Jump to content

Moto Zajednica

Zašto šare na prednjoj i zadnjoj gumi nisu iste

Recommended Posts

  • U prolazu, 1 post

Na zadnjim gumama kanali (useci) imaju pravac kao na zimskim gumama automobila, odnosno usmerene su tako da, kada idu po vlažnom kolovozu, vodu odvode od centra gume ka periferiji, što mi je logično. Na prednjim gumama kanali su obrnuti, odnosno usmeravaju vodu od periferije ka centru gume. Da li bi neko mogao da mi objasni zašto je to tako? Da li je taj slučaj i kod guma za kišu kod trkačkih motora (Moto GP)?

Unapred hvala

Slobodan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2831 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Verovatno bi moglo negde da se iskopa neki stručan tekst, ali pojadnostavljeno obrazloženje je ovo:

 

Zadnjem točku više odgovara jedan smer zbog potiska, jer je prenos na njemu, a prednjem točku odgovara različito, zato što je kod motocikala, a pogotovo skutera, pri kočenju mnogo više opterećen prednji točak, a onda odgovara suprotan smer. Zato mnogi modeli dvotočkaša imaju ABS samo na prednjem točku, recimo.

Evo kako izgledaju šare na Michelin City Grip 2 gumama:

 

ck445lcya01i90jo5zdx6e1da-city-grip-2.fu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3475 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Razlog za ovo je vrlo prost (i logičan). 

Zadnji točak je pogonski (uglavnom služi da obrtni moment prenese na podlogu preko gume) i njegova tendencija je da prošlajfuje (da se okreće brže u odnosu na podlogu). 

Iz tog razloga su "šare" usmerene tako da izbacuju vodu prema spolja kada točak "gura" motor prema napred (ili kada zašlajfuje). 

Prednji točak je uvek "kočeći" (i kada stvarno kočimo, a i tokom normalne vožnje, samo što je u prvom slučaju sila kočenja na podlozi neuporedivo veća). 

Iz tog razloga su šare na prednjoj gumi usmerene na način da vodu izbacuju prema spoljnoj ivici gume upravo kada kočimo. 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4268 postova

Upozorio sam na jednoj drugoj temi al kolege me napusile. Ali ne zameram im, verovatno im je ovo jedini forum ikada nemaju staza kao ja 15 godina na raznim forumima plus trolovanje, istancio sam njuh.

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2831 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Jesi upozorio, ali nisi bio u pravu, kao što najverovatnije nije ni drs sada. Ovo pitanje nije trolovanje ni po kom kriterijumu. Možda jeste iz dosade samo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1573 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
28 minutes ago, boza_kg said:

Jesi upozorio, ali nisi bio u pravu, kao što najverovatnije nije ni drs sada. Ovo pitanje nije trolovanje ni po kom kriterijumu. Možda jeste iz dosade samo.

 

Da li bi stavio neku paru na opkladu ? ;)

 

Mislim da se Motorcyclist zaleteo. Dečko (Maxone) nije od juče na forumu i pitanje mu se uklapa u prethodne komentare. To što naslov teme zvuči nebulozno/neverovatno proizvod je birokratske debilnosti.

Ovde je drugačija priča; u okviru 20-ak sati pojavljuju se dva nova nick-a, jedan je  DžigiDjordje a drugi SlobodanDjordj17, otvaraju sa 0 postova dve teme, s'neba pa u rebra. A rukopis i stil prepoznatljiv od ranije.

 

A šta znači to "postavljati pitanje iz dosade". Elementarno nepoštovanje sagovornika. Kome je dosadno neka nabavi psa.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1573 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
4 minutes ago, boza_kg said:

Ne bih. Moguće je da je tako.

 

Vidi, moguće je i da nije tako samo je verovatnoća izuzetno mala; asimptotski teži nuli. :)

Pitanje nije bez veze a i odgovori (tvoj i žika56) su na mestu.

A ni ilustracija mi nije loša.  :D

Jedino što mi nije po volji je što ovim dopisivanjem hranimo trola; svaki naš post u temi koju otvori je hrana za njegovu paćeničku dušu.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3475 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 21 minuta, drs je napisao:

 

Vidi, moguće je i da nije tako samo je verovatnoća izuzetno mala; asimptotski teži nuli. :)

Pitanje nije bez veze a i odgovori (tvoj i žika56) su na mestu.

A ni ilustracija mi nije loša.  :D

Jedino što mi nije po volji je što ovim dopisivanjem hranimo trola; svaki naš post u temi koju otvori je hrana za njegovu paćeničku dušu.

Pa bar da se javi da se zahvali na odgovoru (ili na zajebu). :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post

Ovako, da se malo predstavim. Imam 75 godina. Na motor nisam seo više od 30. Gledam Moto GP ali sam i dalje radoznao. Odgovor na pitanje "koji može da se izgugla za 10 sekundi" nisam mogao da dobijem od ljudi koji aktivno voze motore, sa kojima sam razgovarao.

Na sajt sam se prijavio kada sam video članak o gumama "Da li putne gume na motociklu mogu da koriste i na stazi?" na Nova.rs.

Nemam nameru nikoga da zamajavam.  Osobu koja se potpisuje kao DžigiDjordje ne poznajem.

Zahvaljujem ljudima koji su mi odgovorili. Ostalima se izvinjavam, bez obzira na gluposti o trolovanju.

Neću više da vam smetam

Pozdrav

Slobodan Đorđević

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2770 postova

ja sam pre 30 godina kupio i inostranstvu gume za bicikl koje su imale usmerenu šaru ali pod jako malim uglom.Ja do tad nisam ni znao da tako nešto postoji .Ni tad nisam znao nego sam sasvim slučajno montirao obe gume kontra i vozio tako jedno 10 godina dok nisu potpuno oćelavile.Vozio i po kiši ,zemlji ... i sve normalno.Tek kad sam skidao stare  na ovim novim što sam montirao je smer bio jako uočljiv i ja proverim na starima i šokiram se.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3475 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 2 sati, zemunac72 je napisao:

Deda Slobodane,evo odgovora

 

Ovo nije skoro nikakav odgovor, jer po ovome nije jasno zbog čega prednja i zadnja guma imaju "suprotne" šare. 

A poenta je u tome da je zadnja guma "pogonska" i da ima tendenciju da se okreće brže u odnosu na podlogu, a da je prednja guma "kočeća" i da ima tendenciju da se okreće sporije u odnosu na podlogu. 

A "šare" na gumi služe da izbace prema spolja vodu koja se nađe između podloge i gume. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1573 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
55 minutes ago, zika56 said:

... a da je prednja guma "kočeća" i da ima tendenciju da se okreće sporije u odnosu na podlogu. 

 

Ispravan termin je gonjena. Pogonski i gonjeni točak (vratilo, zupčanik, kaišnik, ... itd.)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3475 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 6 minuta, drs je napisao:

 

Ispravan termin je gonjena. Pogonski i gonjeni točak (vratilo, zupčanik, kaišnik, ... itd.)

Da, to je ispravan termin (stim što sam ja ovo pokušao da uprostim i svedem na konkretan primer kočenja prednjim točkom). 

Promenio član zika56

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 179 postova
  • Lokacija: Beograd - Borca
  • Motocikl: Liberty 125 ; Honda VFR 800 fi

Dodjoh do ove teme i ipet sam u rebusu. Skapirao sam da prednje imaju kintra šaru. E, sad, ono što mene zanima, montirao sam gumu, kasno sam video da je predvidjena za zadnji točak i postavio u smeru strelice i špic je u pravcu kretanja. Da li bih možda trebao da je okrenem kontra, kako inače stoji na prednjim gumama. 

IMG_20230105_184542.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4336 postova
Dodjoh do ove teme i ipet sam u rebusu. Skapirao sam da prednje imaju kintra šaru. E, sad, ono što mene zanima, montirao sam gumu, kasno sam video da je predvidjena za zadnji točak i postavio u smeru strelice i špic je u pravcu kretanja. Da li bih možda trebao da je okrenem kontra, kako inače stoji na prednjim gumama. 
IMG_20230105_184542.thumb.jpg.80785aa0be6ff8723ac26e92c3ca0889.jpg
Слободно окрени

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 179 postova
  • Lokacija: Beograd - Borca
  • Motocikl: Liberty 125 ; Honda VFR 800 fi

Ne znađ za kočenje i ostalo, ali sam došao do,možda, prostijeg zakljucka.

Pošto mi je šara postavljena kao na zadnjoj, ajoj kako pravi gejzir i nabacuje na glavu. E zato je kontra, da baca u blatobran a ne ispred.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja