Jump to content

Moto Zajednica

Malo "tuning"

Recommended Posts

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

u pravu si, nisam dobro razumeo, proèitao još koji put...

 

znaèi to bi bilo nešto ovako..

 

PnzL9_skicayg3.jpg

 

ako se ulje bude dizalo visoko (višlje od turbine) kroz ovu povratnu cev onda tu nema šanse da bude neki minimalni vakuum, u njoj æe biti mali pritisak (jer ulje naravno neæ samo od sebe da se popne), ne znam koliko bi to moglo da pravi problem. ako to ne pravi problem onda ovo rešenje može da funkcioniše.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: VINKOVCI
u pravu si' date=' nisam dobro razumeo, proèitao još koji put...

 

znaèi to bi bilo nešto ovako..

 

[img']http://cdn.bjbikers.com/images/imported/ko/NZqtL_skicayg3.jpg[/img]

 

ako se ulje bude dizalo visoko (višlje od turbine) kroz ovu povratnu cev onda tu nema šanse da bude neki minimalni vakuum, u njoj æe biti mali pritisak (jer ulje naravno neæ samo od sebe da se popne), ne znam koliko bi to moglo da pravi problem. ako to ne pravi problem onda ovo rešenje može da funkcioniše.

ljepo si to i točno nacrtao....tu apsolutno nemože biti nikakvih problema jer če ulje uvijek iči linijom manjeg otpora-znači sigurno neče probijati kraj karike na osovini rotora... Smatram da bi to jako dobro šljakalo :misli:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: ADA

Nije mi jasno zasto komplikujem sa elektricne pumpom, kad i ovaj resenje funkcionise? Ovaj resenje nisam ja izmislio, nego vec neko, tako je napravio, i radi mu bez problema. Na povratni cev, treba da stavim nepovratni ventil, zbog toga dok ne radi motor, da ulje ne curi u turbo.

 

12y1u_olajvisszabs4.th.jpg

 

h6oTp_szelepzp6.th.jpg

 

eMLZG_ny202052749944jpgforwebya6.th.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

drag ovo što ti hoæeš da uradiš je dosta jednostavnje i pouzdanije (nema el. pumpu) samo ja iz ove tvoje prve skice nisam baš mogao da shvatim šta si mislio.

 

znaèi na povratni vod stavljaš nepovratni ventil da ulje ne ide u turbo kad je motor ugašen, a taj povratni vod stavljaš direktno u pumpu za ulje. i ako bi taj povratni ventil pravio pritisak u povratnom vodu pumpa za ulje bi ga neutralisala.

 

što kaže gixxer brusilicu u ruke pa nam javi kako je ispalo. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: ADA
Ej Drag' date=' èujem da prodaješ motor :lol::lol::lol:[/quote']

Rekao sam za zenu, "ako pobedim u Kunmadaras, odmah dajem u mali oglasi".

Ali treba da znate, da ne verujem, da mogu tamo biti prvak. U mom kategoriju (superstreet), sigurno bice 4-5 motor sa turbom. Samo oni imaju veliki sponzori. Ja nemam niko :cry:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

opet sam prièao sa bratom.

 

rekao mi je da pošto si poveæao snagu svog motora 2 puta u odnosu na fabrièku mora pritisak ulja da ti bude bar 1.5 puta veæi od fabrièkog. sloj ulja (izmeðu radilice i ležaja na primer) ne može da izdrži takvo optereæenje i zato su ti crkli ležaji radilice.

 

druga stvar koju je predložio je da se raspitaš o ureðaju koji se zove waterjet (tako nekako), on služi za hlaðenje vazduha u airbox-u. kod ovog sistema ti je svakako obavezan interkuler ali on ne može da snizi temperaturu vazduha dovoljno, tada nastupa waterjet koji u airbox ubrizgava malu kolièinu vode koja zatim isparava i hladi vazduh. kolièina vazduha ništa ne znaèi ako nemaš gustinu zato se i vazduh hladi (to znamo svi) ovaj sistem samo to još poboljšava.

 

e sad što se tièe ove turbine, svaki proizvoðaè propisuje visinu turbine u odnosu na nivo ulja što otprilike znaèi da ulje iz turbine treba da ima slobodan pad. ako ti ovaj povratni ventili otvara na 0.5 bara to neæe baš biti dobro jer æeš u turbinskom prostoru imat taj pritisak. takoðe ventil æe spreèiti slivanje ulja iz kartera ali æe ulje koje ostane u vodovima i samoj turbini (pod pritiskom od 0.5 bara) praviti problem. svi ovi problemi se drastièno uveæavaju ako ti se filter vazduha zaprlja.

 

ovo što sam napisao za turbinu je èisto teoretisanje i primenjuje se kod motorakoji treba dugo da rade. e sad pošto ti tvoj voziš uglavnom po trkama ne smeta mu da pojede koju kap ulja. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 275 postova
  • Lokacija: Sisak
opet sam prièao sa bratom.

 

rekao mi je da pošto si poveæao snagu svog motora 2 puta u odnosu na fabrièku mora pritisak ulja da ti bude bar 1.5 puta veæi od fabrièkog. sloj ulja (izmeðu radilice i ležaja na primer) ne može da izdrži takvo optereæenje i zato su ti crkli ležaji radilice.

 

druga stvar koju je predložio je da se raspitaš o ureðaju koji se zove waterjet (tako nekako)' date=' on služi za hlaðenje vazduha u airbox-u. kod ovog sistema ti je svakako obavezan interkuler ali on ne može da snizi temperaturu vazduha dovoljno, tada nastupa waterjet koji u airbox ubrizgava malu kolièinu vode koja zatim isparava i hladi vazduh. kolièina vazduha ništa ne znaèi ako nemaš gustinu zato se i vazduh hladi (to znamo svi) ovaj sistem samo to još poboljšava.

 

e sad što se tièe ove turbine, svaki proizvoðaè propisuje visinu turbine u odnosu na nivo ulja što otprilike znaèi da ulje iz turbine treba da ima slobodan pad. ako ti ovaj povratni ventili otvara na 0.5 bara to neæe baš biti dobro jer æeš u turbinskom prostoru imat taj pritisak. takoðe ventil æe spreèiti slivanje ulja iz kartera ali æe ulje koje ostane u vodovima i samoj turbini (pod pritiskom od 0.5 bara) praviti problem. svi ovi problemi se drastièno uveæavaju ako ti se filter vazduha zaprlja.

 

ovo što sam napisao za turbinu je èisto teoretisanje i primenjuje se kod motorakoji treba dugo da rade. e sad pošto ti tvoj voziš uglavnom po trkama ne smeta mu da pojede koju kap ulja. :D[/quote']

 

Vidim da se tema dobila na intenzitetu i sadržaju što mi je vrlo drago, a drago mi je i što se Zvonko ukljuèio !!!

Ovo što si ti napisao na kraju,u tome i je problem, turbina ne trpi nikakva optereæenja na izlazu ulja.

Znam da sam imao dosta problema sa time,a i drugi koji su to radili,ratovali su sa tim.

Što se tièe wather injectiona, to je luda stvar,ali koliko sa ètoa o tom ( ne baš previše ),potrebne su posebne dizne i elektronika koja upravlja sa cijelom stvari jer stvar je vrlo precizna i ako uleti malo previše vode,nastaju stanja.

Drag, bilo bi najjednostavnije kada bi mogao da podigneš turbinu iznad nivoa ulja,ali znam da ti smeta uljni kiler,a i T4 je dosta velika turbina.

Ako ti ne upali ništa ovoga o èemu smo raspravljali onada nema druge nego stavit elektriènu pumpu.odi na google i upiši scavenge pump, mislim da se firma zove Westech.

Vidio si da su na onom linki ( www.turbo-bike.com ) ljudi koristili razna riješenja, puppa,memgrana,a onaj na Banditu je uspio podiæi turbinu tako da mu ništa nije trebalo !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: ADA

Ja mislim, da nije potrebno posebno da stavim pumpu, po sto unutrasnji pumpa napravice toliko vakum, koji otvorice nepovratni ventil i izvucice ulje iz cev. Svakako prvo probacu ovo. Nije jednostavnije od uljene pumpe, ali pumpu tesko mogu da nabavim i jos dosta skupo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 275 postova
  • Lokacija: Sisak
Ja mislim' date=' da nije potrebno posebno da stavim pumpu, po sto unutrasnji pumpa napravice toliko vakum, koji otvorice nepovratni ventil i izvucice ulje iz cev. Svakako prvo probacu ovo. Nije jednostavnije od uljene pumpe, ali pumpu tesko mogu da nabavim i jos dosta skupo.[/quote']

Probaj to šta si rekao,a ako ne ide,onda dalje raspravljamo,ali nadajmo se da æe da upali! :lol:

Jesi se šta igrao sa karburatorima, ja kad sam to radio,prvo sam skinuo karburatore i na stolu sam sve probavao.

U poèetku sam morao da kupim nove iglice jer su stare propuštale gorivo,a malo sam i spustio nivo goriva tako da plovak napravi veæi pritisak na iglicu.

Na kraju sam uspio da dobijem da mi iglice drže oko 0,2-0,3 bara veæi pritisak nego što je u air box-u.

Da, nisi rekao, jesi nabavio regulator pritiska ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: ADA

Na zalost, ni sam nasao u blizini pumpa za ulje. Samo u Ameriku ili u Englesku. Trazio sam u Madarsku i u Srbiju (na net).

Ako neko zna gde mogu da kupim, neka mi javi.

 

bCmxC_olajszivfo7.th.jpg

 

Idemo dalje.

Regulator za benzin, samo ovo sam nasao:

57UZw_benzinnyomasyh0.th.jpg

Od automobila nista ni sam nasao, vec bio sam u N.Sad na autopiac, i nista. U madarsko sam nasao, sad neki dan treba da stize.

U karburator iglice novi su. Je si ti sve ostavio si po fabricki, na pr. igle za siber, velicine dizne itd.. ?Inace i ja vratim fabricki karburator, Mikuni RS40 skinem, jer vise tezije stelovati od fabricki. Koliko si spustio nivo gorivo?

Ovako sam mislio, i cekam tvoj misljenje:

1JyMs_karburatorpr8.th.jpg

Na karburator ima 2 rupa, gde treba isti pritisak sto ima u airbox. Jedan ima kod plovak (plava liniju), i jedan ima kod sibera (zelena linija). Oba dve rupu stavim na airbox.

Sta kazes ti?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: ADA

Danas dali su mi ideju, kako resim nisko turbo problema. Covek ko je rekao, toliko zna o motoru, da ide sa benzinom, ali ni u tome nije siguran!!!

Kaze meni: Pustaj dole motor.

Ja: Lud si!!! pa to ne moze.

:roll: :idea:

Ali razmisljamo malo. Pa sta bi bilo, ako napravim veci karter, i pustam dole pumpu za ulje :?: :?: :?:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 275 postova
  • Lokacija: Sisak

E,ja sam ti na bolovanju pa se javljam iz birtije :lol:

Što se tièe spuštanja kartera,nije loša ideja,ako voziš motor samo za trke.

A što se tièe dizni za gorivo,ja sam imao 134 i bile su malo prevelike,ali pošto æeš da imaš lamda sondu,pa æeš moæi lako da odrediš velièinu.

Uglavno,kreni od 125.

Na mom motoru su bili Mikuniji 36 i oni su imali samo dva izvoda za izjednaèavanje pritiska koje sam spojio u air box.

E, sad tu dobro pazi da te itvode ne spojiš direktno iza difuzora jer tamo su velika pulsiranja pa se dešava da dolazi do buækanja goriva u karburatorima, isto tako gdje spajaš izvode iz karuburatora na air box, tu spoji i izvod sa regulatora pritiska goriva tako da imaš istu informaciju o trenutnom pritisku za sve "korisnike".

Naj idealnije bi bilo da ta tri izvoda ubodeš negdje u cjev koja dolazi iz turba prema air box-u i to da cijevèice budu usmjerene prema turbini.

Nazalost,nisam na poslu da mogu da ti nacrtam u AutoCadu. :cry:

Kad je nivo goriva u pitanju, to samo ovisi o tome koliko æe ti biti dovoljno da stisne iglicu i zaatvori dotok goriva.

Možda èak neæeš morat ništa da diraš.

Sad sam malo bolje pogledao tvoju sliku,ti imaš odvojene izvode za gornji i donji dio karburatora tako da mislim da bi trebao to sve spojit u air box.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: ADA

E' date=' sad tu dobro pazi da te itvode ne spojiš direktno iza difuzora jer tamo su velika pulsiranja pa se dešava da dolazi do buækanja goriva u karburatorima, isto tako gdje spajaš izvode iz karuburatora na air box, tu spoji i izvod sa regulatora pritiska goriva tako da imaš istu informaciju o trenutnom pritisku za sve "korisnike".

Naj idealnije bi bilo da ta tri izvoda ubodeš negdje u cjev koja dolazi iz turba prema air box-u i to da cijevèice budu usmjerene prema turbini.

Nazalost,nisam na poslu da mogu da ti nacrtam u AutoCadu. :cry:

 

Sad sam malo bolje pogledao tvoju sliku,ti imaš odvojene izvode za gornji i donji dio karburatora tako da mislim da bi trebao to sve spojit u air box.[/quote']

Ovaj deo dobro bi bilo da nacrtas, ne moras u AutoCadu, crtaj sa Paintom. Ni sam te potpuno razumeo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 275 postova
  • Lokacija: Sisak

http://www.turbo-bike.com/images/GSX1100EF/P4170409.jpg

Ajd da probamo ovako jer u kafiæu u kojem koristim net nemogu baš ništa da crtam,jebiga.

Mislim da æeš iz ove slike sa mog motora shvatit o èemu se radi.

Ove tri cijevièice su okrenute prema dolazu iz turbine ( velika cjev,a gumenim koljenom koja se vidi dole na slici sam odpoio da se vidi kako tu unutra izgleda ).

Kad bi stavio da su te tri cjevèice okrenute prema difuzoru,svaki puta kad bi se otvorio usisni ventil,imao bi naglu promjenu pritiska što bi dovelo do "uzburkavanja goriva u karburatoru,a pošto ti regulator pritiska goriva isto uzima informaciju o pritisku u zraka air box-u na osnovu koje regulira pritisak goriva, takoðer bi se negativno odrazilo na linearnost u doziranju goriva u karburator.

Jebiga, bolje mogu da objasnim preko crteža nego preko slova! :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: ADA
http://www.turbo-bike.com/images/GSX1100EF/P4170409.jpg

Ajd da probamo ovako jer u kafiæu u kojem koristim net nemogu baš ništa da crtam' date='jebiga.

Mislim da æeš iz ove slike sa mog motora shvatit o èemu se radi.

Ove tri cijevi su okrenute prema dolazu ii turbine ( cjev,a gumenim koljenom koja se vidi dole na slici sam odpoio da se vidi kako tu unutra izgleda )[/quote']

Znaci, tako ne valja, ako stavim ana airbox, nego moram na cev :?: A sta su taj mali cevi unutra :?:

 

Ovako ne?

vkynR_karburatorpr8.th.jpg

 

Nego ovako :?:

FeeSk_karburator1wj2.th.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 275 postova
  • Lokacija: Sisak

Odprilike tako,ali bilo bi dobroa da budu te male cjevi okrenute prema turbu.

Ja sam morao da napravim tako jer sam prvi puta stavio ditekdno iza difuzora,pa sam imao problema o kojima sam ti pisao i najlakše mi je bilo stavit u te rupe tri savijene cijevi okrenute prema turbu,a i tako mi je najbolje odgovaralo zbog rasporeda creva .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: VINKOVCI

Ja bih na taj motor stavio bregaste od uljnjaka 750+tvrdi federi za ventile i ajnšpric od srada 750 iz 98.god i power commander sa napravljenom mapom i to je to! zamislite kako bi to izgledalo da se motor zavrti cirka 13000 okretaja uz turbo a vanjski prenos jako produžen..... I nikakvih problema sa gorivom !!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: ADA
Ja bih na taj motor stavio bregaste od uljnjaka 750+tvrdi federi za ventile i ajnšpric od srada 750 iz 98.god i power commander sa napravljenom mapom i to je to! zamislite kako bi to izgledalo da se motor zavrti cirka 13000 okretaja uz turbo a vanjski prenos jako produžen..... I nikakvih problema sa gorivom !!

 

Bregaste mi je Yoshimura, pa ne bi menjao :wink: , a za ostale :?: Vec razmislio sam, ali ja stavio bi ajnspric od gsx 1400. Taj vise slici na moj, oba ujlani. Ali opet to lova, i to nije malo. Zato ni sam uzeo. Inace i karburator, je dobro. Ne treba mu nista elektrika, sve "automatski" napravi. Ali ako nadem negde polovan i jeftino, uzecu. Inace pre bi stavio magnezium, ili karbonske felne. :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: VINKOVCI
Ja bih na taj motor stavio bregaste od uljnjaka 750+tvrdi federi za ventile i ajnšpric od srada 750 iz 98.god i power commander sa napravljenom mapom i to je to! zamislite kako bi to izgledalo da se motor zavrti cirka 13000 okretaja uz turbo a vanjski prenos jako produžen..... I nikakvih problema sa gorivom !!

 

Bregaste mi je Yoshimura' date=' pa ne bi menjao :wink: , a za ostale :?: Vec razmislio sam, ali ja stavio bi ajnspric od gsx 1400. Taj vise slici na moj, oba ujlani. Ali opet to lova, i to nije malo. Zato ni sam uzeo. Inace i karburator, je dobro. Ne treba mu nista elektrika, sve "automatski" napravi. Ali ako nadem negde polovan i jeftino, uzecu. Inace pre bi stavio magnezium, ili karbonske felne. :wink:[/quote'] Rekao sam ti da sam ti zadnju magnezijsku poklonio-trebaš ju samo preuzeti !!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: ADA
Ja bih na taj motor stavio bregaste od uljnjaka 750+tvrdi federi za ventile i ajnšpric od srada 750 iz 98.god i power commander sa napravljenom mapom i to je to! zamislite kako bi to izgledalo da se motor zavrti cirka 13000 okretaja uz turbo a vanjski prenos jako produžen..... I nikakvih problema sa gorivom !!

 

Bregaste mi je Yoshimura' date=' pa ne bi menjao :wink: , a za ostale :?: Vec razmislio sam, ali ja stavio bi ajnspric od gsx 1400. Taj vise slici na moj, oba ujlani. Ali opet to lova, i to nije malo. Zato ni sam uzeo. Inace i karburator, je dobro. Ne treba mu nista elektrika, sve "automatski" napravi. Ali ako nadem negde polovan i jeftino, uzecu. Inace pre bi stavio magnezium, ili karbonske felne. :wink:[/quote'] Rekao sam ti da sam ti zadnju magnezijsku poklonio-trebaš ju samo preuzeti !!!

Ako idem u Hrvatsko, javicu. I hvala lepo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: ADA
Ja bih na taj motor stavio bregaste od uljnjaka 750+tvrdi federi za ventile i ajnšpric od srada 750 iz 98.god i power commander sa napravljenom mapom i to je to! zamislite kako bi to izgledalo da se motor zavrti cirka 13000 okretaja uz turbo a vanjski prenos jako produžen..... I nikakvih problema sa gorivom !!

 

Bregaste mi je Yoshimura' date=' pa ne bi menjao :wink: , a za ostale :?: Vec razmislio sam, ali ja stavio bi ajnspric od gsx 1400. Taj vise slici na moj, oba ujlani. Ali opet to lova, i to nije malo. Zato ni sam uzeo. Inace i karburator, je dobro. Ne treba mu nista elektrika, sve "automatski" napravi. Ali ako nadem negde polovan i jeftino, uzecu. Inace pre bi stavio magnezium, ili karbonske felne. :wink:[/quote'] Rekao sam ti da sam ti zadnju magnezijsku poklonio-trebaš ju samo preuzeti !!!

Zvonko :!:

Ako dajem ti adresu, od sogorov sin, pored zagreba, da li mozes tamo da posaljes ta felne :?: Za 2-3 sedmicu ici ce mi sogor kod njegov sin, on mogao bi da donese kuce.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja