Jump to content

Moto Zajednica

Još jedan novajlija

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Oslo, Norveška
  • Motocikl: BMW R1150RT

Veliki pozdrav svim starosedeocima na forumu, kao i svim slučajnim prolaznicima.

 

Živim u Oslu i danas sam kupio svoj prvi motor - '97 Yamahu XJ600S.

Skoro treba da se završi i dugotrajan proces vozačke dozvole pa da se i ja uključim na dva točka. Inače, ovo mi je prva vozačka dozvola, pošto za B kategoriju nemam, niti sam trenutno previše zainteresovan.

 

Za zainteresovane, proces dobijanja dozvole A kategorije u Norveškoj je sličan, a verovatno i rigorozniji od onog za B kat. Postoji više "krugova" teorije i prakse, sa konstantnim ispitivanjem i velikim brojem obaveznih časova. Praktična vožjna sa instruktorom se vrši zajedno na specijalno prilagođenim motorima koji pozadi imaju duple komande kvačila i gasa, kao i za gašenje motora (slično kao kod automobila za obuku). Instruktor sedi pozadi i povezan je sa učenikom radio vezom tako da sve vreme komuniciraju tokom vožnje.

Pre praktične vožnje provodi se dosta časova na poligonu sa obaveznim vežbama kontrole motora. Jedan od obaveznih završnih delova obuke je i vožnja sa instruktorom na otvorenom drumu od puna 4 časa.

Da bi se uopšte izašlo na praktično polagajne, instruktor mora da prijavi da kandidat ispunjava norme u sva četiri "koraka" - teoriji i kulturi vožnje, vožnji na poligonu (čunjevi, izbegavanje, naglo, kočenje, itd.), u saobraćaju i na otvorenom drumu.

Za osobu koja već dobro zna da vozi potrebno je minimalno 15-20 časova, a za bambuse poput mene treba i 40+. Uz 75-80 evra po času...

 

Tako se došlo do malog apsurda da me prvi motor košta manje nego vozačka dozvola..

No, nadam se da me zato čeka puno sigurnih i zabavnih kilometara...

 

Puno pozdrava svima sa severa!

Aleksandar

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

Dobrodosao Aleksandre!

 

 

moram da naglasim da je ovim uclanjenjem BJB dobio jos jednog velikog poznavaoca foto opreme i fotografije, usudio bih se da kazem jednog od ucitelja :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1086 postova
  • Lokacija: cuprija- basel
  • Motocikl: Aprilia SL 1000 Falco - Honda XL 1000 Varadero - Yamaha XVS 1300 Midnight Star-Yamaha Xcity 250-Yamaha Xmax 125

pozdrav i dobrodoso

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 699 postova
  • Lokacija: Srce Srbije pod jakim infarktom-Kosovska Mitrovica
  • Motocikl: Tomos APN6-82,BMW R 1150 RT-03,Kawasaki EN 500-94

Zdravo Aleksandre :)

Mnogo srece sa novim motorom i prilikom obuke i polaganja vozackog ispita :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja