Jump to content

Moto Zajednica

Utvrdjivanje kvaliteta motora

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 189 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Keeway Speed 150

Pozdrav svima!

Ova rasprava je baš lepo krenula.

Za razliku od mnogih na sličnu temu, je "kreativna" i bez nepotrebnog prozivanja.

 

Da dam i ja mali doprinos tome.

Naime kvalitet dva motora i nije tako teško precizno utvrditi i uporediti.

Pravi način za to je da se utvrdi spisak karakteristika kvaliteta koji bi bilo dobro da bude

dužine 15 - 25 i dati ocenu za svaku od karakteristika.

Kada se odrede težinski faktori za svaku karakteristiku i pomnože sa ocenama dobiju se

dve uporediva broja u zbiru. Samo za to treba malo više vremena.

 

Elem da ne smaram više.

Stoji sve što je rečeno u vezi cena i dobijenog kvaliteta, bezbednosti, želja....

Ono što ja mislim da je definitivno na strani kineza jesu:

1. Cena

2. Manje se kradu

3. Potrošnja goriva

4. Troškovi održavanja

 

Ako želite u brojkama to izgleda ovako:

Na 100 km (na sezonu od 5.000 km)

3l goriva          270 dinara (od prilike)

servis          +  160 dinara (dva servisa po 4.000 sa uračunatim uljem, svećicama...)

gume          +  90 dinara (dve gume = 9.000 na 10.000 km)

                ---------------------

                        520 kinti

 

To je od prilike to. Mislim da nisam ništa propustio i da nisam smorio.  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

uf, ala je to neka mrsava sezona sa 5000 km, kao da smo na Aljasci, kod mene bar duplo po motoru, nemojmo sad ....:)

 

Potrosnja je po gradu do 4 lit zimi, leti nesto manje ali ne drasticno za 250 ccm, za 150 i 50 ccmje izmedju 2,5 i 3,5 lit. Na otvorenom, bez obzira na opterecenje, potrosnja pada na 2,5 za 150 i 3 za 250 ccm, sto je skroz korektno u sustini.

Meni su zbog toga zanimljivi izmedju ostalog. Ne zato sto mi je nekakav problem da pazarim gorivo, vec zbog istih brzina kojima vozim vec godinama, a sada samo gledam sta najmanje potrosi da bi teralo tu brzinu.

 

Odrzavanje je relativna kategorija, ali zanimljivo da je lanac jeftiniji nego set za ispiranje i podmazivajne lanca, eto...

Oprema je opet interesantna jer na kienzima sasvim lepo i prirodno izgleda i jeftinija oprema, ali na skupljima japanskim pandamima (ovde sam mislim na polovnjake recimo), svaka usteda na opremi se iz aviona vidi....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Wlado, sto se tice redovnog servisa, moze o i jeftinije. Vecina nas samostalno to obavlja, jer zamena ulja i svecica nije problem, pa servis kosta kolio i litra ili dve ulja u zavisnosti u koji motor koliko ide. Svecice se prema korisnickim uputstvima menjaju na svakih 10-15000, ne znam tacno koliko tacno za koji motor.

 

U ovlascenim servisima uvek menjaju i svecice svaki put, verovatno jer bi im bilo bezveze da ti kazu da su ti zamenu ulja naplatili toliko, nego jos u pricu ulaze i svecice, ako treba dotegnu lanac ili tako neku sitnicu, ili "nasteluju ventile". Pod navodnicima mislim da je to zabelezeno kao jedna od stavki koje se obavljaju prilikom servisa, a ustvari steluju samo ako kuckaju.

 

Cak moze da se ustedi i na zameni ulja, jer ukoliko se sipa kvalitetno ulje, a provodi se dosta vremena na motociklu i prelazi veca kilometraza po sezoni interval se moze i produziti. Intervali od 1000km do 2-2.500km mi deluju vise kao jos jedan vid zarade nego kao realna potreba.

 

Jos jedno obralozenje bi bilo da proizvodjaci Automobila propisuju zamenu ulja od 15.000km na nekim trzistima, a najcesce 30.000 ili cak 45.000 ili jednom godisnje.

Slazem se da su motori turazniji, ali i ako pogledamo kolicinu ulja npr. 4l na 2000ccm i 4cilindra sto bi izaslo oko 0.5l na 250ccm, a u motore te kubikaze staje priblizno 2l. Kada uporedimo servisne intervale ispada da motor unisti 10puta brze cetvorostruku kolicinu ulja, ili ako bi i zapreminu uzeli u obzir (mada nisam siguran koliko bitnu ulogu ona igra) ispada da ulje u motociklu traje 40-50 puta manje. Nije li malo nerealno? Ne verujem da bas toliki uticaj ima nedostatak uljnog filtera i 20-30% veca turaza, a cak sam nasao i podatak da ulju vise odgovaraju veci obrtaji i da u tom slucaju duze zadrzava svoja svojstva.

 

Da sam na skuteru menjao ulje onda kada je "trebalo" prva sezona bi prosla sa 6-7 zamena. Ulje koje su mi sipali u servisu je bilo za:

"putnicka i teretna vozila sa ili bez turbo punjaca na dizel ili benzin kao pogonsko gorivo". Cim je toliko univerzalno, mora da je i dobro u obrnutoj proporciji. Finansijski doduse nisam nista ustedeo jer iako sam sipao ulje na dvostruko vecoj kilometrazi, ulje je i bilo dvostruko skuplje od "njihovog", ali sam ustedeo sebe dosadnog posla menjanja ulja na svakih mesec dana ili cak manje.

 

@lancia88

Motori za gospodu, nema  prljanja. ;D

Stvarno se ne isplati kupovati sprejeve, jer kako god da se odrzavaju trebalo bi da izguraju bar 10000km u vecini slucajeva. Ja sam nasao neki kompromis u vidu silikonskog spreja od 150din, ili ako me ne mrzi mazem sa SAE90.

Uglavnom mazem kad se setim i to mi ne spada u nikakav vid obaveze na koji posebno obracam paznju.

Pozitivna stvar je sto lancanici nisu neophodni za zamenu, za razliku od vecine motora gde se kupuje iskljucivo set, a zbog skromne snage motocikala isti ce da potraju. Ne znam koliko bi trebalo da mogu da prezive, ali na mom motoru se ne razlikuju (bar ne primetno) od novih lancanika posle predjenih 15-16000km.

 

Vidim da je spomenuta kilometraza od 10000km godisnje, zanima me (a verujem i druge) kolika je do sad postignuta kilometraza?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

  Sto se tice kvaliteta kineskih motora - samo par stvari. Kod nas na trzistu mozete naci istog kineza pod dva razlicita imena. Prvi je jeftin, drugi duplo skuplji. Za prvog imate garanciju 6 meseci do godinu dana, i par hiljada kilometara, za drugog dve godine . Zakljucak izvedite sami.  A i Peugeotovi skuteri se rade u kini . Toliko !

То је и најцрње - тешко можеш дабудеш сигуран шта ваља, ашта баш и не, кад је довољно слично.

 

И не само да се "Пежоови" скутери производе у Кини, већ и "Пјађови", "Бенелијеви", мотор за BMW F-650, делови за "Харлије", неколико малолитражних "Јапанаца"...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

 

Vidim da je spomenuta kilometraza od 10000km godisnje, zanima me (a verujem i druge) kolika je do sad postignuta kilometraza?

 

Pa, ja sam testirao, vozio, imao/imam vise motora, raznih marki i kubikaza, naprosto mi je to zanimacija zadnjih godina, od ovih ispred kuce, treba da su na satovima preko 20000 svaki, dok u garazi jos uvek jedan malecki chopper od 49ccm ceka mog mladjeg klinca koji izgleda nije bas zainteresovan da samostalno vozi, a da mu je na satu nekih 7-8-9 K, tako nesto, iako smo jednog Dinka sa istom kubikazom parkirali i sa 20K na satu :)

 

Nisam se nesto upustao u problematiku sveukupne kilometraze jer generalna kosta 120-200 eura pod uslovom da nista ne cackas, samo platis u servisu da zamene sve delove. Ako menjas sam svecice i ulje, onda prepolovis ove cifre, uzmes delove i zavrsis generalnu, tako da me zaista ne zanima neki ukupan skor.

Moj odnos prema motociklu godinama je vec takav - sipas i ne mislis, mada...bude i ne-sipas i ne mislis :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 458 postova
  • Motocikl: gpz 500 s

Ako malo procesljate oglase,primeticete da polovni Kinezi uredno nalaze put do novih kupaca,ne vuku se bas cesto po oglasima mesecima.

 

Mozda preterujem,ali mi se cini da se i sasvim solidno i u ne teko dugim vremenskim intervalima prodaju.

 

Estetski dopadljivi mnogima,mlada godista,mali potrosaci,niske cene...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

ja ne prodajem, slazem u garazu :)

Procentualno posmatrano, najvise se gubi na kineskim motorima, ali niska startna cena menja sliku kada pretvorimo u dinare/eure taj gubitak. Pretpostavljam da bi za dve godine nekakav kineski chopper od 150 ccm mogao da izgubi i 50% vrednosti, ali to opet ne bi bilo vise od 700-800 eura. Za dve godine skuplji japanski pandami mogu lako da izgube toliko za dve godine u novcu, dok evropski mogu i vise, ali onda je opet upitan dolazak na nekakav minimum ispod koga se ne ide dalje. Na tom minimumu se kreira otprilike podjednak odnos u cenama izmedju kineskih i ostalih motora i tesko da se ide ispod toga, dok se na americkim moze cak i zaraditi tada.

 

Ipak, kao faktor posmatranja moglo bi da se uzme i to sto kupac jedne, primera radi, Afrike, prilicno moze biti siguran da nece izgubiti vise od 100-ak eura za godinu ili dve aksploatacije, ukoliko ju je uzeo na njenom istorijskom miimumu koji iznosi, recimo 2500 eura ako se bas ne bude preterano zurio ili ga neki drugi faktor ne bude vanredno sprecio da postigne cenu kao i kada je pazario motor. sa druge strane, sa kineskim motorom lako je moguce cak i na minimumu izgubiti i nesto vise od te cifre jer je cena polovnog relativno bliska ceni novog, pa kad se uvedu i novi modeli u pricu, minimum bi mogao da postane elasticniji na stetu vlasnika kineskog motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • prisutan, 958 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: keeway cruiser 250,KLE 500,BMW K75, ZEPHYR 750,CBF 1000 BENELLI TRK 702

ja sam u b.luci i prodajem svoj kinez koji sam platio 4500 km(2250eura) a prodajem ga za  2500km-2700km(1250eura) a star je dvije godine,inace kod nas se kinezi tesko prodaju,tako da sami izvucite zakljucak,skoro 50% gubitka,a jos je 250ccm,i u odlicnom stanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

samo da se nadovezem na gubitak u ceni kod nas uzmimo princa koji je najcheshci cruiser ako smem da primetim nov je do skora bio 1350e ako se nevaram , u principu polovan nebitno dal je godinu ili 3-4 star nije bio ispod 850e .... e a uzmimo npr po meni najcheshce vozen cruser japanskog proizvodjacha to mu dodje Virago od 600ccm koji je oko 7000e e sad je pitanje koliko para se izgubi na jamahi za dve godine npr sigurno 2 do 3 hiljade shto mu procentualno dodje isto , ali je pitanje ko ima da plati toliko za motor tako da gubitak na ceni ne regulishe toliko kvalitet vec trzishte

 

jedno je sigurno a to da je novo novo i ako dobijesh i garanciju na godinu dana to je definitivno mnogo isplativije nego kupiti "firmiran" motor star 20godina , primer enduro od 125 su oko 1300e kineski a honda ili yamaha su za te pare u rasponu od 87 godine do 92godine ... da napomenem da su na kinezu tehnichka reshenja ista ko i na ovim motorima od pre 20godina samo malo bolje izgledaju na oko , po mom mishljenju kineza vozish sigurno 10.000km bez ulaganja , dok na polovnjaku morash u naredna tri meseca sve da zamenish kochnice , lanac , akumulator itd itd itd ... ne bi ga prodavao taj ko ga prodaje da mu neshto ne fali ....

 

ako imash malo para u dzepu pravi izbor je kinez , ali ako imash 2soma i vishe onda vec u ovoj krizi moze da se iskopa i Fazer 2003 god za 2soma eura verovali ili ne ima u oglasima ....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Architect, 339 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet S

Na bilo kom motoru koji je nov se gubi dosta para, to je sasvim normalna stvar. Dosta zavisi i od vrste motora koji se prodaje, ne mogu R i kruzer da isto gube cenu tokom godina, a opet zavisi i od trzista, tj zemlje u kojoj se nalaze. Procentualno, kinezi gube vise, ali je u kesu to i dalje razumna svota.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2819 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Moj Speed 150 kupljen polovan placen 900 prodat posle 10 meseci za 850 bez dinara ulaganaja licno mislim da nisam nista izgubio mozda sam cak i dobio presao sam oko 2000 sa njim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

.... Virago od 600ccm koji je oko 7000e e  ....

 

Zbunjen sam...?

Virago?

600ccm?

7000 eura?

 

Inace je racunica tacna, procenat ume da prevari a sustinski dira vise sujetu negoli dzep. Ipak, kruzeri renomiranih proizvodjaca izgube nesto na pocetku ali kasnije uhvate neku donju granicu tako da prakticno gube samo prvi ili drugi u nizu, ostali uglavnom stetuju za nivo vlastitih ulaganja posle kupovine i eventualno koju stotku ispod.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Pozdrav,

 

.... Virago od 600ccm koji je oko 7000e e  ....

 

Zbunjen sam...?

Virago?

600ccm?

7000 eura?

 

Inace je racunica tacna, procenat ume da prevari a sustinski dira vise sujetu negoli dzep. Ipak, kruzeri renomiranih proizvodjaca izgube nesto na pocetku ali kasnije uhvate neku donju granicu tako da prakticno gube samo prvi ili drugi u nizu, ostali uglavnom stetuju za nivo vlastitih ulaganja posle kupovine i eventualno koju stotku ispod.

Pretpostavljam Yamaha Dragstar

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

Drag star da da ...

 

bilo kako bilo , mislim da je sve to u principu isto , kao i sa kolima , jeftino je jeftino , skupo je skupo , najbolje prodje onaj ko kupi 3-4godine star i menja svake godine , tu se najmanje gubi ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Drag star da da ...

 

bilo kako bilo , mislim da je sve to u principu isto , kao i sa kolima , jeftino je jeftino , skupo je skupo , najbolje prodje onaj ko kupi 3-4godine star i menja svake godine , tu se najmanje gubi ...

Slazem se sa tobom, ali samo ako se gleda jedino prodajna cijena. Mislim da treba ukalkulisati i troskovi eksploatacije

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

i Dragstar je 650 ccm, pa me i to zbunilo, ali inace je golema razlika izmedju Viraga (Buraga kako kaze Dexter) i Dragstara, i to ona sustinska ako je vozac iole krupniji ili ako hoce i suvozaca da vozi. Na Viragu to ume da izgleda i groteskno iako u funkcionalnom smislu ta slika ne stoji nimalo, ali, eto...ostaje ipak taj vizuelni utisak.

 

U kvalitet motora ja licno svrstavam i tu opciju, kako kaze jedan prijatelj, pametna je pametna ali svi se mi zatrcimo na lepu ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja