Jump to content

Moto Zajednica

Koncepcija agregata?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 229 postova

Koja je po vama najbolja koncepcija agregata  kao mehanicko resenje sto se tice pouzdanosti,izdrzljivosti i trajnosti.Koliko ja mogu da primetim u najvecem broju slucajeva se na motore ugradjuje inline4 ili redna cetiri cilindra,pa da li je to najbolja koncepcija agregata?ili je to mozda V2? Ili mozda V4? Ili bokser? Da vas cujem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

V, ali sa mnogo cilindara  :D recimo W16  ;D ;D ;D

 

800px-Volkswagen_W16.jpg

 

http://en.wikipedia.org/wiki/W16_engine

 

Što se motora tiče, agregat od novog V-Maxa je čudo (V4).

 

Yamaha%20V-Max%2009%20%202.jpg

 

Što se tiče MotoGP-a, Yamaha ima linijski četvoricilindarski motor, a Honda je imala V5, a sada V4 agregat.

 

One of the biggest regulation-mandated technical changes for the RC212V design team was the reduction in engine capacity – from 990cc to 800cc. That reduced the engine’s ability to develop top-end power, placing more emphasis on driveability in the corners. To this end, Honda took the decision to drop the V5 format so successfully used in the RC211V in favour of a more compact V4.

 

Evo još jednog interesantnog linka:

 

http://www.maclean-nj.com/2002motogpengines.htm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

Pitanje je malo uopšteno, pošto nepostoji najbolja koncepcija, već ona koja prodaje odredjeni tip motocikla, odnosno marku. Da se pita većina starijih motorciklista svi motori bi bili ili V2 velike kubikaže, ili 6 cilindara u redu, ali pošto su oni manjina (mislim medju kupcima novih motorcikala,a i oni koje kupe dugo im traju, )većina marki radi 4cil agregate u varijanti sport, v2 u varijanti cruiser, singl u varijanti hard enduro, a u varijanti putni enduro ko šta voli, tu je najšarenije i zastupljeno je skoro sve osim longitudalnog boksera .

Savremeni agregat je mnogo lakše napraviti pouzdanim, pošto je moguće testiranje svega pre nego se i jedan motor proizvede, i to na računaru kompletna simulacija.

Pitanje je samo ko koliko ima para i ko šta voli a može da plati. ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12108 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Licno volim dve vrste agregata: vodom hladjeni V2 ili vazdusno hladjeni bokser. Sta god, bitno da ima vise od 1000ccm, jer obozavam obrtni momenat.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 870 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Suzuki XF650 Freewind

Mislim da su najizdrzljiviju V2 agregati. A volem ih u sustini sve, mada mi je boxer na zacelju liste zelja sto se tice agregata, nisu mi bas privlacni.

A sto se tice zvuka, e tu volim dobar V2 sa otvorenim izduvima, "singlic" sa dobrim izduvom, Paralelni Twin sa dobrim izduvom i naravno redna 4 takodje sa napucanim izduvom! ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

pa nebih se bas slozio sa tim da su v2 naizdrzljiviji agregati,,,,kad bi se oni vrteli u 14.000 brzo bi crkli,uzmite linijski 4 pa ga vrtite do 5000,i nemojte dalje,,trajace isto kolko i v2 ako ne i duze,,ja bih najradije linijski 6,ili boxer...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6316 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

V2 nemaju potrebe da se vrte do 14000 jer daju sasvim dovoljno snage na daleko nizim obrtajima, a R4 vrti do 5000, pa ces imati ubrzanje maaalko bolje od apenca :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 558 postova
  • Lokacija: Chicago, IL / Bor, SRB
  • Motocikl: 04 Yamaha R1, 15 Kawasaki ZX-14R 30th Anniversary LE, 01 Ducati Monster S4, 21 Vespa Primavera 150 Sean Wotherspoon, 16 Aprilia Dorsoduro 750, 01 Suzuki Hayabusa, 14 Harley-Davidson Road King FLHR, 94 Suzuki RM250

Ja glasam za visnju  ;D! Shalamala.Po meni,to su V2,pa V4,pa boxer,a onda singlica...A V2 motor nema potrebe da se vrti u 14k rpm,jer on igra na kartu obrtnog momenta,dok "zuje" izvlace snagu na obrtaje (sto je jednom davno jedan majstor slikovito objasnio: "V motor ti snagu izvlaci na "misice",a redni na "galamu"  ;D)...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

V2 nemaju potrebe da se vrte do 14000 jer daju sasvim dovoljno snage na daleko nizim obrtajima, a R4 vrti do 5000, pa ces imati ubrzanje maaalko bolje od apenca :)

pa zavisi sa koje tacke gledista gledas,,doduse ono ako cemo da uporedjujemo....moja tenera sa rednih 2 je malko jaca nego tvoja afrika na 5000,...tako da ......a i bolje povlaci u sitnim obrtajima,na kraj krajeva probao si i video da v2 nije bas jaci od 2redna.....uzni starog dobrog boldora 750 sa kvandratnim klipovima to jest hodom klipa  pa ces videti sta je obrtni momenat i na sitnim obrtajima .....

 

;D

Ja glasam za visnju  ;D! Shalamala.Po meni,to su V2,pa V4,pa boxer,a onda singlica...A V2 motor nema potrebe da se vrti u 14k rpm,jer on igra na kartu obrtnog momenta,dok "zuje" izvlace snagu na obrtaje (sto je jednom davno jedan majstor slikovito objasnio: "V motor ti snagu izvlaci na "misice",a redni na "galamu"  ;D)...

jebo motor koji ne galami  ;D ;D ;D a za singl...pa bogami nalazio sam primere sa po 60.000km bez da su otvarani i bolje rade nego neki mladji..

a v4....ne hvala..

nego vi pominjaste neku snagu,,,bas se pitam zasto pustaju dukatija da poveca kubikazu u odnosu na istu klasu.....

nemam nista protiv ni jednog modela agregata...ali 6 u redu.........pa to je izobilje obrtnog momenta...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

oh zaboravih...danas sam gledao boldorku sa 105.000km...nije nikad otvarana,,jos uvek radi kao sat.,,,ima sve servise upisane u svesci,dosla je iz sv ice ,sam lanci,struja,redovni servisi,komplet lamela......tek je i uvezena...verovatno je vozio pametan covek....

tako da kod pametnog coveka i dobrog vozaca nema loseg agregata.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Uopsteno i teorijski govoreci stvari stoje ovako:

Najpouzdaniji bi trebali biti bas redni 6-ocilindrasi jer nemaju apsolutno nikakvih inercijalnih sila i momenata na radilici. Redni cetvorocilindrasi su tu jako blizu (imaju samo jedan inercijalni moment).

Sto se performansi tice, tu vladaju visecilindarski V motori (6(4) i vise cilindara).

 

Kod motorcikala stvari bi stojale ovako (opet teorija motora): izdrzljivost i trajnost - redni cetvorocilindrasi, a maximalne performanse - V4 agregati.

 

 

Najbolji kompromis kod motorcikala bi bio upravo redni trocilindras koji obiluje momentom skoro kao dvocilindrasi, a po maximalnim performansama je blizu cetvorocilindrasa. Tu se Triumph dobro dosjetio...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

Za sve one koji kazhu da je V2 trajniji od R4 preporuchujem da prochitaju neku knjigu koja se bavi ovom tematikom.

I za sve one koji tvrde da 4 u redu izvlachi snagu na ko zna kojim obrtajima, mogu samo da ih zhalim shto nisu probali recimo Horneta 900.

 

 

Over and out.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Ljudi ne znaju da se i cetvorocilindras moze OPTIMIZIRATI da isporucuje snagu i obrtni moment u nizim obrtajima - to je slucaj sa svim touring motorima sa ovakvim agregatima. Samo sto tada imaju manju maximalnu snagu i manji maximalni obrtni moment (bas kao i V2 agregati). Vidim da mnogi odje lupaju napamet, mnogo toga recenog je daaaaleeeeeko od stvarnosti. I ovo sve nije tako jednostavno za izreci i objasniti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 229 postova

V2 nemaju potrebe da se vrte do 14000 jer daju sasvim dovoljno snage na daleko nizim obrtajima, a R4 vrti do 5000, pa ces imati ubrzanje maaalko bolje od apenca :)

pa zavisi sa koje tacke gledista gledas,,doduse ono ako cemo da uporedjujemo....moja tenera sa rednih 2 je malko jaca nego tvoja afrika na 5000,...tako da ......a i bolje povlaci u sitnim obrtajima,na kraj krajeva probao si i video da v2 nije bas jaci od 2redna.....uzni starog dobrog boldora 750 sa kvandratnim klipovima to jest hodom klipa  pa ces videti sta je obrtni momenat i na sitnim obrtajima .....

 

;D

Ja glasam za visnju  ;D! Shalamala.Po meni,to su V2,pa V4,pa boxer,a onda singlica...A V2 motor nema potrebe da se vrti u 14k rpm,jer on igra na kartu obrtnog momenta,dok "zuje" izvlace snagu na obrtaje (sto je jednom davno jedan majstor slikovito objasnio: "V motor ti snagu izvlaci na "misice",a redni na "galamu"  ;D)...

jebo motor koji ne galami  ;D ;D ;D a za singl...pa bogami nalazio sam primere sa po 60.000km bez da su otvarani i bolje rade nego neki mladji..

a v4....ne hvala..

nego vi pominjaste neku snagu,,,bas se pitam zasto pustaju dukatija da poveca kubikazu u odnosu na istu klasu.....

nemam nista protiv ni jednog modela agregata...ali 6 u redu.........pa to je izobilje obrtnog momenta...

sta si pod ovim mislio?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 558 postova
  • Lokacija: Chicago, IL / Bor, SRB
  • Motocikl: 04 Yamaha R1, 15 Kawasaki ZX-14R 30th Anniversary LE, 01 Ducati Monster S4, 21 Vespa Primavera 150 Sean Wotherspoon, 16 Aprilia Dorsoduro 750, 01 Suzuki Hayabusa, 14 Harley-Davidson Road King FLHR, 94 Suzuki RM250

Ljudi ne znaju da se i cetvorocilindras moze OPTIMIZIRATI da isporucuje snagu i obrtni moment u nizim obrtajima - to je slucaj sa svim touring motorima sa ovakvim agregatima. Samo sto tada imaju manju maximalnu snagu i manji maximalni obrtni moment (bas kao i V2 agregati). Vidim da mnogi odje lupaju napamet, mnogo toga recenog je daaaaleeeeeko od stvarnosti. I ovo sve nije tako jednostavno za izreci i objasniti.

 

Ma,sve se moze kad se hoce,i kad se ima para...Ovde je rec o serijskim agregatima.I jasna je stvar da je to nauka,i da ima mnogo "sitnica koje zivot znace".Ja sam rekao sa moje tacke gledista,ono sto mislim,i ono sto mi najbolje lezi,a to su V2,V4,pa onda singlica i boxer ( i naravno L2  ;) ).R4 me je valjda smorio jer je na ulicama 8 od 10 motora sa R4 agregatom,i uvek kad neki prodje,to je monotonija.I bas se obradujem kad cujem neki KTM,XT600,neki chopper ili twister...Inace,dobro je poznato da je redni shestak najizdrzljiviji (osvrnimo se samo na auto industriju i BMW-ov R6 Vanos),ali mislim da je V6 ipak malo izdrzljiviji...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Нискотуражни мотор мале литарске снаге има највише шанси да нагура много моторних сати до ремонта, а број и распоред цилиндара, хлађење, то је само део приче.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Potpuno je u pravu Зорге i slazem se sa njime. V2 masine imaju vece klipove i veci hod u odnosu na matore iste kubikaze sa vise cilindara. Sto je veci hod onda suj i manji obrtaji, zato dukati ima malo vecu zapreminu u odnosu na ostale R4. Manji obrtaji u praksi znace manju potrosnju veci obrtni moment i vecu pouzdanost. Singl je po teoriji onda najbolji ali opet te vibracije ::).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Obzirom da moje supersonične vozačke sposobnosti mogu da iskoriste bar 10% performansi agregata, afiniteti ka pojedinim tipovima se mogu deklarisati čao "estetski", "audio" i "komercijalni". Estetski, odlučio bih se za V2 motor, jer sa svojom preglednošću ostavlja prostora da se uklapa u bilo koji ram i da izgleda super lepo. Audio, odlučio bih se za jedan klip, oni mi se dopadaju, a komercijalno, pasovao bi neki redni šestocilindraš, složiše se ovde da je on najtrajniji.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 229 postova

malo sam gledao po netu i koliko sam skapirao V4 motor je bez premca sto se tice trajnosti,pouzdanosti i performansi,posle njega ide inline3 pa onda inline4 , V2 i ostali.Naravno ovo je mozda tacno,mozda i nije.A sto toliko spominjete taj redni sestak u moto industriji,ja znam samo za hondu cbx i vise ne znam ni jedan model sa tim tipom agregata.A realno naizdrljiviji po meni je v8 motor,to je po meni neunistivo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 953 postova
  • Lokacija: Bliski Istok

Uopsteno i teorijski govoreci stvari stoje ovako:

Najpouzdaniji bi trebali biti bas redni 6-ocilindrasi jer nemaju apsolutno nikakvih inercijalnih sila i momenata na radilici. Redni cetvorocilindrasi su tu jako blizu (imaju samo jedan inercijalni moment).

Sto se performansi tice, tu vladaju visecilindarski V motori (6(4) i vise cilindara).

 

Kod motorcikala stvari bi stojale ovako (opet teorija motora): izdrzljivost i trajnost - redni cetvorocilindrasi, a maximalne performanse - V4 agregati.

 

 

Najbolji kompromis kod motorcikala bi bio upravo redni trocilindras koji obiluje momentom skoro kao dvocilindrasi, a po maximalnim performansama je blizu cetvorocilindrasa. Tu se Triumph dobro dosjetio...

 

Sta vise reci, kad je sve receno?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 953 postova
  • Lokacija: Bliski Istok

Ljudi ne znaju da se i cetvorocilindras moze OPTIMIZIRATI da isporucuje snagu i obrtni moment u nizim obrtajima - to je slucaj sa svim touring motorima sa ovakvim agregatima. Samo sto tada imaju manju maximalnu snagu i manji maximalni obrtni moment (bas kao i V2 agregati). Vidim da mnogi odje lupaju napamet, mnogo toga recenog je daaaaleeeeeko od stvarnosti. I ovo sve nije tako jednostavno za izreci i objasniti.

 

Potpisujem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Ljudi ne znaju da se i cetvorocilindras moze OPTIMIZIRATI da isporucuje snagu i obrtni moment u nizim obrtajima - to je slucaj sa svim touring motorima sa ovakvim agregatima...

 

Ma,sve se moze kad se hoce,i kad se ima para...

Pa ti ne znas sta znaci optimizirati?? Sacu da ti objasnim na banalnom primjeru. Imas Yamahu R1 i imas Fazer FZ1, oba imaju istu masinu ali Fazer ima manju max snagu ali zato isporucuje ogroman moment u nizim obrtajima. To se lako postize podesavanjem raznih parametara, a najznacajniji je tu oblik brijega na bregastom vratilu. Dakle, to je sve FABRICKI kako ti kazes, nema tu nikakvog budzenja, samo gledas da kupis motor prave namjene.

 

 

 

Нискотуражни мотор мале литарске снаге има највише шанси да нагура много моторних сати до ремонта, а број и распоред цилиндара, хлађење, то је само део приче.

I to niskoturazni bas nije najtacnije. To jeste dosta bitan parametar ali ne i presudan i prije je to dio price.

 

 

 

Potpuno je u pravu Зорге i slazem se sa njime. V2 masine imaju vece klipove i veci hod u odnosu na matore iste kubikaze sa vise cilindara. Sto je veci hod onda suj i manji obrtaji, zato dukati ima malo vecu zapreminu u odnosu na ostale R4. Manji obrtaji u praksi znace manju potrosnju veci obrtni moment i vecu pouzdanost. Singl je po teoriji onda najbolji ali opet te vibracije ::).

NIJE TACNO!!! I kod rednih motora se stavlja duzi hod, sve zavisi od namjene agregata! Za trkace kraci hod, za turere duzi, o Boze, koliko puta treba da se ponavljam! ::)

 

 

 

Potpuno je u pravu Зорге i slazem se sa njime. V2 masine imaju vece klipove i veci hod u odnosu na matore iste kubikaze sa vise cilindara. Sto je veci hod onda suj i manji obrtaji...

Ali je tada slabije odvodjenje toplote sa klipa, bas zbog te njegove velicine i tada je isti previse termicki opterecen i izlozen ucestalijem habanju i zbog toga ce krace trajati!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5344 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Mislim da za nas obicne smrtnike dugotrajnost masine mozda i ponajmanje zavisi od koncepcije agregata, a mnogo vise od kvaliteta koristenih materijala, od kvaliteta zavrsne obrade unutrasnjih delova, od nacina odrzavanja od strane vlasnika (kvalitet ulja, interval zamene ulja, generalno servisni interval...) i takodje od nacina koriscenja samog vozila (u nasem slucaju motorcikla).

 

Dakle, svaki agregat se moze unistiti relativno brzo, kao sto moze i potrajati poprilicno dugo. To mnogo vise zavisi od servisa i nas samih, nego od koncepcije agregata.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja