Jump to content

Moto Zajednica

Problem sa krivinama

Recommended Posts

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
Moja guvernala je jos visocija nego ta prva na slici. Fazon je sto sam ja dosta radio na kastomizaciji motora i dosao sam do polozaja koji mi najvise odgovara (mada je nekome taj polozaj cudan posto su ruke dosta visoko).

 

U tom slucaju se pomiri sa tim, i pokusaj da vezbom dodjes do nekog normalnog ugla obaranja, ali ce ti u svakom slucaju reakcije biti otezane, ako treba ta korigujes putanju i sl.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12921 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

  Ovo što ti je GhostMile preporučio je JEDINI BEZBEDAN način da pomeriš granicu obaranja.

Ako se na putu plašiš da ga oboriš može da se desi da postoji neki realan razlog kog nisi svestan.

Mislim, uvek možeš da trgnež dve-tri loze pa kud puklo...

  Elem da ne tupim mnogo, moguće je povećati prosečnu brzinu po krivinama bez povećanja nagiba.

Bitno je kako prilaziš krivini i kad započinješ obaranje motora. Nacrato sam primer drhtavom rukom.

Najčešća putanja kod motorista je označena zelenom a ona po kojoj ćeš naglije (?!) ali manje

da oborš motor za istu brzinu je nacrtana crvenom linijom. Zahteva malo vežbe da bi se ispravila

godinama sticana navika. Takođe zahteva da se tačka u kojoj počinje skretanje ODRERDI UNAPRED.

I još jedna napomena, u ovom slučaju linija nije parabolična nego kukasta. 

 

p.s. stavi sliku motora, počeo sam da zamišljam nekog neupravljivog monstruma

post-8130-12879068974853_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Lokacija: Lovcenac - Budva - Novi Sad

 

p.s. stavi sliku motora, počeo sam da zamišljam nekog neupravljivog monstruma

 

Nisi ga dobro zamislio  :D on upravo vazi za jednog od najupravljivijih HD motora.

Nemam slike u ovom kompu pa sam nasao jednu u drugoj temi. Na slici su moje igracke  ;D

post-2625-12879069054778_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Lokacija: Lovcenac - Budva - Novi Sad

E vidis kako si odlicno prokljuvio, ali ozbiljno.

Automobil i motor dozivljavam na totalno razlicit nacin ali suprotno od vecine. Posto vecina auto dozivljava kao prevozno sredstvo a motor igracku za brzu voznju. A kod mene je ovako, motor mi sluzi za laaagaaanuuu voznju i uzivanje, a auto mi sluzni za brzu voznju.

Dok me kod motora privlace kruzeri kod auta me privlace iskljucivo zestoke masine kakve sam i vozio (Audi TT cipovan na 320KS, Audi S8 400KS, Porsche 911 Carrera 4S - serija 996...) i konstantno imam naboj da vozim brzo i zestoko. Voleo sam i da se trkam na Miseluku a i dalje me drzi zelja da se oprobam na trkama....

A cim sednem na motor, sav taj adrenalin i naboj nestaje i ocu samo da uzivam i motor me strasno smiruje. Bas i moji prijatelji nikako ne mogu da povezu kako to da se meni svidjaju kruzeri.

 

A iskreno, u automobilu se daleko bolje snalazim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Ako ti ekipa vozi R-ove onda ti ovi grafikoni neće biti mnogo od koristi.

HD i slični motori su konstruisani u americi gde je inženjering puteva i mentalni sklop nacije potpuno u drugom fazonu tj. nema krivina i putevi su beskrajni i ravni, a MNE je zahtevna i za agresivnije vozače.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Interesantna tema, veoma :)

No, da ne otvaram novu, da priupitam ovde: Koliko se može (bezbedno) oboriti enduro motor u krivini, Afrika konkretno? Nekoga sam pitao, ne sećam se već koga i dobio sledeći odgovor: "Obori je onoliko da misliš da ćeš proklizati ukoliko je za milimetar JOŠ oboriš. E, onda nisi ni blizu granice" ;)

Ja oborim motor u krivini, po mom mišljenju nedovoljno, te i ja imam tu "psihološku kočnicu". Zato sam i postavio ovo pitanje, čisto da dobijem u samopouzdanju :) Nisam proklizao do sada ni jednom, par puta sam brže ušao u krivinu nego što sam planirao i tada je jedino ostalo JOŠ obaranja, ili bih ispravio krivinu. Oborio sam JOŠ, naravno, ali mi je čuka posle lupala k'o luda :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Interesantna tema, veoma :)

No, da ne otvaram novu, da priupitam ovde: Koliko se može (bezbedno) oboriti enduro motor u krivini, Afrika konkretno? Nekoga sam pitao, ne sećam se već koga i dobio sledeći odgovor: "Obori je onoliko da misliš da ćeš proklizati ukoliko je za milimetar JOŠ oboriš. E, onda nisi ni blizu granice" ;)

Ja oborim motor u krivini, po mom mišljenju nedovoljno, te i ja imam tu "psihološku kočnicu". Zato sam i postavio ovo pitanje, čisto da dobijem u samopouzdanju :) Nisam proklizao do sada ni jednom, par puta sam brže ušao u krivinu nego što sam planirao i tada je jedino ostalo JOŠ obaranja, ili bih ispravio krivinu. Oborio sam JOŠ, naravno, ali mi je čuka posle lupala k'o luda :)

 

Nisam vozio Afriku, ali generalno gledano, svakim motorom bi trebalo da moze da se ore sa najnizim ispupcenjem (fuzic?) po asfaltu.

Evo ovaj moze jos, a onda vec pocinje oranje....

 

0805_mtcp_02_z+ktm_690_smc+left_turn.jpg

 

Znaci kad cujes krrrrrrrrk onda nemoj vise.... ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 493 postova
  • Lokacija: Beli grad
  • Motocikl: strom 650 vs aprilia 650

zanimljiva tema...

ako moze mali off,  kod trkalica sam primetio da oni potpuno zalezu u krivinu zajedno sa motorom a zanima me sta je sa onim da se izbacuje telo u kontra stranu kako bi motor ostao u nekoj osi stabilnosti ?  mozda je glupo pitanje ali  ;D... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

 

 

              Bas sam juce uzeo da vozim MARUDERA 800 i setih se ove teme .U krivini uvek ima onaj moment dokle on moze da se obara posle toga se desava kao neko propadanje na dole bez kontrole,to mi se desilo sa svim kruzerima koje sam probao.Razlog mislim da lezi u vecem uglu prednje viljuske.E sad moj drug koji je vlasnik tog marudera ocigledno nema problem i vidim kad se vozimo da ga bas obara ...znaci sve je stvar navike...ali ipak kruzeri su motori koji po koncepciji nisu predvidjeni za kratke krivine i prevelika obaranja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12921 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

zanimljiva tema...

ako moze mali off,  kod trkalica sam primetio da oni potpuno zalezu u krivinu zajedno sa motorom a zanima me sta je sa onim da se izbacuje telo u kontra stranu kako bi motor ostao u nekoj osi stabilnosti ?  mozda je glupo pitanje ali  ;D... 

  Super je pitanje

 

  To sa kontra težom važi za MX, Enduro i Su.mo. Radi se o tome da su krivine mnogo tesnije i da

bi se iz jedne prebacilo u drugu (stranu) telo mora da bude spremno a i noga zbog stalnog prokliza-

vanja treba da bude ispod da se odbaci u slučaju nužde (kod MX se gura napred zbog prebacivanja

mase).

  U trkama na asfaltu je cilj da se za zadatu brzinu motor što manje nagne da bi se dobilo još klirensa

da bi moglo da se ide još brže u istoj krivini.  S  toga se telo ubacuje "unutra".

  Za turere je dovoljno da se gornji deo tela nagne "unutra" ukoliko je potrebno. Dupe može da ostane

u sredini. Jedan moj drugar je svojoj supruzi to objasnio ovako: "kao da viriš iza ćoška"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova

http://www.bjbikers.com/data/books/Keith.Code-A.Twist.Of.The.Wrist.Volume.II.pdf

procitaj to minimum 10 puta i vezbaj to sto tu pise! 

tu je sve objasnjeno, a ako te ne mrzi, ti nadji i dvd A twist of the wrist II koji je nedavno izasao, pa ce ti to biti i vizuelno objasnjeno...

e vo i trailer za isti filmic cisto da zagolica mastu!!!!...

 

 

 

DVD snjimak se moze naci ovde:

 

http://isohunt.com/torrents?ihq=Twist+of+the+Wrist&smiley

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2313 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

zanimljiva tema...

ako moze mali off,  kod trkalica sam primetio da oni potpuno zalezu u krivinu zajedno sa motorom a zanima me sta je sa onim da se izbacuje telo u kontra stranu kako bi motor ostao u nekoj osi stabilnosti ?  mozda je glupo pitanje ali  ;D... 

  Super je pitanje

 

  To sa kontra težom važi za MX, Enduro i Su.mo. Radi se o tome da su krivine mnogo tesnije i da

bi se iz jedne prebacilo u drugu (stranu) telo mora da bude spremno a i noga zbog stalnog prokliza-

vanja treba da bude ispod da se odbaci u slučaju nužde (kod MX se gura napred zbog prebacivanja

mase).

  U trkama na asfaltu je cilj da se za zadatu brzinu motor što manje nagne da bi se dobilo još klirensa

da bi moglo da se ide još brže u istoj krivini.  S  toga se telo ubacuje "unutra".

  Za turere je dovoljno da se gornji deo tela nagne "unutra" ukoliko je potrebno. Dupe može da ostane

u sredini. Jedan moj drugar je svojoj supruzi to objasnio ovako: "kao da viriš iza ćoška"

 

Ovo sam i ja hteo da kazem.

Nema ni potrebe za nekim preteranim obaranjem. kao da guras motor od sebe, motor spolja a ti u pravcu krivine.

Udji slobodno sporije ali daj gas ranije i samim tim ce motor biti stabilniji kroz krivinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 493 postova
  • Lokacija: Beli grad
  • Motocikl: strom 650 vs aprilia 650

zanimljiva tema...

ako moze mali off,  kod trkalica sam primetio da oni potpuno zalezu u krivinu zajedno sa motorom a zanima me sta je sa onim da se izbacuje telo u kontra stranu kako bi motor ostao u nekoj osi stabilnosti ?  mozda je glupo pitanje ali  ;D... 

  Super je pitanje

 

  To sa kontra težom važi za MX, Enduro i Su.mo. Radi se o tome da su krivine mnogo tesnije i da

bi se iz jedne prebacilo u drugu (stranu) telo mora da bude spremno a i noga zbog stalnog prokliza-

vanja treba da bude ispod da se odbaci u slučaju nužde (kod MX se gura napred zbog prebacivanja

mase).

  U trkama na asfaltu je cilj da se za zadatu brzinu motor što manje nagne da bi se dobilo još klirensa

da bi moglo da se ide još brže u istoj krivini.  S  toga se telo ubacuje "unutra".

  Za turere je dovoljno da se gornji deo tela nagne "unutra" ukoliko je potrebno. Dupe može da ostane

u sredini. Jedan moj drugar je svojoj supruzi to objasnio ovako: "kao da viriš iza ćoška"

 

Ovo sam i ja hteo da kazem.

Nema ni potrebe za nekim preteranim obaranjem. kao da guras motor od sebe, motor spolja a ti u pravcu krivine.

Udji slobodno sporije ali daj gas ranije i samim tim ce motor biti stabilniji kroz krivinu.

 

hvala na razjasnjenju  ;D :D:)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Vidi se da malo vas vozi kruzere koji ste davali savete.

 

Pod 1: Kruzerima su gume malko kao pecurka, visko nam je ZID gume i jednostavno manje moze da se obori nego R.

Pod 2: Ugao viljuske. Sto je ugao veci on ima tendenciju da posle odredjenog stepena nagiba pocinje da se "lomi" i da te vuce U krivinu za razliku od ostalih motora.

Pod 3: Jednostavno kad su ih pravili nisu ih namenili da peglas krivine sa fuzasterima, jednostavno nije to ta filozofija. Tako da se ram nekako "uvija" u krivinama

Pod 4: Mi coperasi MNOGO manje obaramo u krivinama a i motori su nam generalno dosta tezi i uglavnom vozimo pravo pa zadnja guma ume da postane malko "kockasta"

 

Nisam neki ekstra iskusni samo da se zna ovo je moje vidjenje! Ja imam isti problem kao HD, stim sto meni znam da je zadnja guma kockasta.

 

 

Boki KG sa foruma je jedno vreme vozio EN 500 i bas je umeo da ga obori. Ja jednostavno nisam probio tu barijeru, na gumi se bas vidi da ga nisam skoro nikad oborio vise od pola nego sto moze...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Lokacija: Lovcenac - Budva - Novi Sad

Isti slucaj, lepo si objasnio.

 

Evo bas danas sam vozio NS-BG-Sabac-NS (preko Fruske Gore) i nakon voznje pogledao gume i video zanimljivu sliku. Zadnja guma je "kockasta" i nema onaj zaobljeni oblik kao kod sportskih motora i samo mi je po sredini vidljiv trag koriscenja, a na prednjoj gumi se vide tragovi koriscenja skroz od ivice do ivice. Bas neobicno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2313 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

ja sam i rekao da nema velike potrebe za obaranjem. Ne samo za kruzere vec je to slucaj i kod R motocikala koji se voze van staze tj na putu.

jer asfalt nije idealan cesto je potrebna nagla promena pravca zbog nepredvidjenih situacija. Poenta je spustiti teziste. posto nemozes motor obarati zbog njegovog dizajna onda guraj telo. kod R motora je to lakse jer se tele gura u pravcu retrovizora.

Ti samo sedi normalno a gornji deo tela u stranu.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja