Jump to content

Moto Zajednica

Popravke slupanih MZ - a

Recommended Posts

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Predlazem da otvorimo i ovu temu. Da iznesemo svoja iskustva sa tim, i ako neko ima slupan motor da mu pomognemo savetima da ga dovede u vozno stanje.  Ja sam septembra 2006 kupio slupan MZ ETZ 150, popravio ga, i od aprila 2007 do sad presao oko 6000 km sa njim bez problema. Naravno popravak sam snimao aparatom, pa cu i slike postaviti da se vidi kako je to islo .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Ram se sabio i iskrivio napred do glave prednje viljuske :

 

post-3891-12879001479326_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Ram je bio pukao i pozadi, Ovo sam najlakse resio, u puknutu cev sam umetnuo drugu manjeg precnika, i sve lepo zavario i obrusio , na slici se vidi gde je pukla.

 

post-3891-12879001487121_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Skinuo sam prednju viljusku, i teleskope dao drugu da mi ispravi far , zmigavce, instrument tablu i volan sa komplet instalacijom i sajlama sam ubacio u jednu platnenu vrecu i zakacio na zadnji deo motora da ne smeta ( nista nisam otkacinjao, ni zice ni sajle, kasnije sam samo to komplet vratio na svoje mesto ) . Ostao je go ram napred da moze lepo da se radi :

 

post-3891-12879001515002_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Ram, ne samo da se sabio unazad, vec je pobegao i u stranu :

 

post-3891-12879001519054_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Posto je ram bio jako naguzvan, resio sam da odsecem glavu prednje viljuske, da bih lepo ispravio kutijasti deo rama:

 

post-3891-12879001522935_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Da bi sve kasnije mogao da vratim na svoje mesto, morao sam napraviti odgovarajuci alat za ram. U tu svrhu sam pozajmio od prijatelja njegov ram od MZ-a 251, ubacio moju sada vec ispravljenu viljusku i povezao bitne tacke L profilima.

 

post-3891-12879001526502_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Kada je alat bio gotov, prebacio sam ga na moj ram, a posto se pokazalo nemoguce ispraviti kutijasti deo rama jer je bio jako zgnjecen, a nisam zeleo da ga grejem brenerom - resio sam da odsecem zguzvani deo rama i napravim nov :

 

post-3891-1287900153049_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Nov deo rama sam pravio od lima debljine 1,7 mm. Fabricki ram ima debljinu lima oko 1,2 mm.  Sva varenja smo obavili CO2 aparatom za varenje

 

post-3891-12879001534681_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Da bi svi varovi bili kompletni i bez prekida, MZ se nasao okacen o gredu u radionici - Kao Sunka !

 

post-3891-12879001538476_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Kad sam pravio alat za ram - jednu stvar nisam uzeo u obzir. Mislio sam da je ram od ETZ-a 150 i od ETZ-a 251 isti , ali nije. Od 251 je duzi za par santimetara, pa je takav ispao i ovaj moj. zbog toga sam mu morao na drugi nacin resiti kacenje prednjeg dela rezervoara za gorivo !

 

post-3891-1287900154241_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

    I na kraju finis, motor uradjen, sredjen i registrovan.  Da bi ovaj " projekat " ( kad mogu folkeri svoje tra la la pesmice da nazivaju projektom , mogu i ja ovaj moj rad tako da nazovem ) bio uspesno priveden kraju pomogli su mi moji drugovi i prijatelji : Mirko iz Sombora ( prednja viljuska ), Zoran ( delovi, ram od 251 logistika i ideje ) i Djurika ( varenje, brusenje, logistika i ideje ) iz Novog Sada, i moja malenkost ( od 100 kila ) .  Gledacu sutra ako bude lepo vreme da slikam mog MZ-a kako danas izgleda, pa i to da okacim ovde. Od aprila 2007 godine do sad sam sa njim presao oko 6000 km bez problema. T ockovi su u osi i sve lepo funkcionise.  Presao bi ja i vise, ali sam imao i jednog ETZ-a od 125 ccm kojeg sam takodje vozio u isto vreme ( prodao sam ga pre mesec dana ) .  Ako nekog nesto posebno zanima nek pita.

 

post-3891-12879001546813_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Odlično urađeno.

 

Posebno mi je drago što je jedan MZ život sačuvan, većina bi se odlučila na rasturanje za delove i onda od ostatka nikada više motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: požega (HR)

eh dobra tema e lolega mi je prije mjesec imo nesrecu sa emzom gadno je proso (venjski prelom bedrene kost i prijelom zdjelice na par mjestra) al dobro je oporavlja se pr5ohodo je i sutra dolazi kuci dobro sad sta je bilo motoru

 

nije nista puknuto al je usukan na rami ispud rezervara disk je dobio jer je s njim otepo komad mramora debelog 5cm

zadnji kraj je isto u jednu stranu z vilice i tocak su dobro al sic i te stvari su dosta u ljevu stranu spram tocka

 

to je onak nagrubo neznam kakve su felge na prvi pogled izgledaju neostecene

e sad el se to isplati popravljat il jeftinije najt neku ramu i prekucatbrojeve  ono masina je uredu netaknuta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Svaka cast! Skidam kapu i pred ulozenim trudom i pred idejama!

 

  Kad sam pravio alat za ram - jednu stvar nisam uzeo u obzir. Mislio sam da je ram od ETZ-a 150 i od ETZ-a 251 isti , ali nije. Od 251 je duzi za par santimetara, pa je takav ispao i ovaj moj. zbog toga sam mu morao na drugi nacin resiti kacenje prednjeg dela rezervoara za gorivo !

 

Da li to znaci da je prednji tocak malo vise izbacen nego kod fabrickih 150-ica? Ili je samo ram duzi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

@Drumskalisica:

Predlazem ti koriscenje nekih od hosting adresa da bi ovoliki broj slika bio dostupan i onima koji nemaju brze konekcije:

http://www.imagevenue.com/

http://www.imageshack.us/

Pogledaj moje priloge pa ces videti kako se lepo pakuju slike a ko zeli da pogleda neku, sa dva klika.

Ja sam se nacekao sa 128 brzinom, mogu misliti oni sa manjom.Cela prica je verovatno interesantna mnogima kao i slike postupka te sam mislio da malo pomognemo svima.

Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Posto je ram ispao duzi, samim tim je i tocak otisao koji cm napred, al posto je sve na svom mestu, tockovi u osi - nema nikakvih problema.  Cak kad sam razgovarao sa ljudima o tome, dosta njioh mi je reklo da je samim tim i motor postao stabilniji. Da li jeste, il nije - pojma nemam, uglavnom ja sam zadovoljan kako moj motor ide.

  Neki ljudi koji su imali i ETZ 250 i ETZ 251 su mi rekli da je 250 stabilniji od 251. Po tom pitanju bi bilo najbolje da se izjasni neko ko je imao i vozio oba motora !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Stabilniji je dosta što je najuočljivije u krivinama. Možda je off road na strani 251 ali nakon mojih prepravki više ni u to nisam siguran.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Ljudi, ja bi da se izvinim svima sto sam ovako postavio slike, ali prvi put u zivotu sam stavljao slike na neki forum, pa drukcije i nisam znao. Ako neko od urednika foruma moze to da prepakuje da bi se brze i lakse otvaralo - bio bi mu zahvalan !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Primer da Marfijevi zakoni vaze i u motociklizmu je taj da kad sam kupio ovaj motor - nekoliko meseci sam trazio drugi ram da kupim i sve samo prepakujem. Posto ram nisam nasao , odlucio sam se na ovaj posaoo. Kad je sve bnilo gotovo, motor registrovan, desetak dana kasnije mi covek ponudi dobar ram i blokove za ETZ-a 150 sve sa dokumentima za 80 evra .

 

  Za Mihu i njegovog kolegu : Ako se odlucite na popravak rama, najbolje da kao i ja nadjete isti takav ram  ( pozajmite od nekog ko je rasturio MZ-a radi farbanja il slicno ), i napravite kao ja - kavez oko rama koji se poveze sa bitnim tackama - glava prednje viljuske, osovina zadnje viljuske, ona poprecna cev na spoju prednjeg i zadnjeg dela rama, nosaci fuzastera, i sve ostalo sto je kod vas pokrivljeno. Posle u taj kavez ubacite havarisan ram, pa onda deo po deo vracate na svoje mesto !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja