Jump to content

Moto Zajednica

kubikaza i duge ture?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 5511 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Auto putevi su i u mom slucaju za izbegavanje.

Ali da uzmemo jedan svez primer duge ture-Nordkapp.

Kad stignes do Norveske, naravno, auto put je za izbegavanje. Prosto i da ga volis, nema mu mesta. Do Norveske imas dve varijante, auto putem ili lokalnim putevima. Posto skoro svi imaju ograniceno vreme odmora, a kako bi tamo gde su posli imali dovoljno vremena da obidju sto vise, moraju jedan deo puta zbog ustede u vremenu ici auto putem. U ovom slucaju do Norveske, auto putem treba minimum 3 dana i isto tako nazad, a lokalnim barem duplo. Znaci usteda je oko 6 dana. To nije tako malo uzevsi u obzir trajanje odmora ili potencijalne mogucnosti kako da se ti dani iskoriste.

Voznja tri dana za redom auto putem, sa suvozacem i gomilom stvari, mnogo vise prija motoru vece kubikaze, a naravno i vozacu jer se manje zamara. Za vozikanje po lokalnim putevima moze biti sve jedno.

Znaci moze i sa 250ccm do Nordkapp-a, naravno sa uzivanjem, ali ako imas bezbroj dana na raspolaganju. U svakom drugom slucaju, a narocito ako imas i suvozaca, potrebno je ispod sebe imati malo jacu masinu. Mala kubikaza bi tako dug period radila sa maksimumom opterecenja i povecala bi se sansa da nesto otkaze, dok bi veca kubikaza taj posao obavila malo rasterecenije.

Do Crne Gore ili Grcke, u sustini moglo bi da se ide sa bilo kojom kubikazom, ali su i to srednje duge ture. Ali do Spanije, Francuske ili severa Evrope bolje je imati nesto od barem preko 600ccm ako ides solo, a mozda i vise za voznju u dvoje. A to su u stvari prave duge ture.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

;D ;D ;D ;D

 

Au Doktore, kakav crni Nordkapp, to mi je kao na Mars da si mi rekao da idem. ;D ;D

Salim se, naravno da neke destinacije su neminovne bez autoputa.

Kada sam mislio na izbegavanje , to sam mislio na Srbiju i susede oko nas.

Primer Hrvatska, nikako BG-ZG autoput pored predivne Bosne,Jadrana.........

Pre neki dan sam isao kod Vanje u Han Pjesak, onaj put je san snova!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 295 postova
  • Lokacija: Konjarnik-Bgd
  • Motocikl: dr 650 se - T7

Auto putevi su i u mom slucaju za izbegavanje.

Ali da uzmemo jedan svez primer duge ture-Nordkapp.

Kad stignes do Norveske, naravno, auto put je za izbegavanje. Prosto i da ga volis, nema mu mesta. Do Norveske imas dve varijante, auto putem ili lokalnim putevima. Posto skoro svi imaju ograniceno vreme odmora, a kako bi tamo gde su posli imali dovoljno vremena da obidju sto vise, moraju jedan deo puta zbog ustede u vremenu ici auto putem. U ovom slucaju do Norveske, auto putem treba minimum 3 dana i isto tako nazad, a lokalnim barem duplo. Znaci usteda je oko 6 dana. To nije tako malo uzevsi u obzir trajanje odmora ili potencijalne mogucnosti kako da se ti dani iskoriste.

Voznja tri dana za redom auto putem, sa suvozacem i gomilom stvari, mnogo vise prija motoru vece kubikaze, a naravno i vozacu jer se manje zamara. Za vozikanje po lokalnim putevima moze biti sve jedno.

Znaci moze i sa 250ccm do Nordkapp-a, naravno sa uzivanjem, ali ako imas bezbroj dana na raspolaganju. U svakom drugom slucaju, a narocito ako imas i suvozaca, potrebno je ispod sebe imati malo jacu masinu. Mala kubikaza bi tako dug period radila sa maksimumom opterecenja i povecala bi se sansa da nesto otkaze, dok bi veca kubikaza taj posao obavila malo rasterecenije.

Do Crne Gore ili Grcke, u sustini moglo bi da se ide sa bilo kojom kubikazom, ali su i to srednje duge ture. Ali do Spanije, Francuske ili severa Evrope bolje je imati nesto od barem preko 600ccm ako ides solo, a mozda i vise za voznju u dvoje. A to su u stvari prave duge ture.

 

Doktore,svaka ti je ka u Njegosa!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

Ja na to malo gledam drugacije , malo vishe bacam pogled na ekonomsku stranu , sve do 750ccm je registracija 150e a od 750 do 1100 je 260e , plus odryavanje 600ccm je duplo jeftinije nego 1000ccm , uzmimo za primer da  samo gume duplo brye odu na 1000ccm ... itd , ja se dryim 600ccm to mi je nekako najizbalansiranije po pitanju cena kvalitet , ali opet sa druge strane 1000 ima vishe snage i realno na istoj brzini troshi manje i8 radi rasterecenije... e sad kod R-ova sa 600ccm idesh preko 250kmh znachi da na autoputu 140-160 ne predstavlja nikakav napor , naravno da kod hiljadarke koja ide 3glave taj napor je josh manji ... ali po kojoj ceni ... e sad mnogi ce reci da je R neudoban za put shto je realno tachno ali za odlazak na more CG ili GR ili HR je ok za putovanja do 1000km u jednom danu sa pauzama na svaka 2-3 sata po zelji iovako si prinudjen da stanesh da dolijesh gorivo i taman da se protegnesh pola sata sat i prezalogajish neshto ... za sve duze ... ma izdrzo bi :) to je neki moj kompromis dodushe ja ni ne vozim dalje od 150km i uglavnom sam u gradu , a za grad ti treba ili skuter ili picolovac ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

U pravu su oni koji kažu da je kubikaža važna za duge ture ali isto tako je važno i koji odnosno kakav je motor koji se vozi. Proputovao sam u srećna vremena skoro celu Evropu sa BMW R75-7. Tačno je da se malo muči sa saputnikom i tovarom ali ipak smo putovali udobno i ugodno jer smo imali dovoljno vremena da stanemo kad god oćemo. I putovali smo džabe. Troši ko dva upaljača do 100. Kad smo draga i ja seli na R100 RT osetili smo razliku na sve strane. I brzina, i registracija i potrošnja... Dakle, moje je mišljenje da je svaka kubikaža dobra (dobro ne baš svaka) ako je čovek spreman da putuje onako kako mu motor dozvoljava. Kubikaža je izgleda u glavi a ne toliko u motoru. I sad sa ovih 650 kuba putujemo po Srbiji bez većih problema ali sa malim tovarom. Dakle ni tako "skroman" motor nije prepreka ako čovek želi da uživa u vožnji a ne samo u brzini stizanja od tačke A do tačke B. Slažem se da je to pitanje ukusa i slažem se da nisam potpuno u pravu, što je i normalno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

U pravu su oni koji kažu da je kubikaža važna za duge ture ali isto tako je važno i koji odnosno kakav je motor koji se vozi. Proputovao sam u srećna vremena skoro celu Evropu sa BMW R75-7. Tačno je da se malo muči sa saputnikom i tovarom ali ipak smo putovali udobno i ugodno jer smo imali dovoljno vremena da stanemo kad god oćemo. I putovali smo džabe. Troši ko dva upaljača do 100. Kad smo draga i ja seli na R100 RT osetili smo razliku na sve strane. I brzina, i registracija i potrošnja... Dakle, moje je mišljenje da je svaka kubikaža dobra (dobro ne baš svaka) ako je čovek spreman da putuje onako kako mu motor dozvoljava. Kubikaža je izgleda u glavi a ne toliko u motoru. I sad sa ovih 650 kuba putujemo po Srbiji bez većih problema ali sa malim tovarom. Dakle ni tako "skroman" motor nije prepreka ako čovek želi da uživa u vožnji a ne samo u brzini stizanja od tačke A do tačke B. Slažem se da je to pitanje ukusa i slažem se da nisam potpuno u pravu, što je i normalno.

Dakle ko voli da štedi. Kupi jedan R50/5 u raspadu od naše milicije, i kupi jedan R100RT i sve živo prepakuje u taj blok i na taj ram, regisracija skoro džabe a voziš se kao čovek. Jedino izbegavajte R100 sa Bingovim karburatorima (kakvo djubre), nego obične šibere marke DelOrto sa brizganjem i bog da vas vidi ;D ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

I sta bi na kraju? VFR ili CBR?

 

Ja se rado pozivam na stare kineze: od viska glava ne boli.

Ako se moze priustiti, naravno da je bolje vise snage, momenta, kubika i svega ostalog (osim kila naravno 8) ).

Ako se nema, onda je dobro ono za sta se ima. <oldChina>pruzi se koliko ti je pokrivac dug</oldChina>

Elem, kako god okrenes ispadne dobro. Tako ti je to s motorima.  ;D

 

Definitivno se slazem sa Pitom u vezi "ko koga kontrolira i ko kome odredjuje"-diskusije, jer "kad zatreba, a nema" je

jedna vrlo neugodna situacija. Sumnjam da "nemoc agregata" moze da pridonese sigurnosti, osim ako pocnemo o 39 ccm i sl.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4731 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Sve preko 250 kubika je dobro za putovanje,bez obzira na kilometrazu i opterecenje,naravno da je Motor ispravan! E sada koliko para ....  8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Svaka prica o "kubicima" je subjektivna kada se u obzir uzimaju nabavna cijena motocikla, odrzavanje,potrosnja goriva, opterecenje, udobnost itd. itd. Medjutim uvijek ostaje ona "objektivna" narodna izreka KOLIKO PARA TOLIKO I MUZIKE. ;) Mislim da je ovim sve receno. 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 156 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: šerpa plav, penzionerski

Moj skromni doprinos, s obzirom na moje iskustvo, tj neiskustvo. Trenutno stanje Yamaha od 27ks. Putovali smo, nije da nismo, al da je ugodno nije. Po lokalnim putevima je davljenje savakom zbog naselja, al jača mašina lakše nosi nas dvoje i opremu , pa je manje zamorno. Na autoputu se daviš jer si ograničen putnom brzinom ( Portorož - Buimpešta, u SLO i HR dosadno do bola, a bol koncentrisan na mestu njvećeg opterećenja, kroz Mađarsku opasno po život). Celu priču oko putovanja polako sam iskristalisao, recimo: destinacija Grčka. Vozim do Grčke i vozamo se po Grčkoj. Za prvu etapu do Grčke, autoput i brijemo. U Grčkoj laganeze, po regionalcima. Još jedan, po meni neizostavni deo u celoj priči oko putovanja je i udobnost, kako udobnost sedištaza vožača i saputnicu, tako i sami gabariti motora - sam sebi se smejem kad se vidim na motoru. Kako sam oba motora video na fotografijama, a karakteristike na net-u, reko bih da je VFR-ovo sedište udobnije, a pogledaš i gabarite motora upoređujući ih sa svojima pa šta god odlučio dobro je.

Da se lepo naputuješ, pa ako je izbor bio pogrešan, za sledeću sezonu zameniš makinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja