Jump to content

Moto Zajednica

Tamo daleko...pa svojoj kuci lagano...Maroko [emoji288] 2023

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 638 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu

Svaka čast za turu i avanturu :takoje:. Uživao sam u tekstu i fotografijama. Muški ste to odvozali, a meni poseban šmek ima to čime ste išli. Ima mlađih, ima boljih, ima lepših i siguran sam da je bolja vožnja na tim spravama, ako ništa spokojnija, ali avanturu ne mogu ni približno da prenesu kao starije mašine.

 

Kada budeš u prilici napiši malo koliko vas je koštao put i o papirologiji za Maroko. Da li treba  karnet, prevod dokumenta i sl...

 

Hvala i srećno u nove avanture :takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 34 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Transalp XL 650V

Hvala svima,

Uskoro cu kompletnu rekapitulaciju i generalno utisak celog puta,

@doksat69
Kume, hvala na podršci, idemo dalje

@demagistris

Drug, ja obožavam druženja poput Trebinja i Banja Luke, odlična energija ovog puta neću stići zbog obaveza da posetim događaje...biće prilike, predstoji mi put za Krf i Transalpinu u narednom periodu, da se konsolidujem sa parama i vremenom pa u nove pobede

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Yamaha FZ6

Zemljaci svaka cast za hrabrost i turu, detaljno sam pratio sve izvestaje koje ste kacili i mogu da kazem da sam bas uzivao citajuci pricu. Drago mi je da je sve proslo kako treba bez nekih vecih problema i da ste uzivali. Sad malo odmor pa u nove pobede. :sampion:

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 85 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: BMW k1200 lt,Yamaha gts 1000

Iako sam bio upoznat jos ranije gde idete ti i ivan i bio u kontaktu sa njim i tokom vaseg puta svaka vam cast na ovom putovanju.Bas steta sto niste sve planirano obisli ali poznajuci Ivana (i kako ce Nevena sigurno da ga odrobija) i to cete zagarantovano. I ne menjajte motore ni pod razno.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 34 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Transalp XL 650V

@demagistris

Drug, pripreme idu lagano, posle 20.06 krecemo, za sad dvojica prijatelja iz Zrenjanina i pored mene stari vuk Goran Mitrović iz Vranja, čovek sa kojim najčešće putujem...naravno, ako si i ti u tom terminu, u kontaktu smo, možda se sretnemo...

@Setac035

Hvala puno drug, biće prilike za sve što čovek želi, ako to iskreno želi, način će se uvek naći.

Motori jesu dobri, uskoro pišem generalno utisak i rekapitulaciju celog puta, ko zna zašto je dobro sve kroz šta smo prošli, svakako, vredno putovanje.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 34 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Transalp XL 650V

Društvo,

Evo dođe red da se javim, nakon nekoliko dana odmora, utisci se slegli, pa da pokušam da podelim sa vama maksimalno sve što mogu kako bih što više informacija dao nekome za buduća putovanja ovog tipa i ka destinaciji Maroko.

Krenuću prvo od brojki ili ti statistike koja je dosadna ali ukazuje na dosta stvari oko planiranja puta...

Ukupna kilometraža: 5.794km
Ukupna količina goriva: 322lit
Prosečna potrošnja: 5.5lit ( blagom povećanju od 10% doprineo je autoput od 1.500km i solidna brzina od 130-140kmh, inače u Maroku je bila oko 5lit )
Prosečna cena goriva: 1.5€/lit
Broj dana: 19 dana ( 9 dana Maroko, 4 dana brod, 4 dana do Đenove i 2 dana do Vranja )

Novac koji je potrošen, pišem u moje ime jer je to vrlo relativna kategorija, razumemo se, siguran sam;
Brod - 500€
Benzin - 480€
Putarina - 70€
Hrana, smeštaj - 500€
Viza - 40€

Plan je samo plan, realnost je bila takva da u povratku nismo vozili dobar deo Evrope kako smo planirali, ostavili smo Portugaliju, Španiju, Francusku i Švajcarsku za neku drugu turu, ko zna kad i ko zna s kim...

Maroko

Zemlja kontrasta, bogatstva i siromaštva, pustinje i zelenila na severu i zapadu, umerene klime i paklenih vrućina, dobrih ljudi i ozbiljnih kriminalaca, džeparoša, u istom i pitoma i vrlo opasna zemlja.

Da li je vredno toliko maltretiranja, vremena da se do nje dođe, odvoza krug od skoro 2.500km, upiše da ste bili?

APSOLUTNO NE!

PONAVLJAM, moje iskustvo, moj utisak, moj lični doživljaj svega viđenog.

Ne kajem se, veliko iskustvo, putovanje vredno sa velikim ALI, to je da imamo prelepe zemlje u našoj okolini, pre svega itekako prelepu našu zemlju Srbiju, da je ovo trošenje vremena i novca malo bez smisla, ništa tu posebno nije, ne znam kako su ostali pre mene doživeli, ja sam ovako

Da li bih preporučio? Ne bih, zato što znam, putovao, video, toliko lepših i boljih mesta, jedna Bosna npr, raj na zemlji, da ne pišem za neke druge destinacije poput Turske, Grčke itd...

Možda bih izdvojio, opasna zemlja, nije bezbednost jača strana, ne osećate se na ulici sigurno, napadni su, dosadni, previše ih je po medinama, uskim ulicama, nude svašta, vi ste turista, potencijalna mogućnost da se od vas izvuče materijalno i nikad vam više oči neće videti, mi smo nažalost našom nepromišljenošću i lakovernim pristupom ostali bez ozbiljne sume novca, pokradeni smo u smeštaju, zahvaljujući našoj "spontanosti" i time da se prepustimo a ne da na vreme isplaniramo smeštaj, gde, šta i kako, nego naletevši na "malog Džeja" sa početka putopisa po Maroku, koji nas je na ulaz u Fes upecao, ponudivši nam siguran smeštaj i parking, na kraju, parking je bio siguran, smeštaj po nas nije, ali da ne detaljišem, zaključak je sledeći:

NEMOJTE nasedati kada vam bilo ko nudi bilo kakvu pomoć, bilo kakvu uslugu!
Smeštaj ISKLJUČIVO preko Booking-a sa recenzijama, platite i više od proseka koji je oko 15€ sa doručkom po osobi, mirnije se spava, od novca, pasoša i ključeva motora se ne odvajajte, nikad i ni pod kojim uslovima. Mi jesmo i to nas je skupo koštalo! Opet imali smo sreće u celoj priči!

Maroko je veoma prljava zemlja, gradovi su užas, izuzev Kazablanke, Rabata i Tandžira...ostalo, štroka!

Da, vezano za motocikle, nisu za offroad po pustinji i tačka. Razlog, težina i samo težina, neka bude da je malo i do vozača ali to nije presudno, ja sam svojim motorom prezadovoljan iako ostajem pri tom što sam napisao, za ovakve rute treba ozbiljnija mašina, kočnice, vešanje, snaga. Motor za 5.800km nije pokazao apsolutno nikakav problem, nije štucnuo bukvalno, sa te strane, mogu reći, DOSTOJAN!

Ajmo sad vedriju stranu puta, Maroko ima odličnu hranu, lepe puteve za vožnju, lepe predele preko Atlasa, dugačke krivine prema Marakešu, obala Atlantika nije impresivna ali ima neku draž kada ste tu na dva točka...ima dobrih ljudi koji su nasmejani, ljubazni, osećate tu energiju...

Rad sam da pomognem i biću srećan ako sam ovim putopisom uspeo delić da nekome to i učinim, da se ne oklizne tamo gde smo mi to uradili.

Možda najvažnije od svega, ljudi nemojte ići sami na ovakva putovanja, čovek sam nije za ništa, nije za nigde, tako se kod nas u Vranju kaže, apsolutna istina!

Svi koji jesu bili sami, siguran sam da su svesni opasnosti tog poduhvata, primer banalan, drugaru je pao motor u mestu, nije uspeo bez mene da podigne motor, to je samo delić, ipak je putovanje sigurnije sa više ljudi, koliko god tu neslaganja bilo, kompromis je za pametne ljude, za budale je smer kako su zacrtali u svojoj glavi, to na kraju uvek košta.

Hvala svima još jednom na podršci, tu sam za svako pitanje, za svaku pomoć, idemo dalje u neke nove puteve i avanture...

Pozdravljam sve...

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 16
  • Hvala 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3976 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Hvala ti za tvoj subjektivni osvrt na putovanje i posebno na Maroko.
Puno lipi pozdrava


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 638 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu

Svaka čast još jednom i na ovom iskrenom rezimeu. Pored puno lepota, puno i korisnih informacija. Neko sam od onih koji maštaju o takvoj turi, ali sam prilično daleko od nje, naročito što znam da treba puno kockica da se slože, a vi ste to dodatno potvrdili. Da li vam je put legao je lično iskustvo, ali sam siguran da ste bogatiji kao ljudi posle ovakve ture. Loše stvari se dešavaju na putu, mom drugaru obili auto u Palmanovi, drugog izdžeparili u Barsi, sestru pokrali iz apartmana u Grčkoj...Ima toga svuda, sigurno je na Severu Afrike to mnogo izraženije, ali treba pamtiti lepe stvari i okretati se novim destinacijama.

 

Vidim da vas put uskoro opet zove, pa srećno u novim poduhvatima :takoje:

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 94 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Trenutno Nemam

Sto bi rekli,kratko i jasno,prelep putopis,prelepe slike i hvala na savetima,ponekad idemo toliko daleko da vidimo neki "raj" a on nam je kad kad tu blizu nas,a da i to ne znamo <3 sve u svemu prelepo,kao da sam bio tamo (iako nisam :D)  :):sampion:

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1250RT

Svaka čast na poduhvatu, a još veći naklon na iskrenom rezimeu i računici vredi li ta tura tolike muke.

Naravno, postoje razni ciljevi, razlozi i želje. Tako da je sve individualna stvar.

Ja te to nikada ne bih pitao, ne samo tebe, već nikoga ko je izvozao super zahtevnu turu iz čistog poštovanja (želeo si - odvozao si) ali me je svakako mučilo pitanje - Isplati li se...

Pogotovo za Maroko. Danas sam za redom pročitao dva putopisa ture Maroko.

Nisam siguran da sam iz priče, pa ni sa fotografija stekao želju da krenem na taj put.

Mislim da bi meni okidač za taj put bila želja da i to jednostavno upisem u odvezene ture, ali mislim da je u okruženju ostalo toliko toga neodvozanog da će Maroko malo sačekati.

Da ne dodje do nesporazuma, skidam kapu svima koji su ovo odvozali...

Poštujem napor, rizik, velike vrućine, prašinu, pesak i sve ostalo što vas je pratilo na putu za Maroko..:sampion:

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja