Jump to content

Moto Zajednica

Podesavanje snopa farova ... ( podesavanje "visine" farova ) ?

Recommended Posts

  • Drug član, 1267 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GTR 1400

Posle ove zadnje voznje sam poceo da razmisljam intenzivnije o ovome ... 

Okasnili smo posteno ja i @ProMaster sad na zadnjoj voznji , i u odlasku i u povratku... Uglavnom , povratak od Preljine autoputem pa je bila ona kap koja preliva casu... jednostavno se nije moglo voziti ispred njegovog tracera i ja u nekom trenutku mu pokazujem da ide ispred jer sam vec corav... covek me obilazi , vozi malo ispred mene , daje gas i odlazi... kad smo stigli u BG , izgovara "pa ti meni pricas da ti smetaju svetla , a tvoja su KATASTROFA !!"   i meni se pali upitnik iznad glave... 

Cinjenica je , ja skoro nikad ikad ne koristim duga svetla ( sto znaci da sam i sa kratkim zadovoljan , sto dalje znaci da kad sedne suvozac i tri puna kofera situacija je losa ) 

Cinjenica je da sam to negde znao i svaki put na tehnickom zamolim lljude da provere visinu farova , i svaki put kazu da su ok , ali evo , verovatno ih ne pipnu...

 

Cinjenica je da moj motor ( verujem i svaki turing ) ima pored instrument table fabricki tockic za  vertikalno i jos jedan za horizontalno ( posto ima dva svetla ) podesavanje farova...

Cinjenica je da ja to mogu da uradim sam za tacno 17 sekundi ... 

Ono to sam hteo da pitam je :

1. jeste li izvalili neku foru za podesavanje visine snopa farova , tipa ono , ne znam , toliko metara od zida , pa treba da bude toliki ugao ili kako vec ?

2. da nema neko nekog na nekom tehnickom gde nije guzva , ono zakazivanje za tehnicki , popunjenost na max i to , pa da je voljan da mu ukradem bukvalno 3 min da samo stanem ispred onog djoke s kojim se meri visina  snopa , pa da na licu mesta izokrecem te tockice kako treba 

3. neki drugi predlog...

Promenio član Darko Mihajlovic

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4819 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Kada te put nanese na ovu stranu sto bi moglo biti skoro jer volEs zapad, mozes naici da preko regloskopa (narodski hela ili za neke djoka) podesimo visinu, prvo solo pa pod opterecenjem, na tockicu obelezimo koje je za koje pa ga rotiras po potrebi. Radno vreme od 15:00 do 07:00 a moze i kontra (na liniji mi je bolji regloskop) :)

Ako povedes flomastera i njega cemo provuci na tvoj brk. :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4819 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Mozes naici i da ne stelujem farove :D svakako kada krenu letnja guzve Batrovce obidjete tako sto skrenete na Šid pa Tovarnik, ako se pokazete kao dobri gosti zovemo komandira da obezbedi pratnju na gp. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1267 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GTR 1400
27 minutes ago, bily said:

pazi , odgledao sam klip ( dok ne stignem do bdade )... ovo je realno moguce sa mnogo novim motorom , u idealnim uslovima ... na 63 cm od zida , kratko svetlo da padne za 5 cm.... a jbg , treba ti snop kao noz da bi mogao da izmeris razliku od samo 5 cm ( ko god ima halogene , ili ko god nema fabricki led - ne pije vodu ) .. treba ti bas ravna ravna ravna podloga za to ...  mislim , verovatno je ok , ali vidis i na klipu da batica steluje u beloj kocki idealnih dimenzija :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 125 postova
  • Lokacija: Belgrade
  • Motocikl: Mt800Explore

Razdaljina od zida je 7,62 metara .

Ja sam ga centrirao na zid u garazi i spustio nekih 3-5 cm u odnosu na visinu fara.Dugo mi je bacalo u nebesa,sad je iole dobro i bije na put

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1584 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
16 minutes ago, Darko Mihajlovic said:

pazi , odgledao sam klip ( dok ne stignem do bdade )... ovo je realno moguce sa mnogo novim motorom , u idealnim uslovima ... na 63 cm od zida , kratko svetlo da padne za 5 cm.... a jbg , treba ti snop kao noz da bi mogao da izmeris razliku od samo 5 cm ( ko god ima halogene , ili ko god nema fabricki led - ne pije vodu ) .. treba ti bas ravna ravna ravna podloga za to ...  mislim , verovatno je ok , ali vidis i na klipu da batica steluje u beloj kocki idealnih dimenzija :)

 

" - inč, 25,4 mm

' - Fit, 12 inča

 

edit: kolega iznad je bio brži  :)

Promenio član drs
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4819 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Na faru pise koliko % se spusta pa se formulom izracuna, za podesavanje u kucnim uslovima. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1267 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GTR 1400

Aaaaa da, u pravu si ..dole je foot a ne inch... Tacno, 762 cm ..
Ma da ga malo duvka brat za 762 cm ;)
Vec sledeci klip idu druge brojke..

Debilana, moje uputstvo kaze samo ovo...bukvalno nigde ni jedan broj ..

svetlo.jpg

www.medinobend.rs

Promenio član Darko Mihajlovic

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4622 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Pisao sam tekst na tu temu. Retko ko proverava farove i podešava od kolega na motociklima. Redovno me zaslepe kad se noću sretnemo. O maglenkama da i ne govorim. Uperene direktno ispred, znači ne da osvetle put, već d osvetle ništa.

 

BJBIKERS.COM

Da li ste došli u situaciju da svetla ne bacaju pravilno, već "rasipaju"? Ako jeste, onda je vreme za proveru i podešavanje farova.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1267 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GTR 1400

Nisam mogao da izdrzim, bio do parkinga...
Visina mog fara od zemlje je oko 86,87cm.. po onom klipu , na 7,62m od zida trebalo bi da ili budem u nivou , ili 2,3 cm ispod ...cekam da padne mrak pa da cu bas probati da nadjem negde da izmerim...

Ja cak imam i ove bocne neke snopove...
0404f4e89e5f63a572378487e42f0bce.jpg6740c564a2cbcb4f0ee0f723152a7458.jpg

www.medinobend.rs

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1267 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GTR 1400
21 minutes ago, Jovan Ristic said:

Pisao sam tekst na tu temu. Retko ko proverava farove i podešava od kolega na motociklima. Redovno me zaslepe kad se noću sretnemo. O maglenkama da i ne govorim.

 

Joco , procitao sam tekst , 10m od zida i 9/10 od visine fara. ok. kog ? oborenog svetla ili dugog svetla?

 

 

Promenio član Darko Mihajlovic

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4819 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Oborenog jer ono ima ogranicen snop, visinu fara meris od krstica na sredini ako nema od centra sijalice. 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 965 postova
  • Lokacija: Beograd,Zvezdara,Ub
  • Motocikl: yamaha super tenere 1200
ahah... ti si naš , vec vidim  .... 
hvala puno , ako bude prilike zapamticu... 
 
Neee, on je moj.
Vozi Opel

Poslato sa MNA-LX9 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4622 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
Pre 13 sati, Darko Mihajlovic je napisao:

Joco , procitao sam tekst , 10m od zida i 9/10 od visine fara. ok. kog ? oborenog svetla ili dugog svetla?

 

 

Za kratko. Dugo podesi negde u mraku, tako da ti snop svetla ne odlazi pravo, već ka dole, da jasno vidiš ivicu svetlosnog snopa u daljini. Jedino što čim ti suvozač sedne, opet moraš da podesiš. Tako da ako često voziš suvozača, malo više spusti i kratko i dugo, da ne moraš često da se cimaš da podešavaš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4819 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 7 minuta, Jovan Ristic je napisao:

Dugo podesi negde u mraku, tako da ti snop svetla ne odlazi pravo,

Cim pipnes dugo pomerio si i kratko, povezani su. Retko koje vozilo ima posebno podesavanje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 80 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda Forza 750

Ja sam pokušavao da uopšte dođem do šrafova koji podešavaju visinu snopa jer je sve zapakovano u plastiku sa svih strana. Jedini način je da zalegnem ispod motora (?) pa da pokušam nešto od dole. Ni blizu za česta igranja sa snopom.

Stavio sam i dodatna svetla i ona su mi, naravno pristupačna, za podešavanje.

Motor mi je nov (LED svetla) i svetla su bila proverena i podešena kako treba. Ahaaaa ...

Sa 3 kofera i suvozačem sam bio omiljena tema u seksualnim fantazijama, kako onih iz suprotnog pravca (traje kraće) tako i onih iza kojih sam bio. Oboreno svetlo mi bilo slabo a dugačko je osvetljavalo, ne znam ni ja šta.

Elem ... tražio sam da mi spuste svetla u servisu, oko 10 %, bez obzira kako to njima deluje. Spustio glavna svetla, dodatna svetla usmerio onako kako je meni izgledalo da treba ... i rezultat?

Sinoć sam baš vozio po punom mraku, sa suvozačem. Meni fantastično, apsolutno mi niko nije blicao.

Što će reći ... po meni, treba podesiti prema svakom motoru i svetlima koja motor ima. Tako da ima svrhe a da ne smeta drugima.

Teorija i brojevi, nisam siguran da su ovde 100% primenjivi. Džaba ti podešavanje po PS ako to nije dobro za tebe ili za druge.

Ovo mi liči kao na recept za kobasice sa domaćom ljutom paprikom. Svake godine paprika drugačija (manje ljuta, više ljuta) i onda te neko pita koliko stavljaš? Onoliko koliko treba!

E sad kad si sam, i kad si natovaren i sa suvozačem, mora biti velikog odstupanja. Ali ko ne želi (ili mu nije lako) da svaki put podešava visinu, bolje ih više spustiti. 

Realno, dan je naše vreme, i nekako mi zvuči logično da nas mrak obično hvata kad nismo sami na motoru ... Ili grešim :moto1:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1010 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Juče sam pokušao da postavim led sijalicu u far da bolje osvetli put. Kako je okrenem, ne valja. A što je još gore, zaslepljuje. Jutros stižem na posao, crklo govance :-) vratiću halogene za sad verovatno, ne sijaju ne znam kako ali i ne smetaju drugima. Trebaće ispolirati farove prvo pa nabaviti bolje sijalice pa probati ponovo. Imam i xenone H7 negde u rezervi ali ne igra mi se s njima više.

Sent from my SM-S911B using Tapatalk



Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4622 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
Pre 8 sati, bdada je napisao:

Cim pipnes dugo pomerio si i kratko, povezani su. Retko koje vozilo ima posebno podesavanje. 

Vidi, uglavom svetla koja sam do sad podešavao, odvojeno je kratko i dugo. Npr ovde sad na Tuaregu, dugo je sa leve, kratko sa desne strane. Na nekim jeste spojeno, npr. na Voge 900DSX mi je spojeno. Tako, šareno je što se podešavanja tiše. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4622 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
Pre 14 sati, bdada je napisao:

Crni Jovane zasto diras farove na novim motorima? :lol:

Zato što obično gledaju u nebesa. Strah me da ne prizemljim neki avio :D 

 

Volim da vozim noću i onda me strašno nervira kad svetla ne bacaju lepo, a još više me nervira kad mi blicaju kad idu u susret jer ih zaslepljujem. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3140 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4
Pre 19 sati, Gordak985 je napisao:

Juče sam pokušao da postavim led sijalicu u far da bolje osvetli put. Kako je okrenem, ne valja. A što je još gore, zaslepljuje. Jutros stižem na posao, crklo govance 🙂 vratiću halogene za sad verovatno, ne sijaju ne znam kako ali i ne smetaju drugima. Trebaće ispolirati farove prvo pa nabaviti bolje sijalice pa probati ponovo. Imam i xenone H7 negde u rezervi ali ne igra mi se s njima više.

Sent from my SM-S911B using Tapatalk


 

Kad staviš Led na stranu kako treba, možeš da malo rotiraš sijalicu da podesiš snop. Pisao sam o tome. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja