Jump to content

Moto Zajednica

Termo prekidač za FZR 600

Recommended Posts

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Beočin

E ovako drugari,pokvario mi se  termo prekidač na mojoj Yamahi. Nov košta oko 47e.+ da sačekam 3 nedelje da stigne,a polovan ne bih stavljao iz više razloga...E sad pitanje je dali neko zna gde ima da se nađe povoljnija varijanta i dali je možda pametno da se napravi reducir pa staviti termo prekidač sa nekih kola koji je sigurno mnogo jeftiniji!??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

pa dobro, ako je taj proglašen za defektnog , ništa ti ne fali da ga otvoriš po pertlaži i pogledaš mu iznutricu.

možbit da središ.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

pa ivica mesinganog dela je pertlovana preko bakelita/plastike/šta-god-da-je.

šta ima nauke unutra, glupo bimetalno sočivce. u krajnjem slučaju ako se ne da očistiti/srediti,

taj metalni deo ti je već sam po sebi pelaz tj adapter nekog valjanog termostata.

 

uzgred, znaš li na kojoj temperaturi preklapa? ono iz manuala ili slično?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

evo slidže.

ovo crveno je to gde je stegnuto, pertlovano.

znači čista mehanika osim ako centralni pipak, ovo dole zeleno markirano nije od istog materijala (tj komada) kućišta,

moglo je tu kapilarno da prođe u unutrašnjos' i malko ubogalji stvari. da se sanirati.

nego kada izvučeš čep izmeri kolika je rupa, koristan je podatak

post-6160-12879074497843_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 61 postova

Pa dobro a kako da ga otvorim i šta može tu da se uradi!?Nisam ni znao da može da se otvara....

Mozes ga baciti,to sam ja uradio svom i zavrsio u kanti.Isti je takav cena je bila negde oko 50-60e nov cekanje 30 dana.E sada ako imas kuma kao ja koji je deo nasao preko oglasa, stigne za dan jeste polovan ali celo kuciste s termodavacem, termostatom i termoprekidacem i svim crevima.Montirao i sljaka,a cenu ne znam posto znas kum je kum  ;) ;) ;).

post-8445-12879074528412_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Beočin

Pa baš tako...danas sam se malo igrao sa njim ali uzalud!A šta mislite o onoj ideji da napravim reducir i da stavim termo prekidač sa kola!?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 61 postova

Mozes ga baciti,to sam ja uradio svom i zavrsio u kanti.

 

jeste, ima se-može se. ko baca, nauči samo da baca. tačka.

Gresis nije u pitanju ima se moze se nego prilikom rasturanja doslo je do problema,pa je radio bonsek pa sam sve sjeb... poispadali federcici neki limcici i na kraju kanta.A sto se tice reduciranja neko kaze moze ,neko ne moze jbg.Ja sam hteo da probam ali dobih deo,da te ne lazem mislim da je oko 20-30e sve komplet.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

he, tako je zvučalo tj izgledalo.

mene je zanimao samo onaj pipak u sredini da li je deo celog termošaltera ili je ubaćen/utisnut/štagod.

da znaš samo koliko se stvari oma zavrljači u kantu a mogu da posluže..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Moze i reducir pa neki termoprekidac od auta.Samo ne znam kod kojeg auta ukopcava na 105 C?

A moze i u ovo postojece da se ubaci termistor,- poveze na neki komparator napona,doda relej ili neki jaci mosfet i resena stvar jednom za svagda.

A moze i digitalni senzor sa mikrokontrolerom  ::)  ;D,samo sto to poskupljuje uredjaj na nekih 700-800 din :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Beočin

Čini mi se da se na Opel Astri 1.6-diesel,ventilator pali na na 105c.

Ja sam juče probavo da ga poravim ali nisam uspeo,očistio sam kontakt koji je bio prljav ali mi se čini da ova mesingana podloška češe o telo kućišta pa da možda zbog toga pipak ne stiska kontakt.Ne znam možda nju malo da ošmirrglam po ivici tj.da joj malko smanjim prečnik da ne češe,dali bi joj smetalo!?

post-10176-12879074640871_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

ako misliš na ovaj komad u sredini, to je bimetal i nje svejedno kako se okrene.

stavi na vruću ringlu i vidi kako će da se iskrivi (tj u koju stranu) treba da se ispupči ka kontaktima.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: nbgd-obrenovac
  • Motocikl: SC 57

zasto stavljati termodavac koji pali na 105,a sistem za hladjenje je otvoren nije pod pritiskom?kod mene pali na 106 i to me bas nervira planiram da stavim od nekih kola da ga spustim na 95C...u gradu pri sporoj voznji u defileu uvek je na granici 106 ,107C i samo pali gasi a dovoljno je min voznje od 70 80 km da ga vrati na 82C...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Beočin

Danas sam oped vršio ogled ali izgleda da taj bimetal nema više nikakvu funkciju,pošto uopšte ne reaguje na ringli,non-stop je ispupčen!

Verovatno ću praviti reducir i staviti prekidač od nekih kola,a možda nebi bila loša opcija da pali na 95c.-100c.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha R1

Evo posle 6 godina da nacnem malo temu, ako ima ikoga od drugara da cita ovo...

 

Naime imam isti problem, termo prekidac nece da odradi svoje i ukljuci ventilator (105°C), a antifriz vec pocne da preliva na posudu za dolivanje a ventilator nece da krene. Promenio sam termo prekidac i ista stvar se desava, probao sam da ih grejem na sporetu(plin) i onda se cuje da je odradio prekidac, a u kljucaloj vodi nece, Proverio sam ventilator i ispravan je, pumpa za vodu tera kroz sistem i ona je ok, Promenio sam 2 puta antifriz.

 

Da li je moguce da antifriz pre prokuva nego sto prekidac ukljuci ventilator?

 

Bilo koja ideja je dobrodosla, jer nisam vise pametan i voljan da eksperimentisem! Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6325 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Prvo..skroz mi je super sto si iskopao temu vezanu za istu problematiku (a nisi otvarao novu).

Drugo, nije mi bas jasno koje si i kako probe pravio, ali jedno je sigurno...tecnost moze da prokljuca pre nego to senzor oseti. Ako je tecnost stara ili mesana ili pogresna, ima ih za razne temperature...kao i prekidaca.

Nisu ti prekidaci toliko bas precizni, a nekad kvar u njima bude takav da i dalje radi kao prekidac, ali vise nije na onoj temperaturi za koju je napravljen.

Sad izvini sto cu ti reci mozda nesto sto nezelis da cujes, ali izbacivanje tecnosti iz posude moze da bude simptom za nesto mnogo ozbiljnije od prekidaca.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha R1

Prvo..skroz mi je super sto si iskopao temu vezanu za istu problematiku (a nisi otvarao novu).

Drugo, nije mi bas jasno koje si i kako probe pravio, ali jedno je sigurno...tecnost moze da prokljuca pre nego to senzor oseti. Ako je tecnost stara ili mesana ili pogresna, ima ih za razne temperature...kao i prekidaca.

Nisu ti prekidaci toliko bas precizni, a nekad kvar u njima bude takav da i dalje radi kao prekidac, ali vise nije na onoj temperaturi za koju je napravljen.

Sad izvini sto cu ti reci mozda nesto sto nezelis da cujes, ali izbacivanje tecnosti iz posude moze da bude simptom za nesto mnogo ozbiljnije od prekidaca.

Hvala na brzom odgovoru @pronto

 

Tecnost je ispravna sigurno, mesana je u razmeri 50:50, nije istekao rok trajanja juce ga uzeo u radnji, antifriz g12. Citao sam nesto da sipaju onaj Motul FL, ali mi je to malo preskupo 1400 din/l, a mislim da nije bas velika razlika. Isprao sam sistem destilovanom vodom pre nego sto sam opet napunio. 

 

Vrsio sam provere prekidaca tako sto sam stavio na sporet na plin i cekao da se prekidac upali, svakako sam proverio da li ima spoj na kontaktima pomocu unimera i radi, samo ne mogu da  odredim tacnu temperaturu kada pali, ali jasno mi je sta kazes, moguce je da on sada pali recimo na 115-120°C pa to bas ne odgovara antifrizu.

 

Isto tako sam proverio da pumpa gura skroz do hladnjaka tako sto sam otvorio cep hladnjaka dok je motor bio upaljen i video sam cirkulisanje tecnosti.

 

Nema potrebe za izvinjavanjem, samo na sta konkretno mislis, tj. koji bi mogao biti problem ako je simptom izbacivanje tecnosti iz posude?

Hvala na informacijama

 

P.S. Motor se ne pregreva u normalnoj voznji, samo dok stoji u mestu, tj. dok ga testiram da li ce upaliti ventilator.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja