Jump to content

Moto Zajednica

Kupujem prvi motor

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Zemun / Žarkovo
  • Motocikl: Versys 650

Eto, neke stvari su se složile i mislim da je sada vreme za kupovinu svog prvog motora. S obzirom na godine, možda se odluka može i opravdati takozvanom krizom srednjih. Drugar sa posla je na forumu, par prijatelja takođe vozi, tako da društvo za putovanje imam.

 

Takođe, imam par stotina km iskustva na Freewindu i zbog toga sam poslednjih meseci po oglasima gledao motore tog tipa. Freewind, KLE, Transalp, ali za budžet koji mi je na raspolaganju nisam uspeo naći primerak koji ne zahteva dodatna ulaganja. Danas sam hteo probati TDM 850 ali je na moju žalost bio prodat. Kad smo kod većih motora, još jedna bitna stvar, visok sam 176 a težak 66, pa se bojim da bi imao problema sa manipulacijom većeg motora. Imao sam problem da Freewinda izvlačim preko malih pragova u garaži. Motore ovog tipa sam gledao jer sam imao želju da ponekad izađem i van asfalta, na tucanik, nasipe i slično...

 

Pre par nedelja sam seo na Yamahu XJ600S i oduševio se veličinom motora i osećajem na njemu, pa je definitivno upao kao motor koji me najviše zanima. Bandit 600 me takođe privlači iako ga nisam probao, ali dobar ispada iz budžeta.

 

I najbitnija stvar, budžet. Mogu se pružiti na 1200-1300€.   Tražim primerak koji je u dobrom stanju, nije izakan i ne zahteva ulaganja. Naravno, neophodno je da prodavac pristaje da se motor odveze kod majstora na temeljno češljanje, da je motor legalan i čist.

 

Nigde se ne žurim, nudite šta imate.  Dakle, XJ600, KLE...   Otvoren sam za predloge i razgovor.

 

Pozdrav,

Atila

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 195 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Jaca 125

 Pozdrav,

Ne znam kako će ovo da utiče na tebe. Moje iskustvo koje želim da podelim sa tobom i svima ostalim je usmereno da ti uštedim vreme, trud i da se ne razočaraš...Prvi problem ti je tvoj gabarit,(ja sam nizak 174 cm,noge 78 cm i težina 84kg) zbog kog zaboravi enduro modele izuzev suzukija dr 125sm,  ako ne želiš da prerađuješ (skraćuješ) motor.

Tu se javlja drugi problem koji je mislim ipak prvi, dakle budžet. Sve košta te i prerade logično.

Moje iskustvo u teženju motociklića ti kaže da zbog gabarita gledaš  kruzere, može i tdm850/900, a naravno i r modele...bandita (moj ne suđeni izbor) :'(  isto zaboravi mnogo je težak 

A zbog budžeta ako želiš bez ulaganja onda gledaj ybr 125, lml 150 i slično.

Nadam se da će ti ovo pomoći. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Za te pare bi trebao naci xj 600,oni su super a jeftini su jer nisu "moderni" po danasnjom merilima, rep mu je prenizak i normalan a ne podignut i siljat.. Prokleta moda.. Ume i bandit da izleti za taj kes, nemoj ocajavati.. A Tdm mislim da ti je prevelik ( bez ljutnje) :) , padao bi ti u mestu, a i ti s njim :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Sad se setih, pogledaj Bruno prodaje bandita 400,on bi po tvojim gabaritima bio fantazija.. A i ostalo bi ti sasvim dovoljno para da ga skockas da puca! Mala azdaja.. Negov sin, mislim da ga je terao..

A o regostraciji da ne govorim, smeh..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Zemun / Žarkovo
  • Motocikl: Versys 650

Hvala na brzim odgovorima.

@Djole

R modeli me ne zanimaju, a i ne bi uzimao ništa ispod 500cc jer imam nameru ovim motorom preći malo veće kilometraže po Srbiji i okolišu. Nikakve prerade isto ne dolaze u obzir.

 

@Astral

Znam o čemu pričaš, više ih ne prave sa okruglim farovima :)      I mislio sam da je TDM ipak za malo krupnije ljude. Jbg.    Bandit 400 bi preskočio, malo mi je previsoko turažan, ako tako mogu da kažem. Treba mi neupadljiv motor koji se ne dernja više nego što je neophodno.  A video sam i da se ljudi po forumu cimaju za delove za  njega.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Hvala na brzim odgovorima.

@Djole

R modeli me ne zanimaju, a i ne bi uzimao ništa ispod 500cc jer imam nameru ovim motorom preći malo veće kilometraže po Srbiji i okolišu. Nikakve prerade isto ne dolaze u obzir.

 

@Astral

Znam o čemu pričaš, više ih ne prave sa okruglim farovima :) I mislio sam da je TDM ipak za malo krupnije ljude. Jbg. Bandit 400 bi preskočio, malo mi je previsoko turažan, ako tako mogu da kažem. Treba mi neupadljiv motor koji se ne dernja više nego što je neophodno.

Puno muzike za malo para dace ti i Freewind, xj600 i KLE. Od toga, naj univerzijalniji ti je Kle. Ali ces tesko naci dobar za te pare, i za njega znaj da ispod 1995godine imaju manu na agregatu, odnosi se na magnet, poznat problem, i to je to. A xj 600 jos ako je S varjanta je pun pogodak, miran motor, lepo ide, ne upada u oci, jeftin za eksploataciju. Ali mu je registracija par hiljada skuplja od kle 500, za koga je smesna (12-13000)
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

A malog bandita, mislim da bi trebao da probas, pre nego sto sudis. Verujem da bi ti Bruno bez ikakve obaveze izasao u susret, kul je lik skroz. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1438 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

XJ 600 S nije Suzuki, vec Yamaha. Dakle, probao si Yamahu, ali ona nije Enduro, Soft/Enduro. To je sasvim drugi tip motocikla, i tesko ide po nasipima i tucaniku.

Realno, imas bas optimisticke zahteve za budzet kojim raspolazes: temeljno cesljanje kod majstora, mali budzet, motocikl u odlicnom stanju, bez ulaganja... :stabre:

Sta jos da ti napisem? :neznam:  Ajd' pa sa srecom da pazaris masinu :takoje:

PS. Razmisli o Kawi ER5.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Za toliko novca koji si namenio kupovini (eventualno da još malo dodaš), možeš naći odličan xj600. Odličan je, izuzetno pouzdan, lako upravljiv, njegvi gabariti bi ti odgovarali. Ako se za njega odlučiš, sigurno nećeš pogrešiti.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Ja sa diverzijom nisam nikad imao problem da siđem sa asfalta na bilo kakav put samo da je put.Sve ostalo ne bi ni KLE prošao.Diverzija je odličan motor koji za jako malo para u kupovini i državanju pruža.jedino što taj motor ne pruža to je da nikad neće biti picolovac.

Četiri cilindra naspram jednog ili dva su na putu u prednosti uvek.u nekoj nedođiji nisu ali budimo ozbiljni pa ni afrika TDM,Transalp,frivind nisu kros motori.Za iole silazak van puta je XT,DRZ,Dominator ili već neki kros.Nikako motori od 200+ kila.

Bandit je bolji motor od diverzije ali je skuplji u nabavci i isto košta u održavanju ima malo više snage ali ne nešto osetno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 67 postova
  • Lokacija: Doboj - Novi Sad
  • Motocikl: Honda VFR rc36

Jebiga, ja taman otkucam post i zakuca mi komp... sad moram opet sve :D

 

Visina nam je ista, s tim da ja imam 75-78 kg (zavisi od nužde u klozetu :) )

Ovo mi je prva sezona, prešao 11 ili 12k km, prvo KLE pa VFR, dva ozbiljna pada i nekoliko manjih u šumi.

KLE 500, 1997 god (1700 €):

Mane:

  • Previsok i pretezak, iako po komentarima drugih nisam delovao kao da imam problem da ga kontrolišem, problem je bio veoma prisutan. Pogotovo u šumi...
  • Što se tiče OFF-a, za mene je bio upravljiv samo na makadamu... čim se dohvatim podloge koja ,,napuni šaru", u problemu sam da smirim guzicu i izvadim se iz belaja. (da imam 2m i 110 kg ne bih imao problema verovatno :) )
  • Preticanje kamiona je avantura, borba sa udarima vetra... Vožnja do Doboja mi je presela, što zbog šamaranja vetra, što zbog neudobnog sedišta.
  • Moj subjektivni utisak (da ne uvredim ljubitelje KLEa) nit smrdi nit miriše... a to mi i jeste najgore. Vozio sam ga samo sa gumama za off, možda bi utisak bio bolji da su bile neke vise naklonjene asfaltu. U suštini, posle KLEa sam znao šta neću, uopšte se nismo našli...

Vrline:

  • Potrošnja oko 5 litara, možda malo jača kada si lakši na gasu
  • Odličan za grad, kao BMX da voziš. Možeš na svaki parking, svaki ivičnjak, svako ostrvo... milina.
  • Okretan je i lako se provlačiš kroz gužvaru. Odlična stvar ako ga planiraš za vožnju u gradu.
  • Napravi sam oko 2000 km s njim, ceo motor (mašina, amorti, struja i sve...) mi deluje pouzdano. Ništa ne lupa, ne klepeće, nema kojekakvih luftova.
  • Izuzetno lep motor.

VFR rc36, 1992 (1700 €):

Mane:

  • Težak, u gradu se ponekad osećam kao da vozim autobus.
  • Malo je slab na kočnicama... ok je kad se navikneš pa naučiš kako se treba ponašati. Ovo sam čuo od nekoliko vlasnika.
  • S malo starijim gumama sam imao par plesova po kiši, zbog toga pazario nove u SLO.

Vrline:

  • Ok potrošnja, do 7 litara.
  • Iako težak, neverovatno upravljiv i lagan za vožnju za početnika.
  • Nakon puta od 1300km (22h u komadu zbog sjebanog vremena, sa dužim pauzama zbog kiše) probudio sam se bez ijedne upale. Maksimalno udoban.
    Sa dodatnim vizirom ne osetim vetar, bukvalno! Odlično nosi duge puteve, obožavam to kod njega!
  • Pouzdan, nisam imao nikakav problem. Apsolutno nikakav. Kupio sam ga od vrhunskog bajkera i još vrhinskije ljudine koji ga je održavao bolje nego što ću ja ikada, pa motor nosi 70 hiljada kao da je prešao 10.
  • Jedan ozbiljan i jedan sitan pad... ožiljci samo na plastikama.
  • Prelep zvuk, neopisivo zavisan.
  • Ide taman koliko treba, snage na pretek (105 ks sasvim dovoljno za mene i moje dosadašnje iskustvo)

Moje mišljenje je da bi ti neki F tip motora bio najbolji. Neki stariji CBF, obična CBR-ka, GSXF, tako nešto. Mene je VFR ostavio bez teksta... ne bih da ga ureknem, ali stvarno mu ne mogu naći zamerku koja ne nestaje posle 100km vožnje. VFR sa 236 kg sam mnogo lakše kontrolisao nego KLE sa 194 kg... MNOGO LAKŠE :)

Dobrog VFR-a možeš naći za pare koje imaš, ja ne žalim što sam prošao skuplje jer je motor bukvalno tek došao od majstora nakon zamene svih tečnosti, pakni i registracije, pa ga ja kući oterao.

Moje iskustvo, ako proceniš da je dobar primerak, nemoj bežati od starijeg motora. Samo dobre gume na njega i peglaj :D

Puno stvari sam nabacao, nadam se da nisam preterao...

 

Specifikacije za KLE: http://www.motorcyclespecs.co.za/model/kawasaki/kawasaki_kle500%2096.htm

Specifikacije za VFR: http://www.motorcyclespecs.co.za/model/honda/honda_vfr750f%2092.htm

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Којекуде, 484 postova
  • Lokacija: Borča-Bgd

Sačekaj ti još malo, prikupi para koliko god još možeš i onda pazari. Sa ovim budžetom i željama su naj veće šanse da se zajebeš i da platiš još skuplje... Do sezone imaš vremena na pretek da prelistaš, pogledaš, sedneš za korman i odmeriš gabarite, siguran sam da će ti mnogi izaći u susret.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 958 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Aprilia Shiver GT 750, Honda CB400N

slazem se sa gornjim Bojssinim postom u potpunosti, nema potrebe da zurish...shtekaj pare, i svakim mesecom do sezone cjesh raspolagati vecjim budzetom...

 

no, u svakom sluchaju, moj primer ti je za te pare mozesh da kupish vishe nego pristojnog bandita... ja sam ga kupio pre par meseci, od momentalnih ulaganja sam morao da promenim ulje i semeringe na viljushkama i to je to...agregat u super stanju, sa manjim estetskim nedostatcima, ali ne moze i jare i pare :)

takodje znam josh jednu osobu koja je i ovde na forumu, i koja je kupila bandita za taj kesh, chak u boljem stanju nego shto je moj...oba su 95-96godishte, 600tke, S verzije...

 

I da josh napomenem, da sam i ja vijao XJ-a, pogledao par komada po vojvodini (neki su i dalje u oglasima po manjim cenama nego tada) i kad smo skontali oglas za mog bandita, odemo da ga vidimo, i skotamo da je po stanju 10 u glavu za svaki XJ koji smo obishli, shoping tog bandita je bio jedina logichna stvar za uraditi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 302 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: BMW R1200ST

Moj ti je savet pošto sam dugo bio vlasnik VFR-a rc36 da ipak to gledaš mnogo mnogo kvalitetniji od recimo diverzije 600 a i nije neka razlika u ceni sad u ovoj situaciji.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Самарићанин, 794 postova
  • Lokacija: тамо где Дунав љуби небо
  • Motocikl: коњусина с педес' коњића

Атила, ја сам, рецимо, КЛЕ-ом врло задовољан, али сам виши од тебе за неких 6-7 цм и тежи 20-ак кг.

 

Можда теби тих пар цм и "пар" кг разлике буде проблем за контролу у месту и спором маневрисању, мада сви знају са чиме је легенда Мина манипулисала. Ја, са својих 183 и 85-6-7, нисам пуним табанима на подлози кад мотор стоји у месту. 

 

А зашто сам задовољан?

 

Кроз град се с њим провлачим  у Кнеза Милоша између два аутобуса који чекају на семафору, До сада сам њиме ишао на три пута, опуштено са 70-140 км/ч по магистралама. У градској вожњи ми троши до 4,9, на отвореном до 4,7. К'о што рече колега регистрација око 12 кила пара.

 

Са досадашњих, од краја августа, око 2000 пређених км, мени ово скроз одговара.

 

Од '95. годишта КЛЕ-и немају конструкционе проблеме са магнетом и фаличним склопом шпанера ланца развода. Јес' слабија предња бремза, али у комбинацији са доообрим плочицама и шалтањем наниже се постиже свашта.

 

Истина је да су неркани КЛЕ-и пре 2000. годишта да их тражиш свећом, јер су често, неосновано, акани по офу, ал' можда се теби посрећи, ако се одлучиш за њега.

 

Све у свему:

- 500 кубика и 50 коња - довољно снаге за свашта,

- високо и усправно се седи - добар преглед, нису болне руке и крста,

- удобан и за дужи пут, ако имаш добро урађено седиште,

- штедиша на гориву, регистрацији и одржавању - ЈАКО ЗНАЧАЈНО,

- за наше, зрелије, године и прохтеве довољно стартан и брз.

 

 

СРЕЋНО!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2839 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Neću da ti nešto posebno savetujem jer si već na putu da se pogubiš u masi informacija. Tvoji gabariti su po meni savršeni i ne vidim što bi ti bio bilo koji motor prevelik i pretežak osim ako ostaneš bez goriva pa moraš da ga guraš ili ne daj bože da ga dižeš.Elem za 1300€ imaš lep TDM od kolege i vrhunskog majstora Bokilića.Mislim da već u startu nečeš imati nikakva ulaganja plus možeš da nastaviš sa servisom kod njega. Ja sam vozio TDM, sin ga vozim i mislim da je extra motor za "početnika". Srećno ti bilo 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Јахач змајева, 1537 postova

Ja nemam savjet ali želim ti srećnu kupovinu i onda staviš damu iza leđa pa lagano u Evropu... 

N zna gdje smo, samo se najavite na vrijeme...  :)  :)  :) 


Srećno kompadre...  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Zemun / Žarkovo
  • Motocikl: Versys 650

Ala ste se raspisali :)

@SHOKLA

uh, nekako ja i ER5 nismo "kliknuli", ne znam zašto. Ista priča je i sa CB500.

 

@Šumadinac

Bio je do pre par dana u tvom gradu na oko lep primerak, dugo je bio kod istog čoveka, ali je koliko vidim prodat.

 

@Ortodox

Hvala na opširnom postu :)   VFR jeste lep, ali nije tip motora koji tražim.  Hteo bih sedeti uspravno.

 

@Čika Dule

Da, KLE-ovi u ovom cenovnom rangu nisu u najsrećnijem stanju.

 

@BaneVuk

Bio sam danas kod Bokilića, taj TDM je prodat.

 

@GuMi

Nisam imao pojma da si ovde :D      Pozdravlja Vas N!

 

Hvala i svim ostalima na konstruktivnim odgovorima i ponudama u porukama. 

 

Sve se svodi na to da ako imate ili znate nekoga da nudi dobar XJ600 ili Bandit 600, tu sam da popričamo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Са ТДМ-ом би стварно можда имао проблема у месту, спором маневрисању и заустављању, као и приликом гурања. Много је тежи од ових 500тки.

Поготово ако не можеш додирнути земљу целим табанима.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Javi se, dodji da uzmeš na probu par sati mog KLE-a da bi stekao kakvu takvu predstavu o tom modelu.

 

Btw, ja moj NE prodajem.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 833 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Trenutno bez :/

Evo moj predlog, ako ti nije daleko... https://www.kupujemprodajem.com/Yamaha-xj-600n-28766222-oglas.htm?filter_id=527037

 

To je moja bivsa Yamaha... Tada je trebalo zamenuti lanac i lancanike, ne znam da li je sadasnji vlasnik to uradio. Ima par ogrebotina, ali nije bila lomljena pa krpljena. 1994 god, ne trosi ulje, gume su bile dobre, mada cini mi se da su menjane kod sadasnjeg vlasnika. Dok je bila kod mene, lepo me je sluzila. Od tada je proslo 2god, mada ne verujem da se stanje promenilo.

 

Ako ne bas ova, moj predlog i preporuka je svakako XJ za budzet kojim raspolazes...  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 958 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Aprilia Shiver GT 750, Honda CB400N

bio sam ja pre par meseci da vidim tog XJa...agregat zvuchi odlichno, lanac i lancanici na zamenu pod hitno, mora da se zameni levi auspuh koji je pukao dole, i mislim da je zadnji disk za zamenu...gume su bile josh i ok, ali ako se dobro secjam matore...ima i koji estetski nedostatak (Iscepano sediste, puknuta zadnja plastika, Ulubljen rezervoar na 2-3 mesta)...no jedno moram da priznam, od svih XJ-eva koji smo ishli da vidimo, ovaj je definitivno imao najbolji agregat...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Ako se odlučiš za xj, ne žuri, možeš naći odličan za relativno malo para, ali ti je moj savet da ne uzimaš sa jednim diskom.

(primenljivo u različitim temama).

Koliko znam, a ako grešim neko od kolega će me već ispraviti, to je kraj 1997, pa na dalje. Drastično bolje kočnice, ostalo gotovo isto.

Fenomenalan motor, za mene prelep, nije toliko atraktivan, pa je zato niža i cena. Ja sam sa njim prezadovoljan, sa njega samo na xj 900, a ovaj će ganjati klinci.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja