Jump to content

Moto Zajednica

Kineski motori i oprema

Recommended Posts

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

kako smatram da bi neki buducim vlasnicima kineskih motora ovo, slicno kao i neke druge teme, moglo posluziti kao osnova za malo sirenja vidika i planiranja, tako me NikolaCruss nagnao da se malo obratim sa svojim iskustvima i onima koji vec poseduju kineske motore. Pored odrzavanja, verovatno je najbitnije ta iskustva usmeriti na segment koji od pocetka figurise, uz cenu, najverovatnije i presudno. U pitanju je izgled motora, a on u velikoj meri zavisi od opreme koja se stavi na osnovu.

 

Pa da vidimo to ovako, u svojim osnovnim paketima, kineski motori nude relativno dobar izbor opreme ali se vremenom ispostavi da je najveci deo te opreme prihvatljiv samo u prvim momentima euforije, dok se kasnije covek prizemlji, udahne duboko, i shvati da je znacajan deo te opreme samo place-holder, a ne i onaj komad opreme koji bi mogao da prodje kao nekakav kompromis u najboljem smislu.

 

Ukoliko posmatramo Off-road pricu, tu se jos i najmanje stvari moze menjati po pitanju opreme, i uglavnom se svodi na slicnu situaciju u kojoj su i vlasnici skutera. Ovde mozemo pricati o koferu postavljenom pozadi, eventualno viziru (kod skutera to nekako vidim kao obavezno), zamenom retrovizora i slicno, ali ako se zagledamo u chopper/cruiser kategoriju, dijapazon mogucnosti se naglo uvecava.

 

Mislim da je glavna prednost jeftinih kineskih motora po pitanju opreme pre svega to sto najveci deo opreme stize vec na dobrom delu modela, te ga je kasnije neophopdno zameniti ali ne i traziti za nacinima da ga se uopste postavi, i ono posebno vazno: KOLIKO GOD JEFTIN DEO OPREME STAVILI NA KINESKI MOTOR, ON NA TOM MOTORU TESKO DA MOZE BITNO NARUSAVATI OPSTI IZGLED SVOJOM JEFTINOCOM!

 

Kod skupljih motora, takvi se kompromisi ne prastaju, probajte staviti jeftine kozne bisage na ozbiljan cruiser, recimo Drag/V star. Videce se iz aviona da je jeftino i ubrzo ce ona stara cena skupih bisagi, biti samo jos uvecana za ovu grubu gresku sa kupovinom jeftinih i pokusajem da se malko ustedi. O Harley Davidsonu da ne pricam, tu je citava skala pomerena za jos jednu cenovnu kategoriju unapred...mada, uzgred-budi-receno, prica o HD ionako ima nekakav svoj dovoljno zakrenut presek da je iluzorno uopste je stavljati u poredjenja, ta prica je predvidjena da kosta i to je prica o statusnom/standardnom simbolu mozda i pre nego o chopperu/cruiseru.

 

Dakle, ukoliko se vratimo opremi jednog tipicnog choppera/cruisera, zakljucicemo da vecina njih ima vec sve ili skoro sve od opreme, i glavna je stvar u menjanju te opreme ali na mestima koja su vec predvidjena za nju.

 

Sta se sve moze:

 

- zamena bisaga (oni ruzni vodokotlici koje originalno stave sa strane su zaista vrhunac kica)

- postavljanje nosaca za zadnju torbu/kofer, kao i postavljanje zadnje torbe na to mesto

- postavljanje vizira za one kojima je vizir neophodan ili vole da ga imaju (ja zaista ne mogu bez vizira iz zdravstvenih/uzrastnih razloga)

- postavljanje dodatne grupe farova ukoliko postoji samo jedan prednji far

- skidanje cesto kicastih oznaka sa rezervoara i drugih delova sa motora

- zamena obe ili makar zadnje gume nekom kvalitetnijom ili voznja sa svesnoscu ogranicenja "originalnih" guma

- zamena retrovizora ukoliko se to smatra neophodnim

- zamena akumulatora koja je najverovatnije ipak neophodna

- zamena svih dostupnih srahova domacim nehrdjajucim ekvivalentima

- postavljanje rol-barova ukoliko ih originalno nema (kod kineskih motora postoje prednji, zadnji i za branik, od onoga sto sam ja video)

- zamena vozacevog sedista, naslona za suvozaca itd.

- zamena auspuha bilo kojom varijantom (fabricki, pravljeni itd.)

- kozni dodaci za rezervoar, rucice za upravljanje itd.

- moze se jos dosta toga, ja sam opisao vecinu onoga sto sam radio pa znam kako se i u kojoj meri moze, masta vec dozvoljava i siri spisak (cak sam i ja jos dosta toga radio ali sad nije bitno)

 

Sta se ne moze ili je tesko do mere potpune nerentabilnosti:

 

- zamena agregata vecim je uglavnom samo teoretska mogucnost

- zamena zadnjeg kocionog sistema za sistem sa diskom, a uglavnom cak i samo neko ozbiljno poboljsanje postojeceg zadnjeg sistema

- dodavanje vodenog hladjenja

- stavljanje dosta sire zadnje gume

- svaki dodatak koji znacajno u smislu stabilnosti opterecuje citav sklop

 

Naravno, verovatno da su spiskovi duzi u oba slucaja, ali ja sam samo neke elementarnije stvari naveo kada je u pitanju ova kategorija.

Sve sto pise da ne moze, treba uzeti uslovno jer se moze, ali je toliko komplikovano da se najpre odustane od toga. Postoje i price koje se savladaju, recimo, da li se treba odreci blagodeti GPS-a samo zato sto je malo komplikovanije napraviti urednu elektroinstalaciju za GPS i obezbediti mu mesto na motoru gde ce biti stabilan i pregledan?

Po meni, nije.

Slicno je i sa drugim stvarima, recimo, ja na svako putovanje nosim i tank-torbu iako ona definitivno ne pripada chopper-skom miljeu, ali je u cruise varijanti neizbezna pa se "pozivam" na taj deo :)

Imam dosta prostora na motoru, ali fotografisem iskljucivo sa DSLR paratima, i veoma mi je zgodno da ispred mene imam citav sistem dok vozim, stanem, namontiram adekvatan objektiv i uhvatim momenat...ako stignem, doduse, jelte.

 

Opet, vreme mi je vazno, pa imam i dodatni sat ali digitalnu verziju (sto me jako cini nesrecnim, da budem iskren), ali se tesim da bar imam analogni termometar na njemu, iako je to potpuno, ali potpuno obrnuto od onoga sto bi trebalo. No sta je, tu je, za sada nemam bolju kombinaciju bez puno, puno truda, a za taj trud nisam spreman.

To su samo neke ilustracije mojih definicija sta znaci

 

1 - lako se resava

2 - tesko, ali vredi

3 - pretesko, meni ne vredi raditi to

 

Kasnije malo mozemo i o nekim konkretnim resenjima sa sve slikama itd.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • http://www.odvozsuta-otpada.rs/, 298 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: Honda Shadow 600cd vlx 2004 nekad bila pa daytona 350 i sad nista ...jbg

Pazi to sa vodokotlicima nije u redu ja sam ih implementirao na mnogo skuplji motor nego kineski i sa nesto modifikacije chuche dobro prosudi sam.  :)

post-4960-12879012570151_thumb.jpg

post-4960-12879012572214_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

pa, ja nisam spominjao modifikacije, ovo je sasvim OK vodokotlic i u kupatilu, a kamoli na motoru. :)

 

Da vidimo sa Krusikom da im uvalis patent, da im krene prodaja. Salim se malo, imamo na sve strane primere kako se i plasticni koferi mogu uredno "primiti" na choppere a posebno cruisere, ali u onakvoj formi u kakvoj stizu originalno, tesko da bi se cak moglo i pomisliti da ikakva dorada moze da pomogne...a eto, ocigledno da moze. Sjajno sto imamo ovakve teme, svasta covek nauci i podeli sa drugima. Ja se nabacao nedavno ovih vodokotlica, praznio neki magacin i naprosto vise nisam znao sta cu sa njima, a cuvao ih kao da cu uopste znati to nekada.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • http://www.odvozsuta-otpada.rs/, 298 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: Honda Shadow 600cd vlx 2004 nekad bila pa daytona 350 i sad nista ...jbg

Steta ja ne bacam nista! sta ces ostalo mi iz devedesetih da sve chuvam i trazim neku primenu,,,evo i sad mesto ko normalan covek da odem u "TrionMotors" i kupim originalne bisage ja krajnje mazohisticki udjem u "projekat" modifikacije! Ali sadisfakcija je ogromna<valjda u svakom od nas lezi skriveni Kubanac uvek spreman da nesto budzi!! ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Architect, 339 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet S

- postavljanje vizira za one kojima je vizir neophodan ili vole da ga imaju (ja zaista ne mogu bez vizira iz zdravstvenih/uzrastnih razloga)

 

Jedno pitanje: posto mi vizir stvarno treba, gde mogu da nadjem za svoj motor?Pošalji na pp, ako ne može ovde.  Ili možda postoji neki univerzalni (?) koji moze da se "nabudži" na moj motor.

Čudno mi je to što kažeš za akumulator (ustvari i nije) ali ja sa svojim nisam imao ni jedan problem. Doduse videcemo sad kad prodje zima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Za razliku od vecine, veoma podrzavam kineske vodokotlice, a da objasnim zasto.

 

Uz kineske motore se dobijaju nosaci sa funkcijom zadnjeg rol-bara, i to je lepota kotlica. Dakle nema pravljenja/trazenja i troskova oko odgovarajucih, a opet pitanje koliko bi bili funkcionalni u odnosu na fabricke. O rol-bar/nosac kombinaciji ne bi bilo ni govora u ovom slucaju.

 

Iz tih razloga kofere shvatam kao: "evo nek se nadje, dok ne kupis prave bisage", mada postoji i firma koja ih prodaje kao dodatnu opremu.

 

Sto se tice onoga sto je lanca88 naveo kao moguce za zameniti, sa nekim stvarima sam se poigrao, pisacu jos u kineskoj temi, neke izmene su u planu, a neke predloge cu ipak preskociti( npr. najkriticniju tacku vezanu za kineske motore tj. srafove. Ako se do sad nisu poodvijali necu ih ni

dirati.)

 

Ono sto bih dodao kao izvodivo za zamenu su prednja kociona kljesta i paknovi. Na nekim modelima prednja kocnica nije bas najsrecnija, dok je na nekim drugim npr. Princu, odlicna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

tjah, ko mi je kriv kad sam neprecizan:

 

naravno, nosaci i roll-barovi za vodokotlice su sjajno resenje i njih ne treba uopste dirati, jedino je stavljanje bisaga, po meni, ona obavezna stavka.

 

Srafove sam pomenuo najvise iz razloga sto covek samo u odredjenim danima (raspolozenje, vremenski uslovi, slobodno vreme itd.) obraca paznju na ove stvari a kada ga krene voznja, tada tesko da ce i ulje proveravati a kamoli srafove. Ipak, imali smo slucajeve pre par godina i ovde na forumu pucanja ramova na enduru, i to najverovatnije usled prehodnog ispadanja centralnog srafa nosaca motora, svacega smo se nagledali sto se toga tice a znam pouzdano koliko je vozacu milo baktanje oko tih stvari kad je vreme da se negde ode za vikend, pa se prethodno sve drugo poobavlja a ovo sad bas u subotu ujutru, uff, ma daj...itd. Nekako se najveci problemi desavaju u najnezgodnije vreme, Marfi li, sta li, pa stoga ovo pominjem u delu o preventivi.

 

Vizir je cudo, zaista.

Ja sam uvek imao, odnosno odmah stavljao vizire na kineske motore jer sam ih poceo voziti u godinama kada mi je telo vec izricito zahtevalo vizir. Malo se teze nabavljaju zaista i tu sam poprilicno zapanjen, nema ih nigde u prodaji vec se nekako stigne do nekog komada i tako to...Ipak, alternative postoje u home-made varijantama ili na slican nacin kupljeno. Mislim da je ovde negde na forumu vec pisano o momku koji izradjuje vizire po modelu, nekada je bio na Karaburmi, danas je u Marinkovoj bari. Ipak, iskustva sa njim su veoma razlicita, od onih krajnje negativnih (odustajanje od rada posle silnih pokusaja dogovora), preko lagano neugodnih (oduzi se vreme za zavrsetak rada), do onih pozitivnih (sve korektno odradjeno). Primera radi, mene letos posteno razvali biciklista i ne pogledavsi prethodno u moju stranu (a to mu i jeste traka za ukljucenje), otprilike onih, ili cak onog dana kada je naletevsi na takodje biciklistu poginuo moj veliki drug Cera. Obzirom da ja njega jesam video i zakocio, ostali smo obojica na nogama, on zariven glavom u moju vilicu, ali telom potpuno preko vizira...naravno, skroz slomljenog. Epilog je novi vizir, i za suprugu i za mene, toniran u tamnu nijansu i to je, zahvaljujuci nasim vec postojecim modelima i nosacima, ispalo em relativno brzo, em jeftino. Odlucim se odmah posle toga za skuterce da mu stavim vizir, gleda on i kaze: pa sve OK, i ovaj ce kostati kao i ona dva.

 

Kljucna recenica ustvari. Kostao je koliko ona dva ZAJEDNO.

 

Ne znam ima li alternative bas tome, ali ukoliko skines negde sablon na karton, ne vidim da se to ne bi moglo napraviti i kod nekog vestijeg ko radi sa plastikom, kod mene sam zahtevao malo krivina u sve tri dimenzije, ali ako nema toga, mislim da je dobro pozabaviti se malko time i resiti u kucnoj radinosti. Materijal kupujes u Galenici uglavnom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Architect, 339 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet S

Sad nesto razmisljam i pokusavam da se setim da li sam video neke Sprint-eve sa vizirom i mislim da jesam. Posto je moj motor u principu 90% isti (razlika je najveca u felnama i vodokotlicima ;D ;D), da pokusam da nadjem delove za Sprint.

Inace ti vodokotlici ( :D) su jedna od najkorisnijih stvari na motoru, sta sam ja sve uspevao da ponabijam u njih... :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Džedaj vitez, 289 postova
  • Lokacija: Ruma / Guangzhou
  • Motocikl: Yamaha Dragstar 650

Pozdrav, vidim da se sa ovom temom davno pocelo i davno.. hm zavrsilo... ali eto mene, novajlije, da uzburkam vodu opet :)

Kako vidim u porukama, spominjano je da ima neki lik (na marinkovoj Bari) da radi to sa vizirima, pa me interesuje da li neko od Vas ima kontakt njegov i neki red velicina koliko bi to moglo da kosta? Nekako imam neki dizajn u glavi kako bih na Raptora mogao da ubudzim neki omanji bad ass vizir :)

Hvala :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Obrati se Ivanu, on radi vizire 064/284-78-47

Meni je radio i prezadovoljan sam i kvalitetom i cenom.

 

Imas na forumu citavu temu Viziri by Ivan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Motocikl: Bice opet sledece godine :)

Vidim da je tema mrtva, ali ajde da pitam :) Da li neko možda zna gde bih mogao da nabavim držač kofera za kineski motorčić ili preciznije kiwi superlight 125. Počelo je da me nervira što stalno nosam kacigu sa sobom i nemam gde da je ostavim, pa bih u novoj sezoni da ispravim to :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja