve je samo CS.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600
ne mogu sad da iskopam sliku gde zagor (marko) zaleze sa jawom. onome ko onoliko zalegne sa jawom' date=' skidam kapu.[/quote']

 

Pa jawa je motor sa izuzetnom stabilnoscu i odlicnom ciklistikom! Jeste da mu agregat "malo" losiji ali je zato ostatak motora odlican!!! Znam za 2 jawe sa MZovim agregatom... to toliko dobra kombinacija...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova
Hm' date='cini mi se da ipak nisu razumeli o kakvom se zaleganju radi,komsija okaci onu crno belu fotku,molim te!!![/quote']

e, tu, tu, crno belu!!!

mozda nece jer koliko se secam tu ima vetar u kosi, a sad propagira slem i na monociklu!!!

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

ma naci cu je ja vec...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650
Ne znam puno o teoriji ' date=' ispricacu vam kako sam u praksi naucio CS.

Voznju na dva tocka sam naucio na biciklu, ta znanja sam preneo na motor i

funkcionisalo je do odlaska na Grobnik. Pre toga sam vozio par trka u Srbiji: Arandjelovac, Kikinda, Novi Sad... To su ako mogu da se zovu staze mesta gde se isalta do seste, zakoci skrene u coskaru i opet od druge do seste. Medjutim na Grobniku nikako nisam mogao da prodjem kroz rupu. To je deo naspram ciljne ravnine, nekoliko krivina uradjenih tako da je svaka sledeca u visoj brzini, tako da sam morao da obaram motor pri brzini od skoro 200 km/h. Koliko god pokusavao da ga oborim telom nije vredelo, dok slucajno nisam otkrio da pomeranje volana u desnu stranu, obara motor levo. Dalje treba samo dodati telom. Mora da sam zabavljao ekipu na pit wall-u svojim putanjama. Sve to nema smisla za brzine ispod 150. [b[u']]Klasicna tehnika je dovoljna za te brzine[/[/u]b]. Jos jedan problem je sto je najblize bezbedno mesto da se to isproba 500 km odavde.

 

Znaci moze i bez CS,( za nas amatere)!

O tome ja pricam!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650
Nije tacno da ce uvjek naginjanjem vozaca i motor da se nagne na suprotnu stranu!

Recimo(sto puta sam to radio ba biciklu) ja mogu da izvedem da se recimo ja negnem na desnu stranu a motor u lijevu i da motor ide pravo ili da skrece na stranu koju ja zelim(provjereno! jer sam pokusao) to je onaj dio koji ti pominjes!

ALI isto tako mogu da se nagnem u desnu stranu bez da se motor nagne u lijevo i tada skrecemo u desnu stranu! I ovo provjereno 100%

Tako je sigurno moguce da se skrece i u bilo koju stranu bez CS ja cu licno demonstrirati!

Ovim ne zelim da kazem da CS ne izvodimo kad skrecemo ali ne UViJEK to garantujem!

sve ti verujem' date=' ali[b'] nisi obratio paznju na kljucnu stvar u svemu ovome, a to je kakvo je gde bilo pomeranje upravljaca.[/b]i bitna stvar jer vidim da se brka. razlikovati pomeranje tezista RADI UPRAVLJANJA od pomeranja RADI DUZEG/BOLJEG PRIJANJANJA, iako ne u direktnoj vezi, mada vozac u oba slucaja koristi istu masu - svoju.

 

voleo bih da mi demonstriras, a ako ne mozes da dodjes, daj uputstva onom ko hoce, pa da vidim (samo mu preporuci dobrog plasticara :twisted: )

 

Obratio sam paznju jedno sto puta i vidjeo da je moguce skrenuti i bez CSa! Ne razumijem zasto je to tako cudno! Nije "obavezno" da se CS izvodi prije krivine !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)

U manjim brzinama ti i dalje koristis CS samo nesvesno. Najbolji nacin da se nauci brzo i iole efikasno je uzeti lepo cunjeve i vozati se izmedju ceo dan. Ako skontas gde je tu CS ondak si naucio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000
U manjim brzinama ti i dalje koristis CS samo nesvesno. Najbolji nacin da se nauci brzo i iole efikasno je uzeti lepo cunjeve i vozati se izmedju ceo dan. Ako skontas gde je tu CS ondak si naucio.

 

Jes' vala.... Neki dan, vozeæi se po gradu, skreæem i primeæujem da sam mrdnuo upravljaè u kontra pravcu.... Verovatno to ne bih ni registrovao da nije bilo ove teme!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 548 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Malaguti Madison s200

Ja sam juce prvi put svesno to primenjivao, i bez obzira sto sam znao da postoji, prijatno sam iznenadjen koliko pomaze pri naglijim promenama pravca..;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 112 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: KTM450EXC

Obrnuto skretanje je ekstra stvar. Ja sam za to saznao pre oko godinu i po dana i probao, vezbao, vezbao i odlicna je stvar za izbegavanje prepreka kao i kada osetis da moze da se desi da ispravis krivinu onda upotrebish obrnuto skretanje i to je to samo mora precizno i uz dosta vezbe da se savlada.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova

KONTRASKRETANjEEEEE :D :D  :o :o :o  saznao sam za ovaj fenomen pre oko mesec dana i od tada ga svesno koristimi ono sto ja mogu da kazem je da sada imam neuporedivo vecu kontrolu pri skretanju. (GURNI levom da ides levo, GURNI desnom da ides desno)!!!!! ;D ;D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja