Jump to content

Moto Zajednica

Trece odrzavanje kursa bezbedne voznje - Zrenjanin

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 573 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: SKUTERAŠ :)

I tako, posle psihicke pripreme za moguci susret sa opasnom babom, odvedose nas u potregu za tim opasnim bicem, i usput nas nahranise :D

 

IMG_3375_resize.jpg

 

IMG_3382_resize.jpg

 

IMG_3392_resize.jpg

 

Nova disciplina, cija fotka bude losija, placa pivo:

IMG_3397_resize.jpg

 

IMG_3401_resize.jpg

 

Gulas je bio odlican, pa nije dugo ni potrajao:

IMG_3409_resize.jpg

 

IMG_3413_resize.jpg

 

IMG_3415_resize.jpg

 

IMG_3418_resize.jpg

 

A neki su morali i da odmore od gulasa:

IMG_3422_resize.jpg

 

IMG_3430_resize.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 573 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: SKUTERAŠ :)

I posle unistavanja gulasa, i varenja istog, odosmo i na poligon:

 

IMG_3434_resize.jpg

 

IMG_3435_resize.jpg

 

IMG_3437_resize.jpg

 

IMG_3442_resize.jpg

 

Kad Honda nece da upali, mora da se pogura :D

IMG_3458_resize.jpg

 

IMG_3465_resize.jpg

 

IMG_3479_resize.jpg

 

IMG_3481_resize.jpg

 

IMG_3484_resize.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Beograđani, kakvi su utisci,jeste li pokisli?

Ja skoknuh prvo do NS-a, sve bi ok, ali zato u povratku...jaoj ;D Testirao sam novo kisno odijelo na olujnoj kisi od Beske do Pazove i mogu vam reci da vrijedi sve pare :D

 

 

Ako nekome treba fotka u vecoj rezoluciji, posaljite pp, a stize jos fotki :D

Ja bih recimo jedan DVD sa ovim lijepim slicicama (slicice od svega 21Mpix :)) i to jos sve u RAW formatu, iha... Falice mi zida u sobi :)

 

 

Nemojte komandanta da ogovarate :D

 

IMG_3487_resize.jpg

To je ta stara skola, pogledajte taj ruski mars ;)

 

 

 

Narode, nadam se da vas nisam mnogo udavio sa ziroskopskim silama i ostalim relacijama u potencijalu teorije krivine... opet ja... :) Dakle, nadam se da nisam mnogo udavio i da vam je dobar dio onoga ostao u podsvijesti. Vjezbajte i obecavam da ce rezultati biti nevidjeni. I pazite na babu molim vas :D

 

Inace, Nevena i ja smo se extra proveli, sjajna ekipa, super druzenje, sjajano proveden dan. Hvala Misi i ostalim ljudima koji su bili u organizaciji i doceku, stvarno nemam rijeci za gostoprimstvo. A moramo zahvaliti i komandantima sto su nam obezbjedili da se niko ne sudari na poligonu ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

@Debeli_Zmaj

Nije nužno voziti enduro da bi se imalo sto kila  ;D

ali pomaže  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 493 postova
  • Lokacija: Beli grad
  • Motocikl: strom 650 vs aprilia 650

ufff, kako je bilo dobro....   počev od toplog bureka, pa Lazinog predavanja  i izvrsnog gulaša ....   

ko nije došao grdno se za*ebo jel takvog gulaša u beogradu jesti nećete  ;D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

I tako, vozimo se mi put Beograda kroz Krnjaču a namrčilo se od Zemuna... te svratimo na OMV preko puta Metroa na kafence i taman što uđosmo unutra, poče pljusak. Blago tebi, Lazo, mi smo propustili priliku da se odenemo u kišna odela  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 493 postova
  • Lokacija: Beli grad
  • Motocikl: strom 650 vs aprilia 650

Lazo hvala ti jos jedanput, meni je tesko zadrzati paznju al ti si ga objasnio svaka ti čast...

 

evo moto bagre

 

404.jpg

 

nego dda preskocimo slike bureka i predjemo na kotlić  ;D

 

404.jpg

 

404.jpg

 

404.jpg

 

iskusniji pokazuju pravilan koma polozaj

 

404.jpg

 

a evo malo i poligona

 

404.jpg

 

404.jpg

 

404.jpg

 

404.jpg

 

uputstva prre vezbe

 

404.jpg

 

zamal konfiskacija da padne u ime naroda tj redarske sluzbe

 

404.jpg

 

u nedostatku baba morala je pasti improvizacija

 

404.jpg

 

404.jpg

 

sScAM_dscf3854.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Blago tebi, Lazo, mi smo propustili priliku da se odenemo u kišna odela  ;D ;D ;D

Cuti, najgore mi je bilo sto sam morao da pokidam ambalazu, nadao sam se da necu morati skoro da ga otvaram, da jos malo bude novo ;D

 

 

 

Evo i koja slika sa Neveninog aparata:

post-60-12879072839341_thumb.jpg

post-60-12879072840532_thumb.jpg

post-60-12879072841374_thumb.jpg

post-60-12879072841767_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Beograd, Vračar, Vračar

@Debeli_Zmaj

Nije nužno voziti enduro da bi se imalo sto kila  ;D

 

pa da ali sam nekako primetio da je prosto kao ... nezvanichno pravilo da su sve nenako

temeljno gradjeni momci ...

 

----

 

ali pomaže  ;D ;D ;D

 

vaistinu pomaze ...

 

----

 

jedan predlog ... kako to da se niko nije setio da od ovih slikica uradio neki klip ... ono ...

muzika iz top gun ... final countdown .. europe ... kad kretjete ono na stazu ... ta na na .. na na na n an .. naaam ..

pa ono kad vam ovaj marshira ispred vas ..pa ta na na .. ni na naaaa..

itd..

 

----

evo mali doprinos smanjenju broja poruka na serveru .. 3 u jednu .. :)

jeste da imate neke oglase iz 2009 i slichno ali da stedimo prostor u SQL bazi :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Muscle Kawa ZRX 1200R Verdis Rex

Sta reci , a da vec nije receno?

 

Lazi svaka cast jer mi je mnoge stvari razjasnio kako sve to funkcionise (voznja, krivine itd...), iako on misli da nas je smorio...veruj mi Lazo nisi, ako covek nezna kako to radi -nezna ni sta treba da radi.

 

Domacinima skidam kapu....sve je bilo odlicno...,a, narocito gulas....Popsy verovatno i danas ima kusur od gulasa :D :D :D

 

 

Druzenje je bilo odlicno, a Popsy-ju sledeci put nosim kilo tovatne masti da podmaze motor, ako to ne uradi podmazacu mu ja ceo motor i diskove, pa nek vidi sta ce sa babom. ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 85 postova
  • Lokacija: Beograd

Evo da se i ja oglasim tek kad su se utisci slegli i da vam kazem, meni je bilo eeeextra!!

I odlazak i predavanje i burek i gulas

Ovaj kurs mi je bio vise nego koristan, Laza je svu materiju odlicno pojasnio, ostalo je samo da se uvezbava.

Ne mogu da gresim dusu najbolje je bilo u onom 'ladu posle gulasa  ;D ;D ;D

Domacini svaka cast!!!

 

pa da ali sam nekako primetio da je prosto kao ... nezvanichno pravilo da su sve nenako

temeljno gradjeni momci ...

Ja mu dodjem neki izuzetak, crna ovca, bela vrana :D mislim da sam najvise lelujao na onom vetru  :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 85 postova
  • Lokacija: Beograd

Domacinima skidam kapu....sve je bilo odlicno...,a, narocito gulas....Popsy verovatno i danas ima kusur od gulasa :D :D :D

 

A tek kad je otkopcao one pantalone, dobro je sto nisam u zelezniku, mogu samo da zamislim,kladim se da je toksicni oblak bio nad njegovom kucom  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Prijavljujući se za školu znao sam da će biti kvalitet al toliki, to tek sad znam.  Rekao sam Lazi na kraju:

 

"Prešao sam prošle sezone 4.500 km na prvom dvotočkašu u životu ( Pjađo Fri), imam gomilu drugara motordžija i nekadađšnjih ozbiljnih trkača, niko me nije naučio da vozim motor, on je VOZIO mene a ne ja njega i čisto sam ga terao po nekom svom automobilstičkom instiktu, uvek nesiguran pomalo i nervirajući se svojom nemoći. Danas sam naučio da mogu da teram motor i da vladam njime u svakom trenutku onako kako ja hoću i kako umem autom. "

 

Za vreme predavanja Laza nam je rekao da ako naučimo i primenimo ono što nam je on preneo, vožnja motorciklom će nam biti nadsve bezbedna i uvek sa uživanjem. Dok sam se vraćao sinoć, smejao sam se od oduševljenja kako motor zaobilazi šare po asvaltu po svakoj mojoj komandi kaunterstiringa i to je ono što sam hteo u vožnji motorcikla a nisam imao pojma da postoji i da je izvodljivo.  Kad se ovo kontra okretanje guvernala uvežba i stekne uslovni refleks, odnosno postane instiktivno normalno reagovanje u svakoj sitaciji, recimo izbegavanje babe na putu, vožnja zaista postaje bezbedna i puna uživanja i sve manje će biti "vid budale- kako reče Evil_Zo".

 

Urezalo mi se ovo što na sličan način autom radim " gde se pogleda tu će se i skrenuti, a ako se gleda samo u rupu, sigurno će se u nju i ugaziti ", odnosno da se dalekim pogledom odredi putanja i odabere izlazak iz sitacije. Ovo odabiranje unapred proizilazi iz što bolje moći opažanja u daljinu  i planiranja, prilagođavanja, izbora...  radnji koji vode ugledanoj ciljnoj tački. Pogled u daljinu pruža mogućnost blagovremenog predviđanja u  sitaciji i uz countersteering  je osnov dobre upravljivosti a samim tim bezbedne a i brze vožnje.

 

Sve vreme svoje prve sezone bavio sam se intenzivno čitanjem svega i svačega.  Drugar me naučio da obe ručice držim sa 2 prsta (na skuteru i zadnja na guvernali) i da tako uvek vozim. Instiktivno sam uvek koristio obe i zadnju uvek za nijansu pre prednje jer ona ima malu zadršku zbog otpuštanja gasa. Naravno, zadnja je na Friju neuporedivo slabija od prednje. Mnogi saveti su da se zadnja kočnica uopšte ne koristi, čak i od ozbiljnih bajkera, i ja šta ću, počeo da vežbam kočenje samo prednjom,  uh al bih pogrešio. Da ne dužim, naučio  sam da pravilno kočim sa obe i što je najbitnije, saznao sam gde mi je granica kočenja, sad mogu kontrolisano da blokiram prednji bez da se izvrnem, te  mislim da mogu da zadignem zadnji u vazduh što je veoma teško sa mojih 132 na skuteru. Nikad nisam svesno kočio, tj nisam smeo,  i sada sam se žalio da su mi kočnice loše misleći da je to odlika novog kineskog skutera.

 

Pored "običnog" učenja vožnje, Bane nas je upozorio na neophodnost znanja prve pomoći koju sam ja pozaboravljo a i većina nas verovatno. Mislim da svi treba to ozbiljnije da obnovimo i svremena na vreme prelistamo gradivo. Moj komšija je recimo spaso život motordžiji na Avali izvadivši mu "progutan" jezik. Mislim da bi trebalo naći neki kratak priručnik i uvek imati sa sobom, zlu ne trebalo. Čujem da ima neko disk, pa daj da ga umnožimo. Bilo je i konkretne demstracije, obavezan "koma položaj" pošle teške havarije ( u ovom slučaju-gulaš Mišin).

 

Pored preukusnog gulaša, bureka, kafe, soka, učionice...iskrenog gostoprimstva, Miša pored ostalog upozorio na najveći broj nesreća prema motorciklistima, izlazak auta iz bočne, sporedne ulice, i presecanje pravca dolazeći u susret. Polovinom aprila je momak smrtno nastradao u Jerkoviću kad mu je džip izašo sa parkirne ulice, a momcima na Ibarskoj, posle protesta,baba presekla put htedovši da skrene u Sremčicu. Zaključak, svako potencijalno ukrštanje sa autima je opasno.

 

Čovek se uči dok je živ, to sam se mnogo puta uverio pa i juče. Nadovezujući se na Mišu, Ivan je preneo interesantno zapažanje iz Engleske koje objašnjava čuven izgovor "nisam te video" koji proizilazi zbog nedovoljne percepcije okoline. Ja sam uvek na oprezu kad prilazim raskrsnicama i skoro  uvek ili sviram ili ablendujem kad vidim da mi neko ne stoji ukopan i ne vidim mu oči. Pablo je dao savet da umesto pravolinijskog kretanja, počne da se vijuga što pojačava zapažanje kod vozača, što mi nije palo na pamet. Pord niza iznetog, šokantan je podatak da u proseku svaki 3. dan u Srbiji pogine dvotočkaš što nas sve upozorava da se dobro zamislimo i skoncentrišemo pre sedanja.

 

Naravno, bez nesebičnog angažovanja Arakisa i Scube...ne bi sve tako bilo dobro i meni ko novajliji su posebnu pažnju imali  oni a i svi ostali. Ja sam obradovan odličnim prijemom među motorcikliste iako sam ja jedini bio sa skuterom, niko me nije ni podcenio, ismejo ili zadirkivo, naprotiv, bili su prijatno iznenađeni mojim Kinezom a valjda i sa mnom. Zbog novog motora, insistirao sam da se vozim sam jer ga razrađujem. Bilo mi toplo oko srca sinoć kad ste me prošli svi sa podignutom rukom i  sirenom.

 

Bilo bi nemoguće pisati o svemu, pa pun ceo dan je bio. Lično, iznenadilo me je da nije bio prisutan niko od skuteraša, niko od najmlađih već svi manje više uvozani ljudi, ko da nikom ne treba znanje, svi su Doktori (Rossi). Teška zabluda zaista. U svojim godinama i sa povećim atomobilističkim iskustvom, smatram da bezbedno vozim i motor, koristeći svoje stečeno auto iskustvo, al sam naučio ono što verovatno nikad ne bi a to je da kontrolišem i motor i sitaciju kako ja hoću. Kad bude škole ponovo bilo gde opet ću se prijavljivati, neće me biti blam, od toga se ne strada već od neukosti. Naravno, nije ovaj jedan dan od mene načinio vozača, već mi je usadio smernice koje ću ja sada na svakom metru vežbati i usavršavati dok spontano to ne pređe u stil sigurne i dobre vožnje. Izneo sam ovo svoje poduže iskustvo kao moto početnik sa preporukom da nema uopšte nedoumice, ako se ukaže neka prilika, prijavljujte se u školu. Valjda će se nekad omogućiti način da se obuka dobre vožnje pruži na adekvatan način svima.

 

Dan je kratak za sve, bilo bi bolje da je 2 dana ili više al to ne postoji kod nas na žalost još uvek. U nekoj budućnosti, možda bi valjalo uključiti segment sigurne vožnje u saobrćaju u smisli uočavanja potencijalnih opasnih sitacija od strane drugih učesnika u saobraćaju i predviđanja opasnih manevara koji čine automobilisti te  odbrane od njih u smislu predupređivanja.

 

Veliko hvala svima i na svemu, od Pabla do moje malenkosti.

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja