Jump to content

Moto Zajednica

Seæanje, Suzuki RG500 Gamma

Recommended Posts

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Zamislite situaciju... Izlazite na ulicu i osetite miris cvaje. Prepoznatljivi miris motorne testere, komšijine kosilice, dkk-ove kawe i Trabanta. Stariji verovatno pamte i Wartburga. Razmišljate šta bi moglo da ostavi taj divni miris (ovo nije ironièno, veæini ljudi se taj miris dopada) i u glavi su vam opcija od malopre (izuzmimo dkk-a, on koristi miomirisno 2T „rain forest friendly“ ulje) Ako bi uradili poreðenje 4T, Wankel i 2T motora, lako bi ih mogli nazvati Bubašvabom, Bubarusim i Mravom. Normalno je da je Bubašvaba jaèa od Bubarusa i od Mrava. Ali, zamislimo Mrava i Bubarusa koji su iste velièine kao Bubašvaba, prvo što bi Bubarus bio jaèi i brži od Bubašvabe (Šmajsere, jebiga) , a drugo što bi Mrav mogao da ih otrese kao Dexter mešano meso. Dakle, kada su iste kubikaže, Wankel je jaèi od 4T, a 2T je jaèi od Wankela. Naravno da postoje izuzeci, ali je situacija kod motora koji rade sa atmosferskim pritiskom je takva. E, da, da ne zaboravim, dizel bi bila ona debela buba koja gura gomilice govana. Aj se vratimo na onaj miris sa poèetka. Miris izgorenog ulja i goriva koje nije sagorelo. Milina. Verovatno to su mislili i inžinjeri u Suzukiju kada su rešili da proizvedu repliku trkaèa iz sedamdesetih. A mi sada govorimo o osamdesetim godinama. Doba pobesnelog Maksa. Osamdesete...

 

404.jpg

 

Suzuki RG500 Gamma, je bio pastuv koji je zauvek ostao ždrebac. Po odnosu snage i težine Gamma je mogla da se meri sa bilo kojim Superbike-om tog vremena. U jednom zanimljivom predstavljanju Gamme, pominje se i Vmax kao reper imidža, snage... E, pa RG500 ga je kidala. Zašto? Kako? Pa sa svojih 500cc je bio konstruisan kao 4X125cc dvotaktnih. Imao je jedinstveni kocka raspored cilindara. I svaki cilindar je imao svoj izduv. Dakle imao je dve radilice koje su na sebi imale dve klipnjaèe sa klipovima. Te dve redilice su bile povezane zupèanicima. Kako je Mali Caca postovao o naèinu rada 2T, kapiram da Vam je jasno da 2T ima duplo više varnièenja od 4T i odatle tolika snaga. Svakako je i sam agregat daleko prostiji. Zamislite zvuk tog èuda.

 

404.jpg

 

CJGQB_engine004mr4.th.jpg

 

Svaka grana posebno, od poèetka do kraja, i 4 karburatora na usisima tih cilindara. Sve to èini jedan poseban agregat, koji je davao oko 100hp pri 9500 obrtaja. Na 154kg težine (suve) to je znaèilo odprilike: JEBOTE KAKO OVO IDE!!! Hlaðenje je teènošæu, preko velikog hladnjaka iza prednjeg toèka. A na prednjem toèku, duple disk koènice. Toèkovi su bili od 16cola. Lanac. Šestostepeni menjaè. Mala težina ove ale se pomoæu onih moænih koènica zaustavljala sa 100kmh za samo 37 metara. A do 100? Pa ne znam u metrima, znam u sekundama, ali koja je poenta raèunati do stotke, aj da tuèemo dve banke. Do njih, za 11.37sec!! I sve to sa 500 kubika. Znam sad æe dkk da kaže, Cvaja je to! Pa nego kako, sa aluminijumskim ramom, položajem vozaèa nije ni pravljen za Silikonsku Dolinu. Pravljen je za adrenalin i testoteron. Po meni, ovo bi mogao da bude jedan od najegzotiènijih motora. Realno, nikako ni ne bi trebali da se zaèudimo saznanjem da je RG500 pržio takmièenjima. Ako ga nekada vidite na ulici, prepoznaæete ga po auspusima. Dva su mu na klasiènim mestima, u visini osovine zadnjeg toèka, a dva su mu pokraj štopaljke. Druga stvar je njegova oznaka, Gamma je izgovor grèkog slova Γ. Tako i ovaj model ima oznaku RG500 Γ. Kul, zar ne. Plastika je uoblièavala rasnog trkaèa, a maksimalna brzina od 225kmh je pokazivala da taj trkaè može da se takmièi sa svakim drugim istokubikažšem. Verovatno i sa jaèim od sebe. Zamenom karburatora za tkaèku verziju, dobijala se ala od 140 konja. E, 140 konja bre, malo li je na ovu težinu. Ni ne želim da sednem na taj motor, posle njega bi verovatno postovao temu „Suzuki GS500, rupa u gasu od 1000 do 12.000 obrtaja“.

Zamislite vožnju takvog motora. Zvuk iz 4 auspuha, snaga ergele meðu nogama, i miris... A mirisom smo i poèeli, zar ne? Uh, previše zamišljanja. Ali vredelo je, zar ne?

 

3xW5i_rg500za7.th.jpg

 

*posveæeno ljubiteljima 2T

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Ovaj model je pravljen od 1985 do 1989 godine. Naglo buðenje svesti o zagaðenju okoline i standardi o emisiji izduvnih gasova su znaèili samo jedno. Idemo u legendu...

 

RG250 je bio lakši za dvadesetak kilograma i dva cilindra. Verovatno je samo koèio podjednako dobro. Imao je 45 konja, proporcionalno manje u odnosu na kubikažu, ali ne i na težinu.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova
A do 100? Pa ne znam u metrima' date=' znam u sekundama, ali koja je poenta raèunati do stotke, aj da tuèemo dve banke. Do njih, za 11.37sec!! I sve to sa 500 kubika. Znam sad æe dkk da kaže, Cvaja je to! [/quote']

 

Tja, moja VFRka ce brze stuci 2 banke sa preko 50 kg vise i skoro istom snagom :)

 

Ali u krivinama bi druga prica bila naravno :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 95 postova
  • Lokacija: Baranda

Zaboravio si nesto veoma vazno......znas ti koliko ovo cudo trosi :-k .....

cuo sam da trosi oko 15 litara mesavine ](*,) .....a ovako izgleda vlasnik ovog motora kad treba da kupi gorivo>>> :nosila:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N
Izlazite na ulicu i osetite miris cvaje.

Ah, te cvaje, prva ljubav zaborava nema! (RS 250 ce uvek biti moj ne ostvareni san!)

 

Nego, secam se kada sam pre dve godine provozao RGV 250, jbt, tada sam imao osecaj da cu kad sidjem moci da vezujem pertle bez da se saginjem... Mogu zamisliti kako 500-ka "cupa"!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braćala..., 2179 postova
  • Lokacija: Beograd, Lion
  • Motocikl: Honda CB750F 1981
Hvala Najzli!

Sad mi je nesto ova moja zujalica jos milija...

 

Jel to ona rd350 crveno bela race replika iz cca. 82-84 godine?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

..bem te luda :shock: !!! Inace RGV250 je imao oko 65ks i sa tadasnjim 600kama je izlazio na kraj (u krivinama) Sve se bojim da bi VFR bilo kad bilo sta mogao da uradi Gammi500

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)

Ta ne znam da li bi bas smeo da oprobam?(svi znamo odgovor na to pitanje: daj odma :twisted: :twisted: ). nego sto se tice snage kod cvaje, nije samo sustina u broju ekspanzija, tj u dva takta, nego i u odsustvu opruga ventila koje dodatno opterecuju cetvorotaktni motor kojem dosta snage odlazi i na sam rad, dok toga kod cvaje nema. Sad ima i tu resenja kao sto je desmosednici.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 585 postova
  • Lokacija: Beograd

Kvarisa ne vuci me za jezik vidis da ljudi ne vole previse teoriju :wink:

 

Najzli svaka cast za tekst bas si se kreaktivirao!

 

Mada i sa ovakvim tekstom ne bi me navukao da kupim to tandrkalo mnogo mi brate ruzan taj dizajn

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

:shock:

Mrzim retro motore!!!

Ali zelim da posjedujem ovaj!!! :shock:

 

Najzli, prvo VFR pa ovo, svaka cast na izboru motora! :thumbs_up:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova
..bem te luda :shock: !!! Inace RGV250 je imao oko 65ks i sa tadasnjim 600kama je izlazio na kraj (u krivinama) Sve se bojim da bi VFR bilo kad bilo sta mogao da uradi Gammi500

 

Pa po ovim podacima na pravcu bi :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova

Pratim domaci motosport vec jako dugo,a jedna od prvih stvari kojih se secam prilikom mojih prvih odlazaka na trke 1988-89. godine je upravo zvuk RG 500.Tada ih je nekoliko komada vozeno na prvenstvu Jugoslavije.U tadasnjoj SBK klasi preovladavali su grbavci (GSX 750) i negde neki ZXR.E sad zamislite kada nakon krivine svi raspale po gasu i u onom svom zundanju cetvorotaktasa cujete kako vrisi cvaja...

Inace,motor je bio prilicno zaj... za upravljanje posto je bio prilicno brutalan,bukvalno su nailazile eksplozije snage koje je tadasnja ciklistika tesko uspevala da prati...

 

A sto se mirisa cvaje tice,to je posebna droga!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 584 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: ZX 12 R

Najzli,zamisli sada sve ono što si napisao,sa èetiri Figaroli izduva umjesto serije.Nema više nigdje takve pjesme.Jedan takav nam nije dao mira 86, godine i kasnije u Bijeljini.Sada se nalazi u Beogradu,taènije u tri beogradske opštine,raskopan u kojekakvim sanducima.Šteta. :cry:

 

_______________________________

Speed limit---ali tamo negdje oko 340!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: underlittleforest
  • Motocikl: nekakvo motokros sokocalo

brate ta tezina ta snaga 2t masina uf ,mislim da ti je pravo poredjenje shto si rekao,motor za budjenje testosterona ,hm zelim ga iako bi vjerovanto izginuo odma sa njega ,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric

Prava je steta sto se sve manje prave 2T motori.

 

mnogo mi brate ruzan taj dizajn

 

Ovo je dizajn od pre dvadeset godina, sta ocekujes.

 

Ljudi meni se mnogo svidja i aprilia RS 250, i ona ima 60 i kusur konja, i ide preko 200. Mada i ona koristi suzukijev agrgat, samo malo preradjen.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 372 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: MTS 1200s DVT

sve je to lepo, al' sto si prozvao GS500 za rupu u gasu, to nije lepo. Mogao si i neki drugi...

 

zaboravih smajlija, da se ne naljutis :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 489 postova
  • Lokacija: Kraljevo<->Beograd
Prava je steta sto se sve manje prave 2T motori.

 

mnogo mi brate ruzan taj dizajn

 

Ovo je dizajn od pre dvadeset godina' date=' sta ocekujes.

 

Ljudi meni se mnogo svidja i aprilia RS 250, i ona ima 60 i kusur konja, i ide preko 200. Mada i ona koristi suzukijev agrgat, samo malo preradjen.[/quote']

bravo... chitao sam u mm-u davno o rs-u 250 jako je moccan ako nekog interesue 250-ca 2t nashao sam na nekom foumu za nekih 2k jura... mozze i zamena za neki skuter ili enduro,,,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 584 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: ZX 12 R
Prava je steta sto se sve manje prave 2T motori.

 

mnogo mi brate ruzan taj dizajn

 

Ovo je dizajn od pre dvadeset godina' date=' sta ocekujes.

 

Ljudi meni se mnogo svidja i aprilia RS 250, i ona ima 60 i kusur konja, i ide preko 200. Mada i ona koristi suzukijev agrgat, samo malo preradjen.[/quote']

 

Prva serija RS 250 za englesko tržište je raðena u 70 konja,a cilindri su,nadam se da se ne varam,kao i kod veæine Aprilia,raðeni u ROTAX-u. :?:

______________________________

Sped limit---ali tamo negdje oko 340!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric
a cilindri su,nadam se da se ne varam,kao i kod veæine Aprilia,raðeni u ROTAX-u.

 

Ne znam za to, ali masine (V2) su kupovali od suzukija pa ih preradjivali. Mnogo je mocan tormo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja