Jump to content

Moto Zajednica

VTEC

Recommended Posts

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Da bi objasnili koncept VTEC-a, što je moglo bi se reæi zaštitini znak Hondinih agregata, bilo za automobile ili motocikle, moramo znati neke osnovne stvari o agregatima. Kapiram da ima dosta onih koji to veæ znaju, ali neæe biti na odmet da pomenemo princio rada èetvorotaktnog motora i znaèaj usisa i izduva. Svaki motor diše. Uvlaèi vazduh u delu ciklusa kada klip ide dole, sabije smešu kada se vraæa gore, eksplozija smeše ga gurne dole, i prilikom poslednjeg penjanja u jednom ciklusu on tu sagorenu smešu izbaci napolje. Jasno je da je nemoguæe da smeša goriva i vazduha koja ulazi u cilindar, ne može i da izlazi na isto mesto kao dim, pa odatle imamo usisnu i izduvnu granu. Na poèetku usisne grane je filter vazduha, a na kraju izduvne grane je auspuh. Deo motora koji služi da zatvara izduvni ventil kada usisini ubacuje smešu, kao i da usisini kanal bude zatvoren dok se dim izbacuje u auspuh je ventil.

 

kb1122.jpg

 

Ventil je kontrolisan tako što se njegov produžetak nalazi na jednoj ovalnoj polugi koja se okreæe, a na pojedinim mestim aima ispupèenja. Ona se zove bregasta osovina.

 

latemodel.jpg

 

Bregasta se okreæe i tako pritiska ventile koji se nalaze ispod glave agregata i njihovim pritiskanjem se otvaraju odreðeni kanali u odreðeno vreme. Bregasta se kod automobila, najèešæe, pokreæe preko zupèastog kajiša. U sluèaju njegov pucanja ili istroèenosti, desi se da motor prezupèi i nekada pokrivi ventile, pri sudaru sa klipovima, a nekada i da polomi klipove, u sudaru sa ventilima... pobrka lonèiæe. Dakle, tajming, odnosno vreme podizanja ventila je veoma bitno za rad motora. Naravno, ukoliko imamo lakši protok agregatne smeše kroz agregat, imaæemo i bolje performanse. Odatle i pojava više od dva ventila po cilindru. Setite se samo onih jebaèkih Opel Suza sa kraja osamdedesetih koje su imale trkaèke nalepnice 16V... U jeeee.

 

Gde je tu VTEC?

 

Pazi sada ovo, motor radi od 1000 do 8000 obrtaja. Ne svaki, ali ajde na našem primeru je tako. Razila u režimima rada na minimumu i maksimumu je ogromna. Ipak, motor ima krivu maksimalne snage, odnosno pokazuje da ne daje iste performanse tokom celog opsega rada. Jasno je da bi onda, promenama odreðenih karakteristika rada motora, mogli da utièemo da motor ima što bolje iskorišæenje u svim režimima. I gde je sada caka? Pa u potrošnji! Jel znate da do toèkova stigne samo 70% sirove snage agregata? Hemijska snaga goriva s epretvara u termalnu energiju u cilindru. Termalan energija u cilindru se pretvara u mehanièku energiju na radilici. Ma mehanièka sila se meri obrtnim momentom, asposobnost agregata da taj obrtni momenat transfrmišu u broj obrtaja u minuti je ustvari snaga motora. Poèeli smo od goriva jel da? Pa onda je logièno da što više metemo goriva, to više snage imamo. Jasno. Znaš kako još može? Velièina je bitna, daj kun+bika daj još kubika!!! Ali može i ako malo kompresujemo to gorivo koje ubacujemo... turbina... Ali šta se dešava sa onim normalnim zapreminama bez turbine? One u nekom momentu sigurno dobijaju astmu.. Motor kaže, ja bolje od ovoga ne mogu.

 

E, onda seli doktori iz honde i izmislili VTEC. Variable valve Timing and lift Electronic Control.

 

VTEC.jpg

 

Oni su išli prostom logikom, neka motor ostane sa istom zapreminom, ali kada mu zatreba više goriva, daj mu. To se ne odnosi na trkaèke motore koji se cepaju samo na visokim obrtajima, ali za gradski automobil, sjajna stvar. Ukoliko je auto projektovan tako da je snažan na visokim obrtajima, on onda dosta troši i na niskim obrtajima, a ako je mali potrošaè onda mu fali gorivo na visokim obrtajima. Honda je to rešila tako što je napravila dva seta ventila na istoj mašini. Jedan set koji æe raditi na niskim obrtajima i biti umeren potrošaè, i drugi set koji æe da proradi tek kada mašina preæe odreðeni broj obrtaja, dati mašini još goriva kad ajoj zatreba i od umerenog, mirnog auta, napraviti zver koja jede asfalt. Jedni rade stalno, a drugi po potrebi, varijabilno, kapiraš? Komentar honde na sve to je: VTEC nije ništa magièno, to je sasvim logièan, evolucijski korak ka boljem iskorišæavanju agregata i zadovoljstvu naših kupaca.

 

Ma nisu mutavi ovi iz Honde ni malo...

 

P.S. U nekoliko postova se pominjalo "cimanje" VTEC agregata u trenutku otvaranja novih ventila, to je stvar koju ne negira ni sama fabrika, ali je prilagoðava potrebama i karakteristikama samih agregata.

 

Da li bih voleo VTEC mašinu? Uvek!

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Morao bih da te ispravim u par detalja. Varijabilni prenos nema veze sa gorivom i mjesavinom goriva. Mi tacno znamo kako nam izgleda odnos u smjesi za svaki polozaj leptira i tu stajemo sa gorivom. Kompjuter ubacije tacno onoliko goriva koliko je potrabno za idealan odnos za to opterecenje. A podizanje/spustanje ventila ima drugu ulogu. Najvise se toga desava na usisnom ventilu. Ako zelimo moment na nizim obrtajima tada nam je potreban ostar brijeg na bregastom vratilu tj. potrebno je da je otvorenost ventila kratkotrajna. Ako zelimo veliku maximalnu snagu onda nam treba :deblji: brijeg koji ce drzati usisni ventil jako dugo otvorenim da bi punjenje bilo sto vece. E sad, kada to znamo, mozemo se pozabaviti onom cuvenom problematikom: "...ne svidja mi se R6, slabo vuce u nizim obrtajima...". To je zato sto ima "debele" brijegove i ventili su dugo otvoreni, sto je protivno omome sto nam treba za moment na nizim obrtajima, ali zato imamo maksimalnu snagu. To je ona prica sto je jednom Jasminko VIR pitao: "Sta treba da uradim Stromu da bi bio jak kao TL?". Taj slucaj je i sa Yamahama Fazer i R6 iz 2003. godine - isti motor ali jedan ima 98 a jedan 126 konja, ali Fazer jaci u nizim obrtajima, a kada zadjemo visoko gubi dah a ovaj pocinje da ludi. Varijabilni prenos ujedinjuje to dvoje u jedno! VTEC radi na principu kratkog otvaranja ventila do odredjenih obrtaja, a poslije toga sa dugo otvorenim ventilima. E sad, u stvarnosti to bas nije kao kod VTEC-a, u stvarnosti duzina otvaranja ventila se mijenja za svaki pojedinacni rezima rada (smrtnicki receno, u svakom trenutku za svaki broj obrtaja nama treba odredjena duzina otvorenosti usisnog ventila). To je uspio da napravi BMW, zove se ako se ne varam "cam fazer". On nam daje za svaki broj obrtaja tacno odredjenu vrijeme otvorenosti ventila. To se ugradjuje samo u jedan model 7-ice sa V8 motorm i samo taj sistem na jednoj glavi tog V motora kosta ako se ne varam oko 15 000 eura...

To je buducnost motora, sledece sto cete imati je da svi motori imaju ili VTEC ili nesto slicno i svi ce teziti Cam Fazer-u. A kada i to bude postalo standard ici ce se na to da kompjuter pamti stilove voznje za npr dva vozaca koje voze to vozilo i u skladu sa tim regulise sve one parametre. To bi znacajno produzilo vijek polovnjacima jer nije dobro za motor kada ga prvo vozi neka "baba" pa onda ga kupi neki "siledzija" ili obrnuto...

 

I jos jedna stvar je kod Honde VFR zanimljiva. Ona u nizim obrtajima radi sa dva ventila po cilindru, au visim obrtajima sa 4 ventila po cilindru. Zasto? Zato sto teorija motora, kada je u pitanju borba 2v i 4v, kaze da je jedina mana naspram svih ostalih vrlina 4v motora samo taj moment u nizim obrtajima. Sa ovim sistemom imate i jedno i drugo :wink:

 

 

Uh, opet se ja raspisah :oops: Nadam se da sam nekako pomogao...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Kažu da je buduænost i solenoisdki pokretanim ventilima, eliminacija bregaste. Tada bi kompjuter mogao da odreðuje koliko bi koji ventil mogao da bude otvoren...

 

P.S. Ja svakako ne tvrdim da sam sve napisao potpuno taèno, ja samo prièam onako kako sam ja razumeo, a i ja sam došao ovde da uèim. :wink:

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
...Ja svakako ne tvrdim da sam sve napisao potpuno taèno' date=' ja samo prièam onako kako sam ja razumeo, a i ja sam došao ovde da uèim. :wink: ...[/quote']

Ne, nemoj pogresno da me shvatis, svaka ti cast na textu :kul:

Samo sam te ispravio za ovaj dio sa gorivom i na tu temu ne brkas samo ti vec vecina ljudi :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator
...Ja svakako ne tvrdim da sam sve napisao potpuno taèno' date=' ja samo prièam onako kako sam ja razumeo, a i ja sam došao ovde da uèim. :wink: ...[/quote']

Ne, nemoj pogresno da me shvatis, svaka ti cast na textu :kul:

Samo sam te ispravio za ovaj dio sa gorivom i na tu temu ne brkas samo ti vec vecina ljudi :wink:

 

Opusti se, hahahah :rolleyes:

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

aj sad da se objasni kakve veze ima izgled brega sa vremenom otvaranja ventila?

pocece da otvara kad nagazi i zatvorice kad se svuce, vreme ce biti isto, zavisno od ugla na bregastoj. jedina je razlika u velicini odnosno progresiji hoda u odnosu na okretaj bregaste. zar ne?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Da, ali zamisli da imaš dve bregaste, jedan koja radi uvek a druga koja otvara samo posle 5000 obrtaja. Troši kao upaljaè ispod 5k a ide kao meæava preko toga... to je koncept VTEC-a.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
aj sad da se objasni kakve veze ima izgled brega sa vremenom otvaranja ventila?

pocece da otvara kad nagazi i zatvorice kad se svuce' date=' vreme ce biti isto, zavisno od ugla na bregastoj. jedina je razlika u velicini odnosno progresiji hoda u odnosu na okretaj bregaste. zar ne?[/quote']

Izgled brijega je najvazniji, procitaj ono gore sto sam napisao za "ostri" i "debeli" brijeg. Zar nije logicno? probacu da nadjem slike.

A ovaj drugi dio pitanja nisam najbolje razumio...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
Da' date=' ali zamisli da imaš dve bregaste, jedan koja radi uvek a druga koja otvara samo posle 5000 obrtaja. Troši kao upaljaè ispod 5k a ide kao meæava preko toga... to je koncept VTEC-a.

 

najzli[/quote']

I ne samo to vec, sto je jos vaznije, ide kao mecava i u nizim i u visim obrtajima :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova
aj sad da se objasni kakve veze ima izgled brega sa vremenom otvaranja ventila?

pocece da otvara kad nagazi i zatvorice kad se svuce' date=' vreme ce biti isto, zavisno od ugla na bregastoj. jedina je razlika u velicini odnosno progresiji hoda u odnosu na okretaj bregaste. zar ne?[/quote']

Izgled brijega je najvazniji, procitaj ono gore sto sam napisao za "ostri" i "debeli" brijeg. Zar nije logicno? probacu da nadjem slike.

A ovaj drugi dio pitanja nisam najbolje razumio...

 

kad kazes ostri i debeli, ja vidim bregove upravo takve, ostri je slicniji trouglu, a debeli je kao... prepumpani trougao, kao vankelov klip. e sad, po mrsavku ce ventil da otvara jednom brzinom, a po debelom ce da krene brze, ali ISTOG trenutka, ali ce usporiti pred kraj, pa ce zavrsiti ISTOG trenutka.

vreme - isto. rastojanja koja prelazi ventil tokom otvaranja - razlicita za razlicite uglovne vrednosti bregaste.

mozda si mislio da ostri kasnije nagazi, a deblji ranije, i isto tako ostriji ranije sjase, a deblji kasnije. onda je moja greska, ovo mrsavi debeli ne vezujem za vreme otvaranja vec za progresiju istog.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
kad kazes ostri i debeli' date=' ja vidim bregove upravo takve, ostri je slicniji trouglu, a debeli je kao... prepumpani trougao, kao vankelov klip. e sad, po mrsavku ce ventil da otvara jednom brzinom, a po debelom ce da krene brze, ali ISTOG trenutka, ali ce usporiti pred kraj, pa ce zavrsiti ISTOG trenutka.

vreme - isto. rastojanja koja prelazi ventil tokom otvaranja - razlicita za razlicite uglovne vrednosti bregaste.

mozda si mislio da ostri kasnije nagazi, a deblji ranije, i isto tako ostriji ranije sjase, a deblji kasnije. onda je moja greska, ovo mrsavi debeli ne vezujem za vreme otvaranja vec za progresiju istog.[/quote']

Kao sto si rekao debeli ga odmah ovori i pritvori ga jako kasno, a ostri ga kasnije i otvori i ranije zatvori. Kada sam ja ovo opisivao, sve to djeluje jako dugo ali sve se to desava u miliseknidama. I te male razlike su sasvim dovoljne za efekat.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

ok, sve jasno, mislio sam da pod ostrim i debelim podrazumevas krivinu brega...

 

najzli, kad vec pomenu, kako su inace tehnicki izveli to naknadno ukljucivanje ostalih ventila?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Kako radi? Aj ovako, imašna jednoj bregastoj dva prstena za podizanje ventila, jedan podešen za niže obrtaje i jedna za više obrtaje. Onaj na nižim radi stalno gurajuæi ventil, onaj na višim obrtajima gura klip koji nije vezan za ventil, odnosno vrti ga u prazno sve dok ga spojnica, koja se inicira pritiskom ulja, ne poveže sa ventilomi to tako da se ventili ponašaju onako kako diriguje prsten konstruisan za visoke obrtaje. Veæa potrošnja, veæa snaga...

 

nadam se da ti je sada jasnije...

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
ok' date=' sve jasno, mislio sam da pod ostrim i debelim podrazumevas krivinu brega...[/quote']

:shock:

Pa i podrazumijevam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova
ok' date=' sve jasno, mislio sam da pod ostrim i debelim podrazumevas krivinu brega...[/quote']

:shock:

Pa i podrazumijevam.

 

ne to levo, drugo levo :D

 

QCa0j_68113554vq7.th.jpg

 

404.jpg

 

levi breg je plav, desni zelen :wink:

obrati paznju na KRIVINU brega, ne pocetak istog. :idea:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Krivina nije mnogo bitna tu, takodje ova tacka B nije mnogo vazna.

Ova druga slika je sjajan primjer one price gore :kul:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc
Krivina nije mnogo bitna tu' date=' takodje ova tacka B nije mnogo vazna.

Ova druga slika je sjajan primjer one price gore :kul:[/quote']

 

Plava ima širi opseg, jel da?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Bas zanimljiv text i post, sutra cu da ga prostudiram:) Inace, sve pohvale za VTEC, imao sam vise hondi sa VTEC masinom i par crx ova, pa cu natenance sutra da pogledam sta sam ustvari to vozio. Mislim na kola, i to na Civic modele. Samo to me zanima, zbog pouzdanosti i potrosnje.... :D Eventualno slon kad skupim obiljne pare....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
Krivina nije mnogo bitna tu' date=' takodje ova tacka B nije mnogo vazna.

Ova druga slika je sjajan primjer one price gore :kul:[/quote']

 

Plava ima širi opseg, jel da?

Plava drzi ventil duze otvoren, to je ovaj "deblji" brijeg.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 585 postova
  • Lokacija: Beograd
Krivina nije mnogo bitna tu

 

Ijuuuuuu kolega nemoj da te cuje cika Tomic...A sta cemo sa inercijalnim silama i diskontinualnim ubrzanjem ta krivina se kod bezudarnih bregova pravi od vise sinusoida i polinoma

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600
Krivina nije mnogo bitna tu

 

Ijuuuuuu kolega nemoj da te cuje cika Tomic...A sta cemo sa inercijalnim silama i diskontinualnim ubrzanjem ta krivina se kod bezudarnih bregova pravi od vise sinusoida i polinoma

a ja bio ubedjen da se pravi od gvozdja?[/b]

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja