Jump to content

Moto Zajednica

TEMA ZA VLASNIKE BMW-a

Recommended Posts

  • NW, 2593 postova
  • Lokacija: НОВИ САД
  • Motocikl: R 1200 GS

Svaka cast Motoholic samo jos da vozim taj motor....

 

Ne razlikuje se tvoj mnogo, otvori oci dobro trebace ti!   ;D

Upravo je covek opisao kako se vrsi zamena ulja, ulje se nalazi kod ovog modela sa leve strane "rezervoara" kod mene u ramu, gde je slicnost?!

 

 

P.S. Pratim temu dobro...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Bane,

 

Svaka cast na iscrpnom upustvu

, al ono "kurcic" umro sam od smeha, to se po Srpskim servisima naziva zabica a ne kurcic (bas si ti kurcic  :D :D :D)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: VFR 800

Svaka cast Motoholic samo jos da vozim taj motor....

 

Ne razlikuje se tvoj mnogo, otvori oci dobro trebace ti!   ;D

Upravo je covek opisao kako se vrsi zamena ulja, ulje se nalazi kod ovog modela sa leve strane "rezervoara" kod mene u ramu, gde je slicnost?!

 

 

P.S. Pratim temu dobro...

 

Mnogo si mi nesto ozbiljan! Slicnost je u istom agregatu, doduse ulje se ne sipa na isto mesto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Uh-oh, polako bez svađe...  Mislio sam da napišem ali nisam stigao...  F650 i F650ST su jako slični sa F650GS, ali nisu isti.  Kod održavanja najviše se razlikuju u ovom delu koji sam do sada opisao, dakle zamena ulja.  Ostalo će biti sličnije.  Kolegama sa F650 i F650ST bih preporučio da nađu negde tehničko uputstvo za njihov motor, pa da onda upoređuju polako sa ovom temom koju pišem, i onda prilagode servisiranje svom motoru.  Mislim da će tema biti od koristi svima.

 

Ja bih napisao posebno uputstvo i za F650, ali ga nema više ovde u Kaliforniji, jako ga retko viđam, pa nemam od koga da ga uzmem, servisiram i slikam.

 

Bane,

 

Svaka cast na iscrpnom upustvu

, al ono "kurcic" umro sam od smeha, to se po Srpskim servisima naziva zabica a ne kurcic (bas si ti kurcic  :D :D :D)

 

Šta ću, zanat sam pek'o ovde u SAD, pa ne znam sve izraze na srpskom... :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • NW, 2593 postova
  • Lokacija: НОВИ САД
  • Motocikl: R 1200 GS

Svaka cast Motoholic samo jos da vozim taj motor....

 

Ne razlikuje se tvoj mnogo, otvori oci dobro trebace ti!   ;D

Upravo je covek opisao kako se vrsi zamena ulja, ulje se nalazi kod ovog modela sa leve strane "rezervoara" kod mene u ramu, gde je slicnost?!

 

 

P.S. Pratim temu dobro...

 

Mnogo si mi nesto ozbiljan! Slicnost je u istom agregatu, doduse ulje se ne sipa na isto mesto.

Nisam mislio da cu bas tako zvucati, izvini ako je tako izgledalo  ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Ah, pa nije baš....  Evo kompletne liste svih servisnih radnji i kada se rade:

 

http://www.motoholic.net/papers/650MaintListSrb.xls (moja čeklista na srpskom)

 

http://www.motoholic.net/papers/650MaintListEng.pdf (BMW-ova servisna lista na engleskom)

 

Plan koji sam sebi zacrtao je da opišem sledeće radnje:

 

1. Promena ulja i njegovog filtera

2. Zamena filtera za vazduh

3. Provera zazora ventila

4. Provera i zamena svećica

5. Servisiranje akumulatora

6. Podešavanje lanca

7. Menjanje ulja u viljušci

8. Zamena kočione tečnosti (prednje i zadnje kočnice)

9. Promena rashladne tečnosti u hladnjaku

 

Do sada sam napisao uputstva za prve dve stavke; ostatak kasnije.  U stvari, već sam sve slikao, samo treba da nađem vremena da napišem propratni tekst, al' ima dosta pa ide polako.  Sledeća radnja će biti ovo pod 3 - ventili.  Za jedno 2-3 nedelje (to moram baš precizno da objasnim jer tu se već otvara agregat, pa da se neko ne zahebe negde).

 

Posle, ako/kada budem imao vremena možda proširim temu još sa određenim popravkama koje su donekle uobičajene za ovaj motor:

 

21. Zamena lanca i lančanika

22. Skidanje hladnjaka, čišćenje, i sprečavanje oštećenja

23. Popravka pumpe za vodu

24. Zamena filtera za benzin

 

Al' otom-potom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

Pa..... kakav je za dvoje?

 

Teshka nervoza od motora i bezobrazno dobar agregat (u odnosu menjac+snaga), ali opet ako smem da komentarisem po meni nije ono shto ti trazish .. Slaba zastita od vetra i udobnost u krajnjem slucaju na nivou Africe, ali nikako kao recimo jedan Varadero, Strom ili bilo koji bmw iz "velike" GS serije ..

Po meni je to jedan fenomenalan motor za ostriju voznju pretezno orijentisanu za grad i OFF ...

Mogao bi i Mikka da doda neshto ako sam izostavio poshto ga poseduje vec dovoljno dugo ..

 

I da dodam svaki put kad sam ga vozio imao sam utisak da vozim neki super-moto koji je sve vreme u fazonu (ajde brate sta me za**bavash)  ;D ako me razumesh .. jedan jako prgav i prljav karakter ..

 

Taj motor mogu da opishem jedino kao blato&znoj ..  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Pa..... kakav je za dvoje?

 

Teshka nervoza od motora i bezobrazno dobar agregat (u odnosu menjac+snaga), ali opet ako smem da komentarisem po meni nije ono shto ti trazish .. Slaba zastita od vetra i udobnost u krajnjem slucaju na nivou Africe, ali nikako kao recimo jedan Varadero, Strom ili bilo koji bmw iz "velike" GS serije ..

Po meni je to jedan fenomenalan motor za ostriju voznju pretezno orijentisanu za grad i OFF ...

Mogao bi i Mikka da doda neshto ako sam izostavio poshto ga poseduje vec dovoljno dugo ..

 

I da dodam svaki put kad sam ga vozio imao sam utisak da vozim neki super-moto koji je sve vreme u fazonu (ajde brate sta me za**bavash)  ;D ako me razumesh .. jedan jako prgav i prljav karakter ..

 

Taj motor mogu da opishem jedino kao blato&znoj ..  ;D

 

Zastitu od vetra sam resio sa wunderlich touring vizirom i hand protektorima barkbusters s integrisanim spojlerima. sa standardnim vizirom imao sam neprijatnu turbulenciju u predelu vrata i drmao mi je kacigu ko blesav.

 

A da je nervozan na gasu jeste samo trazi jos i jos i jos......

Kad mu prodje garancija stavljam mu protocni auspuh, jer ovaj ima zvuk trudne krave pred porodjaj...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Hvala, Hitmane, sjajno si ga opisao!

Sve sam shvatio...

 

A ti, DzOkS, samo sam čekao kada ćeš da se oglasiš ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1898 postova
  • Lokacija: Sumadija GM
  • Motocikl: BMW F650

Hvala, Hitmane, sjajno si ga opisao!

Sve sam shvatio...

 

A ti, DzOkS, samo sam čekao kada ćeš da se oglasiš ;D

 

Ipak bih ti savetovao nesto mirnije  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Mislim da jesam ;) Jednog dana će to svakako biti 1200ADV, a ako se i moje kockice poklope, sledeće sezone bi to mogao biti neki GS1100 :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

pre svega, pozdrav svima. predamnom je kupovina prvog motora, pa odlucih malo da vas popitkujem.

1. jel pametno uzimati npr f650gs za prvi motor ( visok sam oko 193-4, tezak oko 95-6)

2. sta znaci jedan cilindar u praksi (u pocetku bih vozio po gradu, a protokom vremena i malo dalje. jel neudoban za dalje ture. ovde prevashodno mislim na vibracije)

3. da li mi je pametno da uzimam "dakar" (cini mi se da je on najvisi, ili mu bese prednji tocak ima najveci precnik???)

4. jel su skupi delovi (i sam shvatam da je ovo pitanje sasvim uopsteno. ovom prilikom bih pohvalio post o odrzavanju, cini mi se da je motoholicov. meni ce sigurno mnogo znaciti. inace sam u tehnickom/mehanickom smislu apsolutni idiot/laik.

imam jos pitanja, ali sad mi je nesto stao mozak, pa cu ih postepeno postavljati.

pozdrav svima i hvala unapred na pomoci

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 726 postova
  • Lokacija: Zemun

Stručniji će ti već ponuditi odgovor ali ja bih hteo samo jedno da kažem. Motor se ne bira smo visinom već i srcem a plašim se da će na tvojih 193cm F 650 izgledati kao igračka...GS 1100...1200 bi ti više pasovali ali oni spadaju u drugu kategoriju!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

Zemunac, hvala na savetu. Itekako bih ja na vece, ali: 1200 je za mene skup, a registracija izuva. 1100 bi mogao da prodje, ali me plasi da to ne bude preveliko i pretesko za prvi motor. Mozda bi bilo dobro da prvo sednem na manji, pa na veci... Cisto da vidim da li mi odgovaraju gabariti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 726 postova
  • Lokacija: Zemun

Ok, dobro razmišljaš, realan si ali šta ako ti se daesi ko meni, evo slučaja!

Kupim KLE, na 188cm...ma smešan ali hajde da se posle 20g. ponovo malo uhodam. Dobro mi je došao ali posle dva meseca sam poludeo jer ne kupuje se motor svaki čas a duša ište jače, veče, bolje i nisam se smirio dok nisam uzeo Afriku! Znaš kada sam imao osečaj da mi nešto ne pristaje kao mala cipela, recimo! Kada bi mogao na nekom samo malo da se razmrdaš pa da pogledaš i dr. motore koji su veći. Afriku, Super Teneru jer one su nešto jeftinije, reg. je za one od 500 do 750cca.......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

Zemunac, apsolutno shvatam sta hoces da kazes. Evo ga ukratko tok mojih misli: U konstantnom sam strahu da mi se ne desi isto sto i tebi sa KLEom. Znam da se motor ne kupuje svaki dan. Onda, opet krenem da se preispitujem... zivim u konstantnom nedostatku slobodnog vremena. Kada cu ja to da idem na neke jake ture? Cini mi se da cu u prvo vreme ipak iskljucivo voziti po gradu. Od proleca bi mi to bilo glavno prevozno sredstvo do posla i nazad (6km i nazad). Ne znam da li je pametno kupovati "veliki" motor za po gradu. Mada, danas sam na vracaru sreo nekog tipa na crno/crvenoj africi. Tip se muva kroz guzvu kao da vozi velosiped. Sve to izgleda vrlo lako kada neko drugi vozi.  Ni sam nisam pametan. Paralelno, imam identican problem i sa kolima. Sve kao, trudim se da budem racionalan, pa pokusavam da pronadjem neki manji. Jednostavno ne ide. Kola barem imam, pa necu da ih menjam dok ne skupim za noviji / veci auto. Ali motor ce mi biti prvenac, pa sam nestabilan sa stavom. Cesto oscilujem. Probacu da nadjem vlasnike oba pomenuta modela, pa cu da probam da se uzventram. Npr, danas sam na Dedinju, ispred zgrade Pinka video jedan crni 650 gs. Cini mi se da nije toliko sitan za moju visinu. Ma ni sam nisam pametan. Odoh da malo oladim glavu, pa se cujemo. Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

...

1. jel pametno uzimati npr f650gs za prvi motor ( visok sam oko 193-4, tezak oko 95-6)

 

Uslovno rečeno, da.  Imaš 36 godina, više nego dovoljno da počneš sa ozbiljnim motorom.  F650GS je veoma lak za vožnju, ima odlične kočnice sa ABS-om koji zlata vredi.  Pitom je i neće pokušavati da te ubije.  Do određenih granica prašta greške.  Dovoljno si visok i za standarni model i za Dakar.  Dovoljno je jak da ti neće skoro dosaditi; u stvari može da se desi da ti nikad ne dosadi, pa da odlučiš, kao neki, ahem, da ga nikad ne prodaš.

 

Ono zašto je "da" uslovno, je cena padanja.  Kao novajlija šanse su ti velike da ćeš overiti ledinu u prvih godinu dana vožnje.  Ako polomiš nešto bitno na motoru, biće skupo.  Takođe ćeš izguliti i plastike.  Ako će te boleti duša zato što je motor izgreban, onda je bolje rešenje kupiti neku matoru drtinu za koju se nećeš sekirati ako je polupaš.

 

2. sta znaci jedan cilindar u praksi (u pocetku bih vozio po gradu, a protokom vremena i malo dalje. jel neudoban za dalje ture. ovde prevashodno mislim na vibracije)

 

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=43294.msg649344#msg649344

 

3. da li mi je pametno da uzimam "dakar" (cini mi se da je on najvisi, ili mu bese prednji tocak ima najveci precnik???)

 

Za tvoju visinu, da.  Viši je od standardnog za 3 inča.

 

4. jel su skupi delovi (i sam shvatam da je ovo pitanje sasvim uopsteno. …

 

Potrošni materijal potreban za održavanje nije.  Ako nešto polupaš, to jeste.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja