Jump to content

Moto Zajednica

ODUZIMANJE MOTORA

Recommended Posts

  • -, 1677 postova
  • Motocikl: /
Pre 15 sati, Urban Rider je napisao:

 sam ga pitao za homologaciju auspuha, rekao mi je, da čak i da auspuh nije homologizovan, policija nikada neće praviti problem ukoliko se normalno ponašate u saobraćaju i niste očigledno pijani ili drogirani. 

 

Eto... 

 

Ovde (u zemlji) je izgleda fetis da se dize panika bez razloga za sve i svasta!

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Suzuki GSXR 1000 K3

Posto se prica cesto o tim glasnim auspusima i divljanje motorima po gradu, oduvek sam se pitao kako je moguce da to rade cak u jednoj uredjenoj Nemackoj i Austriji gde su zakoni mnogo strozi, a novcane kazne astronomske?

Da li i tamo ima ludaka kao i kod nas, pa idu na ideju, ako prodje, prodje ?
Gledam povremeno video klipove i voznje motora na Youtube i nisam bas nesto primetio da se tamo teraju fabricki auspusi na R motorima, cak stavise, dosta njih tera one male kratke lonce koji se deru preko 100-110 dB, dupli Bodis, Mivv GP, i tome slicno, naravno ima tu i tihi motora sa dB killerima koji se cuju tek nesto malo jace od fabrickog auspuha, ali ima i onih koji se bas deru.
Cak se na youtube moze naci i dosta snimaka gde se isprobavaju motori bez auspuha, dakle samo izduvna grana, moze se kucati u pretragu "ohne auspuff" u prevodu, bez auspuha.
Ako imamo nekoga iz Austrije/Nemacke ko tamo zivi i  poznaje dobro zakon o dozvoljenoj buci, pa neka napise koju recenicu kakva je tamo situacija, da li se zaista teraju glasni auspusi ili su vecinom umerenog tona i kolika je uopste dozvoljenost buke?
Evo par primera:

 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2038 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

@bojanh pazi...pustio si snimke od pre 10-15 godina a Germanske zemlje su poznate po tome da im zakoni i propisi evoluiraju sa uočenim problemima u većini :) tako da se ja ne bih mnogo oslanjao na te snimke u sadašnjem vremenu. 

 

Naravno da ima zaluđenika koji ne haju...to je njihov problem zato postoji saobraćajna. Ako bolje pogledaš i taj na snimku ima makar malo odgovornosti tj. poseduje iole svest o nečemu a to je komplet oprema! Kod nas imaš morone koji u papučama i siledžijki pumpaju preko 100dba u centru grada ili na par km od centra grada. To je više društveni problem nego pojedninačni...to je veći problem od ovog u DE. 

 

Poslednjih dana primećujem da vozači skutera i motora sa jačim izduvima ne da ne mare za okolinu (ljude) nego se utrkuju ko će više da zavrne gas kako bi bili primećeni. Veruj mi jako je neugodno (i ako volim zvuk dobrog auspuha) kad sa bebom od 7 meseci ideš ulicom i moron zavrne gas a dete se strese od straha...pa dođe mi da ga stignem i olupam mu kacigu o glavu!

 

Prosto mladi misle da je ok bez opreme i dozvole voziti a ne kapiraju da oprema i dozvola nisu samo kupim (dozvolu kao i opremu) nešto i to je to...oglasi su prepuni prodaje motora bez papira a što je još gore kupovine motora bez papira, onako javno. To nam govori na kom smo mentalnom nivou kao nacija...čak i srednjevekovni svinjari u Srbiji su znali za red i način na koji se sve to radi. 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 60 postova
  • Lokacija: Sabac/Austria
  • Motocikl: Z800 ; ZXR750H1

Evo ja cu reci konkretno za austriju… kod nas nisam jos nikada cuo da su nekoga merili ali da su gledali i kontrolisali - da (pa i mene jer imam SC). Da se ne lazemo nijedan policajac (ni ovde ni tamo) nije glup i  zna da li Top ima ili nema DB.. velika razlika je u svesti ljudi… vole da imaju lep top ali se uvek kupije sa ABE (allgemeine Betriebserlaubnis - odobrenje proizvodjaca za taj tip motora) . Papire nosis sa sobom ili zaveses u saobracajnu i niko te ne dira. E sada..  vozi se i tamo bez DB ali gde… ne u velikim urbanim sredinama gde policije ima na svakom cosku. Ali i kada te zaustave - zavisi na koga naletis; mozes i sa opomenom da prodjes a mozes i prijavu da popijes… opet isto kao kod nas - kako si vozio i kako se ponasas sa njim… 

 

Promenio član The-Dog
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1265 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y
Pre 11 sati, PremieRacing je napisao:
Pre 11 sati, PremieRacing je napisao:

Da kažem da je akcija sasvim uredno usmerena protiv bahatih mamlaza na dva točka i da svako ko je normalan nema razlog za brigu. 

 

 

Pre 11 sati, PremieRacing je napisao:

 

Bas tako, mi normalni na 2 tocka nemamo razloga za brigu.

 

Dobar dan

 

Dovidjenja

 

Ljubaznost pri kontroli za pohvalu

...

Screenshot-2023-08-19-12-50-10-34-99c048

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 303 postova

U DE i te kako kontroliraju motore a i mjere buku.Motor može biti izmjenjen do neprepoznatljivosti ali moraš imati homologaciju za svaki promijenjeni dio;ako uoće sitne nepravilnosti dobiješ čitabu i 14 dana da to ispraviš,obaviš kontrolni pregled na tehničkom i s tim papirom u najbližu policiju da unesu u sistem.
Motore ne oduzimaju ali ti za veće nepravilnosti može zabraniti vožnju a motor odvežeš doma s npr prikolicom.
Buku mjere po PSu s baždarenim uređajima a tolerancija je raskošnih 5 dB.
Mjere i površinu ogledala,da li su ručke original ili homologirane,kut tablice,far,žmigavce,bilo kakve dodatke..
S velikim banditom sam dobio od švabe homologacije za 12 komponenti,čak i za fuzastere

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 793 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda X-ADV

Kod mene u Višnjičkoj Banji neki maloumnik već dva dana i noći razvlači neki motorić s otvorenim izduvom.

Pale se alarmi na kolima, juri uličicama gde ne može bezbedno ni 30 kmh da se vozi... Kod nas noću tišina da čujem brod na Dunavu, voz na Pančavcu - zamislite kako je kad naiđe ovako nešto u blizini...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2038 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 14 minuta, QmBGD je napisao:

Kod mene u Višnjičkoj Banji neki maloumnik već dva dana i noći razvlači neki motorić s otvorenim izduvom.

Pale se alarmi na kolima, juri uličicama gde ne može bezbedno ni 30 kmh da se vozi... Kod nas noću tišina da čujem brod na Dunavu, voz na Pančavcu - zamislite kako je kad naiđe ovako nešto u blizini...

Ništa...javi da mi iz Mirijeva i Karaburme navratimo pa da sačekamo komšiju. :D 

Pre nekoliko meseci Mirijevski Bulevar...pripadnik ''nacionalne manjine'' sa drugarom seo da proba BMW auto. Razvalio po gasu u krivini...izgubio kontrolu, pokosio banderu u suprotnom smeru koja je pri padu ubila ženu/baku koja je sa suprugom šetala. Auto prepravljan...čuli su ga svi u naselju.   

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2038 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 43 minuta, croarcher je napisao:

U DE i te kako kontroliraju motore a i mjere buku.Motor može biti izmjenjen do neprepoznatljivosti ali moraš imati homologaciju za svaki promijenjeni dio;ako uoće sitne nepravilnosti dobiješ čitabu i 14 dana da to ispraviš,obaviš kontrolni pregled na tehničkom i s tim papirom u najbližu policiju da unesu u sistem.
Motore ne oduzimaju ali ti za veće nepravilnosti može zabraniti vožnju a motor odvežeš doma s npr prikolicom.
Buku mjere po PSu s baždarenim uređajima a tolerancija je raskošnih 5 dB.
Mjere i površinu ogledala,da li su ručke original ili homologirane,kut tablice,far,žmigavce,bilo kakve dodatke..
S velikim banditom sam dobio od švabe homologacije za 12 komponenti,čak i za fuzastereemoji16.png

To je sasvim ok...ali kod nas je to svedeno na mizeriju, katastrofu i potpuno odsustvo profesionalnosti pri donošenju pravilnika o modifikacijama i atestima.

 

Bukvalno su sa ubogim pravilnicima ubili kompletnu industrijsku granu u segmentu modifikovanja i pravljenja unikatnih motornih vozila. Zato i imamo ovaj rusvaj na ulicama...namerno Država pravi sivu zonu umesto da zaradi novac i otvori dodatna radna mesta na konto toga.

Promenio član mick

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1828 postova
  • Lokacija: Beograd

Dostavljači su postali gori i od taksista što se poštovanja propisa tiče. 

A to je onako teško postići.

Pa koliko kolega bukvalno živi od nekoliko njih i prekršaja što prave

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4007 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Što se D i A tiče tamo su nesavjesni motoristi svojim obijesnim-bahatim ponašanjem i ignoriranjem zakona doveli do toga da lokalne vlasti jednostavno zabrane vožnju SVIM MOTORISTIMA na oderđenim atraktivnim cestama.

U CH su tehnički strogi i nema šanse da se provučeš sa nečim što nema homologaciju baš za tvoj motor.
I tamo ima nadobudnih zelenokljunaša koji svašta vide na YT i umisle si da im nitko nemože ništa. Do prve zgode.
Da se razumimo, prepravke su dozvoljene ali strogo po pravilniku koji je za to napravljen i zakonom reguliran.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1

Ne bih imao nista protiv da se donese zakon ali da se ta pravila ovde kod nas doslovce primenjuju na svakog. Ako je pravilo onda nek bude za sve. Ali isto tako ne moze onda drzava da dozvoli uvoz ne homologovanih zmigavaca a zabrani upotrebu istih. Kada se pusti na savest gradjana to ide u rasulo. Gledao sam masu snimaka u DE kako policija kontrolise pocev od starosti guma i sara i potrosenosti do raspona retrovizora itd. I to mi ima smisla, bukvalno nista nije nelogicno. A kod nas ne mogu folije na prozor od auta, pa mogu. Ne moze auspuh, pa moze. I tako u krug, taman pomislis e to je to, ajde tako mora, kad ono sipak. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4474 postova
8 hours ago, Paljevina said:

Kod nas prvo da regulišu 316 drugih problema, nek nam bude sve uređeno i lepo kao gore, pa onda nek udare i na nas, prvi ću da platim kaznu za bučan auspuh od svojih mukom zarađenih CHF! :D

Tamo sam se tek naslusao bucnih vozila, narocito onih sa BMW M automobilima, Audi RS itd... Ne znam koji su to auspusi, valjda je to kul, lik ide 20 na sat i pusti gas a ono kao da u metalno bure ubacis 100 onih malih petardi u nizu i roka u buretu PAPRAPPAPARPAPAPAPA... Ja ne znam kakva su to sranja od auspuha, valjda nesto sportski...

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 154 postova
  • Lokacija: Србија
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650
Pre 22 sati, travelman je napisao:

 

Bas tako, mi normalni na 2 tocka nemamo razloga za brigu.

 

Dobar dan

 

Dovidjenja

 

Ljubaznost pri kontroli za pohvalu

...

Screenshot-2023-08-19-12-50-10-34-99c048

Није лепо смејати се туђој невољи.

Можда је коментар требао испасти смешан али није ни најмање. 

Ово више има смисла објавити на 2Bike.rs него на форуму о моторима. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Beograd, Bezanijska kosa
  • Motocikl: Honda NC750X

Ako neko zeli da izmeri buku svog auspuha, rado cu pozajmiti profi merac, pa vidite gde ste otprilike i dal treba prepravka/vracanje na fabriku.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1265 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y
Pre sat vremena, Наш je napisao:

Није лепо смејати се туђој невољи.

Можда је коментар требао испасти смешан али није ни најмање. 

Ово више има смисла објавити на 2Bike.rs него на форуму о моторима. 

Mozda si zeleo da ispadnes duhovit ali skroz konra efekat si postigao.

Evo ti sad jedna za pet frendli forum uz komentar da je trenutno u toku akcija protiv bahatosti u svakoj sferi zivota.

 

Ovaj put kazna za setnju bez povodca.

Screenshot-2023-08-19-18-28-18-40-99c048

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2038 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 30 minuta, travelman je napisao:

Mozda si zeleo da ispadnes duhovit ali skroz konra efekat si postigao.

Evo ti sad jedna za pet frendli forum uz komentar da je trenutno u toku akcija protiv bahatosti u svakoj sferi zivota.

 

Ovaj put kazna za setnju bez povodca.

Screenshot-2023-08-19-18-28-18-40-99c048

Možda bi na mestu bio komentar da taj kazneni podanik kojeg si postavio nije pripadnik bezbedonosnih struktura naše zemlje :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 154 postova
  • Lokacija: Србија
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650

Што се одузумања мотора тиче, многи љиди са форума су заштићени, неки јер су исправни а неки из других разлога. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1265 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y
Pre 5 sati, cezarpa je napisao:

Travele da kupis skuter i da osetis emocije na dva tocka,ali motorna.

Odlicno ja znam sta znaci benzin u krvi i ja to postujem bezobzira dal je na 2/3 ili na 4 tocka.

 

Ti me nagovaras da kupim a drugi odavde ih prodaju. Kako ?

 

Mene emocije rade sta god da vozim, juce 80 km na 2 tocka.

 

IMG20230819105623.jpg

...

Skuter .... Kakav skuter čoveče ...

 

Pogle ovo sto juce nadje i uslika za forum ....

 

Ovo bi ja tero, i u rikverc vezanih ociju ako treba :moto3: ...

Al toga nema a novo me nista ne radi bez obzira kolko ima tockova.

...

IMG20230819094606.jpg

...

IMG20230819094624.jpg

...

IMG20230819094619.jpg

...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja