Jump to content

Moto Zajednica

Countersteering-tehnika obrnutog upravljanja

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Novi Sad(novo naselje)

Intro

 

Složenica "countersteering" ("obrnuto upravljanje") izvedena je iz engleskih riječi "counter" ("obrnuto") i steering ("upravljanje"). U daljnjem ćemo tekstu koristiti izraz obrnuto upravljanje, iako je kod nas široko rasprostranjen izvorni izraz "countersteering".

 

Obzirom na vrlo šlampav i neadekvatan pristup educiranju budućih motociklista u autoškolama, mnogi motociklisti početnici, a nerijetko i oni "iskusniji", nisu svjesni što je i čemu služi obrnuto upravljanje, odnosno zašto i kako se odvija.

 

Objašnjenje procesa i tehnike

 

Obrnuto upravljanje tehnika je preciznog upravljanja motociklom. Od vas zahtijeva ponešto drugačiji koordinacijski pristup/razmišljanje jer se odvija naizgled nelogično - upravljač se usmjerava u pravcu suprotnom pravcu željenog (s)kretanja. Iako je cijeli postupak krajnje jednostavan, od vas traži stanovito vrijeme privikavanja na "obrnutu logiku" i mnogo vježbe kako biste mogli svjesno, a kasnije i refleksno, inicirati ono što je do sada motocikl uglavnom činio sam.

 

Dakle, obrnuto upravljanje je namjerno zakretanje upravljača u smjeru suprotnom od željenog pravca (s)kretanja.

 

Važno je razumjeti da je obrnuto upravljanje svjesna, a sam proces, odnosno ponašanje motocikla u tom procesu, više-manje automatska radnja.

 

Što to znači? Motocikl, razumljivo, ne može kontrolirano i precizno skrenuti ukoliko su mu kotači poravnati. Zanemarimo li prebacivanje težišta i/ili zakretanje upravljača i kotača u smjeru pravca (s)kretanja prilikom manjih brzina, jedini način na koji motocikl može precizno i kontrolirano skrenuti je zakretanje upravljača i kotača u smjeru suprotnom od pravca (s)kretanja.

 

Drugim riječima, motocikl, odnosno vozač, gotovo uvijek automatski skreće procesom obrnutog upravljanja. U pravilu, vi zapravo upravljate na taj način. Jedina je razlika jeste li toga svjesni ili niste. Da biste mogli motociklom upravljati precizno i pravilno reagirati u kriznim situacijama, nužno je postati svjestan obrnutog upravljanja, razumjeti ga i svjesno inicirati.

 

Mnogi motociklisti tvrde kako upravljaju samo prebacivanjem težišta, obrušavajući motocikl u zavoj. Ta je tvrdnja u osnovi netočna. Točno je jedino da tako misle. Zašto je tome tako i što se događa s motociklom prilikom upravljanja, pročitajte u sljedećem odlomku.

 

Uzmimo za primjer lijevi zavoj. Prilikom skretanja, naginjemo se u lijevu stranu i motocikl počinje skretati u lijevo. Budući da prilikom skretanja držimo ruke na upravljaču, povlačimo (ka sebi) desnu ruku/ručicu, odnosno guramo (od sebe) lijevu te se upravljač pomiče u desnu stranu i motocikl skreće u lijevo. Nakon što popustimo pritisak, motocikl će zadržati stupanj nagiba u kojem se nalazio do popuštanja. Pri izlasku iz zavoja, radi izravnavanja (podizanja) motocikla, upravljač zakrećemo u smjeru sretanja.

 

 

 

BYkKh_1240countersteeringru9.jpg

 

 

 

Da ponovimo, želimo li skrenuti u lijevo, povlačimo desnu ručicu ka sebi i/ili guramo lijevu ručicu od sebe. Ukoliko želimo skrenuti u desno, povlačimo lijevu ručicu ka sebi i/ili guramo desnu od sebe.

 

Prestajemo povlačiti/gurati kada ostvarimo željeni nagib.

 

Želimo li motocikl izravnati/podići iz lijevog zavoja (prestati skretati), povlačimo lijevu ručicu ka sebi i/ili guramo desnu od sebe.

 

Na opisani način, obrnutim upravljanjem (podizanjem i spuštanjem motocikla) vrše se i korekcije putanje u zavoju.

 

Pritom je posve svejedno guramo li jednu ili povlačimo drugu ruku/ručicu. Bitno je jedino da u početku to ne činimo s obje, iako je tada mogućnost doziranja u neku ruku poboljšana, kako nas motocikl ne bi iznenadio prebrzom reakcijom. Ova radnja, kao i svaka druga na motociklu, mora biti izvedena opušteno.

 

Kako ne bismo bili u zabludi, potrebno je objasniti koliko je to zakretanja upravljača potrebno. Recimo samo da zakretanje upravljača od 15 stupnjeva itekako osjetno "baca" motocikl u zavoj. Drugim riječima, dovoljni su vrlo mali impulsi na ručice kako bi motocikl skretao. Koliko točno, saznat ćete jedino vježbom.

 

Kako vježbati?

 

Najbolje bi bilo otići na neko veliko i prazno parkiralište, pistu, poligon ili pronaći drugu za to adekvatnu površinu (praznu, široku i ravnu). Vozite u pravcu brzinom od približno 60 km/h. Držeći obje ruke na upravljaču, lijevu opustite a desnu LAGANO i POSTUPNO gurajte prema naprijed, očekujući skretanje motocikla u desno. Ponovite to tako što ćete umjesto guranja desne ručice povlačiti lijevu prema sebi dok je desna opuštena i kontrolira gas, očekujući identičnu reakciju motocikla. Sad sve to ponovite obrnuto, očekujući skretanje motocikla u lijevu stranu.

 

Nakon što steknete stvarnu sigurnost, vježbajte izbjegavanje prepreke, a zatim vježbajte prilikom svake vožnje cestom i pistom.

 

Da bi određena radnja postala refleksna, potrebno ju je ponoviti oko pet tisuća puta. Drugim riječima, morate puno vježbati.

 

Zaključak

 

Precizno upravljanje motociklom, korekcije putanje u zavoju i nagle promjene smjera u slučaju iznenadne prepreke, najučinkovitije se mogu ostvariti tehnikom obrnutog upravljanja.

 

Kod iznenadnih proklizavanja motocikla, odnosno stražnje gume, obrnutim upravljanjem u većini je slučajeva moguće vratiti stražnji kotač u liniju s prednjim i spriječiti iznimno neugodan pad (zakretanjem upravljača u stranu proklizavanja gume). Naravno, "powerslide" podrazumijeva "countersteering".

 

U prilog navedenom, zaključujemo ovu temu citiranjem motociklističke legende, Keitha Codea: "Nemojte misliti kako ćete u iznenadnim situacijama moći dovoljno brzo i precizno promijeniti nagib motocikla bez primjene obrnutog upravljanja - to je jedini efikasan način! Vježbajte obrnuto upravljanje i postanite ga svjesni!".

 

ja priznajem nisam bio ovoga svestan :P! a vi??

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Novi Sad(novo naselje)

nisam znao da je bila?

al nema veze dobro ce doci!

mene je u pocetku malo zbunilo al mi je cale objasnio da ja u sustini to i nesvesno radim kad vozim, tako da sutra rano ujutru ustajanje pa na vezbanje! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 367 postova
  • Lokacija: Šabac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha YZF 600 r Thundercat

Eh sto volim kad nesto novo naucim! Moram probati ovo svesno da radim, pa da idim sta ce se dogoditi :).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5588 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Od kada ovo radim, prolasci kroz krivine su nevidjeno precizni. Kada sam jednom ortaku rekao to da proba, posle mi je samo rekao-otvorio si mi oci!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 351 postova
  • Lokacija: San Francisco
  • Motocikl: BMW R1250GS Adventure, Yamaha MT-10, Honda CB750 K3
  Citiraj

Odlicna tema, narocito za nas novajlije. Moze vise tekstova na ovakve teme.

 

Imas ovaj, kao i jos mnoge tekstove o tehnikama voznje, kocenja, izbegavanja prepreka itd opisane u ovoj temi

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=19783.0

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja