Jump to content

Moto Zajednica

ABS kocnice....koliko su bitne po vama?

Recommended Posts

  • Drug član, 1681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kilo Smor L8

ABS je obavezna oprema svakog novog auta, sa motorima je drugacije i moze se dobiti kod nekih modela uz doplatu od oko 450 evra (u zavisnosti od modela), pa me interesuje vase misljenje koliko je po vama ABS bitan ili ne ;D

 

Ja sam gledao Burgmana 400cc koji od iduce sezone nudi opciju doplate od 470 evra za ABS, pa sam misljenja da bezbednost nema cenu i da je to odlicna investicija  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 426 postova

Ja lično nevolem ABS ni u autu a kamoli na motoru.

Neki dan sam morao naglo da kočim autom i bio sam neprijatno iznenađen kada je ABS počeo da škljoca. U tim trenutcima imam osećaj kao da nemam nikakvu kontrolu nad autom tj. kočenjem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 367 postova
  • Lokacija: Šabac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha YZF 600 r Thundercat

Mislim da je ABS na motoru jako dobra stvar, jer ne dozvoljava da prednji tocak prokliza, i u neprijatnim situacijama bolje da ABS skljoca nego da tocak prokliza i tras na zemlju. Kad bih kupovao nov motor sa ABS om bih pazario obavezno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Predsednik FREE WHEELS-a VEL.PLANA
  • Motocikl: XL 1000 V Varadero, crni

Nisam ljubitelj abs-a na R motorima ali na drumskim krstaricama mislim da treba.Probao sam k-1200 lt i abs me je prijatno iznenadio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kilo Smor L8

Posto svi maxi skuteri imaju integralnu zadnju kocnicu (pritiskom na levu rucicu, aktiviraju se obe kocnice u odnosu 70/30 ili 60/40 i to zadnja/prednja) pa mislim da je ABS idealna stvar  ;D

 

A u praksi na primer, pri zustrijem ulasku skuterom u krivinu da ne bi izleteli van puta spasice vas dobre kocnice i malo srece, dok je motorom moguce i saltanje u nizi stepen prenosa, plus dobre kocnice i malo srece 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

ABS je majka Mara, nije lud onaj sto ih je konstruisao :)! To je slicno kao kad bi neko pitao, "sta je bolje hidraulicni amortizer, ili federi", siguran sam da bi nekima federi bili mnogo bolji, jer su 1929-te pravili puno kvalitetnije stvari. Dakle, uvek sam za ABS (ako imam za doplatu) ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 845 postova
  • Lokacija: Niksic
  • Motocikl: KTM 990 Adv, KTM 350 Freeride

apsolutno najbolja dodatna oprema, pogotovu za motor!!!

i treva da bude standard, ako mene budu pitali :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Safety bike, 954 postova
  • Lokacija: Beograd - Cerak
  • Motocikl: nekad RS250 i AA500

E ovako, do sada mi nije bio potreban ABS (doduse ja odskora i vozim). Opet veruj mi da ce sledeci skuter koji budem kupovao to imati.

Jer on moze JEDNOM da zatreba, a tada ga je bolje imati.

 

Tako da sam za ABS potpuno!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova
  • Lokacija: Obrenovac

  ABS mnogo smanjuje put kocenja,evo i jednog primera-imamo dva prosecna automobila,jedan ima drugi nema ABS, krecu se brzinom 140km/h vozilo

koje ima ABS ce se zaustaviti posle 130m,a ovo drugo posle 180m,a utrenutku kada prvo stane drugo ce se jos uvek kretati brzinom od 80 km/h.Priznacete jos uvek brzo!Tako da sam ja za ABS stim sto bi na R motociklima ostavio mogucnost njegovog iskljucenja pa ko voli nek izvoli  :D!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Koliko god da košta, isplati se pri prvom ozbiljnijem ''škljocanju''. Ovo tvrdim odgovorno iz ličnog iskustva!  Za te pare bih ga UVEK kupovao uz nov moped, pa čak i uz maxi-usisivač ::) .  Bezbednosti nikad viška, bez obzira šta o tome misle svemogući ''svemirski jahači''. Daleko od toga da bih ga uveo kao obavezu, ali neka postoji kao opcija (i on/off) pa i na R motorima, što da ne? Pre bih dao 500-700E za ABS nego za neku vrišteću kacigu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

abs ja odlicna stvar,,,,za pozeleti,onaj ko nije probao da koci po prasini,mokrom asfaltu,,nezna kolikoje dobar abs,,ja sam u toyoti supri imao abs,i bio odusevljen,koci po ledu snegu bez problema,moj rt ima abs,mozes i po pesku da kocis nista...a da nema...nesmem ni da zamislim kako bih sa  sigurnoscu  kocio.....pogotovu sada kada je hladan asfalt gume,,,ide kisovito vreme itd..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 46 postova

  ABS mnogo smanjuje put kocenja,evo i jednog primera-imamo dva prosecna automobila,jedan ima drugi nema ABS, krecu se brzinom 140km/h vozilo

koje ima ABS ce se zaustaviti posle 130m,a ovo drugo posle 180m,a utrenutku kada prvo stane drugo ce se jos uvek kretati brzinom od 80 km/h.Priznacete jos uvek brzo!Tako da sam ja za ABS stim sto bi na R motociklima ostavio mogucnost njegovog iskljucenja pa ko voli nek izvoli   :D!

 

Ovo u najmanju ruku nije tacno. Opste je poznato da uloga ABS-a nije da skrati zaustavni put (cesto je i duzi zaustavni put sa ABS) nego da vozilo zadrzi upravljivost pri naglom kocenju. Kada ti blokiraju tockovi nemas nikakvu kontrolu, ABS ne dozvoljava da blokiraju samim time ne dozvoljava da izgubis kontrolu. Dok kocis sa ABS-om uvek mozes i da korigujes pravac kretanja jednostavnim okretanjem volana. Na motoru sprecava skoro siguran pad jer proklizavanje prednjeg tocka vodi ka tome...

 

Ja sam za ABS na motoru, 2 puta mi je samo on nedostajao. Ko je pao zbog iznenadnog naglog kocenja usled cega mu je blokirao prednji tocak zna koliko mu je tada nedostajao upravo ABS.

 

P.S. Jedino kada zna da smeta je na autu po snegu...tada nikada da te zaustavi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1159 postova
  • Lokacija: turija
  • Motocikl: Kawasaki Z750

po meni su jako bitne zato sam i uzeo motor sa abs koji ima i na prednjem i na zadenjem abs,nisam imao prilike da ga isprobam. inace motor sam poceo das vozim u aprilu pa sve do septembra kada sam sa njim otisao na more gde mi se prvi put ukljucio abs na jadranskoj magistrali gde je put kao staklo cim malo jace kocis odmah se ukljucuje abs,takodje prilikom vracanja kuci sa mora prolazili smo nekom deonicom puta na kome se nalazi puno sitni kamencica rizle i peska i tu nam izleteo jedan kamion sa sporednog puta u tom trenutku sam naglo stisnuo i prednji i zadnju kocnicu, a abs se odma ukljucio zbog loseg puta neznam da nije bilo njega verovatno bi pao ili udario u motor koji je bio ispred mene

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Free Rider, 126 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki En 500

Sve u svemu korisna stvar. Nisam imao prilike da ga probam na motoru, ali na kolima cesto. U cemu je poenta, vec je receno u prethodnim postovima, ali evo i licni primer. Vozio sam Pezoa 307 pravcem od doma penzionera u Zemunu ka KBC Bezanijska Kosa, ali malo brze. Nesto sam se zapricao sa drugarom, i nisam poceo na vreme da kocim pre raskrsnice, gde je stajalo vozilo ispred mene. Kada se ukljucio ABS, video sam da necu moci da se zaustavim do vozila, ali imao sam prostora sa njegove desne strane, tako da sam se zaustavio skoro kod njegovih prednjih vrata, ali pored njega, bez ogrebotine. Da nisam imao ABS, zaustavio bih se negde kod njegovog zadnjeg sedista, naravno. E to je ono - sto ABS do kraja ostavlja mogucnost manevrisanja vozilom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Ja sam gledao Burgmana 400cc koji od iduce sezone nudi opciju doplate od 470 evra za ABS, pa sam misljenja da bezbednost nema cenu i da je to odlicna investicija  :)

 

Naravno, go for it. Ja sam ABS doplatio 580 evra i ne kajem se. Iako vozim kao da ga nema, par puta se začulo škljocanje, što znači da je odradio svoje, a da se meni pritom motor ni najmanje nije zaneo.

 

Uzgred, već postoji nekoliko sličnih tema:

 

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=15625.0

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=12614.0

 

Neki dan sam morao naglo da kočim autom i bio sam neprijatno iznenađen kada je ABS počeo da škljoca. U tim trenutcima imam osećaj kao da nemam nikakvu kontrolu nad autom tj. kočenjem.

 

Hmm, šta bi bilo da nije počeo da škljoca? Kako vozim, srećan sam što na autu imam i ABS i ESP, znači sve što postoji radi bezbednosti nije tu bezveze. Malo odlazum u off, ali gledao sam u onom engleskom Top Gearu po nekom zaleđenom jezeru kako ide auto sa isključenim i uključenim ESP-om i veruj mi da je razlika ogromna, a tek o ABS-u da ne govorimo. Evo tog videa:

 

 

Uzgred, čitao sam ovih dana da Honda radi na nekom traction control sistemu za svoje motocikle, mada je to daleko komplikovanije nego na automobilima zbog manjeg broja točkova.

 

Jedino kada zna da smeta je na autu po snegu...tada nikada da te zaustavi...

 

Šta misliš kada i gde bi se tek zaustavio da nije ABS-a? Da ga nema, tek bi kliznuo i ko zna gde završio. Po snegu, odnosno po ledu treba veoma oprezno voziti, sam sneg je super u odnosu na led.

 

Evo jednog videa koji najbolje ilustruje prednosti ABS-a na motoru. Još da naglasim da većina nas koristi motor kao svakodnevno prevozno sredstvo, a ne za trke, tako da nam je svima potreban, osim što možda trkačima nije potreban na motorima koje voze na trkama, ali je i njima i dalje potreban na motorima koje voze svakodnevno. Nema tog čoveka koji može da odreaguje kao ABS ili da odradi ono što radi neka druga elektronika (ESP i slično).

 

 

Motor sa pomoćnim točkićima nema ABS, a vidite i kako bi završio da nije imao točkiće, dok se drugi motor sasvim bezbedno zaustavio. Mislim da dalje ne treba pričati o prednostima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Predsednik FREE WHEELS-a VEL.PLANA
  • Motocikl: XL 1000 V Varadero, crni

Koliko god da košta, isplati se pri prvom ozbiljnijem ''škljocanju''. Ovo tvrdim odgovorno iz ličnog iskustva!  Za te pare bih ga UVEK kupovao uz nov moped, pa čak i uz maxi-usisivač ::) .  Bezbednosti nikad viška, bez obzira šta o tome misle svemogući ''svemirski jahači''. Daleko od toga da bih ga uveo kao obavezu, ali neka postoji kao opcija (i on/off) pa i na R motorima, što da ne? Pre bih dao 500-700E za ABS nego za neku vrišteću kacigu.

:Svemirski jahaci: imaju abs u saci desne ruke i sve zavisi od njih samih a ne od neke elektronike.Gde je tu zadovoljstvo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Svemirski jahaci: imaju abs u saci desne ruke isve zavisi od njih samih a ne od neke elektronike.Gde je tu zadovoljstvo?

 

Niko ne može da koči tako sitno i brzo kao ABS, makar bio i Chuck Norris ;D Zadovoljstva ima na pretek, garantujem ti, nema nikakve razlike u normalnoj vožnji i samo može da te zaštiti kada bude "gusto".

 

Evo ovde objašnjenja Hondinog CBS sistema:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Predsednik FREE WHEELS-a VEL.PLANA
  • Motocikl: XL 1000 V Varadero, crni

Svemirski jahaci: imaju abs u saci desne ruke isve zavisi od njih samih a ne od neke elektronike.Gde je tu zadovoljstvo?

 

Niko ne može da koči tako sitno i brzo kao ABS, makar bio i Chuck Norris ;D Zadovoljstva ima na pretek, garantujem ti, nema nikakve razlike u normalnoj vožnji i samo može da te zaštiti kada bude "gusto".

Kazite to Perisicu,Milovanovicu,Buljicu i itd.Meni nije potreban i to je moj stav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja