Jump to content

Moto Zajednica

1000 ccm, 130 i kusur konja za mlade

1000 ccm, 130 i kusur konja za mlade  

75 članova je glasalo

  1. 1. 1000 ccm, 130 i kusur konja za mlade

    • Nikako
      56
    • Da sa odredjenim iskustvom u vidu vise desetina hiljada km
      21


Recommended Posts

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Srbija

Primecujem da svi pricaju o nekakvim zakonima, uvodjenju i korigovanju istih... Sve je to lepo samo izgleda da niko nije svestan jedne stvari a to je, da bi zakon imao svoju svrhu MORA DA POSTOJI PRIMENA SANKCIJA ukoliko se isti prekrsi. Hello... u gradu je ogranicenje 50 km/h. Ajde svi da postujemo za pocetak taj zakon i znate li koliko ce da bude postova u crnoj hronici??? E pa 0 (nula) postova. Mozemo mi da prepisemo od svaba, francuza, italijana sve njihove zakone i sta onda... Vikendom na Uscu koliko bajkera nosi opremu? Bolje da ne ulazimo u to (cast izuzetcima). Ajde neka policija naplati svakome po 200 eura za nenosenje kacige, prekoracenje brzine, nenosenje ostale opreme, vozenje suvozaca bez opreme takodje itd. Da vidimo dali bi iko vise tuda vozio bez opreme i po 150-200 km/h. O kakvim godinama i iskustvu mi pricamo, pa ovde ima ljudi koji voze motor i po 5-20 god i jos uvek nisu nasli za shodno da poloze za A. To sto je neko iskusan bajker i ima 50.000 i vise kilometara pod guzicom ne daje mu za pravo da odlucuje da li mu treba A ili ne. Mozemo mi svi da se ljutimo koliko god hocemo na druge ali... istina u ovom slucaju je veoma bolna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Srbija
.

 

Druga stvar' date=' mislim da je kljuc u sistemu obuke za motor, a ne u snazi motora. Ko je od nas kao obavezno vezbao iznenadno kocenje, ko je vezbao izbegavanje prepreke, ko je bilo sta vezbao u auto skoli (sem osmice, a i to je pitanje)? Niko!! A pogledajte kako se uci voznja u EU zemljama...[/quote']

 

Sa ovim se slazem u potpunosti. Uvesti novine u auto skole (u zakonskom smislu) sto se tice obuke i polaganja za A. Isto i pojacati kontrolu u auto skola u smislu provere da se te novine i zaista sporvode i praktikuju da ne zavrse samo kao mrtvo slovo na papiru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: London

Ja sam za "Da, ali" opciju.

 

Mlad vozac je generalno od 18 do 25 godina (neiskustvo dokazuju neproporcionalnom zastupljenoscu u ukupnom broju nesreca).

 

Treba podici svest o opasnosti voznje motorom. Ja bi sve te sto voze bez kacige ili kao nenormalni, poslao na predavanje o nezgodama na motoru (sa sve slikama i video klipovima), pod pretnjom zatvora ako treba (ili masne novcane kazne).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 118 postova
  • Lokacija: Beograd, Vracar
Ja bi sve te sto voze bez kacige ili kao nenormalni' date=' poslao na predavanje o nezgodama na motoru (sa sve slikama i video klipovima)[/quote']

 

Slazem se.

Tako je u inostranstvu, kazna moze da ti bude da moras da prodjes kurs o bezbednosti u saobracaju, gde ti pustaju takve filmove da ti se zivot smuci.

 

Ja se jos secam da smo u osnovnoj skoli cesto imali onaj cas o saobracaju, kad docu saobracajni policajci pa nam drze predavanje i pustaju filmice i tako to...

To je bas dobra akcija jer od malena utice na svest buducih vozaca, i jedina je metoda koja stvarno deluje (polazim od sebe). Sto se mene tice,

od malena sam bio upoznat sa svim rizicima i opasnostima u saobracaju,

upravo zahvaljujuci tim casovima saobracajne policije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova
uzmite recimo Gold Wing od 120-130 konja i NSR od 30 konja' date=' koji je opasniji[/quote']

 

I to je pitanje... NSR moze da razvije vecu brzinu i ubrzanje, ali Gold Wing je toliko tezak da pri svakom padu moze da smrska nogu vozacu, ili da gadno unesreci recimo kola sa kojima se neko ne daj Boze sudari... sve je to pitanje sklopa dogadjaja, srece, i sto drugihg faktora...

 

Nope GL moze da razvije vecu brzinu i opet tvrdim da je bezbjedniji motoro, iz prostog razloga sto ne tjera na brzu i suludu voznju kao NSR, to sto je tezi daje pocetniku do znanja sta mu je u rukama, za razliku od NSRa pa i novih 600ca pa cak i hiljadarki koji su laki kao bicikle.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Ne treba suditi oružju za ubistvo, jer bi ubica ionako našao drugi naèin. Treba suditi sistemu jer nije uspeo da vaspita potencijalnog ubicu. Mi ne treba da tražimo naèin da ogranièimo pristup oružju, jer æemo onda imati mnogo ilegalnog oružja na ulicama, mi treba da utièemo da obuka baratanja sa naoružanjem bude što kvalitetnija, jer jedino edukacijom i preventivom možemo pravilno da delujemo. Ne mislim da bi svi trebali da koristimo tupe noževe kada prvi put jedemo jer æemo se onda pogušiti velikim zalogajima ili povrediti kada uzmemo oštar nož jer ne znamo kako on seèe.

 

Konkretno, iako je kultura motociklizma u našoj zemlji na nekom nivou koji nije zadovoljavajuæi, svi se zajedno moramo truditi da vršimo edukaciju naših kolega. Forum je sjajna stvar, i jako mi je drago što postoje teme koje teraju na razmišljanje. Sa druge strane, namena moto klubova bi trebala da bude edukacija èlanova i širenje svesti o motociklizmu. Ja bih bio najsreæniji kada bi video da se na moto skupu otvori tribina o sigurnosti u saobraæaju i o naèinima sigurnije vožnje. Svakako je i striptiz super za gledanje, ali bi i neka javna diskusija mogla da natera na razišljanje mladog momka koji jaše hiljadarku i lagan je u zglobu... Sve je u glavi, a neko mora to tamo i da stavi, neki to ubace sami, a nekima to treba objasniti...

 

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 575 postova
  • Lokacija: New York
  • Motocikl: 2018 BMW C650 Sport

I ja sam za "NE, NIKAKO"

Trebalo bi da se uvedu kategorije za snagu, shodno vozaèkom iskustvu, a ne god. života. Svako bi trebao postepeno da doðe u priliku da vozi najmoænije sprave.

Nažalost, u našem društvu sa poremeæenim sistemom vrednosti, mladi i neiskusni èesto dolaze u priliku da voze upravo ovakve motore, misleæi da æe na taj naèin sebe staviti iznad svoje okoline.. Takav naèin dokazivanja ih èesto skupo košta..

Kazne bi u svakom sluèaju trebale da budu rigoroznije, visoke i bez izuzetka, ali je to danas sa ovolikim stepenom korupcije u društvu praktièno nemoguæe.

Malo bi trebali da obratimo pažnju na sebe i sopstveno licemerje: prekoraèujemo dozvoljenu brzinu, na putu stalno pretièemo preko pune linije, obilazimo automobile sa desne strane, vozimo žutom trakom na autoputu i u gradu, šunjamo se tik uz automobile, pretièemo kolonu vozila, vozimo bez A kategorije, maloletni sedamo na izuzetno brze motore, kad nas zaustave policajci prvo što radimo je nudimo mito.. Primera je hiljadu, da ne nabrajam.

Sami stavljamo svoju glavu u torbu pod parolom: JA najbolje vozim, meni se takve stvari ne dešavaju, veæ nekom drugom..

Èak i meðu nama ima odreðen broj maltene školaraca, koji voze rakete i time se otvoreno hvale..

A zalažemo se za veæu bezbednost u saobraæaju.

Svakako treba uvesti neki red u zakonodavnom sistemu, ali isto tako trebamo i sebe dovesti u red, da ne bi i sami osvanuli u Crnoj Hronici..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uploader, 419 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: GSXR 600

Naš sistem, zakon i osiguranje je takav da potpuno izjednaèava èoveka koji ima vozaèku dozvolu 30god i nekog ko je ima 24 sata (pod uslovom da je punoletan).

Npr, registracija (osiguranje) za vozaèa koji ima 18god i motor od 1000ccm ® je isto kao i za vozaèa koji vozi 30 god i motor npr intruder, iako je prvi toliko rizièna grupa da ga normalno osiguranje ne bi osiguralo ni za 2000€.

zbog toga se i dešavaju ovakve stvari.

 

andrejp: editovao sam post i uklonio linkove na slike. Iako principijelno mislim da treba pokazati kako izgleda moto nesreca, ne mislim da je prikazivanje raskomadanih tela ni edukativno, ni primereno forumu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova

Ja sam glasao za NIKAKO. Bas zato sto sam u srednjoj imao ilegalni motor (kupljen za svoje pare - matorani mi NIKADA ne bi uzeli motor), drajvao bez opreme, i skrsio se zestoko. Kad razmislim kolko tada mozga nisam imao, niti razmisljao o bilo cemu, nikakvu opremu, poznavanje propisa, i kako mi je radio adrenalin + hormoni + maloletnice - sam Bog me sacuvao - NIKAKO jak motor klincima. A na motor sam seo sa 7god! I to neki nemacki puh, koji sam vozio kod babe na selu vazda. I imao sam ja kilometara, ali dzaba. Sad sam uzeo motor i vozim ga sa 8 ociju, ne preko 60 po gradu, sa kornjacama, protektorima, kacigom, ma ko robokap!

 

Plus sam izvadio L tablice, jer sad mora da je sve po propisu. I mogu reci, potez - Slavija - Trg - polako, pratim kolonu, nista preko pune itd. Ali sta rade ostali motoristi oko mene! Ccccccccccccccc. Prvo gomila nema nikakvu opremu! Onda pretice kolonu preko pune sa 100-150, onda kad stanu pored mene pitaju me "kolko su L tablice" ja ih pitam - (vidim stariji likovi) pa nije valjda da nemate polozeno!? Kao - ma jok!? A da ne kazem da videh par klinaca cbr 1000rr, zzr, yamahe R1, bez kacige, isto me pitaju za tablice i isto nemaju polozeno, a na tom potezu (prepunom ulja i rupcaga, odignutog asfalta) startuju na jednom tocku! A da ne kazem - da kad ih covek osmotri - tacno se vidi da su zeleni i da iza njihovog pogleda - nema mozga. Pa onda kroz tunel - potez zelenjak brankova - na jednom tocku!? E a putevi su nam - ljudi moji! Pa te putare, taj olos, treba zaliti betonom! Kakve rupcage, talasast asfalt sa nekim uzdignutim tankim linijama (potez stari merkator - pa ka Brankovom mostu) gde ti za cas prokliza, uleti, tocak. Ma uzas. Sad kad vidim kako voze, i na sta nam lice putevi po gradu (u kolima se ne provali toliko ko na motoru) crna hronika nam je i mala :(. A gomilu pitam, jer ste culi za sajt Bjbikers (to mi uvek prvo pitanje) - i josh ni na jednog nisam naleteo u gradu da je cuo za taj sajt!? Cak i neki iskusniji, sa full opremom, imaju veliki MK Arhangel logo preko ledja na jakni, isto nisu culi za Bjbikers!? A vidjam njihov logo ovde?

 

Ne bi bilo lose da je sajt reklamiraniji - neki bilbord itd!? Nije to skupo, uocljiv bilbord - metar dana da stoji- zavisno od lokacije 200-400 E. Imam ja sheme za to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

andrejp:

 

"..........sta mislim pod ovim? Ako bih trebao da izdvojim jednu stvar koja je uticala na mene da ne pocnem da vozim kao idiot, onda je to svakako bila jedna jeziva fotografija momka koji je nastradao na motoru i pri tome izgubio pola lica (!) odnodno otkinuta mu je cela donja vilica.. neopisivo jezivo... a pri tome je jos i slikan u prijemnom odeljenju Urgentne (ne znam gde), potpuno svestan i gleda u kameru..."

 

 

To ti je slika sa sajta Rotten i jos u dnu je pisalo NISTA NECE STATI IZEDJU MENE I MOG BAJKA ako se dobro sjecam!? To bi svi trebalo da vide jer mislim da je slika efikasnija od bilo koje druge gdje su raskomadani vozaci i ostalo.....

 

 

Sto se tice ovog ogranicenja snage na motoru shodno stazu provedenom sa A dozvolom , ja mislim da vecina nas kupuje bas odredjen motor odnosno model koji mu se svidja a da mu konjaza i nije bas u prvom planu! Tako da bi neko sve dao za velikog STROMA a neko za KLEa bez obzira sto je razlika u cijeni i snazi i kubikazi dupla !

Svako uzima ono sto zeli ili za sta ima para!

Tako da ja ne bih vozio sad motor od 125 ccm pa koji god da je samo zbog toga sto imam vozacku tek 1 godinu! Radije ne bih vozio 5 godina nista pa onda sjeo na velikog ENDURA pa polako!

Kao sto neko rece SVE JE U GLAVI!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 273 postova
  • Lokacija: Beograd, Slavija

Tako da ja ne bih vozio sad motor od 125 ccm pa koji god da je samo zbog toga sto imam vozacku tek 1 godinu! Radije ne bih vozio 5 godina nista pa onda sjeo na velikog ENDURA pa polako!

Kao sto neko rece SVE JE U GLAVI!

Da, ali glava se puni iskustvom, ne samo zreloscu. Ja sam skoro 20 godina cekao da kupim prvi motor. To sto 15-ak godina vozim kola (pu, pu, pu bez sudara) i sto sam svestan sta sve moze da mi se dogodi dok vozim motor, ne pomaze mi da lepo zalegnem u krivini ili da izbegnem rupu koju nisam na vreme video ili da uspesno zakocim iza taxsiste koji je ugledao musteriju... Zato sam prvo uzeo skuter i skoro godinu dana ucio kako da se ponasam u saobracaju kao motorista. Iako sam se nevidjeno smorio (sa svojih 100 i kusur kila po brdovitom Beogradu), srecom da sam tako uradio, pa je moj prvi pad (ima post u istoimenoj temi) prosao relativno bezbolno (a i jeftino sam platio znanje da kaciga nije dovoljna oprema)...

Elem, po meni sta je nemac ili japanac smislio, mora da je dobro. Ne menjaj! Znaci sa rastom vozackog iskustva da raste i motor (tezina i snaga).

pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino
...Sto se tice ovog ogranicenja snage na motoru shodno stazu provedenom sa A dozvolom ' date=' ja mislim da vecina nas kupuje bas odredjen motor odnosno model koji mu se svidja a da mu konjaza i nije bas u prvom planu! Tako da bi neko sve dao za velikog STROMA a neko za KLEa bez obzira sto je razlika u cijeni i snazi i kubikazi dupla !

Svako uzima ono sto zeli ili za sta ima para!

Tako da ja ne bih vozio sad motor od 125 ccm pa koji god da je samo zbog toga sto imam vozacku tek 1 godinu! Radije ne bih vozio 5 godina nista pa onda sjeo na velikog ENDURA pa polako!...[/quote']

 

Igore , ne pricamo o ogranicenju po zapremini , vec po snazi motora u kW/ks ...

U Nemackoj bi kao prvi motor mogao da vozis TDM850 ali sa blokadom na 25kW/34ks ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650
Igore ' date=' ne pricamo o ogranicenju po zapremini , vec po snazi motora u kW/ks ...

U Nemackoj bi kao prvi motor mogao da vozis TDM850 ali sa blokadom na 25kW/34ks ...

 

8544&[/quote']

Znam Easy da se odnosi na snagu al ima kod nas ogranicenja koja se odnose i na zapreminu tipa 49ccm sa 14 godina pa 125 sa 16 godina .......bar je tako bilo kad sam ja bio "mali" a zelio da polazem!

No sad to nije ni bitno!

Htio sam da kazem da nije bitno koliko vozac dugo posjeduje dozvolu jer kad je neko sklon brzoj voznji(koja i najcesci uzrok pizdarija koje se desavaju) on ce vremenom samo brze i brze da vozi i za njega nikako ne mozemo reci da je manje rizican vozac! Reci iskreno jel znas nekog ko kaze da sve sporije i sporije vozi motor kako mu odmice bajkerski staz(odnosi se na vozace do 40godina)!

Klinac koji juri na motoru sa 16 sigurno nece mnogo sporije da ga vozi i sa 30godina(ako ih dozivi) naravno zahvaljujuci laznom samopouzdanju koje dolazi s vremenom!

Ja licno vozim motor od 12 godine. Naravno uglavnom po terenu jer me ta voznja i sada vise privlaci! Nikada nisam pao sa motora do prosle godine i to na parkingu u Brckom prilikom zaustavljanja pri brzini od mozda 10 do 15na sat!

Ni sam ne znam kako al eto otresao sam pred punim kaficem!

Sto znaci da i mator konj moze da se zajebe al cinjenica je da nikad do tada nisam pao ! Doduse nikad nisam ni jurio al eto desi se i pri najmanjim brzinama!

Uopste ne smatram da sa godinama bolje vozim vec naprotiv da sve teze drzim paznju prilikom voznje i da se sve vise opustam !

Sto sam na jacem motoru to opreznije i vozim!

Da zakljucim : Ja ipak mislim da ogranicenje snage nije rjesenje za neobuzdane glave ejr nesrece se desavaju cesto na motorima koji nemaju registraciju(nisu regularno registrovani) a o dozvoli i da ne pricamo tako da bi to samo pogodilo mirnije vozace koji ipak vole da provozaju i jace masine al zaista zato sto ih vole a ne da probijaju Vazdusni Zid!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Melburn, Australija
  • Motocikl: Honda Hornet CB900F 2006

Potresen pricom iz danasnjeg Blica (13-ogodisnjakinja na skuteru bez dozvole i kacige) javljam se da dopunim pricu o saobracajnim zakonima u zemlji u kojoj zivim...

 

U Australiji je kaciga obavezna kako za motor tako i za biciklo. I to ne bilo koja kaciga, nego kaciga koja je odobrena po australijskom standardu.

 

http://www.vicroads.vic.gov.au/Home/BicyclesPedestrians/RoadRulesForCyclists/BicycleHelmets.htm

 

Dalje, ako neko zeli da postane motociklista prvo mora da ima 18 godina. Zatim, mora da ide na 2-dnevnu obuku gde se polaze za "L" (testovi i voznja). Dozvola se odobrava na 3 meseca i vozi se sa "L" znakom.

 

Nakon toga ponovo se ide na 2-dnevni kurs gde se polaze za "P". Zatim se narednu godinu dana vozi kao "P" i tek nakon isteka tog perioda dobija se puna dozvola.

 

Za vreme "L" i "P" perioda ogranicenje u zapremini motora je do 250cc, zabranjeno je voziti putnika, i alkohol mora da bude 0 promila.

 

Ne postoji minimum u kubikazi, znaci ukoliko motocikl (skuter) ima zapreminu npr. 10cc i zeli da izadje u saobracaj, mora se posedovati dozvola.

 

http://www.vicroads.vic.gov.au/Home/Motorcycles/Licensing/VictorianRiderHandbook.htm

 

I na kraju zbog cega je kod nas u Srbiji minimalna starost za polaganje vozackog za motocikle 16 godina a za automobile 18 godina, dok je u Australiji obrnuto: automobili 16 godina a motocikli 18 godina ?

 

http://www.vicroads.vic.gov.au/Home/Licensing/GettingYourLs/

 

http://www.mup.sr.gov.yu/domino/formular.nsf/vozacka.html

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

U USA nema ogrnicenja, udjes u radnju kupis sta hoces netreba ti ni dozvola da bi kupio motor, mada prodavac nesme da isporuci vozilo ako nije kupljeno osiguranje i ako nemas dozvolu, to uglavnom niko nepostuje.

Kacige su obavezne u nekim drzavama, u Illinoisu kaciga je obavezna za sve ispod 18 godina, a preko 18 ti netreba nista. Ovde je Moto Lobi jako jak i nedozvoljavaju promenu zakona?

Sto se tice iskustva, ja to lepo zovem Darvinovom teorijom. Kom obojci kom opanci!

 

Apsolutno se slazem da treba uvesti ogranicenja u Srbiji i da Policija sto rigoroznije kaznjava, voznju bez kacige, ulicne trke, prekoracenja, obilazenje preko pune linije, itd. Kad udaris po dzepu brzo dovedes sve u red. Setite se kako su brzo sredili voznju zutom trakom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braveheart, 683 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW S1000xr, Piaggio Madley 150.

Ja kad sam provozao 600 cc i video kako ide.. sve vise od 600 cc nije za ulicu to je za pistu... jedino razumem motore za putovanja i sl. ovo ostalo nema potrebe voziti jace od 600 cc

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: srbobran

neneneneeee.. moj drugar ima 19god i stvarno ima pod dupetom preko 50 000km i vise.. i o5 decko je svestan jacine i ostaloga i ne zeli da predje preko 750ccm-a.. i stvarno je isao redom od automatika apena ctx-a mz-a sqtera ,i prvi veci motor mu je bio suzuki gsxf750 pa posle njega gsxr 750 pa o5 gsxr 750 samo mladji (i naravno jaci) model.. i bas sam pricao sa njim na ovu temu i kaze nenenenenene..on ima naravno u planu da zajase nekog r-a od 1000ccm-a al kaze ne jos... :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: BG

Nije samo kod tebe

Easy Rider (u najboljoj nameri) ispao pametan, pa je postovao link sa mobile.de, a oni su bas dugacki. Linkovi moraju da budu u jednom redu u PHPBB-u... i taaakooo... splet nesrecnih okolnosti. :roll: Sta da ti kazem, pri postovanju takvih linova treba koristiti url alat za BBCode. Nije mnogo komplikovano za nauciti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

Ja galsam takodje za NE, NIKAKO. A evo i mog predloga: Sa napunjenih 18 godina, uz naravno obavezno polaganje za A, ogranicenje na 125 ccm. Posle dve godine bez incidenta i prekrsaja (koje evidentira policija) do 500 ccm sledece tri godine. Posle toga do 1000 ccm sledece dve godine pa i ako to prodje bez gluposti onda trajan dozvola bez ogranicenja kubikaze i snage.

 

Treba uvesti sistem tackica kao sto je to slucaj u nekim zemljama. Pa kad rwcimo u kategoriji 125 ccm skupis odrednejni broj prekrsaja (tackica) produzava ti se voznja u toj klasi dok ne savladas sve sto ti treba za prelaz u vishu kategoriju.

 

Naravno, zloupotrebe ce uvek, biti tako da samo ozbiljan sistem konrole i evidencije prekrsaja u centralnom kompjuteru moze da dovede do smanjenja broja nesreca sa ozbiljnim posledicama.

 

Kada se to uvede, posle izvesnig vremena ce zavladati postovanje propisa, ogranicenja brzine, a pojedince koji to ne zeli ce jednostavno nestati sa nasih ulica i puteva.

 

:shock: :shock: :shock:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 438 postova
  • Lokacija: Vojvodina-Novi Becej-Germany svuda po malo.
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 1050xt 2022

Evo ja sam isto glasao sa ne.Iako sam sad uzeo moj prvi pravi motor koji stiže za koju nedelju od 600 ccm i 2005g ali sam u 26-oj godini života, i mislim da sam dovoljno zreo za tako nesto, nikako ne bi seo na neku 1000-ku kao poèetnik ipak je to zdravo jaka zver.Ikao sto kazu samokontrola je najvaznija . :wink: Na poèetku samo polako i oprezno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Melburn, Australija
  • Motocikl: Honda Hornet CB900F 2006

Znam da se mnogi nece sloziti samnom, ali zakon o saobracaju koji je trenutno na snazi i nije toliko los. Najveci problem je ipak u tome sto se on ne postuje.

 

Zakon obavezuje da se kaciga mora nositi, zakon postoji da nema voznje u alkoholisanom stanju, cak je i kaznena politika poostrena, ali problem je sto je kod nas kultura u saobracaju je jos uvek na niskom nivou, pocevsi od motorista, pa do vozaca autobusa.

 

Jedno od resenja je da se vozacima agresivnije dostavi poruka o posledicama saobracajnih nesreca. Ako mogu na TV-u da prikazuju detaljne scene ubistava iz CSI, seciranja ljudi iz serija o Hitnoj pomoci, itd, itd, pa mogu onda i da prikazu dogadjaje iz "stvarnosti".

Okaciti bilborde po gradovima, pokrenuti agresivne tv i radio kampanje su samo neke od strategija koje bi trebalo da se uvedu kod nas.

 

Na kraju opet moram da se pozovem na zemlju u kojoj zivim, u kojoj su do 90tih godina ljudi ginuli strahovito puno u saobracaju, a u poslednjih 7 godina se stanje znacajno popravilo.

 

O kakvoj je strategiji rec ima na ovom linku:

http://www.vicroads.vic.gov.au/Home/RoadSafety/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja