Jump to content

Moto Zajednica

Dakar 2010

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 875 postova
  • Lokacija: Zrenjanin/Novi Sad

Rekli su da je dehidrirao i da je cak morala mediinska ekipa da mu pomaze. Svaka cast, nije to mala stvar dehidrirati i ipak zavrsiti etapu posle toga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Dakar: Despre i Peterhansel na vrhu

 

Francuzi Siril Despre kod motociklista i automobilista Stefan Peterhansel trijumfovali su na trećoj etapi 31. Dakara.

 

Despre, po mnogima prvi favorit za trijumf na najprestižnijem i najtežem svetskom reliju kod motociklista, je na svom KTM motoru do pobede na brzincu dugom 182 kilometra, voženom od La Riohe do Fijambale, došao u vremenu od 3:01.9 sata, ispred Eldera Rodrigeza na Jamahi, koji je imao za deset minuta i 40 sekundi slabije vreme, dok je treće mesto zauzeo još jedan Portugalac Paulo Gonsalves.

 

 

Treću etapu obeležili su mehanički problemi aktuelnog šampiona Marka Kome i pobednika druge etape Davida Fretinjea, što je Despre iskoristio i sada ima prednost u generalnom plasmanu relija od deset minuta i tri sekunde prednosti u odnosu na Davida Kastua koji se nalazio u vođstvu od starta relija.

 

Jedini srpski predstavnik na Dakaru Gabor Sagmajster je imao velike probleme tokom trećeg takmičarskog dana i zauzeo je 83. mesto, sa 4:12.53 sata lošijim vremenom od Desprea, i sada zauzima 80. mesto u generalnom plasmanu Dakara.

 

Kod automobilista Peterhansel, vozač ekipe BMW, je do svoje 52. etapne pobede na Dakaru, 19. na četiri točka došao posle 2:55.19 sata, s prednošću od pet minuta i 44 sekunde u odnosu na drugoplasiranog Karlosa Sainca u Folksvagenu, i njegovog klupskog kolege Nasera Al Atijaha, pobednika druge etape. Zahvaljujući ubedljivoj pobedi Peterhansel se probio u vođstvo u plasmanu relija, upravo ispred dvojica Folksvagena.

 

Dakar reli se nastavlja u utorak kada se vozi 629 kilometara duga etapa od Fijambale do Kopijapa, dok je brzinac dug 203 kilometara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Sagmajster: Bio sam na ivici snage

 

Treću etapu na 31. Dakaru, od La Riohe do Fijambale, Gabor Sagmajster je završio na 83. mestu, ali sa poslednjim atomima snage.

 

Prema rečima takmičara etapa je bila namenjena za najboljih 20 takmičara, a ostali su imali zadatak da dođu do cilja i praktično prežive, a na kraju je malo motociklista je došlo do kampa. „Bio sam na ivici snage, da nije bilo Deklerka, najboljeg vozača kvada, koji je proveo 15 minuta pored mene pokušavajući da mi pomogne, nisam siguran kako bi se sve završilo“, rekao je Sagmajster.

„Gotovo svu vodu koju je imao potrošio je na mene u nameri da me održi u budnom stanju. Toliko mi se spavalo da to nije bilo normalno, ali je on insistirao da ostanem u sedećem položaju i nikako da ležim. A, tako mi se spavalo. Nisam siguran koje pozvao medicinski helikopter, ali vrlo brzo se stvorio u pustinji u uključio mi infuziju. Tek kada su se uverili da sam dobro rekli su mi da nastavim, a oni su odleteli dalje“, rekao je Sagmajster posle više od 12 sati provedenih na motoru.

 

 

Sagmajster ističe da u prvom delu brzinca sve funkcionisalo kako treba, ali da su onda usledili problemi sa KTM motorom.

 

„Koliko sam čuo svi koji su vozili KTM imali su problema sa restriktorom i nikome motor nije radio kako treba. Prvih 89 kilometara išao sam maksimalno dobro, a onda je motor počeo da trokira. Koliko god da sam zavrtao gas, ništa se nije dešavalo, zbog toga sam više od deset puta pao, jer nisam mogao da dođem do vrha dine. Posle toga sam izgubio svu snagu i nastala je agonija“.

 

„Dakar nije trka, ovo je preživljavanje, sreća je da sam uspeo da stignem do kampa. Polsednjih 30 kilometara vozio sam 20 km/h, samo da ne bih pao. Još jednom ponavljam, izuzetno sam fizički jak, ali sada verujem kako je bilo Đokoviću, kada je onomad odustao. Više od deset litara vode, četiri Red bula i infuzija jedva su mi povaratili snagu“, istakao je jedini srpski predstavnik na Dakaru.

 

Po rečima slovenačkog motocikliste Mirana Stanovnika, koji je zbog preloma prstiju na levoj ruci morao ranije da završi trku, ovo je bio izuzetno težak dan, praktično samo za fabričke vozače. Osušena grana koja je virila iz peska bila je kobna po Slovenca, jer mu se tako žestoko zabila u ruku da mu je polomila kosti. Organizator se nije mnogo dvoumio, već po ukazanoj pomoći u kampu poslao ga je helikoptoreom u La Riohu, posle čega će nastaviti za Buenos Aires i natrag u Ljubljanu na operaciju.

 

Staro je pravilo da čim je brzinski ispit, uslovno rečeno, kratak onda je izuzetno težak, a posebno kao na trećem kada po izlasku sa specijala, nije bilo etape do kampa. Ko dođe do cilja taj je preživeo i odmah tražio pomoć od svog tima. Najteže je bilo onima koji su morali tek da lutaju po kampu, kako bi pronašli svoje, jer za neupućene, Dakar bivak liči na veliki vašarske varijante u Srbiji, kako po prostranstvu, tako i po šarenilu boja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 侍, 671 postova
  • Lokacija: Булбулдер
  • Motocikl: Honda XRV 650

još jednom je na ishod uticala jedna od fizičkih mana ljudskog tela koja ne može da se uvežba ili utrenira ili bilo kako ispravi... telo može da apsorbuje do 2dl vode na sat a da izgubi 1,5l ...

bitno je da je sada Gabor dobro...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Rezultati trece etape:

 

1 002 DESPRES (FRA) KTM 03:01:09 00:00:00

2 005 RODRIGUES (PRT) YAMAHA 03:11:49 00:10:40

3 010 GONÇALVES (PRT) BMW 03:13:18 00:12:09

4 003 CASTEU (FRA) SHERCO 03:13:22 00:12:13

5 009 LOPEZ CONTARDO (CHL) APRILIA 03:18:14 00:17:05

6 014 DUCLOS (FRA) KTM 03:18:54 00:17:45

7 031 MANCA (ITA) KTM 03:19:05 00:17:56

8 024 STREET (USA) KTM 03:20:01 00:18:52

9 001 COMA (ESP) KTM 03:22:46 00:21:37

10 004 ULLEVALSETER (NOR) KTM 03:24:39 00:23:30

 

 

 

Ukupni poredak:

 

 

1 002 DESPRES (FRA) KTM 08:54:04 00:00:00

2 003 CASTEU (FRA) SHERCO 09:04:07 00:10:03

3 005 RODRIGUES (PRT) YAMAHA 09:12:01 00:17:57

4 031 MANCA (ITA) KTM 09:18:33 00:24:29

5 014 DUCLOS (FRA) KTM 09:25:02 00:30:58

6 024 STREET (USA) KTM 09:27:30 00:33:26

7 009 LOPEZ CONTARDO (CHL) APRILIA 09:31:19 00:37:15

8 001 COMA (ESP) KTM 09:36:08 00:42:04 22:00

9 004 ULLEVALSETER (NOR) KTM 09:39:27 00:45:23

10 010 GONÇALVES (PRT) BMW 09:47:17 00:53:13

11 035 CECI (ITA) APRILIA 09:51:31 00:57:27

12 034 PEDRERO GARCIA (ESP) KTM 09:52:17 00:58:13

13 050 PELLICER (ESP) YAMAHA 09:54:49 01:00:45

14 023 BERGLUND (SWE) KTM 09:55:36 01:01:32 05:00

15 042 JAKES (SVK) KTM 10:08:13 01:14:09

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1073 postova
  • Lokacija: Beograd.........Srbija.......
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure 2014 - Touratech oprema full + F650GS Dakar

Jedan TEZAK i moze se reci LOS dan je prosao......................zao mi je Mirana Stanovnika.........zelim mu uspesnu operaciju ruke i sto brzi oporavak.

 

Sto se tice Gabora............."pretekao" je ..........zahvaljujuci pre svega svojoj prirodnoj konstituciji i pomoci francuza Deklerka........BRAVO DEKLERK ! i hvala ti sto si pomogao nasem prijatelju.

 

Gabore.ostaje ti da se dobro odmoris (koliko je to vec moguce) i da u sledecoj etapi nastavis LAGANICA ...........ali PUN GAS !!!!!!!!!! i bice sve OK.........

 

Svi smo uz tebe...............nadam se da ce ti to dati dovoljno snage da izdrzis.

 

Pozdrav od tvog druga .................Marokanca.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: hornet

Koliko sam ja shvatio danasnja etapa je skracena za 40km tako da je cilj na CP3.Gabor je na 111km stigao 71, do kraja ima jos neka 52 km.Nadam se da ce sto pre i sigurnije stici do cilja da bi imao sto vise vremena da se odmori za sutra.

 

Napred Gabore!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 719 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM ima

  Krivo mi je za Stanovnika.

  Za ovog našeg baju šta da kažem, rodila ga majka ni Dakar mu nemož' ništa!

  Svaka čast Deklerk.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bez čvaraka, 1212 postova
  • Lokacija: na severu
  • Motocikl: Naked u najavi
Koliko sam ja shvatio danasnja etapa je skracena za 40km tako da je cilj na CP3.Gabor je na 111km stigao 71, do kraja ima jos neka 52 km.Nadam se da ce sto pre i sigurnije stici do cilja da bi imao sto vise vremena da se odmori za sutra.

Upravo tako!

Posle 38. km Gabi je bio 77.

posle 83. - 74.

posle 111. - 71.

Etapu je do sada zavrsilo 63 motociklista.

Stanovniku mozemo da porucimo da i ovde ima simpatizere i da mu pozelimo brz oporavak.

Go Gabi, go!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 875 postova
  • Lokacija: Zrenjanin/Novi Sad

Gabor na cilju kao 71, sa zaostatkom od 46'53''! Bravo

Onda se moze reci da je ova etapa prosla bez problema ako je to vreme zaostatak za vodecim. Svaka cas'!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Dakar: Koma na vrhu, Sagmajster 71.

 

Aktuelni šampion Dakara Mark Koma ostvario je najbrže vreme na četvrtoj etapi 31. izdanja najtežeg relija na svetu, voženoj od Fijambale do Kopijapa.

 

Španac, vozač ekipe KTM, je do trijumfa došao u vremenu od 1:46.58 sata, s dva minuta i četiri sekunde prednosti u odnosu na Davida Kastua, na motoru marke Šerko, dok je treće vreme imao vodeći u generalnom plasmanu, još jedan vozač austrijske ekipe, Siril Despre.

 

Jedini srpski predstavnik u Argentini i Čileu Gabor Sagmajster zauzeo je 71. mesto na etapi, s zaostatkom od skoro 47 minuta u odnosu na Komu. Posle četiri etape Sagmajster zauzima 70. mesto u generalnom plasmanu Dakara, u kojem vodi Despre, ispred Kastua i Eldera Rodrigeša na Jamahi.

 

I dok su motociklisti završili etapu, automobilisti su tek počeli da pristižu na cilj.

 

31. Dakar nastavlja se u sredu, kada se vozi 670 duga etapa od Kopijapa do Antofagaste, dok je brzinac dug 483 kilometra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova

Sad sam pre minut pricao sa tatom,i kaze da je danas bilo sve ok,juce se skoro je dehidirao,stao da mu pomogne najbrzi vozac quadova,pa je neko zvao helikopter verovatno vozac quada,pa je dobio infuziju da bi mogao nastavit dalje.Vise od sva sata se mucio u sred pustinje.Pitao sam ga kako je bilo danas?Rekao je ovaj dan bio laksi,motor nije trokirao i da je zadovoljan sa plasmanom na 70-om mestu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja