Jump to content

Moto Zajednica

Kako odreagovati u situacijama pred sudar..

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 278 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

izvinjavam se ako sam otvorio temu koja je vec bila aktivna..

 

 

kako je najbolje odreagovati kada ispred sebe predvidimo sudar (bilo to izletanje, preticanje, ili kako vec)?

 

 

skociti sa motora?

 

pousati da se skrena?

 

kociti?

 

 

 

 

ponajvise ne zanima primer kada idemo motorom brzinom koja nam ne dozvoljava da ukocimo udarac u kola koja izlete!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Uh, kada bi za ovako nešto postojalo uputstvo, bilo bi super. Generalni savet bi bio voziti pažljivo tako da do ovoga ne dođe ili dovoljno sporo da i ako dođe do problema, da udarac bude što blaži. Nekada izletanje u njivu može da bude bolje nego sudar, znači sve zavisi od situacije do situacije.

 

Veoma korisne tekstove imaš ovde http://www.motori.hr/cgi-bin/rub.rr?id=17

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1692 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kilo Smor L8

Kad kupis novi motor prvih 1000km moras da ga vozis ko baba dok se masina ne razradi i ne legne sve ko guza na nosu, sto ide u prilog pocetnicima koji ne treba da se suvise opustaju i daju sebi oduska uzivanja u velikim brzinama, a u to spada sve preko 50km/h u gradu.Zato ti je moj topli savet da otvoris cetvore oci, vozis na dovoljnom rastojanju, retko se upustas u preticanja i dok sprzis tih 1000km dobices iskustvo koje trenutno nemas i dalje ce voznja biti vise uzivanje a manje maltretiranje :)

Znaci srecno i lagano ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Secam se svog reagovanja:  kocio sam kao lud i kada sam video da nema sanse  da ukocim prolete mi mislima --  sr..nje !!  To je sve sto mozes ,za Oce nas nema se vremena !!! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Svako od nas bi trebao da upozna svoj motor tako što bi otišao na neko pusto mesto i vežbao kočenje. Nikada to ne radite sami, povedite prijatelje. Od nivoa uvežbanosti zavisi način reagovanja u kriznim situacijama. Trebalo bi da kočite naglo tri puta nedeljno, celog meseca. U jednom momentu ćete potpuno ovladati tehnikama kočenja jer će se i vaša podsvest upoznati sa performansama vaših kočnica. Ona će biti zadužena za kočenje u kriznim situacijama. Ukoliko je podsvest neuvežbana, ne brinite, tu je panika koja će blokirati prednji točak i vi ćete se slomiti onoliko koliko brzo budete išli. Kao što reče Aćim, "Generalni savet bi bio voziti pažljivo tako da do ovoga ne dođe ili dovoljno sporo da i ako dođe do problema, da udarac bude što blaži."

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2970 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Sto race plavusa, ucinila sam sve: pustila sam volan, pokrila oci i vristala. :)

 

Prvo, pustiti volan, tj, prebaciti palceve preko.

 

Drugo, ako je sudar neizbezan, gledati da se ne udari u vozilo u koje se ulece, znaci preleteti ga, pa posle.... ako je moguce nisaniti neki ravniji deo iza njega.

 

Trece, paziti da te ne baci u suprotnu traku, na ivicnjak, banderu ili vec nesto sa ostrim ivicama.

 

Cetvrto, bezati od motora, gledati da on ode na jednu, ti na drugu stranu.

 

Posle pada, prvo, pazljivo, uraditi samopregled, ne dozvoliti da te pomeraju dok nisi siguran da kicma nije ostecena, pa tek onda prihvatiti pomoc /to sve vazi za slucaj da si svestan/.

 

Mada, najcesce, sto rece Doda, nemas kad ni da se pomolis a kamo li da uradis sve ovo sto sam naveo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Za one koji ne znaju, Andrejp je pre godinu dana žurio na koncert i poginuo. Motor nije udario u automobil pod kojim je Andrej završio. Verovatno je pokušao da se baci sa motora u stranu... Radite na preventivi, kada dođe do krizne situacije, ishod najčešće zavisi od toga koliko dobro ste se pripremili, a ne od toga kako reagujete.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Vožnja motora sa kacigom na laktu je kao s*x sa prostitutkom iz Kenije dok Vam je kondom u džepu

 

Odlično rečeno  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 337 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Street Triple

Svako od nas bi trebao da upozna svoj motor tako što bi otišao na neko pusto mesto i vežbao kočenje. Nikada to ne radite sami, povedite prijatelje. Od nivoa uvežbanosti zavisi način reagovanja u kriznim situacijama. Trebalo bi da kočite naglo tri puta nedeljno, celog meseca. U jednom momentu ćete potpuno ovladati tehnikama kočenja jer će se i vaša podsvest upoznati sa performansama vaših kočnica. Ona će biti zadužena za kočenje u kriznim situacijama. Ukoliko je podsvest neuvežbana, ne brinite, tu je panika koja će blokirati prednji točak i vi ćete se slomiti onoliko koliko brzo budete išli. Kao što reče Aćim, "Generalni savet bi bio voziti pažljivo tako da do ovoga ne dođe ili dovoljno sporo da i ako dođe do problema, da udarac bude što blaži."

 

najzli

Poslusaj gosn Najzlija..kad vec zagusti,kasno je za razmisljanje.Odreagovaces instiktivno,samo je pitanje koliko si izostrio instikte,a to se postize samo vezbom.

Da je to sigurno tako,uporedi voznju motora sa bilo kojim sportom ili cak sa bilo kojom radnjom(npr kuckanje poruka na mobu) i docices do jedinog moguceg zakljucka-PRACTICE MAKES PERFECT,iliti VJEZBOM U NOVE POBEDE(slobodan prevod) :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1392 postova
  • Lokacija: Beograd

Secam se svog reagovanja:  kocio sam kao lud i kada sam video da nema sanse  da ukocim prolete mi mislima --   sr..nje !!  To je sve sto mozes ,za Oce nas nema se vremena !!! 

;D sto mi je ovo poznato  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3174 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

Imao sam padova i sudara i hteo sam svasta da napisem, a u stvari kada sam se sabrao i oduzeo, nemam sta, jer sve bude u trenutku i jedva budes svestan sta ti se desava, sve radis po instinktu u delicu sekunde. A tu je  brate i sudbina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 351 postova
  • Lokacija: San Francisco
  • Motocikl: BMW R1250GS Adventure, Yamaha MT-10, Honda CB750 K3

Gale, procitaj ovaj tekst, sigurno ce ti biti od koristi: http://www.motorcyclecruiser.com/streetsurvival/avoid_panic_brake_swerve/index.html

 

Ukratko, govori o tome da je u skoro svakom slucaju, od vremena uocavanja opasnosti do eventualnog kontakta (sudara) imas 2 sekunde za reakciju. Pored ovog, na tom sajtu ima na desetine veoma korisnih clanaka, pa malo prelistaj, mozda nadjes jos nesto interesantno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

sve bude u trenutku i jedva budes svestan sta ti se desava, sve radis po instinktu u delicu sekunde. A tu je  brate i sudbina.

 

Odreagovaces instiktivno,samo je pitanje koliko si izostrio instikte,a to se postize samo vezbom.

 

To ti je to. Onaj ko uci napamet korake koje treba da napravi prilikom potencijalnog sudara ?!? je ili supermen ili chuck norris. To ti se desava ovako: u jednom momentu vozis, opusten si, ko zna o cemu mislis (mozda je to i razlog sudara?), gledas da stignes sto pre.... a u sledecem momentu se suljas po zemlji ili letis, a onda sve zavisi od srece (boga, sudbine, kako god to zoves). To da gledas kako ces da padnes i gde, ima smisla kad treniras dzudo ili tako nesto, u voznji motora, kad vec pocnes da letis, samo sreca moze da te spase.

 

Znaci, vezba i defanzivna voznja. Nema druge.

 

PS. pitanje je da li bas u svakom slucaju imas i te 2 sekunde, ja mislim da cesce nemas ni toliko, a svakako da sto brze ides, manje ces imati vremena za reakciju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 351 postova
  • Lokacija: San Francisco
  • Motocikl: BMW R1250GS Adventure, Yamaha MT-10, Honda CB750 K3

PS. pitanje je da li bas u svakom slucaju imas i te 2 sekunde, ja mislim da cesce nemas ni toliko, a svakako da sto brze ides, manje ces imati vremena za reakciju.

 

Da, moja greska. Htedoh reci 'najvise dve sekunde'. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

To ti je to. Onaj ko uci napamet korake koje treba da napravi prilikom potencijalnog sudara ?!? je ili supermen ili chuck norris.

 

Ne. Chuck Norrisu udesi ništa ne štete tako da on i ne trenira kako da ih izbegne  8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

Da, mozes i da se prekrstis, cujem da to pomaze, ali ipak obavezno vozi sporije i slem na vugla  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2888 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

sve bude u trenutku i jedva budes svestan sta ti se desava, sve radis po instinktu u delicu sekunde. A tu je  brate i sudbina.

Odreagovaces instiktivno,samo je pitanje koliko si izostrio instikte,a to se postize samo vezbom.

To ti se desava ovako: u jednom momentu vozis, opusten si, ko zna o cemu mislis (mozda je to i razlog sudara?), gledas da stignes sto pre....

 

Znaci, vezba i defanzivna voznja. Nema druge.

 

Gale, jasno ti je sta ti svi pisu. Ćili je hteo da ti kaze ( a ja saglasan ) da ipak usredsredis paznju na voznju i tok sobracaja i time ne dozvolis sebi da se nadjes u kriticnoj situaciji. Svakako je bolje ne ponasati se rizicno i time preduprediti potencijalne nezgode. U voznji - koncentracija, a opustanje na plazi.

 

Svako od nas bi trebao da upozna svoj motor tako što bi otišao na neko pusto mesto i vežbao kočenje. Nikada to ne radite sami, povedite prijatelje. Od nivoa uvežbanosti zavisi način reagovanja u kriznim situacijama. Trebalo bi da kočite naglo tri puta nedeljno, celog meseca. U jednom momentu ćete potpuno ovladati tehnikama kočenja jer će se i vaša podsvest upoznati sa performansama vaših kočnica. Ona će biti zadužena za kočenje u kriznim situacijama. Ukoliko je podsvest neuvežbana, ne brinite, tu je panika koja će blokirati prednji točak i vi ćete se slomiti onoliko koliko brzo budete išli. Kao što reče Aćim, "Generalni savet bi bio voziti pažljivo tako da do ovoga ne dođe ili dovoljno sporo da i ako dođe do problema, da udarac bude što blaži."

 

najzli

 

Ovo zuto je tako mudro receno, a tako istinito !  Tokom vezbanja ekstremnog kocenja (u kontrolisanoj situaciji) dobijas uvid sta se desava sa motorom i stices osecaj. Te informacije mozak pamti i u momentima panike podsvest vadi te informacije i ti reagujes na pravi nacin. Ako nema tih informacija, nema ni sta da se upotrebi, pa ostaje samo instikt, tj. maksimalno stiskanje obe kocnice i da se saceka TRAS.

 

Vezbaj po parkinzima, po mokrom/suvom, izbegavaj prepreke. I nemj sam ! I tada moze da se padne.

 

Srecno !  :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 615 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: GSF 1200 S

u mom slucaju je bilo vremena samo da opsujem... jedino sto mi se svidja kod mene je to sto i u takvim situacijama maximalno mislim na to da kocim maximum, dozirano do same granice proklizavanja na oba tocka.

Ja sam isao oko ... (ne smem da kazem, da se ne upotrebi na sudu protiv mene)i kad je na nekih 10m izelteo debil...

Sudski vestak je utvrdio da je u momentu udara moja brzina bila 45 km/h (nije bilo tragova kocenja)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 351 postova
  • Lokacija: San Francisco
  • Motocikl: BMW R1250GS Adventure, Yamaha MT-10, Honda CB750 K3

(nije bilo tragova kocenja)

 

Bas interesantno kako tu cinjenicu uvek uzimaju kao da vozac nije ni kocio... Ako se ne varam za tragove kocenja je potrebna i blokada tocka (osim ako ne vozite nesto od 16 tona)...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 25 postova
  • Lokacija: kragujevac-lekina bara
  • Motocikl: suzuki gs 500e

Svaka cast za temu i za savete, koji posebno znace nama pocetnicima. Iskreno, ne bi mi palo na pamet da odem negde i isprobavam kochenje.

??? Moracu da krenem i s tim vidom obuke...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 71 postova
  • Lokacija: Beograd

Ja sam veceras stvarno dobro isprobao... samo malko sam se zaleteo u bul m.pupina i vidim pali se zuto pred crveno ali i kola iz sporedne ulice vec lagano pocinju da se krecu ka prelazu, znaci samo cekaju zuto. Vidim da nema sanse da uhvatim narandzasto i ajde sad da vidimo malo vezbe s obe kocnice.

 

Potvrdila se moja sumnja da su prednje plocice vec za bacanje, ima vise od 1mm na njima sto je minimum ali mislim da su prilicno uglacane, al zato sam zadnje menjao pre par nedelja i nove su prakticno, zakocio sam tacno na sred stop linije i poslednjih metar dva je tek blago poceo da igra zadnji tocak.

 

Probao ali nadam se da necu morati cesto tako. I vec na sledecoj raskrsnici vidim udes, chopper lezi na sred raskrsnice, hitna pomoc, policija, novinari... evo bas sam malopre otvorio temu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja