Jump to content

Moto Zajednica

Nagla nesvestica prilikom voznje kroz tunel ?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

pokusavam da izguglam neko objasnjenje jako cudne situacije u kojoj sam se nasao, ali bez uspeha

 

juce idem obilaznicom oko BGa, ono preko Ostruznice, divan suncan dan, sve super i nailazim na prvi od dva tunela koji vode dalje prema ibarskoj

 

spusten vizir i naocare za sunce ispod. zazmurio sam par puta po pola sekunde da se oci priviknu bar malcice.

 

ulazim u tunel i kako sam prosao 50 metara, odjednom periferni vid krece da se suzava, slika ispred ociju pocinje da "igra" i osecam naglu i intenzivnu nesvesticu.

 

meni se cinilo kao da ne mogu vise da drzim kontrolisanu putanju, vidim kamion koji mi dolazi u susret, ali nisam siguran vise gde se u traci nalazim

totalno tripan osecaj ???

 

jedva nekako izguram do kraja tunela, iz petnih zila se trudeci da ostanem svestan i drzim oci sirom otvorene. izlazim iz tunela i svi simptomi isto tako naglo nestaju

 

dolazim do drugog tunela 2km dalje niz put i slicni problemi (samo u mnogo blazoj formi) ponovo pocinju. uspevam da se iskuliram, fokusiram se na svetlo na izlazu i prodjem nekako.

 

Isto cim sam izasao iz mraka sve cool opet.

 

p.s. i ranije sam vozio kroz tunel mnogo puta i na motoru i u autu, nikad NISTA mi se nije desavalo ovako

 

prvi put u zivotu sam imao nesvesticu juce, inace me nista ne radi tako, nisam podlozan

zaludjenik sam za ozbiljne simulacije borbenih aviona, imam sve zivo od opreme, ukljucujuci i head mounted senzor za kontrolu pogleda iz kokpita pomocu okreta glave. znaci odrastao sam na simulacijama tipa falcon4, IL2 i slicno. nikad u zivotu nisam imao osecaje dezorijentacije

 

ima li iko ideju sta kog *rca mi se desilo juce?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6425 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Sta si pio,sta si jeo,koliko si bio u sedlu....

Bilo bi dobro da odes kod ocnog lekara u svakom slucaju.Bez zezanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

smazao sam 2 hot doga sa senfom i ketcapom ali negde oko 12 sati, a ovo mi se desilo tek u 17:30 popodne.

pio sam doduse gazirane sokice bar litar, al isto ne bas neposredno bred voznju

 

ja se tripujem da nije mozda zbog naocara za sunce? da nema tu neki kurslus?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6425 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ja sam imao slicnu situaciju sa naocarima i bistrim vizirom.

Probaj bez djozluka,budi malo mazohista  ;)

Nisam ja nikakav doktor,neko eto kontam,oko je nas najvazniji senzor,pa kad se menja kolicina svetlosti ono se trudi da to kompenzuje sirenjem (ili skupljanjem) zenica.Kad mu u tom procesu nesto zasmeta,kao recimo naocari,eto problema

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

chek sad mi pade na pamet, pre par dana sam opet poceo da pijem neki lek za bubrege, posto kuburim sa njima.

Zove Liv, tako nesto. e bas cu da proverim nuspojave kad dodjem kuci

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2842 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: strom 650

Nego šta nego cvikeri ja zbog toga nosim u vožnji isključivo cvike sa staklima ne sa plastikom ma koliko bila kvalietna ne valja. inače sam za vožnju motora zbog toga uzeo kacigu sa unutrašnjim vizirom naočarima koje se izvlače i vraćeju na dugme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

aj objasni molim te il ako znas kako se taj fenomen zove, kontam da je to nesto opste poznato po tome kako objasnjavas??

 

e jesam neobavesten majke mi ccc

 

znaci plastika (nekvalitetne naocare) je problem, ako nosis kvalitetna stakla (firmirane cvike ili ugradjeno u kacigu) onda se to ne desava?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Deshava se i bez naochara, covek se sa godinama menja pa mu se menja i period privikavanja na novi intezitet svetla. Ulazak u tunel ce izgleda sa godinama postajati sve sporiji i sporiji (tako mi reko oftamolog poshto mi se javljao slichan problem)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1125 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: ex MV Agusta 800 Brutale

Ono što je meni prvo palo na pamet kada sam čitao tvoj prvi post je da je kroz tunel pre tebe prošao neki kamion ili drndavi auto i da je ostavio tonu izduvnih gasova koje si ti udisao i zato ti se pomutilo u glavi, a kad si izašao iz tunela svež vazduh i sve Ok, sl. tunel opet isto. To je po meni jedino logično.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

ma bre ljudi kazem vam kroz te tunele sam milion i jedan put prosao autom, nikad nikakav problem nisam imao

 

sta je sada bilo drugacije nemam pojma, osim sto u kolima ne nosim cvikere za sunce

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

od LIV-a ti nije sigurno,mnogi sportisti(bilderi) uzimaju LIV52 kao zastitu dok su na hemiji. Meni se desavalo da ako budem napuolju na jakom suncu i onda udjem u kucu,bukvalno nista ne vidim i lelujam,jednostavno se oci naviknu na preveliku svetlost i posle ne mogu u momentu da se adaptiraju na mrak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

Ono što je meni prvo palo na pamet kada sam čitao tvoj prvi post je da je kroz tunel pre tebe prošao neki kamion ili drndavi auto i da je ostavio tonu izduvnih gasova koje si ti udisao i zato ti se pomutilo u glavi, a kad si izašao iz tunela svež vazduh i sve Ok, sl. tunel opet isto. To je po meni jedino logično.

 

pazi kad se nisam toga zetio, doduse nisam imao nekog bash dibidus zagadjivaca ispred sebe, ono par vozila na 50 metara ispred.

kamion koji sam pomenuo je dolazio meni u susret u trenutku dok sam se borio da se ne onesvestim :D napunio sam gace ocas posla

 

mnogo bre neprijatan osecaj, ne zezam se

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1898 postova
  • Lokacija: Sumadija GM
  • Motocikl: BMW F650

Koja, leva ili desna teta?

 

Pre ulaska u tunel ili dizem suncani vizir ili ako sam u autu skidam naocare, da bi se oci sto lakse privikle na promenu nagle svetlosti!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

Koja, leva ili desna teta?

 

Pre ulaska u tunel ili dizem suncani vizir ili ako sam u autu skidam naocare, da bi se oci sto lakse privikle na promenu nagle svetlosti!

 

Ja bih onako laicki ali i na osnovu svog iskustva, rekao da je taj osecaj pre posledica dezorijentacije nego nesvestice. S jedne strane si imao naglu promenu kolicine svetlosti (posebno ako je bio suncan dan + naocari za sunce) a s druge strane intezivan mentalni i fizioloski napor da oci tj. "procesor" u mozgu obrade tu situaciju u sto kracem roku.

 

Svojevremeno sam uleteo na Djerdapu u jedan od onih tunela sa spustenim suncanim vizirom. Pogresno sam izracunao koji od tunela sledi i umesto kratkog kojeg sam ocekivao, nasao sam se u jednom od onih duzih. Ta situacija me je dobro zdrmala na slican nacin kao tebe...neka vrsta dezorijentacije u trenutku i osecaj da ne mogu da odrzim ravnotezu, da ne znam gde su zidovi tunela pa sam u trenutku oborio brzinu na 10-20km/h. Naravno, sa pojavom svetla na kraju tunela :) sve se vratilo na svoje.

 

Edit:

 

htedoh reci, slazem se sa Nesketom. Obavezno pre ulaska u tunel ukloniti suncani vizir/naocare.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

Svojevremeno sam uleteo na Djerdapu u jedan od onih tunela sa spustenim suncanim vizirom. Pogresno sam izracunao koji od tunela sledi i umesto kratkog kojeg sam ocekivao, nasao sam se u jednom od onih duzih. Ta situacija me je dobro zdrmala na slican nacin kao tebe...neka vrsta dezorijentacije u trenutku i osecaj da ne mogu da odrzim ravnotezu, da ne znam gde su zidovi tunela pa sam u trenutku oborio brzinu na 10-20km/h. Naravno, sa pojavom svetla na kraju tunela :) sve se vratilo na svoje.

 

ee to bukvalno, znaci identicno mi se desilo !  uff bar sad znam da nisam lud

ja sam za inat imao nekoliko vozila iza sebe. nesto mi je govorilo u malom mozgu "nemoj da si usporio slucajno, ima te pregaze ko glistu"

 

 

a inace, bezecovo sam ovu desnu sestru, nemoj da krenu sad svi da kukaju kako ih nesto boli, jbg u seriji ima samo dve ribe  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 474 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: XV 250

Mnogo toga moze da bude, mada ja mislim da se radi o shoku koje telo dozivljava.

Vozis...sunce udara, kaciga se usijala, dan izuzetno topao.Ulazis u tunel i odjednom nagla promena temperature.

To je shok za telo, narocito ako si umoran.

 

Mislim da nije strasno, mada za svaki slucaj idi kod doktora opste prakse pa se pregledaj.Mozda je pritisak, mozda je iscrpljenost ,malokrvnost, a mozda nesto sasvim deseto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja