Jump to content

Moto Zajednica

Ugradnja podmazivaca lanca (Scottoiler)

Recommended Posts

  • www.markone-pegaz.rs, 2418 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

I Grofov ZZR1100 se obradovao...

Nisam puno slikao dok je Dejvid radio jer sam imao gužvu na drugoj strani...

 

Dejvid je sa vrata kada je došao samo pokazao na klimu i rekao: is this working?  Its 30 degrese out there! how the hell can I work?!

Ima da radiš bato, al na 25  ;D ;D ;D

ZZR je da se Englez ne bi istopio morao u radnju ;)

 

RMV je na ZZR-u najzgodnije namestiti ovde:

Scottzzr110001.jpg

 

Iz drugog ugla:

Scottzzr110002.jpg

 

A cela priča je tako zašuškana da se spolja vidi samo kraj...

Scottzzr110003.jpg

 

Grof je imao zamerku da mu kada podesi na dve kapljice u minuti Scottoiler baca mazivo na felnu... Pa da i ostale podsetim: nije obavezno da budu dve kapljice u minuti (to zavisi od mnogo faktora) već da lanac bude podmazan, a opet da ne prlja okolinu. Smanjiti protok po potrebi ili ga pojačati! Jednostavno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2418 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

E ovog sam ja morao da propustim lično kroz šake :)

Propeler moram sam da odradim ;)

BMW F 650 GS 2001. vladasova mašina...

Dejvid je bio supervizor a vladas cenzor...

Kiša pada, ne staje... Dejvid danas odlazi za Birmingem, a ja još nisam umastio ruke... savršeno  ::)

vladas stiže čim je kiša malko popustila i odmah se bacamo na posao. Nudi mi hirurške rukavice na šta se ja samo nasmešim... GREŠKA!

Nije oprao lanac  ;D ;D ;D Ali da idemo redom...

Odlučujemo gde će da se montira RMV. Mesto treba da bude lako dostupno za dopunu i podešavanje, a da ne može da se zakači nečim...

Odluka je pala:

ScottF650GS02.jpg

 

Iz drugog ugla:

ScottF650GS03.jpg

 

Zatim dolazi na red ono što vladasu nije uopšte prijalo :) Bušenje rupe na vakuumu... mala rupica, taman da prođe mesingana glava... žuto na slici što viri iz vakuuma...

ScottF650GS01.jpg

 

u stvari, sve se svodi na odabir putanje creva za mazivo koje kaplje kroz ovo:

ScottF650GS04.jpg

 

vod prolazi ovuda:

ScottF650GS05.jpg

 

namontirano vakuum crevo izgleda ovako:

ScottF650GS06.jpg

 

A kada se montira sedište i uređaj spreman za upotrebu izgleda ovako:

ScottF650GS07.jpg

 

ScottF650GS08.jpg

 

vladas je imao dilemu da li da stavi dual injector ali smo mu objasnili da za 25€ ima i pametnijih stvari da se kupe :) Pogotovo ako se sprema na put za Južnu Ameriku.

Naime, zbog pojave konkurencije i da bi pokazali da slušaju želje kupaca, Scottoiler je posle 20 godina uspešnog korišćenja jednostruke kapaljke, na insistiranje nevernih toma ponudio i dual verziju koja ništa bolje ne radi. Centrifugalna sila radi sasvim dobar posao i sa jednostrukom kapaljkom. Ko hoće, naravno da možemo da je ugradimo ali je praksa od 20 godina pokazala da nema potrebe.

Jedna stvar za one koji budu sami ugrađivali a koju sam primetio na ovoj ugradnji:

Kapaljku slobodno skratite da ne dodiruje lanac jer u manevrisanju motorom unazad, kada se točak i zadnji lančanik vrte suprotno, ume da zapne za lanac i iskrivi se pa kaplje negde sa strane ili se zapuši od prljavštine koja se nagura u otvor (odmah po postavljanju dok mazivo nije očistilo lanac - desilo se na Grofovom ZZR-u).

 

I da se vratim na rukavice... nije loša stvar kada svaka dva minuta morate da se javljate na telefon ili da primate mušterije, a sekund pre toga ste zabili glavu i čeprkali oko lanca motocikla  ;D ;D ;D Uvek se nauči nešto novo... ili usvoji u praksi iako u teoriji ne izgleda baš...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 373 postova
  • Lokacija: Buenos Aires, Argentina
  • Motocikl: BMW F650GS

Znam ja zasto sam predlozio rukavice ;)

 

Ostaje jos da bar malo ocistim lanac pa da testiramo  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 528 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Znam ja zasto sam predlozio rukavice ;)

 

Ostaje jos da bar malo ocistim lanac pa da testiramo  ;D

Samo ti odvrni na 4-5 teraj od kuce do venca i nazad i svrati u neku aute perionicu da ti operu lanac kompresrom vratis protok na 2 provozas se jos jedno par kilometara i gotovo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 373 postova
  • Lokacija: Buenos Aires, Argentina
  • Motocikl: BMW F650GS

Znam ja zasto sam predlozio rukavice ;)

 

Ostaje jos da bar malo ocistim lanac pa da testiramo  ;D

Samo ti odvrni na 4-5 teraj od kuce do venca i nazad i svrati u neku aute perionicu da ti operu lanac kompresrom vratis protok na 2 provozas se jos jedno par kilometara i gotovo.

 

To sam i mislio. Necu valjda rucno da perem?  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12108 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ugradih i ja Scottoiler pa posto nije bilo prikaza kako se to radi u detalje na Africi, mozda ce ovo nekome pomoci.

 

Pre pocetka posla, treba detaljno oprati motor za slucaj da zelite da koristite gumene vodjice za creva akoje se lepe sa donje strane viljuske. Pripremite i solju crne kafe i pustite odgovarajucu muziku :)

 

main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=5444&g2_serialNumber=1&g2_GALLERYSID=22e5ea258a509e92c8141a36a3599eef

 

Za pocetak, treba pristupiti zavrtnju za vakuumiranje karburatora. U ovom slucaju, on se nalazi  pri vrhu zadnjeg cilindra sa leve strane. Da bi se do njega stiglo, moraju se skinuti obe zadnje bocne plastike, prednje bocne plastike, sediste i na kraju rezervoar. Tako stizemo do ovakve situacije...

 

main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=5449&g2_serialNumber=1&g2_GALLERYSID=22e5ea258a509e92c8141a36a3599eef

 

Tu je vec vreme da se srkne kafa, ne zaboravite! Kao sto rekoh, pri vrhu cilindra se nalazi ovaj imbus zavrtanj. Odvrnite ga i...

 

main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=5453&g2_serialNumber=1&g2_GALLERYSID=22e5ea258a509e92c8141a36a3599eef

 

... na njegovo mesto postavite zavrtanj iz Scottoiler kompleta.

 

main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=5455&g2_serialNumber=1&g2_GALLERYSID=22e5ea258a509e92c8141a36a3599eef

 

Zatim sam postavio crevo za vakuum na prikljucak.

 

main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=5457&g2_serialNumber=1&g2_GALLERYSID=22e5ea258a509e92c8141a36a3599eef

 

Dugo sam trazio mesto za sam uredjaj i na kraju sam se odlucio da ga postavim sa desne strane motora, izmedju rama i nosaca akumulatora. Tu je vidljiv i lako dostupan jer desna bocna plastika bas na tom mestu ima otvor. Mesto je kao stvoreno za Scottoiler jer ne moze da se pomeri van ovog prostora, ni da padne na dole, ali sam ga ja ipak pricvrstio za ram jednom plasticnom vezicom.

 

main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=5463&g2_serialNumber=1&g2_GALLERYSID=22e5ea258a509e92c8141a36a3599eef

 

Najvise posla je bilo oko postavljanja cevcice za ispustanje ulja. Na Scottoiler sajtu preporucuju vezivanje za usmerivac lanca, pa sam se i ja odlucio za tu varijantu. Postavio sam crevo u odgovarajuci polozaj i flomasterom obelezio trasu kojom prelazi preko usmerivaca. Potom sam demontirao usmerivac i u njemu tankom burgijom izbusio rupe za prolaz dve plasticne vezice...

 

main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=5459&g2_serialNumber=1&g2_GALLERYSID=22e5ea258a509e92c8141a36a3599eef

 

main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=5461&g2_serialNumber=1&g2_GALLERYSID=22e5ea258a509e92c8141a36a3599eef

 

Zatim je usmerivac postavljen na svoje mesto, cev za ispustanje ulja provucena i postavljena pod odgovarajucim uglom na svoje mesto i vezice stegnute do kraja.

 

main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=5467&g2_serialNumber=1&g2_GALLERYSID=22e5ea258a509e92c8141a36a3599eef

 

main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=5469&g2_serialNumber=1&g2_GALLERYSID=22e5ea258a509e92c8141a36a3599eef

 

Iz Scottoiler kompleta sam iskoristio plasticnu vodjicu za crevo kao neku vrstu zastite na prelasku sa viljuske u unutrasnost motora.

 

main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=5465&g2_serialNumber=1&g2_GALLERYSID=22e5ea258a509e92c8141a36a3599eef

 

Posto su oba creva zakacena na sam uredjaj, na red dolazi punjenje uljem. To se radi kroz odgovarajuci otvor pri vrhu bocice preko adaptera koji se stavlja na bocu sa uljem koju ste dobili u kompletu. Zatim sledi proces koji u uputstvu nazivaju prajming - treba napuniti i cevi uljem. Rucica za podesavanje protoka na vrhu uredjaja se postavlja na polozaj PRIME gde je protok najveci. Nastavite sa stiskanjem boce sa uljem i primeticete kako ulje ulazi u crevo i odlazi ka lancaniku. Kad potece van creva, proces je zavrsen. Otkacite bocu sa uljem i na uredjaj postavite crevo sa filterom za vazduh koji sprecava ulaz necistoca koji bi poremetili rad uredjaja. Ovo crevo ostaje na uredjaju, a prilikom punjenja ga otkacite i zakacite crevo iz boce sa uljem.

 

Posle vracanja rezervoara, dolazi do prve probe. Uredjaj treba podesiti na oko 2 kapi na minut, mada sam ja za prvo vreme podesio na nesto jaci protok jer sam lanac prethodno oprao Faminom. Napravite krug od dvadesetak kilometara :) i primeticete da je lanac vec sasvim lepo podmazan. Regulator protoka postavite negde ispod polovine za slucaj da imate letnje Scottoiler ulje. Iskustveno treba doci do polozaja u kome cete imati dobro nauljen lanac, ali ne i felnu, blatobran i tablicu.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2418 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Svaka čast Lalajko! Izuzetno pedantno!

Proveri samo da li su vezice pretegnute jer mi se čini da je ona na zadnjoj viljušci baš dobro deformisala crevo?

I gde je slika celog motora sa ugrađenim uređajem?! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12108 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Svaka čast Lalajko! Izuzetno pedantno!

Proveri samo da li su vezice pretegnute jer mi se čini da je ona na zadnjoj viljušci baš dobro deformisala crevo?

I gde je slika celog motora sa ugrađenim uređajem?! :)

 

Proverio sam screvo i sve je u redu, deluje tako zbog one zastitne plastike. A slika motora? Evo...

 

main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=5471&g2_serialNumber=1&g2_GALLERYSID=22e5ea258a509e92c8141a36a3599eef

 

Jel se ne vidi? Pa i ne treba da se vidi! Ja vidim u prolazu koliko ima ulja i mogu sa dva prsta da okrenem regulator, cak i u voznji! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12108 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Imas dve vrste ulja: crveno koje je na slikama i koristi se za temperature 20-40 stepeni i plavo (zeleno?) koje se koristi za nize temperature.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ЗЕЉКАМП, 1820 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure

Kazite mi za TDM 850, gde i kako postaviti vakuum?

 

Idi na sajt Scottoilera i tamo ces naci uputstvo za postavljanje Scott-a na tvoj motor. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8213 postova

Ova sprava za automatsko podmazivanje lanca mi je veoma preporucena, tako da sam se vec skoro odlucio.

 

Imam doduse neka pitanja:

 

a) kakva je politika prodavaca (Euro sumar) po pitanju garancija vezano za ugradnju ovog podmazivaca (motor je V-strom dl650a k9)?

 

b) Gde je najbolje ugraditi u Beogradu? Ili je ipak bolje kod distributera u NS (ionako idem na sajam)?

 

c) Motor je presao tek oko 500km - da li je bolje cakati da prodje prvi servis? (mada ne vidim zasto bih cekao)

 

Hvala unapred na odgovorima!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 373 postova
  • Lokacija: Buenos Aires, Argentina
  • Motocikl: BMW F650GS

Opet BMW i opet Scottoiler :)

 

0E2AF1DC-E732-2E43-8E0A-C735CEF38637_thumb.jpg

 

502A4FD9-E337-F341-B665-D6743DC0F2D3_thumb.jpg

 

 

4F8F112F-4305-3C4C-A27B-DD53F885C185_thumb.jpg

 

37B94E42-AC86-D74A-9B9C-1BDBED7C356A_thumb.jpg

 

Instalacija je protekla bez vecih teskoca, uz ladno pivce.

Ulje je malo mi je isprskalo gumu, posto sam zaboravio da smanjim protok posle inicijalnog punjenja. Posto je to sredjeno, sada sve radi kao zmaj.

 

 

Negativne komentare o prodavcu (potpuni retos) u Buenos Airesu sam poslao mailom Scottoileru. Da vam ne prepricavam, ponovo ce da mi skoci pritisak.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2418 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Upravo završavamo prevod uputstava za ugradnju za Scottoiler sisteme na Srpskom:

http://www.scottoiler.com/support_installation-guides.asp

 

1) Odaberite jezik (Srpska zastava skroz desno),

2) Odaberite proizvođača motora

3) Odaberite model motora

4) Odaberite kit

 

Ukoliko imate bilo kakvih pitanja, pišite na PP ili mail, zovite ili svratite!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2418 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Obaveštenje za sadašnje i buduće korisnike Scottoiler sistema:

 

Od 17. - 30.06.2010. promotivna akcija:

 

Besplatna ugradnja za nove korisnike i besplatna provera Scottoiler sistema za postojeće korisnike.

 

Zbog lošeg vremena odlagali smo ovu akciju više od mesec dana. Vreme je takvo kakvo je, nema više smisla odlagati jer će sezona proći u čekanju i odlaganju.

 

Akcija se održava u našem prodajnom objektu u Zemunu, Ugrinovačka 118. Radno vreme je od 13 - 20h. Poželjno je zakazivanje pregleda i eventualne ugradnje na broj telefona: 011 31-63-793.

 

Napomena: Akcija u ovom periodu ne važi za objekat u Novom Sadu. U Novom Sadu ćemo organizovati ovu akciju nakon završetka akcije u Zemunu. Bićete naknadno obavešteni o tome.

 

Za sva pitanja u vezi Scottoiler sistema (a i ostalih bajkerskih tema) gosp. David Harris vam stoji na raspolaganju. Izuzev... ne pominjite mu BMW nikako (u kombinaciji sa visokom temperaturom vazduha može da se desi da proključa - gosp. Harris, ne BMW)  ;)

 

shejtan02bemtiafricu.jpg

Gosp. Harris u akciji pod budnim okom uvaženog gospodina Shejtana  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Motorradfahrer, 1733 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: Race Bike in a Tuxedo

Ugradnja na Suzuki DL 1000.

 

Prvo je prikacena cevcica na vakum sisicu, na Stromu je ima, na srecu, pa sam prosao bez busenja i namestanja ventila, koji dolazi u bogatom pakovanju Scott-a. Nemam sliku jer sam je trazio 20 min a znao sam da postoji....zaboravio!  ;D

 

Trazenje pogodne lokacije za ugradnju RMV :

 

RbkFd_slika0522.jpg

 

Lokacija je sama sebe odabrala, jer pod desnim bubregom ne postoji nista, a kako sam shvatio da je uspravni polozaj najpozeljniji za rezervoar, odlucilismo tu da ga stavimo. Meni je bilo takodje bitno da Scoot bude sto diskretnije ugradjen a ujedno da bude funkcionalan...

 

3Ji8V_slika0523.jpg

 

I tako izbusismo rupu u koju ce biti zasrafljen nosac RMV-a:

 

5bJMY_slika0526.jpg

BvmpH_slika0527.jpg

 

Sada je trebalo smestiti kapalicu. Tu smo iskoristili postojecu rupu na zadnjoj vili i uz manje prilogodjavanje drzaca iz seta i skracenje srafa, to je po mom misljenju ispalo jako lepo i gotovo nevidljivo:

 

Yzy4O_slika0524.jpg

 

Snrl4_slika0525.jpg

 

 

I krajnji rezultat, posle pranja:

 

1eY4r_slika0528.jpg

7o6Xq_slika0529.jpg

404.jpg

 

Ne vidi se? I ne treba! :)

 

 

 

 

Ugradnja tekla, uglavnom lagano. Najkomlikovanije je bilo naci sisicu vakuma, i pronalazenje mesta za RMV a da zadovolji estetiku i funkciju.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8213 postova

Odlicno mesto za RMV. Postoji jos jedno - odmah pored kutijice za osigurace (tada je RMV pod pravim uglom na podlogu). Ova dva mesta su najbolja za Strom.

 

Inace, cevcica ti je postavljena na 5 sati (kao i meni). Ovo znaci da ce u prvih 5k km povremeno da se izvrne (od kontakta za lancanikom. Obracaj paznju na to i kada se izvrne, prosto je vrati. Posle tih oko 5k km od trenja se taman namesti da vise ne postoji taj problem. Inace, ako ne primetis da se izvrnula, scott kaplje u prazno (zato proizvodjac i predlaze namestanje na 7 sati, ali na Stromu je prosto greh ne iskoristiti da ono mesto gde se usrafi nosac za cevcicu, umesto da se ruzno vezuje vezicama)...

 

A zdovoljstvo ce ti biti sve vece i vece, sa svakim km ;).

 

pz.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Motorradfahrer, 1733 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: Race Bike in a Tuxedo

Odlicno mesto za RMV. Postoji jos jedno - odmah pored kutijice za osigurace (tada je RMV pod pravim uglom na podlogu). Ova dva mesta su najbolja za Strom.

 

Gledao sam i to mesto, ali je bas tesno i tesko za ucvrscivanje.  ;)

 

 

Inace, cevcica ti je postavljena na 5 sati (kao i meni). Ovo znaci da ce u prvih 5k km povremeno da se izvrne (od kontakta za lancanikom. Obracaj paznju na to i kada se izvrne, prosto je vrati. Posle tih oko 5k km od trenja se taman namesti da vise ne postoji taj problem. Inace, ako ne primetis da se izvrnula, scott kaplje u prazno (zato proizvodjac i predlaze namestanje na 7 sati, ali na Stromu je prosto greh ne iskoristiti da ono mesto gde se usrafi nosac za cevcicu, umesto da se ruzno vezuje vezicama)...

 

Ovo ne razumem....zasto bi se izvrtala? Ima kontakt sa lancanikom samo vrhom cevcice...   ???

 

 

 

Ja mu vise rukom ne prilazim!  ;D

 

Ubacio sam ga u mod-samoodrzavanja! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja