Jump to content

Moto Zajednica

Triumph TT600

Recommended Posts

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

TRIUMPH TT600, generacija 2002

 

TT1.jpg

 

Kada sam krajem 2004, resio da promenim motor, obisao sam par dilera , probao par motora i seo na desetinu. U uzi izbor su usli Kawasaki ZZR 600 koji me odusevio komforom, ali sam ga odbacio, jer je bio premekan. Ducati Monster 620, koga sam precrtao zbog snage (60ks), Suzuki GSX-R750 za koji nisam dobio povoljne uslove i Triumph TT600 koji se jos nalazi u mom vlasnistvu. Procitao sam dosta o tom motoru pre nego sto sam ga kupio i jedino sto sam hteo je da bude druga generacija, jer u prvoj generaciji nisu imali bas sjajno ubrizgavanje goriva. U veoma jakoj konkurenciji sa japanskom cetvorkom u klasi, mogao je da im stane rame uz rame kada se pojavio na trzistu. TT600 ima hod klipa od 41,3mm sto je najkraci hod u klasi. To obecava da se motor veoma rado vrti, tako da razvija 110ks kod 12750 rpm i obrtni momenat od 68nm na 11000rpm. Dovoljno za motor cija je suva tezina 170kg. Snaga se od 4000 obrtaja povecava linearno, dok je masina ispod toga nevoljna za kooperaciju sa vozacem. Medjuosovinsko rastojanje je 139,5cm sto uz ugao viljuske od 24 stepena znaci da je motor okretan.

 

powerband.jpg

 

Prvi utisak u voznji mi je bio da sedim jako visoko, ali udobno. Visina sedenja mi je u pocetku malo smetala, ali nakon pocetnog prilagodjavanja sam jednostavno izgubio taj osecaj. Prednji diskovi su, da opet kazem kada se pojavio bili najveci u klasi, a kocnice su i danas impresivne. Za one koji vole stopie nece biti problema. Kocenje je progresivno i veoma kontrolisano, a zadnja kocnica je umerena i koci taman tako da vam zadnji tocak ne blokira, ako to bas necete. Menjac ima krace prenose od japanske konkurencije, sto pomaze nesto slabijem motoru da se drzi rame uz rame kod ubrzanja. Motor u prvoj postize 90, a u drugoj 135 km/h sto je brzina koju konkurenti postizu u prvoj brzini. Treca je dovoljna za 170, cetvrta za 210, peta do 235, dok se u sestoj digitalni pokazivac zaustavio na 258km/h.

 

TT600tabla.jpg

 

Ogibljenje na motoru je tipa Kayaba, a veoma je kvalitetno. I prednje i zadnje je potpuno podesivo. Nesto je mekse nego na danasnjim japanskim modelima, ali nema grubog gutanja neravnina i zadnji tocak mi je samo kod najgrublje voznje malo skakutao. Ponasanje uveliko zavisi od guma, a moja sezona je pocela na Metzeler Sportec M1. Nakon 7000 je bilo vreme da promenim zadnju gumu, a umesto M1 je nabacena Michelin Power Sport. Ne bih ovaj put da pisem o karakteru guma, ali motor mi nije pravio probleme ni sa jednom, mada razlike postoje. Na suvom lezi kao na sinama, a otvaranje gasa je moguce veoma rano, izuzev ako je neko veoma ostro skretanje koje se vozi prvom brzinom.

Neocekivani wheelie se takodje nece dogoditi, a ako bas hocete da uradite power wheelie onda morate voziti prvom izmedju 8-9 hiljada obrtaja. To je podrucje kada je motor sasvim probudjen i ako jurcate krivudavim putevima to treba imati na umu. Na stazi ga ne bi trebalo spustati ispod 8000, a ako bas hocete da mu izvadite dusu drzite ga od 10-14000, gde mu pocinje crveno polje. Handling je veoma dobar, sto se i ocekivalo od britanskog motora, a papucice za noge su postavljene visoko. Ako uspete da ih ostruzete slobodno trazite sponzora za trke. Pozicija za saputnika nije bas najudobnija, sto se od sportskih motora i ne ocekuje, ali je na nivou Honde CBR 600 F4, sto je mnogo bolje nego kod ostalih koji imaju podeljena sedista.

 

TT2.jpg

 

Voznja u gradu nije bas mesto za ovaj motor. Ventilator koji se pali na 105 stepeni ce se upaliti nakon par stojanja na semaforu, cak i ako je napolju svega 10-tak stepeni. Kod letnjih temperature to ce se ponavljati na svakom sledecem semaforu, a vrelina koju ventilator usmerava prema nazad je nesto sto morate ocekivati na svim oklopljenim motorima. Benelli je jedini resio taj problem odvodjenjem topline iza sedista. Pored toga kada se ventilator upali, broj obrtaja za trenutak spadne za oko 200. Ako ste u tom trenutku hteli lagano da se pomerite u saobracaju, motor ce se ugasiti. To je jedina situacija kada mi se desilo da motor moram zaverglati vise od jednom. Jutarnja palenja su uvek od prve, a motor se posle par sekundi nece ugasiti, sto je slucaj kod mnogih japanskih sportista. Sto se tice zavrsne obrade, motor je lepo uradjen, a jedinu primedbu imam na sediste koje se nekako nespretno uklapa. Kod dizajna mi smeta duzina izduvnog lonca, a sigurno bi se tu mogla napraviti i lepa usteda u tezini. Instrumenti su potpuni. Obrtomer je analogni,a u sebi sadrzi digitalni pokazivac temperature i kontrolne lampice. Digitalni monitor ima pokazivac brzine sa velikim i preglednim brojevima, dok je druga funkcija po izboru: casovnik, broj predjenih kilometara i 2 “dnevna” putomera. U isto vreme se pored brzine moze videti samo jedna od tih funkcija, sto se nekima svidja, a nekima ne. Dugmetom pored se sadrzaj monitora moze menjati, a takodje i prebacivati sa americkog sistema na evropski. Potrosnja se krece u rasponu od 5-6,5 litara na 100km.Zbog ne mogucnosti da prate konkurenciju koja prakticno svake godine izbacuje nesto novo, Triumph se povukao iz cetvorocilindricne klase 600 i trzistu za novu sezonu nudi trocilindras sa 675cc. Ako uskoro vidimo trocilindricnog Japanca slicne zapremine, znacemo da je Triumph odabrao pravi put. Za sada je nemoguce upisati se za probnu voznju nove Daytone 675.

 

0.JPG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5342 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Sjajan tekst!

 

Interesantno mi izgleda motor, pogotovo sto sam vrlo malo znao o njemu... Inace, u pravu si za izduvnu cev da bi mogla biti malo kraca, al ok.

 

Svaka cast Cale! :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Tokom zime obilazim dilere. Razmisljao sam da mozda promenim motor i zakljucio da nemaju nista meni dostupno, a interesantnije od Tetejca. GSX-R 750 je bio jedna od opcija, ali je otpao k'o zrela kruska i dobro me odgurnuo od japanera. Uskoro cu napisati zasto. Taj motor je za mene #1 made in Japan. Za to vreme cu da sacakam da se Daytona 675 pojavi kao polovnjak i da cekam uzivajuci u voznji Tetejca :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 884 postova
  • Lokacija: Beograd

Sjajan tekst, svaka cast!

Pablo prebaci ovo u "predstavljanja" (usput receno, vrati predstavljanja Libertyja i Beverlyja, nije sto sam ja pisao nego... :oops: )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde
Ej matori ' date=' kad covek cita tvoje tekstove dodje mu da kupi ovakav motor.Svaka cast[/quote']

Šta kupi?! kao da sam ga veæ vozio :wink:

Nemam reèi :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Videcemo sta ce Daytona 675 uraditi. Licno, vidim taj motor kao svoj buduci motorcikl. Nova R6 divno izgleda, ali je to motor koji je pravljen vise za stazu, nego za ulicu. Mislim da ce mu voznja po gradu biti pravo mucenje. Sta drugo i ocekivati od motora kome je crveno na 17500rpm? Ostali proizvodjaci nisu uradili nista dovoljno radikalno da bi ih ovde spomenuo, ali su svi vec dovoljno napucani.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Slavonski Brod, HR

super tekst.. sada shvacam zasto je triumph skuplju od konkurencije...

 

iako su mu komponente plemenitog podrijetla, jos uvijek smatram da je preskup za sadasnje prilike :(

 

nazalost!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4278 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Ajde Cale ako provozas 675 prije mene da naposes par reci :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada
Ajde Cale ako provozas 675 prije mene da naposes par reci :wink:

 

Obavezno, ali jako tesko da cu pre tebe. Hajde raprtaj se kod brkate u Montrealu, hoce li imati demo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4278 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Ajde Cale ako provozas 675 prije mene da naposes par reci :wink:

 

Obavezno' date=' ali jako tesko da cu pre tebe. Hajde raprtaj se kod brkate u Montrealu, hoce li imati demo.[/quote']

 

Ok javljam :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja