Jump to content

Moto Zajednica

KAWASAKI ER-5 i GPZ 500

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Posto imam vremena na pretek napisacu mane i vrline motora nakon 8-9 godina voznje istog. Nakon toliko vremena vise zameram nego na pocetku , sto verovatno neko ko prelazi na jaci motor po prvi put nece primetiti. 

Sta je moglo biti bolje: 
-Retrovizori: kratki su pa cesto gledas svoja ramena. Moze se ili kupiti distancer ili nesto napraviti.
-Kocnice. Standardno u ovom rangu motora nisu bas najsjajnije. Zadnju bih izbegavao na brzinama preko 30km/h.
-Sediste. Jako je tvrdo i usko tako da meni jajca otpadaju vec posle 60-70km , moram malo ustati sa njega. Resava se kod kolege sa foruma.
-Zastita od vetra je slaba sa malo vise ljude. Resava se drugim vizirom.
-Za voznju sa suvozacem malo mali iako je definitivno moguce. Srecom ja sam imao jako niske i lagane suvozacice pa mi je bilo ok :)
-Vakuumska slavina goriva. Zna da propisa nakon nekog vremena ali se resava sa 15 e setom iz Louisa ili zamenom i stavljanjem neke druge. Uglavnom sitnica. 
- Ima onu dobro poznatu "rupu" iznedju jedno 3-5,5 hiljada obrtaja. Uglavnom najzivlji je na preko 7 hiljada. Ta "rupa" se resava airbox modom, koji nisam radio.
-Svetla su ok rekao bih. Kod mene far ne stoji najbolje zbog nosaca na plastici koji su otisli, pa je kratko dosta kratko ali dugacko je sasvim ok. Nemam zamerki iako moze bolje.

Sta je dobro:
- Sama masina nema apsolutno nikakvih problema. Postojao je problem sa magnetima na 1. generaciji (do 1994. godista) pa bih te modele izbegavao. Za sve ove godine nisam imao niti jedan problem sa motorom, strujom, karburatorima i slicno. 
-Dobra potrosnja, krece se ispod 5 litara pri voznji ispod 6 hiljada obrtaja
-Poprilicno solidan izgled za motor tog godista
-Poprilicno jeftina registracija

@biker-boy , hvala, jos da nema onu braon fleku od drugarove trenerice  >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: bg
  • Motocikl: GPZ 500S 1998

Pretpostavljam da može i abs na gpz koliki bi to koštalo otprilike?

 

Послато са PSP3505DUO уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7080 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Zaboravili ste napomenuti mozda i najvecu boljku GPZ-KLE-EN-ER agregata, a to je spaner razvodnog lanca, doduse, ima i drugih masina koje pate od toga, ali u sustini, sto se tice Kawe nije to nista strasno, samo mu je (spaneru) radni vek malo kraci i onda samo ubacis manuelni spaner i nema problema, ili da se naviknes na klepetanje jer moze on tako jos dugo da izdrzi, ali najbolje to odma spreciti u startu.
Ali i pored toga, taj Kawin agregat je odlican, pouzdan, izdrzljiv, pa nebi ga proizvodili skoro 20 godina u 4 razlicita modela da ne valja :D
A i performanse su mu odlicne, kad se pojavio, bio je vrh, (a i danas je) 60KS iz dovcilindrasa sa 8 ventila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Dosta tih starih kawasakija klepeta :D ali i Honda ima nekih modela na kojima se bas cuje iako to nije nikakav problem, mada nekoga iritira. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6829 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Zaboravili ste napomenuti mozda i najvecu boljku GPZ-KLE-EN-ER agregata, a to je spaner razvodnog lanca, doduse, ima i drugih masina koje pate od toga, ali u sustini, sto se tice Kawe nije to nista strasno, samo mu je (spaneru) radni vek malo kraci i onda samo ubacis manuelni spaner i nema problema, ili da se naviknes na klepetanje jer moze on tako jos dugo da izdrzi, ali najbolje to odma spreciti u startu.

Ali i pored toga, taj Kawin agregat je odlican, pouzdan, izdrzljiv, pa nebi ga proizvodili skoro 20 godina u 4 razlicita modela da ne valja :D

A i performanse su mu odlicne, kad se pojavio, bio je vrh, (a i danas je) 60KS iz dovcilindrasa sa 8 ventila.

100 eur delovi :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Koliko se to često menja iliti crkava?

Nemam pojma, moj ima skoro 50.000km, kod mene je 9. godina i nije crkao.

 

Imaj na umu da se kod nas motori dosta slabo odrzavaju. Ja koji god sam GPZ video na skupi , izgledao je kao kanta.

Promenio član hard_rock

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7080 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Koliko se to često menja iliti crkava?

Moj GPZ je imao 40.000 km na satu, ali kao i svaki motor koji zavrsi u Srbiji, skoro svima je vracena kilometraza, ili je vec jednom obrnuo sat, pa kontam da je verovatno realno imao 140.000km, i lanac i spaner su mu bili otisli, sve visee i vis je klepetao, tako sam ga prodao, imao sam ga jednu sezonu, ali da sam ga mislio ostaviti, to bi prvo menjao.

Ako hoces da budes miran 100%, onda lepo zamenis razvodni lanac i stavis manual spaner (to ti je 100-tinak eura + ruke) i dugo duuugo neces imati problema.

I za tu kilometrazu (140.000km) sigurno je vec jednom menjan razvodni lanac i spaner, ali sve ostalo je bilo u odlicnom stanju, motor je lepo palio hladan-vruc, nikakav dim, nista, lepo je isao i malo je trosio, jako sam bio zadovoljan s njim, ali mi bilo zinulo dupe za 4 cilindra pa sam ga utopio za CBR 600F1 :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Španer na prvoj generaciji glavi, mehanizam natezanja je pogonjen neubjedljivom oprugom, koja često ne može da drži lanac dovoljno nategnut, pa su ponekad neophodne ručne korekcije, može da se odradi i pri štelovanju ventila, ne mora često. Neko to rješi tako što stavi manuelni španer, a neko od novijeg modela, što je najbolje rešenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Ovo su preporucljive zamene da se urade na modelu prve generacije tj. da se prebaci sa novijeg: 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Prvo, CCT=Camshaft Chain Tensioner

Samo na prvoj generaciji, magnet je poznat, transmisija je već pretjerivanje. Oće da zeza, ali kao i na gomilu drugih motora, nije opšteprisutan problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7080 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

@Fandjo - nisam se kajao, jer sam dobio ono sto sam hteo, 4 cilindra, bolji zvuk, 92ks... kajanje je doslo samo kad stanes na benzinsku pumpu i kad placas registraciju :D
generalno, odrzavanje je skuplje, vise cilindara, karburatora....ali jbg, nemoze i jare i pare, ali ni on me nije dugo drzao, posle je dosao VFR, e to nemogu prezalit nikako, ali jbg svaki motor ima svoje mane i prednosti, tesko je sve uklopiti u jedan motor da mu BAS sve valja i da je sve po meri, sad imam F2 i jako sam zadovoljan.

 

@Hard_rock - Moj GPZ je bio '91 god.model sa 2 diska, ali video sam dosta novijih modela i pricao sam sa vlasnicima, i imali su potpuno isti problem sa razvodom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Momci jel treba da stavljam Loctite na srafove kad budem montirao disk? I ako treba, koji tacno? Vidim po brojevima ima 222, 270 itd.


Ok nasao sam, 243 je , uglavnom plavi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

A jel na novijem sve kako treba ili treba nešto da se montira?

Zavisi od tvoje visine i širine, retrovizori su mu isto malo niski, pa ih treba podesit prema sebi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

A jel na novijem sve kako treba ili treba nešto da se montira?

Ako planiras bas ceste voznje sa sovozacem, kako si mislim napisao, ja bih mozda gledao drugi motor :/ Nije da ne moze, ali ipak nesto gabaritnije. E sad zavisi od tvog budzeta koji ne znam, ali ocekuj da ce svaki koji sam naveo biti skuplji za odrzavanje od GPZ-a: 

 

1. TDM 850

2. Honda CBR600F2

3. Yamaha Thundercat 600

4. Kawasaki ZZR600

5. Suzuki GSXF600 i 750 katana

6. Suzuki Bandit 600

7.  Yamaha XJ600

8. Kawasaki ZR 7

9. Suzuki RF600 i 900

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7080 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

XJ600 je dobar motor, ali  je teski PROMASAJ sto se tice snage, ima 60ks isto kao i GPZ500 ali placas 5000din skuplju registraciju jer je XJ 600ccm, ako ti to nije problem onda uzimaj, ali fazon je u tome sto istu cenu registracije imaju CBR600, ZZR600,GSXF750.... a to su DALEKO ozbiljniji motori od XJ600.

Zato treba uzeti u obzir raspon klasa u registraciji 125-250-500-750-1100

XJ600 sa kubikazom upada u klasu od 500 do 750, ali snaga mu je kao u klasi do 500, pa ti vidi

 

Ako ti je problem kinta, ako zelis jeftino da se vozikas, nemoj da gledas motore iznad 500ccm

znaci:

Suzuki GS 500E

Kawasaki GPZ 500s , ER-5

Honda CB 500

to ti je izbor. 

Ova trojka su ti najbolje i najpouzdanije masine, ima ih, dosta, ima delova.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja