Jump to content

Moto Zajednica

Endurasi dugoprugasi,potreban savet-chicha oce u svet!!!

Recommended Posts

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

DA, kao i za sve motore koji imaju neku vrstu prolinka pozadi...

 

Lepo on nek uzme TA, ima da se nauziva covek, malo ga ovako spusti i nece imati problema...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: KN13DN

Ok,dobar predlog,TA treci motor izbora... ;D Video Rake F650GS (na slici),poceo da prica kako je lep,al`kad mu malo izguglah cene,nesto mu se promeni boja...Na moje insistiranje koliko novca je spreman da da za motor,opet cul,ali da se preracuna pa ce mi reci za par dana...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova

BMW F650 (GS),XT600E,mislim da su dobar izbor...Slike cu odstampati,jos samo da vidim ima li u blizini Knjazevca (Nis,Zajecar...)neka od ovih masina da Rake `to` vidi uzivo!

 

za xt ne bi rekao da je za njega, ja sam visok oko 185cm pa mi je da kazem taman, ali je najbolje da sam proba.  ;)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

Svaki motor moze da se spusti, ako je raspolozen da se igra malo (cak verovatno i nije preveliki posao). Motoholic i Dane su lepo objasnili, nosac zadnjeg amortizera se napravi kraci kod strugara, prednje viljuske se spuste, copava se skrati i zavari i to je to.

Ne kvarimo volju radetu sa pricama cruiser itd., ako mu se vozi enduro neka kupi enduro, kada moze devojka 151, moze i on sigurno.

Cudi me da se nisu javili nasi stariji endurasi, a ima ih dosta, da daju podrsku radetu, nije on čiča, on je duhom mladji od vecine nas ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2150 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: africa twin, durmitor, cb750 boldor

Kad se spuste trouglovi dole, tj. podignu stapovi gore dobija se bolja upravljivost u ostrim i sporim krivinama, a gubi stabilnost upravljaca u brzim....

Motor postaje nervozniji i skloniji WOBLING-u  tj drmanju upravljaca....... STO  I NIJE BAS ZA POCETNIKE!!!!

 

Zatezanjem ZADNJEG amortizera se NE steluje visina zadnjeg kraja, vec iskljucivo PREDoptrecenje po kilazi vozaca(+ saputnik +stvari)

 

Varijantama nizi kraj + pretegnut zadnji TVRDI kraj vrlo brzo ce doci u situaciju STA MI JE TO TREBALO!!!!!

 

boban je upravu sto se tice zadnjeg amortizera stelovanje na njemu nesluzi za pomeranje visine nego za stelovanje tvrdoce . coveku za ovaj put treba neki kruzer sem toga rodjace stavi ga na enduro i na kruzer . pokazi mu neku pustolovinu na kuzeru bar toga ima .

jbg. onda ti i boban javite hondi da su pogresili, u haynes manual-u lepo pise, zategnuta opruga - motor je tvrdji i visi, odpustena opruga- motor je meksi i nizi, a posto sam duduk za kompjutere, ne umem da izvucem iz pdf fajla i postavim ovde, ali mogu da ti posaljem ceo fajl na mail ili da ti dam link da sam skines i proveris, ako ne verujes, a mozete i ohlins-u posto se i na njemu steluje visina na opruzi  ;D

post-633-12879059062617_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Kad se spuste trouglovi dole, tj. podignu stapovi gore dobija se bolja upravljivost u ostrim i sporim krivinama, a gubi stabilnost upravljaca u brzim....

Motor postaje nervozniji i skloniji WOBLING-u  tj drmanju upravljaca....... STO  I NIJE BAS ZA POCETNIKE!!!!

 

Zatezanjem ZADNJEG amortizera se NE steluje visina zadnjeg kraja, vec iskljucivo PREDoptrecenje po kilazi vozaca(+ saputnik +stvari)

 

Varijantama nizi kraj + pretegnut zadnji TVRDI kraj vrlo brzo ce doci u situaciju STA MI JE TO TREBALO!!!!!

 

boban je upravu sto se tice zadnjeg amortizera stelovanje na njemu nesluzi za pomeranje visine nego za stelovanje tvrdoce . coveku za ovaj put treba neki kruzer sem toga rodjace stavi ga na enduro i na kruzer . pokazi mu neku pustolovinu na kuzeru bar toga ima .

jbg. onda ti i boban javite hondi da su pogresili, u haynes manual-u lepo pise, zategnuta opruga - motor je tvrdji i visi, odpustena opruga- motor je meksi i nizi, a posto sam duduk za kompjutere, ne umem da izvucem iz pdf fajla i postavim ovde, ali mogu da ti posaljem ceo fajl na mail ili da ti dam link da sam skines i proveris, ako ne verujes, a mozete i ohlins-u posto se i na njemu steluje visina na opruzi  ;D

 

Krsta i Boban su u pravu.

 

To podešavanje o kojem ti pričaš, a to je preload, služi da se podesi predopterećenje amortizera na osnovu težine vozača i ptrljaga.  Zamisli dva identična motora jedan pored drugog; na jedan sedne čovek od 150 kila, na drugi riba od 50.  Kako će to da izgleda?  Jedan motor će da se spusti do zemlje, a drugi će izgledati normalno.  Ovaj što se spustio do zemlje, kako će se ponašati preko rupa?  A u krivinama?  Preload služi da se podesi vešanje da opruga ne bude zbijena do kraja, nego u nekom normalnom rasponu.  To "podiže" motor samo u smislu da ga vraća na normalnu visinu za koju je napravljen.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: KLE

Ja imam 187cm i mastao sam mo dominatoru 600-650  dok nisam seo na njega :) osecao sam se kao na tomos automatiku. Zato od sveg srca nizim ljudima preporucujem taj motocikl. Ima snage a i honda je honda. Mada i f650 ima nisko i sediste i teziste tako da mi to zvuci kao optimalno resenje,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2150 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: africa twin, durmitor, cb750 boldor

ljudi lepo napisali, tvrdji i visi i nizi i meksi, kada imas problem sa visinom, a zelis bas enduro , oda mozes samo da biras izmedju dve stvari,ili da vozis sa mekanim ogibljenjem ili da odes na ortopediju i da ti produze noge, postoji i opcija da das 1000 e i kupis amortizer koji ima nezavisno stelovanje visine i trdoce,  ajde da ne smaramo vise, nije nas pitao za amortizer nego za motor

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

evo mu motor koji moze da si priusti i uz malo ulaganje da uziva na putu

 

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=42874.0;topicseen

 

ljudi lepo napisali, tvrdji i visi i nizi i meksi, kada imas problem sa visinom, a zelis bas enduro , oda mozes samo da biras izmedju dve stvari,ili da vozis sa mekanim ogibljenjem ili da odes na ortopediju i da ti produze noge, postoji i opcija da das 1000 e i kupis amortizer koji ima nezavisno stelovanje visine i trdoce,  ajde da ne smaramo vise, nije nas pitao za amortizer nego za motor

 

1. Ne postoji štelovanje visine na taj način. Zbunjuješ narod sa pogrešnim informacijama.

2. Preporučuješ čoveku motor od 800 evra i amortizer od 1000?

3. Kada želiš da voziš enduro, jeste možeš da biraš između dve stvari, a može i obe u isto vreme.  To su prvo da vežbaš na parkingu sporo manevrisanje, a drugo da spustiš motor onako kako se to stvarno radi.

4. Pre nego što kreneš da se raspravljaš sa nekim, nije loše znati ko je sagovornik, jer se možda jako dobro razume u tematiku i to ne samo teoretski.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2150 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: africa twin, durmitor, cb750 boldor

slacken the adjuster locking using a suitable C-spanner. Now thread the adjuster up or down as required again using C-spanner - thread it up to decrease pre-load or lower the ride hight, and down to increase pre-load or raise ride hight

 

moj majstoru!

bez da sumnjam u tvoju strucnost, po meni su fabrika i haynes, ipak,  malo strucniji, a ako sam dobro pratio, ti si coveku predlozio motor od 9000e

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Ti bi baš da se raspravljaš oko ovoga?  Ja objasnih šta to "podizanje" znači, a objasnio je i rboban koji se isto "malo razume".

 

P.S: Ako polovan F650GS košta 9.000 evra u Srbiji, daj da pravimo biznis, ja ti ih šaljem odavde po jedno 3.000 - 4.000 pa delimo zaradu pola-pola. Tek sa F650 možemo da se obogatimo; oni su oko 2.500.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2150 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: africa twin, durmitor, cb750 boldor

polovan ces tesko naci za manje od 2-2500e u polu pristojnom stanju i ne zelim da se raspravljam

pozz i brz oporavak ti zelim  ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

@motoholic: Vidis da su afrikanci poludeli, neko hoce endura, a ne mogu da predloze afriku :) :) :)

@afrikanci: Pa ponudite se coveku da mu tapnete jednu spustenu, ali bedak onakav motor spustati :);) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3543 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Zdravo! Vidim ova tema postala baš ozbiljna, pa ajde i ja da se "nakalemim".

Samo putovanje na takvu udaljenost ne bi trebalo da predstavlja neku veću teškoću (sa dobrim motorom, sa dobrim budžetom i sa nekakvim iskustvom i kondicijom). U prilog tome evo jedne priče od pre tri - četiri godine:

Rešili gospodin Steva, (rođen oko 1934 god, u selu Bancarevo) i njegov par godina mlađi kolega, da krenu iz Niša motociklima (BMW F 650), sa namerom da prođu deo Evrope, da "siđu" u Afriku i odu do krajnje tačke (Južnoafrička Republika) i da se vrate u Niš. Da spomenem da su oni motore brodom prevezli od Australije (gde inače žive), do Francuske, a odatle ih "dojahali" do Srbije (Niša). Steva je došao par nedelja ranije od svog kolege da bi to vreme iskoristio za letenje paraglajderom!

Stevu i njegovog kolegu sam sreo i upoznao na veoma nepristupačnom terenu iznad sela Sićeva, gde se u to vreme odžavao svetski kup u paraglajdingu, a par dana pre nego što su krenuli na "Afričku turu". I čini mi se da je gospodin Steva niži od 170cm.

Veče pred polazak na put napravljen je "ispraćaj" u Sićevu od strane paraglajding kluba Albatros (čiji je Steva član).

Stevu i njegovog druga nakon toga nisam sreo, a koliko mi je poznato ovaj poduhvat je samo delimično uspeo, iz razloga što je došlo do nemira i ratova u nekim afričkim državama kroz koje su morali da prođu, te su oni nakon nekoliko dana puta po Africi okrenuli motore i vratili se.

Bez obzira što poduhvat nije uspeo u potpunosti, za poštovanje je to što su ljudi od sedamdesetak godina uopšte pokušala tako nešto, kao i to da su u veoma kratkom periodu uspeli da pređu po više od 5000 km.

I ja imam skoro isto godina koliko i "čiča" koji bi sada da krene na put. Takođe trenutno "jurim" neki enduro, s tim što meni treba što višlji motor (zbog195cm/95kg). Ja takođe imam i prilično iskustva u vožnji motora, a bavio sam se do skoro sportovima koji zahtevaju brzo razmišljanje i dobre reflekse (padobranstvo, paraglajding, skijanje, ....). Takođe  sam sakupio i dosta iskustva u "nošenju" gipsa. A Radetu bih poručio da će najverovatnije (kao početnik na teškom motoru, a u "zrelim" godinama) već za par dana da završi u gipsu (u najboljem slučaju), ako ne svojom krivicom a ono "uz pomoć"  nekog od automobilista koji jedva čekaju ovako laku "žrtvu".

A ipak, možda se naredne sezone sretnemo negde po "Jevropi" (i šire). Sa starcima se nikad ne zna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3543 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Pročitah ovo što sam prethodno napisao i vidiim da sam "preterao". Čoveka niti sam video niti se sa njim čuo, a dajem sebi slobodu  da tvrdim kako će najverovatnije da se unesreći! Pu pu pu,, daleko bilo.  Povuko me "stvaralački zanos"  pa sam se zaneo. Generacijo izvini.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: KN13DN

Pročitah ovo što sam prethodno napisao i vidiim da sam "preterao". Čoveka niti sam video niti se sa njim čuo, a dajem sebi slobodu  da tvrdim kako će najverovatnije da se unesreći! Pu pu pu,, daleko bilo.  Povuko me "stvaralački zanos"  pa sam se zaneo. Generacijo izvini.

Pa,zika56,u ovom drugom postu si smirio `situaciju`,inace bi bilo svasta!!! :D Inace,Rake je svojevremeno bio sportista i jos uvek je vitalan i za godinice i za tezinu koju nosi...Pre neki dan rekao mi je da pre x godina,isao je on i u Trst (farmerice ;D),i u Tursku (satovi,tranzistorcici...),itd,itd,i ne moze se reci da nema duha...Jedini problem bice mu to sto nikada nije vozio motor,ali ja verujem da ce na putovanju  imati  drustvo na doobrom delu puta... Ostaje jos uvek samo "tehnicko" pitanje - na cemu ce u Evropu?Ja jos uvek pokusavam da ga odgovorim od enduro varijante,ali...I dalje stoji molba za kolegu ko poseduje BMWF650 (gs),da mi se javi na pp,da Rake vidi uzivo `zmaja`,proba da se popne i sidje,itditd ::) Naravno,uz adekvatnu nadoknadu u nekom  ugostiteljskom objektu ;)

P.S:zika56,nesto se mislim,bili bi ste zanimljiva ekipa za put,k`o Don Kihot i Sanco,zbog gabarita,naravno ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3543 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ja sam "individualac" i ne volim ekipe. A što se tiče Don Kihota, često se osećam vrlo "Kihotovski" (i to ne zbog gabarita), jer celog života idem uz "onu" stvar i debelo plaćam za to. Al šta ću, što kaže naš narod: "Svako magare ima svoje veselje", pa što ne bih i ja terao po svome?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12818 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

  Zamislite da "omekša" amortizer i sa 100 kg + teret sedne na mučenika, ostalo bi mu 3 cm hoda amortizera. A onda još i da usaglasi

viljuške. Ludilo.

  Nego sve vreme hoću da pitam koji je to film čiča Rade gledao pa se toliko zapalio za enduro? Mene uopšte ne zanimaju

a praktični su pa sam mislio da pogledam i ja taj očaravajući film.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 46 postova
  • Lokacija: Sokolac
  • Motocikl: neko sokocalo na tri točka i KLR 650

Samo bih da pozelim Radetu puno srece na tom putovanju. To sto je pocetnik po meni nije problem. Jedan moj prijatelj slicnih godina je polozio  i za nekih 10-ak dana sam spalio sa Romanije do Svete gore i nazad bez problema. (negdje oko 2000 KM) Da zaboravio sam reci prije toga najdalja tura mu je bila 50 KM i dosta njih je govorilo kako je antitalenat za voznju.

Na kraju krajeva ne ide na trke, covjek ce da vozi u skladu sa svoim mogucnostima nije neki napaljeni klinac pa da se dokazuje.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3543 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Što se ućutaste na ovoj temi. Da li je došlo do odustajanja od namere za putovanjem ili je samo "zatišje pred buru"?

Ja sam prekjuče nabavio "mašinu" za put (Transalp 600v). Kad dođem do Knjaževca eto me da Rade proba "kako mu stoji" taj motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: KN13DN

Ma,nismo se ucutali,nego...Ne javlja se niko sa 650-icom,a i da se javi,sada i nisu neki uslovi za voznju :-\ ...Cela prica stoji i dalje,samo se ceka da malo otopli...Zile,tebi cestitke na novoj masini,neka ti sluzi dugo i kvalitetno,izbor je pravi!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: KN13DN

Vec tri puta otvaram prozor za odgovor na ovu temu i isto tako odustajem,mada osecam obavezu da je zavrsim...Pokusacu najkrace sto mogu:Rade Pesic nije uspeo da svoj san pretoci u javu...Nakon proslave rodjendana svoje unukice,otisao je kuci,zaspao i vise se nije probudio...Lekar je sutradan samo konstatovao smrt,najverovatnije od srcanog udara.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja