Jump to content

Moto Zajednica

Gume za enduro motore HAIDENAU K60 (odmila ih zovemo AjdeSad)

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 901 postova
  • Lokacija: Backa Palanka
  • Motocikl: Suzuki VStrom 650XT M0

Kupio sam novu prednju AjdeSad gumu jos pre vise od jednog meseca ali evo tek sad sam se nakanio da je montiram. Metzeler odlazi u zasluzenu penziju.

Nisam je balansirao (kod mene u BP nema gde) a nisam stigao danas ni da je testiram. Nadam se da nece puno bacati. Pravi test sutra po okolnim njivama a za vikend na nekom brdu :moto3: .

post-1306-0-68289200-1312919531_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

 

Nisam je balansirao ...

 

I ja sam montirao K60Scout i nisam balansirao. Ovo je prva guma koju nisam morao da balansiram, ni prednji ni zadnji točak.

 

Ventil od unutrašnje gume sam stavio naspram dve crvene tačkice na spoljnoj gumi i na balanserki je bilo savršeno, bez i jednog tega.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Posle voznje po Goliji sabiram utiske o mojim gumama. U odnosu na neke koji voze vec drugi set, ja sam do sada presao skromnih 5000 kilemtara. Od toga 3000 asvalta i 2000 offroad.

 

Offroad:

 

Svi smo veoma zadovoljni mogucnostima K60 Scout i tu u principu nema sta da se doda.

Odnosno, ja imam. :moto3: Posle 70-ak (od ukupno 100) kilometara opustene voznje po golijskim vrletima, ukazala mi se prilika da putem kroz sumu, uzvodno od jedne recice jos melo pomerim granicu mojih mogucnosti. Haidenau mi je svesrdno dozvolila da se u nekih 15 - 20 kilometara osetim kao radoznali decak koji ne razmislja o posledicama. Makadam na momente utaban, a zatim rastresit. Krivine od blagih i dugackih, do ostrih serpentina. Potom parce zemljanog puta i u par navrata "lepo" sklisko blato koje se protezalo izjedna i po desetak metara. :ooo: Stiskavac kolenima, jedna nize (4 -> 3), i GAS!! :jee: Opominjao je "Ja" decaka, al` dzaba... osladilo mu se jer prolazi kao na filmu. Teraj more, nemoj stalno da vuces rucnu!!

U slasti su velike OČI, a decak postaje bezobrazan, a ponekad se i naduva go.no, a ti mislis da je srce, pa je decak u jednom momenta za malo preslajdovao. :lud: I tada je "Ja" odlucno zapretio decaku da ce ga istresti sa fudastera i da ce njime pod konac naslagati par metara drva pored puta, spremnih za prodaju.

 

I Haidenau i Blonda su mi definitivno bacili rukavicu u lice. Samo ce od raspolozenja zavisiti cime cu da im odgovorim u nekoj narednoj voznji. :zvizduk:

 

 

 

 

Asvalt:

 

U ovom slucaju se moja prica malo promenila. Vec par puta su drugari pisali o nekom seckanju zadnje gume u krivinama i ja povucen tom pricom odlucih da probam. Od Sjenice prema Ivanjici, pa na deset kilimetara ispred ivanjice ima par lepih tehnickih krivina sa sivkastim aslvaltom koji na oko deluje relativno sigurno. Pokusvao sam da masiram gume i ranije, ali sa dozom opreza. I sada sam bio oprezan, ali sam kroz svaku sledecu krivinu na izlasku dodavao po malo vise gasa. Drze obe! :stabre: I onda je dosla ta krivina u desno gde se apex trazi pogledom preko ramena. Nisam vozio brzo, oko 50 km/h, ali me je nerviralo sto nece da pusti i naglo sam (u enduro stilu) bacio korman dole desno. U sledecem momentu sam na izlasku dodao pun gas. Greska !! Pun gas - N I K A D A !!! Zadnja je pustila i to duuuuuuuuuugo. Vreme se usporilo. Refleksno sam malo popustio i uhvatila je, ali je to pruzrokovalo cimanje kormana levo-desno. Komsa sve to gleda jer vozi iza mene. Ljuljao sam se par puta kao lutka na koncima i prvom prilikom, kada sam osetio da mi je korman opet u rukama, ponovo dodao gas. Upravismo se kao da nista nije bilo.

 

Eto, to sam hteo da vam kazem. U krivinama na izvlacenju nikada pun gas. Mnogo lepo se prolazi sa konstantnim gasom u krivini i sa odmerenim dodavanjem na izlasku. Manijacenje ne dolazi u obzir. :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Taj asfalt od Sjenice prema Ivanjici je inače katastrofalan. Klizav je do zla Boga i svi koji su vozili sa nama u grupi su mi rekli da im je točak malo "pustio", bez obzira koju gumu voze. Tako da, "Hajdi" je i dalje guma no. 1 :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Taj sjajni i ocigledno klizavi deo je poslednjih dva kilometra pred ulazak u Ivanjicu. Ovo o cemu sam napisao je malo ranije i nije bio klizav. Samo je bio siv. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Taj sjajni i ocigledno klizavi deo je poslednjih dva kilometra pred ulazak u Ivanjicu. Ovo o cemu sam napisao je malo ranije i nije bio klizav. Samo je bio siv. ;)

 

kliyav je i taj deo, da si spustio nogu na asfalt provalio bi ... istina je da Hajdi ne voli nagle promene u nagibu krivine (naglo kocenje, pun gas naglo spustanje brzine...) ali kada se glatko vozi drzi vise nego dobro... ali zato prilikom kocenja kada je motor bez nagiba extra se ponasaju (ja bremzen i stanem a krava bremzen i izvrne se :moto3: - Busman zna o cemu pricam )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 639 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: KTM 1290 Super Adventure R, KTM 950 Adventure, KTM 300 EXC, Yamaha XT1200ZE Super Tenere

Obratite paznju na pritisak u gumama, veliku ulogu igra i 0.2, bar u mom slucaju!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 648 postova
  • Lokacija: Banja Luka-Srpske Toplice
  • Motocikl: AFRICA TWIN RD 03

Posle voznje po Goliji sabiram utiske o mojim gumama. U odnosu na neke koji voze vec drugi set, ja sam do sada presao skromnih 5000 kilemtara. Od toga 3000 asvalta i 2000 offroad.

 

Offroad:

 

Svi smo veoma zadovoljni mogucnostima K60 Scout i tu u principu nema sta da se doda.

Odnosno, ja imam. :moto3: Posle 70-ak (od ukupno 100) kilometara opustene voznje po golijskim vrletima, ukazala mi se prilika da putem kroz sumu, uzvodno od jedne recice jos melo pomerim granicu mojih mogucnosti. Haidenau mi je svesrdno dozvolila da se u nekih 15 - 20 kilometara osetim kao radoznali decak koji ne razmislja o posledicama. Makadam na momente utaban, a zatim rastresit. Krivine od blagih i dugackih, do ostrih serpentina. Potom parce zemljanog puta i u par navrata "lepo" sklisko blato koje se protezalo izjedna i po desetak metara. :ooo: Stiskavac kolenima, jedna nize (4 -> 3), i GAS!! :jee: Opominjao je "Ja" decaka, al` dzaba... osladilo mu se jer prolazi kao na filmu. Teraj more, nemoj stalno da vuces rucnu!!

U slasti su velike OČI, a decak postaje bezobrazan, a ponekad se i naduva go.no, a ti mislis da je srce, pa je decak u jednom momenta za malo preslajdovao. :lud: I tada je "Ja" odlucno zapretio decaku da ce ga istresti sa fudastera i da ce njime pod konac naslagati par metara drva pored puta, spremnih za prodaju.

 

I Haidenau i Blonda su mi definitivno bacili rukavicu u lice. Samo ce od raspolozenja zavisiti cime cu da im odgovorim u nekoj narednoj voznji. :zvizduk:

 

 

 

 

Asvalt:

 

U ovom slucaju se moja prica malo promenila. Vec par puta su drugari pisali o nekom seckanju zadnje gume u krivinama i ja povucen tom pricom odlucih da probam. Od Sjenice prema Ivanjici, pa na deset kilimetara ispred ivanjice ima par lepih tehnickih krivina sa sivkastim aslvaltom koji na oko deluje relativno sigurno. Pokusvao sam da masiram gume i ranije, ali sa dozom opreza. I sada sam bio oprezan, ali sam kroz svaku sledecu krivinu na izlasku dodavao po malo vise gasa. Drze obe! :stabre: I onda je dosla ta krivina u desno gde se apex trazi pogledom preko ramena. Nisam vozio brzo, oko 50 km/h, ali me je nerviralo sto nece da pusti i naglo sam (u enduro stilu) bacio korman dole desno. U sledecem momentu sam na izlasku dodao pun gas. Greska !! Pun gas - N I K A D A !!! Zadnja je pustila i to duuuuuuuuuugo. Vreme se usporilo. Refleksno sam malo popustio i uhvatila je, ali je to pruzrokovalo cimanje kormana levo-desno. Komsa sve to gleda jer vozi iza mene. Ljuljao sam se par puta kao lutka na koncima i prvom prilikom, kada sam osetio da mi je korman opet u rukama, ponovo dodao gas. Upravismo se kao da nista nije bilo.

 

Eto, to sam hteo da vam kazem. U krivinama na izvlacenju nikada pun gas. Mnogo lepo se prolazi sa konstantnim gasom u krivini i sa odmerenim dodavanjem na izlasku. Manijacenje ne dolazi u obzir. :zdravo:

 

 

To sto voli permanentnu brzinu u krvini a ne izvlacnje i ispucavanje punim gasom puno0000 govori o toj gumi. Daleko od toga da je to losa guma ali ona i asfalt nisu jednostavno skroz na skroz u potpunosti jedno za drugo. One sare mi ne ulivaju povjerenje za asfalt i malo zescu voznju po njemu. Mislim da su to idealne gume za makadam i malo blata. tesko je praviti kompromis, ne moze za oboje pa ga hebi :) Imao sam Dunlop d 607 u krivinama mozes raditi sta oces al po malo jacem offroadu su go qurac. Oprez sa tim k60 scout po asfaltu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1337 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

To sto voli permanentnu brzinu u krvini a ne izvlacnje i ispucavanje punim gasom puno0000 govori o toj gumi. Daleko od toga da je to losa guma ali ona i asfalt nisu jednostavno skroz na skroz u potpunosti jedno za drugo. One sare mi ne ulivaju povjerenje za asfalt i malo zescu voznju po njemu. Mislim da su to idealne gume za makadam i malo blata. tesko je praviti kompromis, ne moze za oboje pa ga hebi :) Imao sam Dunlop d 607 u krivinama mozes raditi sta oces al po malo jacem offroadu su go qurac. Oprez sa tim k60 scout po asfaltu!

 

 

Ajde ne trabunjaj bez veze, guma sasvim solidno drži asfalt i nisam primjetio ništa

za zamjerku, bar sada dok je nova. A i fino otklizava po makadamu u zavoju, ne previše

kao recimo MT21. I to na tuđem motoru, s kojim nisam saživio najbolje. :lol: Dobra je

i na kočenju, sve u svemu mislim da za te pare vrlo dobar, čak i odličan izbor. Jedino

za blato nije, a za blato ionako sve osim full enduro/cross guma je muka...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 639 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: KTM 1290 Super Adventure R, KTM 950 Adventure, KTM 300 EXC, Yamaha XT1200ZE Super Tenere

Ja apsolutno nemam nikakvih problema na asfaltu, a mogu reci da poprilicno ostro vozim. Jave se nekad sitna ali bas sitna proklizavanja ali to joj oprastam jer u tim trenucima stvarno preteram. Mada i tad osecam sigurnost pa verovatno zato i divljam.

 

Doktor je recimo imao dva proklizavanja prednjeg tocka na putu ka Ivanjici ali je razlog za to bio nesto manji pritisak. Cim je to sredio problema vise nije bilo, a gume se pisu od ivice do ivice i cizme trpe solidna ostecenja ;)

 

Heidenau :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Taj sjajni i ocigledno klizavi deo je poslednjih dva kilometra pred ulazak u Ivanjicu. Ovo o cemu sam napisao je malo ranije i nije bio klizav. Samo je bio siv. ;)

 

klizav je i taj deo, da si spustio nogu na asfalt provalio bi ... istina je da Hajdi ne voli nagle promene u nagibu krivine (naglo kocenje, pun gas naglo spustanje brzine...) ali kada se glatko vozi drzi vise nego dobro...

 

A zasto si ti toliko rezervisan? Hajdi drzi odlicno u razlicitim uslovima! Problem sa proklizavanjm se javlja na bledo sivim (starim) podlogama koje su nekada davno napravljene da traju i izdrzavaju velika opterecenja. To su putevi stari 30 - 50 godina i jos su citavi, sa po nekom zakrpom (nista strasno), ali ih je bas toliko godina przilo Sunce i hladili mrazevi. Preko nih je preslo milijardu guma i svaka je ostavila deo sebe. Naravno da je takav asvalt isposten i da mi moramo biti svesni tih cinjeca. Takodje, na takvom asvaltu se problem javlja samo ako ti na oci i preko roletne padne roletna a razum se pogubi u mraku. Ukratko, nema divljanja.

 

 

 

 

 

... ali zato prilikom kocenja kada je motor bez nagiba extra se ponasaju (ja bremzen i stanem a krava bremzen i izvrne se :moto3: - Busman zna o cemu pricam )

 

 

A ja bremzen i ne verujem da si napao kravu izvrnutu na ledja !! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6310 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

tesko je praviti kompromis, ne moze za oboje pa ga hebi :)

 

Moze ! Za K60 ne znam, nisam je jos vozio, ali planiram, ali zato Michelin T63 je guma koja moze da se obara do kraja na asfaltu, a u isto vreme je odlicna na offroadu. Jedina mana joj je sto traje 5-6000 i kraj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Meni ima vise T63 od 10000 asfalta i jos moze se vozi. Jedina proklizavanja koja sam imao su na putu Irig - Iriski Venac, sad Golijska Reka - Ivanjica i jos jednom zaboravi gde sa suvozacicom. Svaki put je neka voda bila na putu.

Mada ja na asfaltu ko baba 80-90max, prednja mi se od kocenja skroz potrosila, zadnja po sredini ima jedno 5mm, sa strane dosta vise.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1337 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Meni ima vise T63 od 10000 asfalta i jos moze se vozi. Jedina proklizavanja koja sam imao su na putu Irig - Iriski Venac, sad Golijska Reka - Ivanjica i jos jednom zaboravi gde sa suvozacicom. Svaki put je neka voda bila na putu.

Mada ja na asfaltu ko baba 80-90max, prednja mi se od kocenja skroz potrosila, zadnja po sredini ima jedno 5mm, sa strane dosta vise.

 

Meni je T63 bila ok do 120 km/h, preko toga je voblala ( malo gubila pravac ). A više

od toga se i ne vozim ili vrlo rijetko. Znalo se desit da ako uđeš u uzdužne neravnine

na cesti da malo drma lijevo-desno, no onda samo još malo gasa i sve ok. Bome si dobro

prešao sa zadnjom ako je 10000 km, meni bi obično nako cca. 5000 zadnja bila 2-3 mm još

po sredini, može da se vozi, ali nije više to_to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6310 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Meni ima vise T63 od 10000 asfalta i jos moze se vozi. Jedina proklizavanja koja sam imao su na putu Irig - Iriski Venac, sad Golijska Reka - Ivanjica i jos jednom zaboravi gde sa suvozacicom. Svaki put je neka voda bila na putu.

Mada ja na asfaltu ko baba 80-90max, prednja mi se od kocenja skroz potrosila, zadnja po sredini ima jedno 5mm, sa strane dosta vise.

Kad bi mi trajale 10.000 km ne bi nikad kupio druge gume. Sad su na 5000 i zadnja ima 2-3 mm sare, a i cepovi su poceli da pucaju u korenu. Sa druge strane prednja je kao nova, maltene se ne primecuje da se nesto potrosila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 648 postova
  • Lokacija: Banja Luka-Srpske Toplice
  • Motocikl: AFRICA TWIN RD 03

Svaka cast svemu ali meni totalno besplatno uletise dvije TR 91 i imam sve rijeci hvale. Ipak to glavu cuva.

Imas ti i LG i SIMENES i SONY ERICSSON al NOKIA JE NOKIA :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Imas ti i LG i SIMENES i SONY ERICSSON al NOKIA JE NOKIA :)

 

HTC je MAMA! :D

 

Šalu na stranu, K60 Scout je guma koja dugo traje i više je nego zadovoljavajuća na svim terenima. Za te pare, VRH! :care: :care: :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 648 postova
  • Lokacija: Banja Luka-Srpske Toplice
  • Motocikl: AFRICA TWIN RD 03

Ma salim se. Htio sam K 60 al ne dade se :( Al eto sledeca guma mozda bude k60 Scout. A kako ja cesto vozim ove TR 91 ce mi trajati 91 godinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Ljubljana-Šentvid
  • Motocikl: KTM990adv

Lp

 

prvi občutki:

 

-zadnja guma nema enakomerne krivuje zato motor pade v zavoj,ali se brzo navikneš

-glasna in pri manji brzini imaš osječaj da si na nasečenom asfaltu ali ne smeta

-po makedamu je carska

-brzo se zagrije

-vrlo meka ima dobar grip na hladnom asfaltu

 

mislim,da je odlična varianta za preko zime

 

odlična guma

 

post-21113-0-11886400-1318618226_thumb.jpgpost-21113-0-01293000-1318618239_thumb.jpgpost-21113-0-72865000-1318618207_thumb.jpg

 

 

Cene

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Ljubljana-Šentvid
  • Motocikl: KTM990adv

posle 1500 km mogu da kažem,da je guma puno bolja od očekivanog.

 

odlična

 

-hladni asfalt

-po mokrom

-makedamu

 

kako se ponaša kad je asfalt toplji trebam sačekat na prolječe.

 

 

 

-osjetljiva na jake promene na gasu u krivini(visoki profil)

post-21113-0-07036600-1319477432_thumb.jpg

post-21113-0-08336200-1319477460_thumb.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja