Jump to content

Moto Zajednica

Kako se podmazuje lanac

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 375 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: QJ motor svt 650 x

Imam jedan problem, da li sam glup ili sta. Stari lanac je posle pranja poceo cudno da se cuje i da ZUJI ALI BUCNO narocito kad oduzmem gas u pokretu. Tako odlucim da kupim drugi lanac iako nisam bio siguran da li je on u pitanju.

Na svu moju radost kad sam stavio novi za cudo on se nista ne cuje i radi ko bog. E upravo prevalih put u cugu od nekih 500 km do cg, i malo me i kisa uz put pratila pa se i lanac posusio. I naravno poceo da se isto cuje. jA ga podmazao ali nista. Da li je moguce da ne znam kako se to radi. Imam sprej, i uvek podmazujem samo unutrasnju stranu lanca. Da li treba i spoljnju, i sta da uradim da ga vratim u normalu na se necuje vise.

Thanks

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12097 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Da li je lanac pravilno zategnut? Na enduro motorima se praktikuje nesto labaviji lanac, zbog veceg hoda zadjeg tocka.. Da ne dodiruje negde neki deo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

uh,,,naprskaj jos jednom,jer ulje mast mazivo kako god hoces mora da udje u unutrasnjost rolnica,i naprskaj jos koji pit lepo,proveri lancanike zategnutost lanca,i naprskaj ponovo,i ponovo i ponovo,i ponovo,,,,,,,,,,,,,kad naprskas moras sacekati dovoljno da se sprej stegne,pobeli,,,i koji sprej koristis,ako pobeli i bude kao mast gusta i lepljiv,onda je dobar...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6313 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Jesi li ga podmazao pre nego sto si krenuo na put od 500 km ? Ako nisi moguce je da su ti se spalile gumice, pa rolnice zvekecu. Proveri da li ti pored rolnica vire delovi gumica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 453 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: imao Kawasaki KLE 500

Lanac se podmazuje i sa unutrasnje i sa spoljne strane.Najbolje je opran lanac malo "provozati" da se zagreje pa ga onda nauljiti.Ja sam moj lanac prskao sprejevima,ali od kada sam ih potrosio presao sam na SAE 90 ulje za menjace.Uostalom,tako i pise u uputstvu za moj motor da se koristi ovo ulje za podmazivanje lanca.Mogu da kazem da sam zadovoljniji sa uljem nego sa sprejevima,jedini je problem sto hoce prvih par Km posle mazanja da isprlja zadnji tocak i gumu.Lanac tise radi i duze je mastan nego sa sprejom.Perem ga sa WD 40 i mlazom vode.

 

Pregledaj gumice da ih nisi vec upropastio (spalio),operi lanac,zagrej ga voznjom od 10-tak minuta pa ga onda dobro naulji sa SAE 90,malo ga POGURAJ par desetina metara da ulje "legne" pa obrisi krpom visak ulja i vozi. Ako se cuje i dalje,onda si ga upropastio.Proveri obavezno zategnutost lanca,treba u donjem delu oko sredine izmedju prednjeg i zadnjeg lancanika da ima hod gore-dole od 3-5 cm i to kada je motor bez vozaca i na nozici.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 375 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: QJ motor svt 650 x

Lanac sam uredno zategao i ima hod od 3.5cm. Pre puta sam ga podmazao, kao i posle.

Znaci cuje se zujanje kad ga vozim i na leru ugasenog onako polako. Naravno kad dodam gas i ubrzam vise se cuje. Inace lanac i lancanike sam kupio u Guevari a lanac je DID X ring. Uredno sam ga mazao i prao naftom. Kad kazem prao naftom mislim da sam ga prskao naftom onda ga prebrisem krpom i operem vodom, i kad se osusi ja dodam sprej, a koristim selov beli i on drzi dobro. Ukupno sam presao oko 2000km sa ovim novim lancem. Da li ja negde gresim ili sta!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12097 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Lanac uvek zuji dok motor ide, samo retko ko obraca paznju na to. Pogotovo ako se nosi kaciga... Da se spali od prve voznje ne moze jer je lanac fabricki podmazan. Ja bih bio slobodan da kazem da je tebi tu sve u redu, ali najbolje konsultuj nekog mehanicara.

 

Sto se tice podmazivanja uljem za menjace, zaista je bolje nego bilo koji sprej, mnogo duze traje. Samo umesto WD40 za pranje poreporucujem Famin sipan u one bocice sa rasprsivacem. Isprskati ceo lanac i donji deo motora. Ostaviti nekoliko minuta i isprskati vodom. Neverovatno je kako se lanac sija!

 

Umesto voznje, ja podignem motor na stender i pustim da radi u 5-oj par minuta. Zatim sledi podmazivanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 375 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: QJ motor svt 650 x

Hvala svima na misljenju ali sumnjam da ce mi neki majstor pomoci, sobzirom da ga ovde u krugu od 200km nema nigde jer sam ja u Budvi.

Ali planiram da ukoliko ne pronadjem ovo jebeno zujanje koje lici na trljanje lanca od neki metal , posetim psihijatra, mozda je to samo u mojoj glavi i usima, ali kad bolje razmislim ja kad raspizdim na 5-7000 obrtaja necujem nista sem vetra i tad nema kvara

Ziveli ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12097 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ali planiram da ukoliko ne pronadjem ovo jebeno zujanje koje lici na trljanje lanca od neki metal , posetim psihijatra, mozda je to samo u mojoj glavi i usima

 

:D :D :D

 

BTW, zasto ne pitas Wulfy-ja, zemljak ti je, iz Budve i takodje vozi KLE. Sigurno ce ti dati bolji savet nego neko iz daljine.

 

Srecno!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 156 postova
  • Lokacija: Novi Sad

zujanje koje lici na trljanje lanca od neki metal

-meni je svojevremeno na viragu kacio  neki zastitni lim napred skroz (kad sam skidao tocak pa vratio posle),jer mi je lanac bio opusten pa kacio i trljao o taj lim(koji se nalazi oko prednjeg lancanika), po stelovanju lanca ko svet ,coktanje je nestalo

-takodje kad sam nekad skidao bisage ,zvuk motora i lanca je skroz drugaciji pa je mozda i tako nesta slicno ako si sta budzio

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 453 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: imao Kawasaki KLE 500

 

Umesto voznje, ja podignem motor na stender i pustim da radi u 5-oj par minuta. Zatim sledi podmazivanje.

 

Blago tebi kad imas stender, to mi mnogo fali u zivotu :-\

 

Inace, KLE-ovi ga nemaju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12097 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

 

Umesto voznje, ja podignem motor na stender i pustim da radi u 5-oj par minuta. Zatim sledi podmazivanje.

 

Blago tebi kad imas stender, to mi mnogo fali u zivotu :-\

 

Inace, KLE-ovi ga nemaju

 

Ma imam onaj kupovni,rucni. Na zalost, nemam originalni centralni. Kukam kod nekih ljudi da mi nabave... Definitivno super stvar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 375 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: QJ motor svt 650 x

Joseph B.je srecni dobitnik.

Evo razresenja moje misterije, bar mislim.

Razgledajuci na sve moguce nacine tocak i sl. ukapirao sam da kad pogledam odstojanje bandasa ili gume od rama zadnje viljuske i to prednji deo tocka blizi motoru, sa jedne i sa druge strane vidim da odstojanje nije isto.

Pogledam zareze na viljusci koji odredjuju odstojanje i centriranje tocka i sve je ok.

Onda opet malo bolje pogledam i vidim da su neki zarezi skriveni ispod one metalne podloske sa jednim zarezom i ukapiram da mi je tocak pomeren za citav zarez vise.

To je objasnilo i zujanje i lose ispravljanje motora iz desne krivine.

E sad podesim ja to kako treba (zareze na viljusci), ali djavola, tocak kad pogledam prednji deo u odnosu na viljusku i to vrh viljuske opet nije isto odstojanje leve strane i desne strane. Po mojoj logici bi trebao da gledam tocak u odnosu na zadnju viljusku a ne zareze na motoru. Sada mi je tocak u odnosu na viljusku precizan ali zarezi se razlikuju za pola jednog zareza. Bilo kako bilo zujenje je smanjeno ali i dalje postoji, mozda sam i lanac ostetio pa se on cuje, ako nista bar sam ukapirao o cemu se radi.

Interesuje me jedna stvar kako da znam sta je pravi centar tocka kako prednjeg tako i zadnjeg jer mi se cini da i prednji tocak nije u centru sudeci po onom metalu koji drzi prednji blatobran. Predpostavljam da se prednji tocak ne moze centrirati i ako nesto nije u redu onda je to srednji bolcn ili sraf koji prolazi kroz tocak. Da li sam u pravu! Ako imas ideju kako na neki nacin da odredim sta je pravi centar zadnjeg tocka pisi mi!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 156 postova
  • Lokacija: Novi Sad

ja sam takodje stelovao zadnji tocak prema viljusci, i to mi se uklapalo i sa prednjim tockom(proveravao konopcem ),a zarezi na zadnjoj viljusci su mi bili pomereni za jedan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

        Iz razgovora sa covekom koji veoma dugo vozi motore iteme podamazivanje lanca dobio sam savet da je se njemu za podmazivanje lanca najbolje pokazao testerol (ulje ze podmazivanje lanca motorne testere), ako neko ima iskustva sa njim neka pise meni se bobro pokazo za sada.

 

        Stose tice stelovanja zadnjeg tocka u odnosu na prednji kanap je najbolji za rad (sto se tice distancera za stelovanje nikad mi nisu bili isti na lavoj i desnoj strani).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6313 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ajd neko neka objasni kako se centrira tocak kanapom, jasno mi je sta se gleda kod zadnjeg tocka, ali gde se veze prednji kraj kanapa ? Sta se radi kod motora kojima je sira zadnja guma od prednje ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK. Sirius - Srbija, 806 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: KTM Supermoto T 990 '11, Piaggio Beverly Tourer 250ie '08

Lanac se podmazuje i sa unutrasnje i sa spoljne strane.Najbolje je opran lanac malo "provozati" da se zagreje pa ga onda nauljiti.Ja sam moj lanac prskao sprejevima,ali od kada sam ih potrosio presao sam na SAE 90 ulje za menjace.Uostalom,tako i pise u uputstvu za moj motor da se koristi ovo ulje za podmazivanje lanca.Mogu da kazem da sam zadovoljniji sa uljem nego sa sprejevima,jedini je problem sto hoce prvih par Km posle mazanja da isprlja zadnji tocak i gumu.Lanac tise radi i duze je mastan nego sa sprejom.Perem ga sa WD 40 i mlazom vode.

 

Isto sam i ja uradio,i prezadovoljan sam.Podmazivanje uljem je preporod za lanac (tise se cuje,menjac lepse radi).A perem isto kao Lalajko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6313 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ma meni je to podmazivanje lanca velika muka, cesto zaboravljam da ga podmazem, pa mi ostane suv, a cesto vozim i offroad, pa posle toga moram da ga perem. Kupicu ili napravicu neki automatski podmazivac lanca ne zvao se ja Lorimer :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 170 postova
  • Lokacija: Beograd

e ljudi stvarno ga preteraste.Podmazite ga bilo kojim sprejem i TERAJTE..Kad se sjebe novi i kraj price,mislim cemu ovolika polemika oko najobicnijeg podmazivanja lanca  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova

e ljudi stvarno ga preteraste.Podmazite ga bilo kojim sprejem i TERAJTE..Kad se sjebe novi i kraj price,mislim cemu ovolika polemika oko najobicnijeg podmazivanja lanca  ???

 

Slazem se sa tobom. Ispade na kraju da je lanac najkomplikovaniji deo na motoru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja