Jump to content

Moto Zajednica

Kada je previse....

Recommended Posts

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Izvinjavam se ako je ovo vec bila tema ali nisam nikako uspio da je nadjem na forumu!!

Naime,zanima me kako da znam kada se motor sa vazdusnim hladjenjem pregrijao kada se recimo vozi spora voznja(npr. defile na moto skupovima)?

Odnosno kako da prepoznam momenat kada da iskljucim masinu a da ne bude prekasno!

Koje su posledice pregrijavanja motora a koji

" simptomi "da "pacijentu"nema pomoci?

Da li je sve u korelaciji sa vrstom ulja koju koristimo?

 

Teach me ,my Master!

Hvala!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)

Vazdusara je krajnje specifican motor, pogotovo zbog velikih tolerancija duzinskih mera, te dozvoljava dosta visoke temperature. Kada je krajnje vreme da stanes, pa neki kazu tek onda kada se sam ugasi, neki kazu da osetis da slabije ide, a opet neki kazu: "ne idi sa vazdusarom na defile".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Imao sam vazdušare par puta i to XT600, CB650 i GSX750... XT je najbolje išao i najmirnije radio kad se usija. CB kad ugreje poène da JE g.vna. Mislim da su savremeni vazdušari DOSTA dobro projektovani i atestirani i da normalni uslovi gradske gužve i neznamkakvi defileji ne mogu ni da ga zagolicaju. Ima veze i ulje koje je u njemu ali ništa strašno. Šta su sve preživljavale (i još uvek preživljavaju) TE VAZDUŠARE... Ne sekiraj se, ti mu ništa ne možeš! :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Ako imaš koliko-toliko novijeg BMW-ja nema brige.....tu te ugasi kompjutor, pa ti vidi.....staneš sa strane, zapališ cigaru (ili dve,tri,....), upališ i idemo dalje.....

mada za sve ove godine, to mi se još nije desilo.....jes, da ventili klackaju glasnije, ali to je sve.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova
  • Lokacija: bijela,montenegro

meni je vazdusar dvotaktni staroga kova i znam kad je dosta kad on sam kaze, samo se ugasi :cry: zato izbjegavam grad ljeti, u novom se desi da ne mozes ni trotoarom po nekoliko minuta pa tu pokazuje tu losu stranu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest diRRty

Postoje neka resenja, ako motor nema dobro je ugraditi filter ulja koji jako pomaze hladjenju, i u oba slucaja imo ili nemo filter moze se umesto cepa za ulje staviti cep koji je u vidu meraca temperature ulja.

Onda lepo kad imas vizuelnu kontrolu temperature ulja mozes da procenis kad da stanes, odnosno kada da istupis iz kolone ako mozes i provozas ga malo brze da bi ga vazdusna struja ohladila

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde
Postoje neka resenja' date=' ako motor nema dobro je ugraditi filter ulja koji jako pomaze hladjenju, i u oba slucaja imo ili nemo filter moze se umesto cepa za ulje staviti cep koji je u vidu meraca temperature ulja.

Onda lepo kad imas vizuelnu kontrolu temperature ulja mozes da procenis kad da stanes, odnosno kada da istupis iz kolone ako mozes i provozas ga malo brze da bi ga vazdusna struja ohladila[/quote'] I ne košta mlogo više od 60E...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Ma imam Suzu GS 450 '82god. Nikad je nisam dvaput zaverglao(de ne ureknem) nikad nikakvih kvarova(osim sto mi je fasovao retrovizor i auspusi odsvirali svoje)!

Imam filter ulja koji pod poklopcem sa prednja strane (j....o za skidanje)

i ljetos sam stavio novi MANov po katalogu! Kontao sam i da ugradim ventilator da tuce u glavu motora koji bi ja palio rucno (da ne komplikujem sa termostatima)!

Ali me zivo zanima sta se desi kad se pregrije! Koliko je stetno za motor posto mi se nikada nije ugasio koliko god da stojim na vrucini sa upaljenim motorom!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 118 postova
  • Lokacija: Zirovnica, Kragujevac

Ja sam imao R65 BMW-a i pratio bicikliste sa njim,ali nikada nisam primetio nesto nenormalno.A pratio sam pobegusu recimo uz celu Pestrovu goru u CG sa prvom brzinom ceo uspon i to je islo normalno.Mislim da je za vazdusnjake konstruktor sve predvideo t.j. da mogu da rade pod razlicitim temperaturama.Nemam nekog drugog iskustva sa nekim drugim proizvodjacem motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 118 postova
  • Lokacija: Zirovnica, Kragujevac
posto mi se nikada nije ugasio koliko god da stojim na vrucini sa upaljenim motorom!

Ja mislim da se motor i ne greje nesto mnogo kada radi pod malim gasom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest diRRty

Ipravljam samo sebe pisao sam filter ulja , a mislim na hladnjak ulja.Imao ga je i Dexter na XT dodatnomontiranog.

Izvinjavam se na lapsusu , zadnjih nedelju dana se non stop bakcem sa nekim filterima pa su mi ostali u fajlu :oops:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest diRRty
posto mi se nikada nije ugasio koliko god da stojim na vrucini sa upaljenim motorom!

Ja mislim da se motor i ne greje nesto mnogo kada radi pod malim gasom

Vazdusara se najvise i greje kada stoji, zato i jeste preporucljiv hladnjak za ulje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

ustvari je to skroz tacno, ulje je sustina hladjenja i jedino o cemu se i moze voditi racuna na vazdusarama. Ono, ulje je na svemu sustina hladjenja ali kod zatvorenih sistema tecnosti mozes uticati jos i na rashladnu tecnost pa to izgleda mnogo vazno a ustvari je samo podrska ulju i sistemima podmazivanja koji su osnova ravnomernog hladjenja. Kod vazdusara samo ulje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Nije bas samo ulje u pitanju. Motori sa vazdusnim hladjenjem se sa povecanjem brzine kretanja sve bolje i bolje hlade. Velika kolicina toplote se odaje preko rebara na agregatu. I kod stajanja u mjestu postoji ventilator koji radi posao vazduha koji struji u voznji (do duse, u mnogo manjem intenzitetu). Mislim da je uljni hladnjak mnogo vazniji kod visokih opterecenja motora nego kod ler gasa i stajanja u mjestu. Mada, u jedno sam siguran, za novije konstrukcije sa vazdusnim hladjenjem ne treba brinuti. Sigurno ce dobro raditi u svim uslovima exploatacije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest diRRty
Nije bas samo ulje u pitanju. Motori sa vazdusnim hladjenjem se sa povecanjem brzine kretanja sve bolje i bolje hlade. Velika kolicina toplote se odaje preko rebara na agregatu. I kod stajanja u mjestu postoji ventilator koji radi posao vazduha koji struji u voznji (do duse' date=' u mnogo manjem intenzitetu). Mislim da je uljni hladnjak mnogo vazniji kod visokih opterecenja motora nego kod ler gasa i stajanja u mjestu. Mada, u jedno sam siguran, za novije konstrukcije sa vazdusnim hladjenjem ne treba brinuti. Sigurno ce dobro raditi u svim uslovima exploatacije.[/quote']

Napisao sam gore da je vazdusarama najteze kad rade u mestu bas zbog toga sto ostaju bez tog strujanja vazduha koje je nophodno.

Bas zbog rada u mestu i jeste bitan hldnjak ulja odnosno hladjene ulja, rebra na cilindru nemaju skoro nokakvu funkciju kad motor stoji

Ja sam mog XT hladio tako sto se zaletim i leru ili sa stisnutim kvacilom ga pustim da se ohladi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braveheart, 660 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bmw K1300s, Piaggio Madley 150.
:lol: Meni majstor za Hyo sung-a rekao kad sam ga pitao kako da znam kad se pregrejao rekao pa stanes pljunes na karburator i ako krene isparenje vidis da se pusi,ti stani odmori ! Mislim sta sad stanem u sred centra i krenem da pljujem po motoru mislim koma aloo 21 vek je...... :shock: :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova
:lol: Meni majstor za Hyo sung-a rekao kad sam ga pitao kako da znam kad se pregrejao rekao pa stanes pljunes na karburator i ako krene isparenje vidis da se pusi' date='ti stani odmori ! Mislim sta sad stanem u sred centra i krenem da pljujem po motoru mislim koma aloo 21 vek je...... :shock: :lol:[/quote']

he, heh, ovakvi me majstori odusevljavaju. samo nek ih ima, imaju dusu, a ne ko hirurzi u sterilnoj sali, pa sve nesto ozbiljni i prepametni :evil:

 

moje iskustvo sa vazdusarama koje se greju je da mogu dosta da istrpe.

oseti se, masina pocinje da lupeta na leru, slabije poteze, a i primetna je razlika u porastu temperature oko agregata. otprilike, mozda je tad trebalo da bude dosta, al uvek kazem samo jos do sledece nizbrdice, pa na ler, pa do sledece... osim ako sam u vojvodini :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 377 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Kymco VisaR 110, Honda VFR1200XD
[Vazdusara se najvise i greje kada stoji' date= zato i jeste preporucljiv hladnjak za ulje.[/quote]

Mozda nisam najbolje shvatio poruku,ali hladnjak malo pomaze kada stojis u mestu,a kada se kreces tek onda se hlade rebra na hladnjaku,pa on ima svoju funkciju.Isto vazi i za vodeno hladjenje,zato mnogi motori imaju dodatni ventilator ili dva koja tuku kad se ugreje masina (zbog bilo cega,pa i stojanja u mestu).

Inace iz mog iskustva,nema nikakvih problema sa voznjom u gradskoj guzvi i radom u mestu.Naravno,ne bih zalazio u neke extremne situacije.Ja sam terao MZ 251,koji zaista nikada nije imao problema sa preteranim grejanjem.Cini mi se da je istina da malo slabije vuce ako se ugreje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest diRRty
[Vazdusara se najvise i greje kada stoji' date= zato i jeste preporucljiv hladnjak za ulje.[/quote]

Mozda nisam najbolje shvatio poruku,ali hladnjak malo pomaze kada stojis u mestu,a kada se kreces tek onda se hlade rebra na hladnjaku,pa on ima svoju funkciju.Isto vazi i za vodeno hladjenje,zato mnogi motori imaju dodatni ventilator ili dva koja tuku kad se ugreje masina (zbog bilo cega,pa i stojanja u mestu).

Inace iz mog iskustva,nema nikakvih problema sa voznjom u gradskoj guzvi i radom u mestu.Naravno,ne bih zalazio u neke extremne situacije.Ja sam terao MZ 251,koji zaista nikada nije imao problema sa preteranim grejanjem.Cini mi se da je istina da malo slabije vuce ako se ugreje.

Nisi dobro shvatio

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
[Vazdusara se najvise i greje kada stoji' date= zato i jeste preporucljiv hladnjak za ulje.[/quote]

Mozda nisam najbolje shvatio poruku,ali hladnjak malo pomaze kada stojis u mestu,a kada se kreces tek onda se hlade rebra na hladnjaku,pa on ima svoju funkciju.Isto vazi i za vodeno hladjenje,zato mnogi motori imaju dodatni ventilator ili dva koja tuku kad se ugreje masina (zbog bilo cega,pa i stojanja u mestu).

Inace iz mog iskustva,nema nikakvih problema sa voznjom u gradskoj guzvi i radom u mestu.Naravno,ne bih zalazio u neke extremne situacije.Ja sam terao MZ 251,koji zaista nikada nije imao problema sa preteranim grejanjem.Cini mi se da je istina da malo slabije vuce ako se ugreje.

Samim tim sto se ulje krece do hladnjaka, kroz njega i opet nazad hladi ulje. Ulje se grije pod pritiskom, a kada prolazi taj krug rastereceno je i hladi se. Princip rada hladnjaka se i svodi na to da fluid kruzi i sto veci put predje vise odaje toplotu. Uzmite primjer frizidera :D on stoji u mjestu i peko onih "saca" i rebara freon koji tuda prolazi odaje toplotu (dakle, sami prolazak fluida rasterecenim od pritiska, hladi taj fluid). Zato svaki hladnjak i jeste napravljen tako kako jeste - dugacak ispresavijan vod + rebra. Dakle, princip je sledeci, kada je ulje rastereceno od pritiska, odaje svoju toplotu cijevima, a cijevi spoljasnjoj sredini, a u hladnjaku je sve to malo brze jer ulje odaje toplotu takodje cijevima ali ova dalje odaju rebrima koja to dalje odaju spoljasnjoj sredini... Uh, napricah se ja svega i svacega :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest diRRty
[Vazdusara se najvise i greje kada stoji' date= zato i jeste preporucljiv hladnjak za ulje.[/quote]

Mozda nisam najbolje shvatio poruku,ali hladnjak malo pomaze kada stojis u mestu,a kada se kreces tek onda se hlade rebra na hladnjaku,pa on ima svoju funkciju.Isto vazi i za vodeno hladjenje,zato mnogi motori imaju dodatni ventilator ili dva koja tuku kad se ugreje masina (zbog bilo cega,pa i stojanja u mestu).

Inace iz mog iskustva,nema nikakvih problema sa voznjom u gradskoj guzvi i radom u mestu.Naravno,ne bih zalazio u neke extremne situacije.Ja sam terao MZ 251,koji zaista nikada nije imao problema sa preteranim grejanjem.Cini mi se da je istina da malo slabije vuce ako se ugreje.

Samim tim sto se ulje krece do hladnjaka, kroz njega i opet nazad hladi ulje. Ulje se grije pod pritiskom, a kada prolazi taj krug rastereceno je i hladi se. Princip rada hladnjaka se i svodi na to da fluid kruzi i sto veci put predje vise odaje toplotu. Uzmite primjer frizidera :D on stoji u mjestu i peko onih "saca" i rebara freon koji tuda prolazi odaje toplotu (dakle, sami prolazak fluida rasterecenim od pritiska, hladi taj fluid). Zato svaki hladnjak i jeste napravljen tako kako jeste - dugacak ispresavijan vod + rebra. Dakle, princip je sledeci, kada je ulje rastereceno od pritiska, odaje svoju toplotu cijevima, a cijevi spoljasnjoj sredini, a u hladnjaku je sve to malo brze jer ulje odaje toplotu takodje cijevima ali ova dalje odaju rebrima koja to dalje odaju spoljasnjoj sredini... Uh, napricah se ja svega i svacega :D

Ovo je obajasnjenje na ono sto je mene mrzelo da pisem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 377 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Kymco VisaR 110, Honda VFR1200XD

Razumem sve sto pricas,I da je veci put,veca povrsina za prenos toplote ka spolja itd.Ali slozices se da je freon opet neka druga prica.To ce neki frigo majstor da isprica.

Hteo sam da kazem da sam efekat hladjenja samo pomocu hladnjaka (sa svim aluminijumskim rebrima) obicno nije dovoljan da ohladi dovoljno ulje (posredno i motor) pri velikim temperaturama i stajanju u mestu (ili start-stop voznji).Mislim da posle par minuta i on postaje dovoljno vreo da je njegovo hladjenje ulja postalo minimalno.Ukazujem na specificnost tako spore voznje.Verujem da hladnjak izuzetno dobro obavlja svoj posao pri voznji normalnom brzinom.

Ne mislim da ce se motor pregrejati,vec da ce se hladjenje jako malo poboljsati upravo pri gnjavljenju u mestu,samim dodavanjem hladnjaka ulja.

Slicnu stvar licno koristim u izradi pojacala.Aluminijumski hladnjak je apsolutno neophodan.Racuna se snaga koju emituju izlazni tranzistori,i prema tome se racuna povrsina hladnjaka.SAM HLADNJAK JE DOVOLJAN DA U SVIM USLOVIMA OHLADI,RECIMO TRANZISTORE,ALI MORA DA IMA OGROMNU POVRSINU!!!Nemoguce je tako veliku povrsinu uvek ugraditi i zato se stavljaju dodatni ventilatori koji odnose toplotu sa aluminijumskih rebara.

Napominjem,nisam strucnjak,ovo je moje licno iskustvo (ne narocito bogato).Ako neko zeli da obogati moje znanje,neka posalje PM,da ne opterecujemo forum,pa cemo zajedno izneti konacno resenje.

Pozz svima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 69 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: GS850G

Ja imam slican motor kao Igor(samo malo veci :lol: ).U normalnoj voznji nikada ga nisam uspeo pregrejati.Jednostavno masa motora i kolicina ulja u karteru poprilicno ga dobro hlade,ali sama radna temperatura je prilicno visoka verovatno nepostojanjem hladnjaka ulja.Na samom agregatu izmedju rebara glave motora postoje uglavljene kockice nekog crnog materijala koje pocnu da "kandilaju" kada se masina pregreje ali ja nisam imao to iskustvo.Nesto slicno je imala Boldorka i Kawini Z-ovi.Znaci ako je sve OK ne brigaj brigu.A da dopunim prethodnika:Disipacija(ostvarena toplota) motora je izracunata da se uz pomoc hladnjaka specificne toplotne provodnosti brze motor oslobadja vreline nogo sto se dogreva radom.Hladnjak treba biti topliji od motora.Nikako obrnuto!I frizider koji je na resetkama hladan ne radi dobro.E kod vazdusara je to malo specificno jer je motor(odnosno njegove povrsine oko kojih struji vazduh,jelte) ujedno i hladnjak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 584 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: ZX 12 R
Postoje neka resenja' date=' ako motor nema dobro je ugraditi filter ulja koji jako pomaze hladjenju, i u oba slucaja imo ili nemo filter moze se umesto cepa za ulje staviti cep koji je u vidu meraca temperature ulja.

Onda lepo kad imas vizuelnu kontrolu temperature ulja mozes da procenis kad da stanes, odnosno kada da istupis iz kolone ako mozes i provozas ga malo brze da bi ga vazdusna struja ohladila[/quote']

 

Poslušaj sta kaže diRRty,ugradi taj mjeraè temperature ulja ( jednostavno se zavrne umjesto šarafa koji zatvara mjesto gdje se sipa ulje),ali æeš biti iznenadjen kada primjetiš da se ta tvoja Suzane baš nešto i ne pregrijava. 8)

 

______________________________

Speed limit---ali tamo negdje oo 340!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja