Jump to content

Moto Zajednica

Koje gume za moje čudo?

Recommended Posts

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Prije desetak dana uhvatim da mi je zadnja guma malo popustila. Nisam primjetio niti osjetio u vožnji da se pojavio bilo koji znak toga (nije "mijesila", zanosila, niti "radila" bilo šta drugo), ali rekoh da provjerim pritisak. Odem kod vulkanizera, stavim alat i onaj andrak pokaže 0.8 bara...  :o :o :o WTF!?

 

Ajde, napumpam ja nju na 2.8, kad u subotu poslije skočka do Lazarevca, ja opet primjetim da tu nešto ne štima. Opet kod vulkanizera, ona sad na 1.8... Sad već počinjem da pizdim.

 

Jutros kod onog vulkanizera kod Spaleta što ima butik, on kaže - nemam ja to sa čime da skinem, nego ako hoćeš evo ti telefon od čovjeka koji to može i zna da skine i vrati nazad, pa će on meni da donese gumu i to ćemo da sredimo. Čovjek se zove Čabza, nalazi se u ulici Stevana Sremčevića, bukvalno 3 minute od Marjana.

 

Ja kod njega, on krene da pogleda gumu i onda - šok! Kaže čovjek da je guma u relativno lošem stanju i da bi mi bilo bolje da je zamijenim. Nije jednako pojedena, po sredini se već napravio "valjak efekat", pa bi mi bilo najpametnije da je zamijenim. OK, prihvatim ja činjenicu pa rekoh da odmah pitam za montiranje novih guma. Skidanje točkova i guma, montiranje novih guma, balansiranje i vraćanje točkova na motor - 35 eu novčanih jedinica.

 

Nije me mrzilo, pa odem i do Joce (Profimoto), pa popričam i sa njime, kod njega sve to košta 800 dinara po točku, pod uslovom da su gume kupljene kod njega.

 

Zvao sam Kelenu danas, imaju na akciji Metzeler Sportec M1 komplet za 19990 dinara (plus montaža), ali nemam nikakav input za tu gumu, a plus je i supersport klasirana, tako da i da je 100 eura komplet, vjerovatno će da ode prije kraja sezone...

 

SportecM1_173X236.jpg

 

 

Inače, motor sad ima nešto preko 14400 kilometara i izgleda da su ove gume prešle toliko... Samim tim je i zaslužio, ako već ništa drugo, nove gume...

 

E, sad... Dilema...

 

Bio sam u Raduloviću da pogledam Bridgestone, koji ima i Joco. Inače imam i vozim se na Metzeler-u Roadtec Z6. Obzirom da mi je ovo prvi motor, samim tim i prve gume, nemam apsolutno nikakva iskustva sa drugima. Ipak, sa već prebačenih 10 000 km na ovom motoru, stvorio sam svoj neki stil vožnje, pa barem to mogu da znam. Moj stil vožnje je uglavnom opušteno, ne ganjam vrijeme i ne žurim, već se trudim da što više uživam u vožnji. Da, volim da se povezem, ali ne 300 (ovo moe čudo toliko i ne može), ali rijetko kad i imam priliku da izađem na otvoreno i ganjam ga preko 100... Što bi neko rekao - prava penzionerska vožnja...

 

LM, dilema je:

 

1. Ostati na Metzeler Roadtec Z6, čiji komplet košta oko 28 000 dinara (plus montaža) ili

 

Roadtec_Z6_173X236.jpg

 

 

2. Preći na nešto drugo, prvenstveno na Bridgestone Battlax BT021, čiji komplet košta 26200 dinara (plus montaža) ili

 

BT021_200.jpg

 

 

3. Tražiti nešto treće - pitanje je šta...

 

Za sada najviše naginjem ka BT021, samo iz jednog razloga - fali mi tačno toliko love koliko je razlika između B i M, ali i cijena montaže...

 

Ono što mi treba od vas drugovi i drugarice, jesu iskustva sa ovim gumama - kako se ponašaju, kako se troše, kako hvataju, suva-mokra podloga... Praktično sve...

 

Hvala vam svima...

 

PS: Računajte da bi to trebao da završim najkasnije do vikenda... B je na stanju (34. tjedan 2007. godine, neki dan stigao u Radulović), a M mora da se čeka koji dan...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Za 20.000 bolju gumu od M1 NECES NACI!

 

Ekstra guma, malo starija ali i dalje dobra (poput pilot sporta).

 

Mada, ako vozis uspravno i nisi "lovac na krvine" mozda ti je bolje da uzmes neku tvrdju koja ce ti duze trajati, npr. ko sto si naveo Z6 ili BT021.

Sa njima nemam iskustva, vozio sam Z4 ali on je ocajan, a BT020 (prethodnica) mi je skroz odlicna (na banditu) u svim uslovima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Upravo to i jeste problem, M1 je mekana guma - sama klasifikacija to od nje zahtijeva. Ja bi ipak neku barem malo tvrđu koja će da potraje malo duže. jer čisto sumnjam da ću (neovisno o tome kako se vozim) sa M1 dočekati 10-15k kilometara, koliko je ovaj Roadtec Z6 izdržao.

 

Nego, još jedno pitanje usput - kako se voziti sa novim gumama? Možda pitanje zvuči glupo, ali em mi je ovo prvi motor, em se nikad nisam vozio na ganc-straight-from-the-shop-all-brand-new-still-greasy-and-sparkling novim gumama... Jbga... Da li je potrebno obratiti pažnju prvih 100-200 km dok se ne skine onaj prvi sloj ili mogu da nastavim da se vozim kao i do sada, bez obzira na stanje guma?

 

Bolje da pitam, nego da ne daj Bože, negdje iskliznem i da ode mas' u propas'... ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Ja bih tu isao ili na Michelin Pilot Road 2 ili na Bridgestone BT-021. Obje su pun pogodak za ono sto tebi treba ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Zo, ako ti tako kažeš, onda će da panu Batlaksi... ;) ;) ;D ;D ;D

 

EDIT:

 

Evo sad gledam malo po netu i ovaj Michelin što Zo predloži, lijepo izgleda. Ima li ko kakvih iskustava sa ovim i uopšte Michelin gumama?

 

Michelin Pilot Road²

 

ImageServlet?imageCode=8910617968&codeSite=LP2R

 

Inače, u HR komplet Battlax BT021 120/180 košta 1896 kuna, odnosno 262 eura, dok Michelin Pilot Road² komplet košta 2052 kune, odnosno 284 eura, tako da je i jedno i drugo jeftinije nego kod nas...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Pilot Road 2 je dvokomponentna guma, tj. tvrdje smese po sredini a mekse na krajevima. Kako funkcionise u praksi ne znam, ali sa BT021 verujem da neces pogresiti.

 

 

A kad stavis nove gume, moras biti oprezan dok se ne skine prvi "plasticni" sloj. Uglavnom, nakon montaze dobro ih zagrejes i jedna voznjica od 100km krivudavim putem i posle sve po starom!  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino

A jesi li razmisljao o DUNLOP ROADSMART gumama ?

 

Ja sam ih skoro stavio na motor , dosad presao s njima oko 1200 km i utisci su jako dobri ...  :)

 

To je takodje 2-komponentna guma , po sredini tvrdja a po bokovima meksa smesa

 

Trebalo bi da ih ima u KDM-u

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Pilot Road 2 je dvokomponentna guma, tj. tvrdje smese po sredini a mekse na krajevima. Kako funkcionise u praksi ne znam, ali sa BT021 verujem da neces pogresiti...

I BT-021 isto ima dvokomponentni sloj, odlicna guma ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

  treba ti dvokomponentna guma to je sigurno ,cena ti govori da su ti proizvodjaci otprilike u istoj klasi kvaliteta tako da za tu cenu neces mnogo pogresiti. sigurno su sve dobre.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Biraj izmedju Michelina i Bridgestonea i koja ti se ovako na oko vise svidi kupi, obje su stvarno dobre ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

E, da vidiš, Dunlop Roadsmart sam zaboravio u potpunosti...

 

Čitajući i kopajući po netu, odvede me link na matični forum i tamo nađem ovo:

 

Tires test on a CBR600rr by Motorrad magazine 23/05/08

Sport Tires

1 Metzeler M3..................253points

2 Michelin pp2ct...............252p

3 Pirelli diablo rosso...........250p

3 Continental sport attack..250p

5 Bridgestone bt016..........240p

6 Dunlop qualifier rr...........209p

 

Sport Touring Tires

1 Michelin pilot road 2 2ct.....226points

2 Dunlop roadsmart..............222p

3 Metzeler z6......................200p

4 Bridgestone BT 021...........195p

 

Poslije svega će izgleda ipak da padne Michelin Pilot Road 2, a ne Battlax kako sam ranije mislio...

 

Ostaje mi još da danas provjerim cijenu i dobavljivost...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Imao sam M1 ali samo na prednjem tocku. Guma je -- topla preporuka. Drzi kao zakovana za asfalt. I po vlaznom je odlicna. Kada sam je namontirao kao da sam promenio motor a ne samo gumu !

Tada sam je uzeo u 3-T racingu u Balosavi, montaza je bila besplatna ako kupis gumu od njih.

Pozdrav !!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 82 postova
  • Lokacija: beograd-kotez

ja mog vfr-a teram na mecu Z6  i veoma sam zadovoljan.....ja ga teram ko da je ER :) obaranje od ivice do ivice bez problema....samo sto moras prvo dobro da je zagrejes,a posle toga postajes svemoguc :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

E, pa, ja sam odlučio. Bio sam kod majstora Joce i naručio Michelin Pilot Road² komplet. To stiže u slijedeći petak i tada će biti namontirano.

 

Gume koštaju u kompletu 284.9 eu novčanih apoena, od čega 122.5 otpada na prednju a ostatak od 162.4 otpada na zadnju gumu.

 

Prelomio sam nekako i riješio se nedoumice. Izgleda na vrijeme, jer sam maloprije u povratku od Joce osjetio blago klizanje prilikom ubrzavanja u krivini...

 

Ko je pažljivo čitao gornje postove, može da primjeti da sam prošao praktično po cijenama iz HR, mada gume ipak stižu iz Mađarske. Kada se pogleda odnos cijena, Michelin je 285 eura, tj. 22100 dinara po današnjem kursu, dok bi me Bridgestone koštao 26200 dinara,  tj. 332 eura. Tačnije, razlika je 47 eura... Malo li je obzirom da je po onom Motorrad-ovom testu, Pilot bolji od Battlax-a, a usput na forumima koje sam obišao i isčitao, nisam našao nijednu zamjerku na Pilota...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova
  • Lokacija: BiH

Ja bi da dodam moje iskustvo a i kroz pricu nekih mojih prijatelja vozim gsxr1100 godinama guma sam podero ni broj ne znam ali za 20 godina na drumu provedenih vjerujte puno zadnjih 5 godina vozim na SUPER CORSA zamjerki nemam ni pod razno guma za 10.

A sto se tice Pilot gume ona je dobra ali prvih deset kilometara makar dok se ne zagrije nisam zadovoljan jer sam je vozio proslu sezonu i ne vjerujem joj bas puno ,ali pazite to je moje iskustvo i nekih mojih prijatelja koji bas vole da ga zavrnu .

 

toliko pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Ja bi da dodam moje iskustvo a i kroz pricu nekih mojih prijatelja vozim gsxr1100 godinama guma sam podero ni broj ne znam ali za 20 godina na drumu provedenih vjerujte puno zadnjih 5 godina vozim na SUPER CORSA zamjerki nemam ni pod razno guma za 10.

A sto se tice Pilot gume ona je dobra ali prvih deset kilometara makar dok se ne zagrije nisam zadovoljan jer sam je vozio proslu sezonu i ne vjerujem joj bas puno ,ali pazite to je moje iskustvo i nekih mojih prijatelja koji bas vole da ga zavrnu .

 

toliko pozdrav

 

A koliko ti traje SsperCorsa?  ;) I koju specifikaciju uzimas za drum?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Postoji i cestovna Supercorsa, to je ona sto se moze kupiti preko Kelene. Trkacka verzija Supercorse bas i nije zgodna za cestu, dugo se zagrijava, a odmah se potrosi, a nemas dje da je oderes pravo :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja