Jump to content

Moto Zajednica

Pravila o nosenju kaciga

Recommended Posts

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda Hornet 600

Po zakonu piše zakopčana homologovana kaciga. Ako se ne varam. Ali nisam do sada čuo da su panduri tražili homologaciju nekome. Tako da ako hoćeš možeš i onu zidarsku da nosiš :-D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 411 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Ja sam čuo da noše nisu dozvoljene, ali nije proverena informacija. Mada realno su dosta slabija zaštita od flipup i fullface

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6337 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Koliko li je samo puta to ovde receno...

 

I jos jedna stvar. Kaciga se nosi ZAKOPCANA, u protivnom kao da je nema...opet zbog glave,ne zbog zakona.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

A zašto, zašto ja ne bih mogao da vozim bez kacige, meni kaciga smeta da vozim.

 

Isto tako sam na automobilu odlučio da uklonim šoferšajbnu, jer mi smeta dok vozim, nema mi užitka osim ako me kamenje, prašina, mušice i kiša ne pljuskaju direktno po licu

 

Samo bezvezan trošak, a i što je šoferšajba tako skupa, samo komad stakla, može da se napravi i od običnog prozorskog, eto ja imam prozore na kući od tog stakla i ništa im ne fali, a 5 puta je jeftinije

 

A i ne vide me ženke ako sam zaklonjen u autu ili nosim kacigu, pa kako će onda znati da sam to ja

 

Kažu da je sarkazam otrov za dušu

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Zanima me postoji li neki zakon ili da tako kazem pravilo kakvu bih kacigu morao da nosim? 

 

Nakon detektivskog rada ustanovih da je legitimno pitanje (a ne paljevina neka).

Rece da si pocetnik...

 

Odgovor na tvoje pitanje je: da.

 

Član 91. (ZOBS)

Vozač i putnik motocikla, mopeda, tricikla i četvorocikla moraju

za vreme vožnje nositi na glavi zakopčanu homologovanu zaštitnu kacigu,

na način propisan deklaracijom proizvođača kacige.

 

E sad, naravno da ne treba biti doktor saobracajnih nauka da bi provalio da je sa kacigom manja sansa da razbijes glavu.

Ono sto nije toliko ocigledno je to da mora biti zakopcana, kao sto je vec naveo kolega. Inace stvarno ne radi. :)

 

Po mom iskustvu, i ovo spada pod "stvar navike". Ako krenes odmah sa kacigom, bez nje ce ti vremenom biti neugodno.

Ako krenes sa alternativama (nose, tute, gola glava, cool cvike itd), pravis sebi problem, odnosno pisas uz vjetar.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 886 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure

Međunarodna homologacijska oznaka sastoji se od:[http://www]

 

kružnice oko slova »E«, iza kojeg se nalazi razlikovni broj države koja je odobrila homologacijuslovno-brojčane oznake (homologacijskog broja)crtice iza homologacijskog broja iza koje se nalazi serijski broj proizvodnje

 

Kod novijih kaciga, ispred serijskog broja proizvodnje obavezna je i jedna od navedenih slovnih oznaka:

 

J – za kacige bez zaštite donjeg dijela lica

P – za integralne kacige s zaštitnom oblogom donjeg dijela lica

NP -  za integralne kacige koje imaju oblogu donjeg dijela lica ali ne zaštitnu

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda Hornet 600

Samo da se razumemo, ja nisam rekao da ne mora da se nosi, baš suprotno, ja sam za nošenje kacige čak i na kratkim relacijama (lokal). Kacigu i sam prvo stavljam pa onda sedam na motor. Ne zbog pandura nego radi bezbednosti. Pozdrav svima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Beograd - Žarkovo
  • Motocikl: Suzuki DL 650 V-Strom

Kaciga mora da pokriva UŠI i da ima VIZIR. Ako kaciga nema vizir moraju da se nose moto naočare.

 

To mi je rekao policajac - kolega (policajac na motoru).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Najveci mit o upotrebi kacige od 5 godina...nesto kao isticanju roka prve pomoci koja je neotpakovana... Sada ce neki da se jave sa nekom teorijom a od prakse ni traga no glasa- citaj testiranja te kaciga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

@aca strom

To on onako tumaci zakon kako njemu odgovara.

 

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: Beograd

Tako je, ja se ne bih ljutio da mi piše kaznu za kacigu bez vizira(ima jet modela koliko hoćeš), to je meni nekih 50 000 u džepu kad se završi prekršajni postupak koji će MUP naravno da izgubi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 125 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: Suzuki gsxR 600

Ne znam da li je off, ali moram da se uključim. Neko vreme sam proveo u USA, država Maine, i kod njih je za određene kategorije lica, npr. za mladje od 18 godina itd, kaciga obavezna, dok je za sve ostale stvar izbora, tj, nije obavezna. Ali zato su obavezni naočari, jer smatraju da možeš biti opasnost za ostale učesnike u saobraćaju, ukoliko ti upadne npr. mušica u oko ili slično.

Znači oni razmišljaju na način, "tvoja je glava, sta nas briga, radi sta hoćeš, samo ne ometaj druge".

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Meni opet nisu jasni ovi sto voze bez kacige ali gledaju u stranu dok voze posto im smeta vetar i kojesta sto ulece u oci... 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 580 postova

Meni opet nisu jasni ovi sto voze bez kacige ali gledaju u stranu dok voze posto im smeta vetar i kojesta sto ulece u oci...

Takvi voze motor samo zbog drugih(da budu viđeni, zapaženi...) a ne zbog svog ličnog uživanja, to je tako i nikako drugačije ne može biti.

Sa druge strane sviđa mi se i ovaj zakon u SAD-u, pošteno ako hoćeš nosi tvoj život tvoja stvar, samo nemoj druge da ometaš...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 336 postova
  • Lokacija: Čačak

Ne znam da li je off, ali moram da se uključim. Neko vreme sam proveo u USA, država Maine, i kod njih je za određene kategorije lica, npr. za mladje od 18 godina itd, kaciga obavezna, dok je za sve ostale stvar izbora, tj, nije obavezna. Ali zato su obavezni naočari, jer smatraju da možeš biti opasnost za ostale učesnike u saobraćaju, ukoliko ti upadne npr. mušica u oko ili slično.

Znači oni razmišljaju na način, "tvoja je glava, sta nas briga, radi sta hoćeš, samo ne ometaj druge".

Nisi trebao da se vraćaš, ne zbog kacige...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Ne znam da li je off, ali moram da se uključim. Neko vreme sam proveo u USA, država Maine, i kod njih je za određene kategorije lica, npr. za mladje od 18 godina itd, kaciga obavezna, dok je za sve ostale stvar izbora, tj, nije obavezna. Ali zato su obavezni naočari, jer smatraju da možeš biti opasnost za ostale učesnike u saobraćaju, ukoliko ti upadne npr. mušica u oko ili slično.

Znači oni razmišljaju na način, "tvoja je glava, sta nas briga, radi sta hoćeš, samo ne ometaj druge".

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

pa trebao si i da napišeš "bez dodatnih zdravstvenih osiguranja NE LEČIMO"......obavezno pogledati film SICKO, kome se sviđa Amerika.......ili najnovije https://www.youtube.com/watch?v=ly4_QiXv8es

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 521 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX 250

Ne znam da li je off, ali moram da se uključim. Neko vreme sam proveo u USA, država Maine, i kod njih je za određene kategorije lica, npr. za mladje od 18 godina itd, kaciga obavezna, dok je za sve ostale stvar izbora, tj, nije obavezna. Ali zato su obavezni naočari, jer smatraju da možeš biti opasnost za ostale učesnike u saobraćaju, ukoliko ti upadne npr. mušica u oko ili slično.

Znači oni razmišljaju na način, "tvoja je glava, sta nas briga, radi sta hoćeš, samo ne ometaj druge".

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

U pravu si. Za svoje novce mogu da rade šta hoće, ali u Evropi se lečimo od zajedničkih para.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: Beograd

Ljudi, vi niste svesni koliki su troškovi lečenja, pogotovo ako je tu uključen i operativni zahvat.

 

U americi se to jednostavno rešava- nemaš osiguranje, ni gazu neće da potroše na tebe. Nisi se pridržavao pravila, svesno si doprineo povređivanju-gubiš pravo na osiguranje. I to se dosledno sprovodi, pa ko hoće da se igra neka mu

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

I evropa kaska uveliko tim putem. Sve vise placas osiguranje a sve manje imaš prava.

Bar tako stoje stvari u NL.

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja