Jump to content

Moto Zajednica

Koji supermoto / hard enduro

Recommended Posts

  • U prolazu, 70 postova

Pozdrav svima,

 

Planiram da u skorije vreme kupim supermoto / hard enduro. U principu me je uvek vise interesovao supermoto, mada u poslednje vreme sve vise razmisljam o voznji u sumi kao alternativi s obzirom da sam blizu Fruske Gore a i da je saobracaj i kultura u voznji uzasna. Ono sto me koci za enduro je vreme koga mozda nemam dovoljno i ekipa. Poslovne i privatne obaveze ce mi dozvoljavati mozda par puta nedeljno na po par sati da se vozim. Za enduro, sem ekipe koja je voljna da se vozi s pocetnikom u sumi pretpostavljam da ne vredi ici na sat, dva? Ili je moguce kratko otici na voznju i vratiti se? Ponavljam, nemam ekipu pa i ljude za to bih morao da trazim...sam ne nerujem da je pametno ici u sumu kao pocetnik? Relativni sam inace pocetnik sa takvim motorima i sem nekog kratkog iskustva sa tudjim motorima (4t 450 cross) nisam bas u tome dugo. Sve u svemu ono sto sam zasad nasao na oglasima a i preko poznanika su:

Husqvarna 510 smr 2008 - ono sto me ovde brine je odrzavanje tj delovi i servis u NS-u. Da li neko zna ko radi Husqvarnu i delove a da je pouzdan i ok....cuo sam price da se delovi cekaju i po 6 nedelja . Inace kakv je motor po potanju pouzdanosti? Ima li jeko iskustva? Ovo je i najpovoljnija varijanta inace... presao je navodno cca 3500 km. Da li je istina da mora komplet motor da se radi na 4000?

525 exc 2007 - rfs motor, pouzdan, cca 200 radnih sati, ima ko bi ga dobro odrzavao u NS-u ( verujem da znate o kome pricam) samo je cena visoka za to godiste i treba mi jos dosta kesa da ga pretvorim u sumo. Skroz je fabricki motor. Ali pravi dual sport... i mogu za obe svrhe da ga koristim kad ga sredim u nekom momentu. 450 ku nisam nasao sem neku iz Ub- a a vidim da je nema vise na oglasima. Sve ostalo su ili stranci ili noviji i mnoogo skuplji.

690 sm 2008 - ruzan ;), ali verovatno najbolji za ulicnu rekreativnu voznju. Ne znam puno o samom motoru sem da je efi i da su polovni svi sa cca 20000 km. Ne znam da li je to mnogo? Smc 690 je naravno mnogo lepsi / bolji ali i skuplji i redji pa cu ga preskociti.

Ne znam da li smem da kacim linkove ka konkretnim motorima sa oglasa ....mozda neko zna o bas tim motorima neke detalje. Inace sve sto sam gledao je kupljeno u Srbiji...stranci i slicne varijante bez papira me ne interesuju.

Hvala unapred.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

Nemoj da brines o ekipi. Oko Fruske Gore ima dosta vozaca koji voze na tom terenu a pojavila se i ekipa sa tezim motorima (kontaktiraj Dzoksa) sa kojima bi ti verovatno bilo dosta lakse da se uvozas.

Ja sam do sada ima samo izuzetno pozitivna iskustva sa offroad-erima tako da sumnjam da ces i ti imati problema. Uglavnom se voze vikendom, a radnim danima mozes i sam po asfaltu. Ako nisi iskusan i ne mozes bez problema da podignes motor nemoj da ides sam u sumu!

 

P.S. Na nekim delovima Fruske Gore je bilo problema zbog voznje po sumi ali to ce ti verovatno najbolje objasniti lokalci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 70 postova

Da, za ekipu bih se veeovatno i snasao ali i dalje ostaje problem sa mojim vremenom, tj nedostatkom istog. Za sumo kad imam koj sat samo sednem, provozam se i vratim. A za enduro ne mogu bas da racunam ubijem koji sat kad mi se oslobodi, vec da ipak moram malo da planiram. A nazalost takve su mi obaveze trenutno.

A o motorima? Ima li neko iskustva sa konkretnim modelima i sa servisom istih? Jasno mi je da su prva 2 maltene race ready i sta podrazumeva redovno odrzavanje istih....ali me vise zanima da li su pouzdani ako se redovno odrzavaju i dostupnost delova i dobrih majstora narocito za Husqvarnu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 70 postova

Niko nema iskustva sa ovim motorima ?! Ili makar preporuku za servis pa cu se tamo raspitati. Ne verujem da su tako retki kod nas....narocito Ktm-ovi. A i Husqvarni vidim po oglasima, pa pretpostavljam da ih ljudi voze i servisiraju negde?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 25 postova
  • Lokacija: Zeleznik
  • Motocikl: Yamaha R1, YZ250

Christofer moras prvo da znas sta hoces... Pod jedan, supermoto ili hard enduro motor? Da li mislis na hard ili soft enduro??? Velika razlika. Te motore koje si naveo uglavnom skoro niko ne vozi kao hard enduro jer su teski, hard enduro motore koje si mozda video na xross trci su uglavnom 250-300 2t. U Srbiji su popularniji ktm motori, ima ih vise... Voze ljudi i 350-450 4t ali sve manje jer kad padnes treba ga podici posle a da ne ostavis dusu u sumi... Pod dva, moras naci par momaka koji voze slicno kao i ti ili su voljni da te cekaju i da ti pokazuju...(jako tesko naci takvog) Pod tri, u NS imas Viktora Primoto, uvozi delove opremu, nekad ima i motore. Dobar momak u svakom slucaju, radi i servise koliko znam... Neka ideala po mom misljenju za tebe bi bila da uzmes neki ktm 450 4t ili yamahu wr450 isto 4t i da se po malo uhodavas sa istim po sumi, da vidis da li je to uopste za tebe jer je skup sport :) A kasnije ako imas novca kupis i supermoto tockove i menjas po potrebi. Ako ti se suma svidi i zelis vise i bolje kupis lepo 250 2t i cepas ;) Srecno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 70 postova

Pazi, supermoto sigurno a motor za sumu je dodatni bonus ;). Zato su 2 od 3 koja sam naveo samo ulicne masine a samo exc moze za obe varijante ( zato bi me i izasao skuplje ;) ). Znam da sa pravi hard enduro idu cvaje ali daleko sam ja od Graham Jarvis nivoa ;). Zato i gledam 450 4t ....mislim da je to prava mera za mene. Ako uleti neki sa tockovima za oba extra...a ako ne, uzecu exc-a pa vijati tockove ili nekog cistog suma za sad pa sumu posle neki drugi motor. Kao sto sam vec naveo, a i ti si mi potvrdio...tesko cu naci ekipu koja bas meni odgovara po nivou voznje ili ljude koji su voljni sa mnom da se cimaju. Zato mi je suma i sekundarna sad nazalost.

Kod Viktora sam vec bio i pricao o odrzavanju za Ktm-a, tako da je tu sve jasno. Husqvarna me sad interesuje. Zato sam i pisao konkretne modele...nisam namerno stavio da nabrajete sta bi sve doslo u obzir...vec konkretna 3 modela o kojima trazim info i savete oko odrzavanja. Vidim da je za Ktm-a sve lako i moguce, dok je za Husky-ja problem zesci naci servisera i distributera delova. To me plasi...ili mozda ima neka pozitivna iskustva?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4698 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Svaki motomehaničar može da ti održava Husqvarnu, nije to Boing, poprilično je glup motocikl. delova imaš na Ebay, a potrošnog materijala imaš kod nas !!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 256 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Gas Gas Ec 300

Vozim TE 450 2009. godiste, nekih 6-7 meseci, problema nisam imao uopste. Na satu 16000km. Filter ulja, filter vazduha ima gde hoces. Nista konkretno nisam narucivao, osim par zica za tocak... Ulje menjam na 10-16h zavisno od voznje. Delova ima po Auneru nesto, mada sam ja nasao odlican holandski sajt gde ima sve do najsitnijeg srafa, sifrirano sve, samo jos da provalim ko bi mogao da donosi delove. Ako nista drugo, barem vidim sve originalne sifre, pa mogu da trazim od nasih dobavljaca, mada sam pitao za neke delove ovde i dosta je skupo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Vozim TE 450 2009. godiste, nekih 6-7 meseci, problema nisam imao uopste. Na satu 16000km. Filter ulja, filter vazduha ima gde hoces. Nista konkretno nisam narucivao, osim par zica za tocak... Ulje menjam na 10-16h zavisno od voznje. Delova ima po Auneru nesto, mada sam ja nasao odlican holandski sajt gde ima sve do najsitnijeg srafa, sifrirano sve, samo jos da provalim ko bi mogao da donosi delove. Ako nista drugo, barem vidim sve originalne sifre, pa mogu da trazim od nasih dobavljaca, mada sam pitao za neke delove ovde i dosta je skupo.

Bas mi drago da si zadovoljan.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 70 postova

E sad ste me utesili sa ovim da delova ima na ebay-u, amazonu i ostalim sajtovima inostranim :D . Ispada da sam moram da nadjem sta fali motoru, nadjem broj dela, porucim na netu i kad stigne isporuka za 6-8 nedelja odnesem lokalnom majstoru da ugradi ;). A ima li negde da se motor odnese i oni sami vide sta fali, nadju deo, ugrade i samo isporuce motor i racun ;). Salim se malo i karikiram, ali ovo mi samo potvrdjuje pricu oko delova i majstora za Huskyja. Nisu nesto kvarljivi ali koliko vidim nema specijalizovanih majstora a ni distributera sa lagerom delova. Ostali proizvodjaci motora nemaju tih problema kod nas. Cak ni sad kad je Husky pod Ktm-om lokalni dileri se ogradjuju :(.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4698 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Na žalost kod nas nema lagera delova za japanske motocikle . Sve je po principu ima ali mora da se ceka 7 dana, ostavi kaparu i zvacemo te za sedam dana kad stigne ( citaj sedam puta dva, tri, ili vise ) I tako. Prema tome Husqvarna ili Kawasaki potpuno je ista stvar !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 116 postova
  • Lokacija: Derventa, Novi Sad
  • Motocikl: DR-Z400, Benelli Trek 1130

@Christofer za ekipu evo ti odma +1 bas sam krenuo ovih dana da trazim isto sto i ti neki cross 4t 450cc do 600cc da se malo vozikam po fruskoj gori, a isto bi bio odusevljen kad bih mogao da ga relativno lako prebacujem sa cross na sm.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

Momci imajte u vidu da na (hard)enduro mozete da stavite sm tockove, ali ne i obrnuto na sm krampone. Nije im isto vesanje i brzo ce da propiske stapovi.

Na vasem mestu isao bih na enduro varijantu sa 2 para tockova.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 70 postova

To znam. Zato sam i pisao da je exc bolja varijanta ( ali i skuplja). Nazalost, legalnih exc nema bas puno, a jos manje normalno odrzavanih. Ono sto valja i papiroloski je cisto na oglasima je par komada od kojih je najstariji 2012 godiste. Cena za takve primerke je u skladu s tim.....tj meni sada jako visoka. 2007, 8 i slicna godista su retka a da su korektna. A ako i bude nesto i za to cena bude blizu ovih novijih efi masina. Ali i to je retko. Ja sam jos u potrazi za nekim takvim primerkom. Sto se tice Huskija, njih jos i ima s vremena na vreme i to uglavnom sm610 i naleti redje smr 510. Kupljeni su u Trionu, tako da su s te strane ok ali opet kazem buduce odrzavanje me plasi. Te 450 ( ekvivalent exc-a 450) ili 350 su vec redji i uglavnom stranci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 116 postova
  • Lokacija: Derventa, Novi Sad
  • Motocikl: DR-Z400, Benelli Trek 1130

Momci imajte u vidu da na (hard)enduro mozete da stavite sm tockove, ali ne i obrnuto na sm krampone. Nije im isto vesanje i brzo ce da propiske stapovi.

Na vasem mestu isao bih na enduro varijantu sa 2 para tockova.

Ima smisla skroz a uopste mi nije palo na pamet, hvala za info. Ja primarno trazim enduro ali kao ajde da pogledam i sm mozda tamo uhvatim bolji primerak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750S, Husqvarna 610 SM, Yamaha RD 250

Vozim TE 450 2009. godiste, nekih 6-7 meseci, problema nisam imao uopste. Na satu 16000km. Filter ulja, filter vazduha ima gde hoces. Nista konkretno nisam narucivao, osim par zica za tocak... Ulje menjam na 10-16h zavisno od voznje. Delova ima po Auneru nesto, mada sam ja nasao odlican holandski sajt gde ima sve do najsitnijeg srafa, sifrirano sve, samo jos da provalim ko bi mogao da donosi delove. Ako nista drugo, barem vidim sve originalne sifre, pa mogu da trazim od nasih dobavljaca, mada sam pitao za neke delove ovde i dosta je skupo.

Deder reci koji holandski sajt, vozim 610 sms i isto ganjam neke sitne delove po netu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: podgorica,mne
  • Motocikl: uvijek prljava Honda xr650r

Imam hondu xr650r, imao sam i sm tockove. Trebalo mi je oko dvadesetak minuta da zamjenim set ali me toliko mrzjelo da to radim tako da sam odustao od sm varijante i vozim se samo na enduro tockove. 

Djelova za bilo koji motor malo koji diler ima na stanju , za sve se ceka. Trazi da je motor u sto boljem stanju pa sto ti Bog da

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 256 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Gas Gas Ec 300

 

Vozim TE 450 2009. godiste, nekih 6-7 meseci, problema nisam imao uopste. Na satu 16000km. Filter ulja, filter vazduha ima gde hoces. Nista konkretno nisam narucivao, osim par zica za tocak... Ulje menjam na 10-16h zavisno od voznje. Delova ima po Auneru nesto, mada sam ja nasao odlican holandski sajt gde ima sve do najsitnijeg srafa, sifrirano sve, samo jos da provalim ko bi mogao da donosi delove. Ako nista drugo, barem vidim sve originalne sifre, pa mogu da trazim od nasih dobavljaca, mada sam pitao za neke delove ovde i dosta je skupo.

Deder reci koji holandski sajt, vozim 610 sms i isto ganjam neke sitne delove po netu.

 

 

http://www.husqyparts.com/

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 70 postova

http://www.polovniautomobili.com/motori/7661039/husqvarna-smr510

 

Ovo je Husqvarna koju gledam. Mozda neko zna vise o konkretnom motoru. Negde sam na forumu citao ranije da je nekome eksplodirao smr 510 nov iz Triona, ali ne mogu da nadjem tu temu. Nadam se da nije ovaj ;). Taj sto je otisao se secam da vlasnim napisao da je njegova greska, ali svejedno.

Ktm 525 koji gledam nema na oglasima vise je preko poznanika i ima cca 200 radnih sati i tu znam komplet istoriju. Ali ovaj smr me kopka ;)....

Od 690-ke sam odustao. Najjeftiniji je, ali ima neka kozmeticka ostecenje ( navodno samo plastike) ali je uvezen iz svajcarske pre par godina. To vec nije neato sto mi odgovara. Moze biti ok, ali ne mora. A ne znam koliko mi se cima s proverama....

I sve vise naginje sumo varijanti. Drustvo mozda i nadjem ( @ Malonj ;) ) ali vremena tesko. Imacu po sat dva slobodno po koji dan u nedelji da vozim i to pitanje kada i kako. Bez celog dana ili makar pola, mislim da nema poente ici u sumu...

P.s. nadam se da smem da kacim oglase

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 70 postova

Po svemu sudeci sam nasao motor koji mi odgpvara. Videcete koji kad okacim slike ;). Ono sto me interesuje sad je pravna regulativa u vezi sa kupovinom polovnog vozila.

Koliko sam shvatio treba da overimo 3 primerka kp ugovora, ovlascenje i da se plati porez (2,5%) u opstini. Manja je opstina u pitanju pa pretpostavljam da nemaju notara i da moze da se sve overi u opstini? Posle toga je ugovor vazeci ali ne moram pdmah da prebacim motor na sebe vec mogu da secakam istek registracije i vozim na vec pomenuto ovlascenje do isteka kada bi vlasnik vratio tablice a ja registrovao u svojoj opstini. Da li to otprilike to? Ugovor je vazeci cim se plati porez za koji je rok 15 dana koliko sam shvatio ali ne postoji rok za prebacivanje tablica koliko sam shvatio....ili cim platim.porrz moram da vozilo preregistrujem na sebe. Registracija traje jos pola godine, pa ne bih da sad placam registraciju ako ne moram...ali bih sad regulisao porez tj prodavac i ja to da obavimo i da imamo vazeci ugovor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 70 postova

Da, to je mozda nezgodno. Ali mi sad ne odgovara da placam i registraciju...imam i gomilu opreme da kupim i naravno malo da osvezim masinu( ulje, filteri...mozda cak treba i ventili da se rade....)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 70 postova

Nisam bas tako shvatio...ja sam razumeo da ako on odjavi tablice, ja placam komplet registraciju, sa sve novom saobracajnom, tablicama, itd...sto izadje preko 20k. Ako je ovako kako kazes kolega onda je to prihvatljivo...i onda mi se stvarno isplati sve da odmah obavim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja