Jump to content

Moto Zajednica

Dva Dana, Dva Manastira

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 371 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Afrika

Jos pre nekih dvadesetak dana, kopao ja po Google Earth... Razgledam okolinu Krusevca i planiram neke manje ture koje bih mogao da pravim kad ugrabim prvu priliku. Manastir Ljubostinja kod Trstenika mi bas deluje privlacno, vozio bih neprometnim putem pored reke Morave nekih 40km .... Odlicno!

 

:) Morao sam da nadjem neki beznacajan razlog ne bi li seo u autobus u Beogradu, a izasao iz njega u Krusevcu. Kao, idem ja da zavrsim neke poslove, a ustvari jedini razlog je da provozam Afriku. Sta cu da radim kad mi je garaza udaljena samo 220 kilometara od kuce :)  Rekose neki ljudi na televizor da ce biti lepo vreme (ovde sam shvatio relativnost lepog vremena, meni je bilo lepo to sto je najvisa dnevna temperatura bila 5*C i nije bilo kise) pa greota je da ga ne iskoristim. Nije ovo bio onaj dan kada je bilo 17*C, vec nekih 4-5 dana pre toga.

 

Tmuran je dan malo danas. Nisam siguran hoce li kisa da pada pa sam se vozikao po gradu. Negde oko 13:00h vidim ja nece biti kise, temperatura negde oko 3*C... idealno za put koji sam planirao....

 

Dan I

 

Most na reci Zapadna Morava, od Krusevca prema selu Jasika...

 

01-5.jpg

 

Sa vrha ovog kamenoloma moji blesavi drugari su pre nekih 7-8 godina poletali paraglajderom... nekom predratnom varijantom.... svaka im cast...

 

02---kamenolom.jpg

 

Setim se ja da nisam natocio gorivo i da mi je ostalo jos mozda kilometar ili dva. I sva sreca.... PUMPA... natocim ti ja benzin do vrha rezervoara i nastavim dalje... :) :) :)

 

03---Benzinska-Pumpa.jpg

 

04---Benzinska-Pumpa-02.jpg

 

A ovako je izgledalo neko polje prema moravi tog dana u to vreme.

 

05-3.jpg

 

Nekih 3 kilometra od Manastira Ljubostinja.

 

07-3.jpg

 

 

Manastir Ljubostinja se nalazi u blizini Trstenika i 17 km južno od Vrnjačke Banje. Smešten je u dolini male planinske reke (Ljubostinjska reka).

 

Posvećen je Uspenju presvete Bogorodice. Manastir je građen od 1388. do 1405. godine. U Ljubostinji su sahranjene kneginja

Milica, žene kneza Lazara i monahinja Jefimija, koje su se posle Kosovske bitke ovde zamonašile sa brojnim udovicama srpskih vlastelina

izginulih u bojevima na Marici i Kosovu polju. Danas je Ljubostinja ženski manastir koji čuva i održava oko pedeset monahinja. Za vreme

Kočine bune iz manastira ljubostinje je narod pozvan na ustanak. Posle propasti bune Turci su zapalili manastir da bi se osvetili Srbima.

Tada je većina fresaka uništena. Takođe kada je manastir zapaljen otkrivena je tajna riznica koja je bila sakrivena u manastirskom zidu

iza ikone u kojoj je kneginja Milica sakrila svoje blago. Među opljačkanim blagom nalazila se i kruna kneza Lazara koja se danas nalazi u Istanbulu.

 

:)  Dodjem ja do samog manastira, a ono na vratima ogromni posteri precrtanih fotoaparata. Ukapiram ja da verovatno vise nemaju

foto opremu u prodaji, a ljudi dosta traze pa su morali da javno istaknu poruku.

 

08-3.jpg

 

09-Manastir-ljubostinja.jpg

 

10-4.jpg

 

Prosetao se ja malo, napravio par fotografija ispricao se sa Bracom koji je pre ko zna koliko godina dosao u manastir kao iskusenik. Prica mi on, kako je Iguman hteo da ga zamonasi ali on voli da popije, da zapali koju, a i da bude cesto sa ljudima. Zamolio je on igumana da ga ne monasi jer bi sablaznjavo narod. Iguman je prihvatio i ostavio ga da zivi u manastiru i da se tu moli Bogu.  :) Braca je jedan super lik. mozda psuje malo vise za moj ukus ali je stvarno vredan upoznavanja. Posle 10 minuta razgovora pozvao me je odmah u obliznju kafanu na pice. Ja posto sam tockovima, uzeo caj a on jedno pivo da ga malo opusti :) ... sedam ja ja Afriku i via Krusevac...

 

Dan II

 

Au, svanulo jutro ko iz zimske bajke... osim sto nije bilo snega. Sunce od ranog jutra se probija kroz retke kumuluse. Moram i danas da odem negde malo dalje. Manastir Presvete Bogorodice u selu Djunis nekih 45 km...... Bio sam tamo nekoliko puta biciklom i sada je vreme i da upoznam i Afriku sa tim delom puta.

 

Evo krivina na vrhu Cokotinog Brda.. Auuu kako sam se na tom brdu lepo izvozao... prepuno je uspona, nizabrdica i ostrih krivina....

 

11----Cokotino-Brdo.jpg

 

I malo prostranih dolina

 

12-Cokotino-brdo-2.jpg

 

13-3.jpg

 

Evo i Manastirskog vinograda

 

15-1.jpg

 

I samog Manastira Presvete Bogorodice

 

Manastir Pokrova Presvete Bogorodice u Djunisu

 

Ovo Sveto mesto otkriveno je na čudesan način 24. jula 1898. g. Toga dana je seosko devojče, Milojka Jocić iz Đunisa,

pošavši da na ovde postojećem izvoru zahvati vode, srela Bogorodicu. Ona joj naloži da na tom mestu treba podići crkvu.

Događaj je ostao zabeležen zaslugom Milojkinog brata i štampan je 1936. g. Meštani su ozbiljno shvatili Milojkinu poruku i

iste godine sagradili malu kapelu od dasaka. U kratkom periodu crkvica-brvnara je više puta rušena i obnavljana, da bi 1921.

g.na tom mestu bila podignuta skromna zidana crkva . Prilozima meštana, darodavaca iz zemlje i inostranstva osamdesetih

godina našeg veka ovde je nikao velelepan hram. U manastiru se čuva nekoliko knjiga iz 19. veka , ali je riznica svakim danom

sve bogatija darivanjem vernika za koje je ovo mesto postalo jedno od vodećih duhovnih centara i hodočašća u Srbiji. Posebno

interesantan i dragocen je jedan oveći kamen nepravilnog oblika koji se čuva u manastiru. Po predanju, taj kamen je bacila

Bogorodica pri susretu sa Milojkom i zahtevala da se na mestu gde on padne podigne crkva, njoj posvećena. Manastir Đunis je

postao jedno od najvećih svetilišta u Srbiji, te se svakog oktobra, o danu Pokrova Presvete Bogorodice, okuplja po nekoliko hiljada

vernika kako bi prisustvovali celonođnom bdeniju i jutarnjoj liturgiji.

 

15a.jpg

 

16-2.jpg

 

18-1.jpg

 

19-1.jpg

 

20-2.jpg

 

E da, interesantno je i da su i njima nestali fotoaparati pa su morali da nalepe onaj veliki poster

sa precrtanim fotoaparatom. Izgleda mi da je to nestasica foto opreme na vecem nivou.

 

Ponovo prelepe krivine Cokotinog Brda.

 

21-3.jpg

 

22-1.jpg

 

23-1.jpg

 

Kasnije tog dana sam skoknuo do Jastrepca...

 

24-1.jpg

 

Toliko za sada...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12248 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Prelepo...bio sam i ja letos kolima u poseti navedenim manastirima, ako bog da ove godine motorom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Auuuu, ali si se primio i na Afriku i na putovanja! :) Vidim da ce ove gotine biti sjajnih putopisa na forumu i radujem se unapred. Kad ti Afrika bude u Beogradu mogli bi da skoknemo do valjevskih manastira i na malo off-road-a po Medvedniku? Mislim da ce biti jos dobrovoljaca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 371 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Afrika
:) pa cim malo otopli Afrika stize u BG, a onda idemo gde god kazes. A imao sam mnogo velike planove za leto, ali cika Nikola Lazic iz "Elite International" nije imao slicne planove za mene pa je izgleda zapalio (mozda i nije da ne gresim dusu) i sa mojom ustedjevinom u zapadne zemlje. :) :) :)   ... videcemo sta ce biti na kraju, sada moram da jurim sponzore za ta putovanja.. u svakom slucaju bice veselo leto...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1073 postova
  • Lokacija: Beograd.........Srbija.......
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure 2014 - Touratech oprema full + F650GS Dakar

Cestitam i zavidim na voznji u "svezem" ambijentu.........odlicno, zaista.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja