Jump to content

Moto Zajednica

Egipat, uputstvo za upotrebu.

Recommended Posts

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Ekipo,

 

Oèekujuæi loše vreme u istoènoj Evropi, Nat i ja odletesmo u Egipat na svadbeno putovanje. Pokušaæu ovim putem da Vam doèaram atmosveru u toj Afrièkoj zemlji èisto da steknete utisak o nilskoj zemlji i navikama njenih stanovnika.

 

Stanovništvo Egipta su pretežno muslimani i to 8 od 10. Ostatak su pravoslavci, Kopti. Prepoznaæete ih po tetoviranom krstu na unutršnjem delu leve podlaktice. Svi oni koji su bili u severnoj Africi, (ja sam bio u Alžiru, Tinisu i Egiptu) mogu da potvrde da su arapi prljavi. Jebeš ga, nije lepo tako prièati, ali su stvarno imuni na štroku. Po vasceli dan sede kraj šiše (nargile) i puækaju duvan sa ukusom jabuke. Savršeno su pomireni sa èinjenicom da se situacija neæe brzo promeniti i onda po ceo dan uživaju u svojoj opuštenosti. Proseèna plata u Egiptu je oko 40 eura, tako da egipæani uopšte ne gaje nade o bogatstvu, žive da bi živeli, jedu dosta voæa i povræa, koriste dosta jakih zaèina i kupuju vodu. Stomaèni problemi su normalna stvar za sve one koji nisu navikli na njihov režim ishrane. Oblaèe se uglavnom u Galabeje, to su one haljine koje se vuku po zemlji i veoma su talentovani za jezike, pa se možete sporazumeti sa skoro svakim, od prosaca do saobraæajaca. Jel pomenuh saobraæaj?

 

Saobraæaj

 

Ovo sam namerno stavio u posebno poglavlje jer zaslužuju posebnu pažnju. Svakako po prispeæu u Hurgadu, saèekala nas je beograðanka Mina koju su svi pitali za informacije o hotelima, plažama a ja sam je pitao o uslugama iznajmljivanja motora. Odgovor je bio "nemoj molim te, ako Boga znaš" U prvi mah mi je to izgledalo malo preterano, ali sam veæ prvog dana shvatio o èemu se radi. Gorivo u Egiptu košta oko 1 egipatske funte po litri, 7 funti je jedan euro. Naš ekvivalent bi bio oko 15 dinara za beMzin i oko 12 za dizel. Jebote. To znaèi da svako ko ima vozilo koje radi na teèno gorivo ne izlazi iz njega. Kako voze Egipæani? Kao manijaci! Vrhunac svega je vožnja po noæi kada Egipæani ne pale svetla!!?? Upale samo poziciju, i po potrebi ablenduju ili upale 4 migavca. Zamislite situaciju da idete autoputem 120 na sat i ne palite farove. Opušteno. Kada smo upitali vozaèa zbog èega ne koriste farove, dobili smo odgovor da su Egipæani odlièni vozaèi i da imaju puno poverenje jedan u drugog.

 

404.jpg

 

Ovo je situacija kada je "Mišku" daleko da ide do prvog mesta gde se možeš okrenuti na autoputu jer treba da se iskljuèimo na sporedni put, pa koristi suprotnu traku, izbegavajuæi pri tome automobile iz suprotnog smera podjednako sklanjajuæi se u levu i u desnu stranu njihove trake. To su nam uradili i noæu, ali nisam slikao jer sam se držao za Natašu. Što se voznog parka tièe, Egipæani se ne mogu baš pohvaliti novim automobilima. Uglavnom cepaju Toyotine kombiæe, Peugeot 406, Fiat 128, i veliki broj Isuzu i Toyota dostavnih vozila. Vozaèka dozvola se kupuje i košta 20 egipatskih funti i može se kupiti kada napunite 18 godina i popunite formular. Da li voze motore? Pomalo. Iskreno oèekivao sam veæi broj motora, obzirom na klimatske uslove, ali sam naišao na više magaraca nego motora. Bukvalno. Kada kažem motor, radi se uglavnom o mašinama koji nose nalepnice sa imenima Lifan, Bajaj, Dayun, Wujang, ali se može naæi i po koja Honda...

 

404.jpg

 

Za ekipu Vespaša (na slici su neke LML kopije Vespi, Made in India) predlog za dizajn sedišta.

 

PVSyd_img2626pr1.th.jpg

 

Dextere, ovo je samo za tebe, ova mašina je izmišljena za onu pustaru, lanac je suv ko dupe, auspuh je samo cevka, ruèke su pokidane, gume æelave, ali... koga boli za to kada XT razara onu pustaru... Sa sve zaštitnom opremom...

 

404.jpg

 

fxSAN_img2889nj1.th.jpg

 

McDonalds ima dostavu...

 

404.jpg

 

Generalno, što se motora tièe, ako neko planira da napravi turu Srbija, Bugarska, Turska, Sirija, Izrael i Egipat, moraæe da obrati pažnju na mnoge stvari. Jedino neèe morati da brine o ceni goriva jer je ona vrlo povoljna. Predpostavljam da bi prvi stradali filteri vazduha... Te mnoge stvari su tendencije vozaèa da menjaju pravac bez migavaca, da voze bez farova (nikada neæu shvatiti zašto), da koriste suprotne trake autoputa kao svoje, i da se pri tome nikada ne iznerviraju, deru ili reaguju bilo kako drugaèije nego kamenom facom. Vazdušnom linijom, do Hurgade ima 2500 kilometara, temperatura vazduha u predhodnih desetak dana se kretala od 29 do 35. Putevi su solidni (na onim mestima gde ih ima) asfalt je korektan, bez rupa i veæih ošteæenja, sa mnoštvom ležeæih pandura i simpatièno obeleženim pešaèkim prelazima...

 

404.jpg

 

Milicija uglavnom pazi na teroriste, prilièno je naoružana i ne obraæa pažnju na saobraæaj. U Egiptu je sve opušteno...

 

Živi bili,

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1331 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Generalno' date=' što se motora tièe, ako neko planira da napravi turu Srbija, Bugarska, Turska, Sirija, Izrael i Egipat......[/quote']

 

Ne može ta ruta, vrlo teško izvedivo, gotovo nemoguæe sa "našim"

pasošima. Ako imaš Sirijsku vizu, Izrael te neæe pustiti unutra, a

trajekt za Izrael vozi samo sa Cipra i to sezonski. Jedini realan

put za doæi motorom je Sirija-Jordan-Egipat, i to trajektom iz

Aqebbe preko Crvenog mora. Sve ostalo je velika lutrija. Imam

frienda koji je prošle godine odradio to putovanje, to je jedina ruta

koja prolazi motorom ( NikolaM ga dobro zna ).

 

Inaèe, super put, slike i utisci :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 426 postova
  • Lokacija: Beograd

Lep opis!

Jos uvek ne mogu da se nacudim toj vozackoj logici :? :?

 

@djura

Ja sam pre 3-4 godine bio u Tunisu i isto sam rekao sebi da me taj deo sveta vise nece videti... jes' da me kopka zelja da vidim piramide, ali sumnjam da cu to uraditi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 195 postova

Generalno' date=' što se motora tièe, ako neko planira da napravi turu Srbija, Bugarska, Turska, Sirija, Izrael i Egipat......[/quote']

 

Ne može ta ruta, vrlo teško izvedivo, gotovo nemoguæe sa "našim"

 

Taman mislio to isto odgovoriti, kad vidim tvoj post :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

I ja sam to cuo. Momci iz Srbije su prosle jeseni krenuli na slicnu rutu, ali su izvadili Izraelsku vizu "unapred", i nisu ih pustili u Egipat.

Imam tu rutu u nekom planu, i jako bih voleo da prodjem tim predelima, i to bas ovako kako je AnteK opisao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 221 postova
  • Lokacija: Toronto, Canada

Egipat je KEVA. Bio sam u Hurgadi jednom i otisao bih uvek ponovo. Ovo nije samo moje misljenje vec i onih koji su bili samnom. Fenomenalno smo se proveli a na kraju nismo uspeli da potrosimo novac koji smo poneli jer je sve jeftino.

 

Postoji samo par stvari na koje treba obratiti paznju a to su prodavci, ni slucajno ne stajati pored izloga i ne obracati paznju na prodavce dok vas vuku za rukav, samo ignore. I druga stvar je da ce vas veoma rado prevariti na svakom koraku, nesto kao nasi ganci. I ovde mislim na prodavce, jer su oni jedini prevaranti.

 

Kad se naviknete na te dve stvari sve ostalo je fenomenalno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

ja sam bio u tunisu pre tri godine i mogu da kazhem da sam ono jedva podneo... i psihichki i fizichki.. klima extremno teshka... to mi je najtezhe palo od svega... hrana je ne daj gospode bozhe... kada sam jedva uspeo da nadjem piceriju da se najedem ko chovek, bolje da ne znate shta su mi doneli i to pod nazivom pizze... dosta chudnih obichaja... dodushe ljudi su uglavnom fini i ljubazni i svi vas poshtuju kao stranca jer oni znaju da zavise od vas... trgovci su za sve pare...

jedino mi je drago da sam video saharu, tj. tim delom putovanja sam prezadovoljan... oni ljudi, onoliko volje za zhivotom i raspolozhenja, osmeha... takva atmosfera medju ljudima koji ne znaju shta je chokolada, televizija, mobilni telefon... da ne pricham dalje...

kada su videli dzipove kojima smo doshli, okupilo se bukvalno 100 ljudi, zhiva atrakcija videti dzip... mislim da su mesecima o tome prichali :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja