Jump to content

Moto Zajednica

Elektro instalacija - materijal?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 577 postova

Pokusavam da sredim jednu ragu, pa dodjoh do struje.  :-X

Tokom godina (a ima ih dosta), svaki "majstor" (a imalo ih je dosta) je na instalaciju dodavao nesto svoje, a izbacivao nesto drugo. Posle duuuuugog vremena provedenog u provaljivanju koja zica cemu sluzi, popizdeo sam, raskacio "komponente" i bacio kompletan "zavezljaj". Skinuo sam shemu s neta i ajd iz pocetka.

 

Gde u Beogradu mogu da nabavim

- Zice raznih boja za instalaciju,

- Spojnice, buksne, dzekove, raznih oblika i velicina...recimo 1 u 1, ili 6 u 6, ili 10 u 10,

- Alat kojim bih sve to sekao, spajao, povezivao...?!

Ima li negde neka radnjica specijalizovana za to ili da sibam na vljakbu pa tamo da se smaram?!

Gorjane?!

 

E, da. Sta su koji qrac ova dva cuda, nakon sto sam razmrsio sve ostalo, ispalo je da uopste nisu bili u funkciji?!?!

imaju po 4 izlaza i neku blesavu shemu na njima...

q6REd_img2322kj9.jpg

Unapred zahvalan

:)

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

Kod cvetkove pijace imas specijalizovanu radnju za elektriku (ima sve i svasta, zice buksne, ne kupuj na buvljaku nekvalitetne, upalices motor ;D). Kad se setis pa svrnes, vodim te tamo, a ima jos jedna radnja iznad cvetka, isto sve za elektriku...a ima i u Dimitrija Tucovica ispod gradske bolnice 300 metara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

To si ti releji na slikama. Preko njih su najverovatnije bila povezana svetla, ili dodatni farovi, eventualno sirene, grejaci rucica...Uglavnom, veci potrosaci struje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

bas tako ono su bili releji,a sto se tice kablova imas ih u svakoj radnji sa elektromaterijalom,a kablovi buksne i dzekove imas subotom na bubanj potoku i ima veliki izbor pa biraj sta ti se svidja :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 133 postova
  • Lokacija: Obrenovac

Koristi termo-skupljajuci buzir za buksne i spojeve zica, izgleda dosta profesionalnije od izolir trake  ;)

 

Ima i njega po radnjama, a i na buvljaku sigurno!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 133 postova
  • Lokacija: Obrenovac

(ima sve i svasta, zice buksne, ne kupuj na buvljaku nekvalitetne, upalices motor ;D).....

 

A sta mislis gde se vecina radnji snabdeva?  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Ne videh ranije ovu temu...

Ako vec pravis instalaciju i motor sredjujes za sebe (koji ti je to po redu da sredjujes za sebe??? :) ) onda ne moras da stavljas originalne komponente. Moja preporuka je da kupujes sto univerzalnije delove! Npr, ove releje prvi put u zivotu vidim a relej je relej, mozes bilo koji da stavis. Pod bilo koji naravno podrazumevam odgovarajuce snage! Ako ti se negde desi da rikne relej da mozes na licu mesta da ga zamenis. Ne znam koliko kostaju oci kawasakijevi i koliko se tesko nalaze al recimo neki univerzalni relej kosta 150din i imas ga u SVAKOJ radnji auto-delova. Mozda je malo veci od ovog okruglog...

Od alata ti je potrebno:

- Blinker kljesta - za skidanje izolacije na krajevima kablova; ostim ako nemas specijalizovane zube za istu operaciju... ja nekako krivo grizem (nisam nosio protezu do kraja kao mali) pa izmedju zuba imam prostora za razne preseke zica :)

- Klesta za buksne - za stezanje krajeva zica za buksne. Kad sam vec kod buksni, probaj da nadjes kvalitetne! Ja sam u nedostatku kvalitetnih stavio sta sam imao pa mi se desavalo da se raspadnu, da spadaju (posebno sa sirene). Onda sam iskasapio instalaciju sa neke Gorenje ves masine, stare 15 godina i poskidao EKSTRA kvalitetne buksne. Svaka ima plasticnu oplatu, i osigurac da ne moze sama da spadne!

- Let lampa za termo-skupljajuci buzir ili jos bolje fen. Jes da i upaljac moze da posluzi ali je vec muka, narocito ako spajas vise zica...

- Lemilica i KVALITETAN kalaj! Potrudi se da nadjes kvalitetnu kalaj zicu sa kalafonijumom u sebi... Los kalaj ce ti zadati MNOGO muka...

- Unimer, secice itd....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 264 postova
  • Lokacija: Banovo Brdo

Evo tek sada sam video ovu temu.Nisam obratio paznju ko je postavio.

Darko??

Sta ti hoces od mene? ;D :D :D

Imam u dvoristu ,kod keve kancelariju.Ljudi se bave prodajom elektro-materijala.

Imas moj broj,pa me "okreni". ;)

Ovakvi releji se nalaze i u automobilima japanske proizvodnje. ;) Imam Mazdu (samo japanci se voze  ;D )

Neznam razlog,zbog cega sve to radis ? Ako nije izgorela....nema potrebe da sve menjas.

Mozes da skines staru i da zamenis to sto nevalja tj. sto je nabudzeno. ;)

Posle ocistis kontakte,i vratis sve na svoje mesto.

Ali dobro,znam kakav si i da volis da se igras.Pa necu da ti kvarim zabavu. ;D

Javi se,sta god da ti treba.

Moja vrata su ti uvek otvorena. :D :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

po vasoj preporuci sam obisao bubanj potok u subotu i snabdeo se svim potrebnim alatom i materijalom. jedna klesta, druga klesta, jedne zice,druge zice, buksne, termo-skupljajuci buziri, releji, kondenzatori,...

sema skinuta sa neta, pa ajd iz pocetka.

problem je sto instalacija na motoru nije od tog motora (jedan deo cak ni od tog proizvodjaca), ima gomila delova viska, a bogami i manjka, pa povuci-potegni...

uglavnom, pri kraju sam, sve sam rasprostro po podu, pokacio potrosace, stavio PP aparat na dohvat ruke, i spremam se da dam kontakt  ;D

 

sta reci, osim da bih radije radio tri puta generalnu mehanike, nego jednom elektroinstalacije.  >:(

 

hvala svima na savetima, mnogo ste pomogli.

hvala svima osim bati. da sam njega cekao...

a ima radnju u dvoristu...

jos mi nije oprostio sto sam prodao moj njegov Kawasaki.

;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 264 postova
  • Lokacija: Banovo Brdo

Nezurim ja....Znam da ce se kod tebe taj motor zadrzati "dugo" ;D :D

A sto si prodao "nas" motor....oko za oko,........  ;D :D

Mali off

Video sam ga skoro u oglasima

Vracena kilometraza,nije vise to godiste itd. :o

Morao sam da zovem. ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Vespa T-5 lml 150

zdravo na vespi mi svetla lepo rade ali postoji problem kad upalim zmigavac svetlo se smanji pri svakom treptaju zmigavca svtelo se smanji pojaca smanji pojaca kao da zmigavci oduzimaju struju prednjem i zadnjem svetlu. kako resiti da prednje i zadnje svetlo prilikom rada zmigavaca imaju uvek isti napon.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12234 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Mora bar da ima neki elektrolitski kondenzator? Mozda je on oslabio, smanjio mu se kapacitet? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Vespa T-5 lml 150
pre 8 minuta, Arakis je napisao:

Mora bar da ima neki elektrolitski kondenzator? Mozda je on oslabio, smanjio mu se kapacitet? 

zdravo vespa ima samo namotaje koji salju struju prema regleru i malom stabilizatoru napona. zmigavci kad se ukljuce oni malo oduzimaju struju sto se oseti preko glavne sijalice balonke pri svakom treptaju zmigavca smanji se za nijansu i ostala svetla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Vespa T-5 lml 150
Pre 1 sat, MarkoMoto je napisao:

 

 

Kako nema akumulator?

 

Pre 1 sat, MarkoMoto je napisao:

 

 

Kako nema akumulator?

zdravo ta vespa je 1994.godiste i uradjena je sa elektrostarterom moja vespa je 1990.godiste i nema elektrostarter ima namotaje i magnet . sijalice koje se nalaze u migavcima su 21w 12v to je fabricki tako danas sam napred stavio sijalice od 10w 12v i vec je bolje sutra i pozadi stavljam od 10w i mislim da ce biti dobro.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Vespa T-5 lml 150
pre 3 minuta, MarkoMoto je napisao:

Onda je samo do pada napona. Sve je tu kako treba ;)

da upravo tako danas sam napred stavio sijalice od 10w i vec je bolje sutra i pozadi stavljam od 10w tako da ce biti ok.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014

Možeš da ugradiš akumulator i onda ćeš imati stabilniju struju.
Ja sam to svojevremeno 1988. radio na mojoj Vespi PX200e. Imao sam ugrađenu muziku sa pojačalom, ugradio mi je akumulator i muziku čuveni majstor Lubura, u Svetozara Markovića, kod Tašmajdana.
Vespa je imala prazno predviđeno mesto za akumulator ispod bubrega, u rupi kod rezervnog točka.
Verujem da to ne bi predstavljalo problem da ugradi ni majstor Rajku poznatijem kao @Arakis
Konsultuj se sa njim...

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk











  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja